späť na zoznam chorôb

Avitaminóza

Autor: Michal Hrebík
Avitaminóza
Zdroj foto: Getty images

Avitaminóza je ochorenie vznikajúce pri nedostatku vitamínov v tele, pričom poškodzuje veľmi vážne zdravie človeka. Tento chorobný stav môže byť spôsobený viacerými príčinami od dlhodobo nedostatočného príjmu až po problémami so vstrebávaním vitamínov. Ochorenie má viacero foriem podľa toho, ktorý vitamín v tele chýba, pričom vitamíny sú nevyhnutné celkovo pre fungovanie organizmu, enzýmov, metabolizmu a iných procesov v organizme, čiže ide o vážnu poruchu výživy.


Charakteristika

Ochorenie je charakteristické nedostatkom vitamínu v organizme a je ťažšou formou hypovitaminózy, ktorá vzniká pri ľahšom nedostatku a zníženom príjme vitamínu do organizmu. Avitaminóza sa týka viacerých vitamínov a podľa toho sa určujú aj príčiny a následné prejavy konkrétnej forme avitaminózy. Človek, ktorý má nedostatok niektorých dôležitých vitamínov, ale môže trpieť aj ochoreniami a súvisiacimi problémami aj vo viacerých systémoch a sústavách.

Najčastejšie sa stretávame s nedostatkom vitamínu A, ktorý je dôležitý pre oči, vitamínov skupiny B, napríklad B12, ktorého nedostatok môže viesť k chudokrvnosti, vitamínu C, ktorý je všeobecne veľmi prospešný pre organizmus a tiež pre posilnenie imunitného systému a celkovej vitality, dôležitý je aj vitamín D, ktorý sa podieľa tiež na stavbe pohybovej a kostrovej sústavy, keďže pomáha ukladať vápnik v tele a typická je aj avitaminóza vitamínu K, dôležitého pre zrážanlivosť krvi.

Príčiny

Na príčine avitaminózy je vo väčšine prípadov nedostatočný prísun potrebných vitamínov, pričom toto ochorenie vzniká až na základe dlhodobejšieho nedostatku, čiže nejde o chorobu pri krátkodobom výpadku príjem niektorých vitamínov do organizmu. Na vine ale môže byť aj porucha vstrebávania týchto vitamínov v črevách, poškodenie trávenia alebo poškodenie črevnej mikroflóry, prípadne v niektorých prípadoch môže ísť o poruchu spôsobenú žľazami s vnútornou sekréciou.

Príznaky

Prejavy a symptómy ochorenia súvisia najmä s nedostatkom konkrétneho vitamínu, takže podľa toho, ktorý vitamín pri avitaminóze chýba, také sú prejavy ochorenia. Veľakrát ide vlastne až o symptómy konkrétnych porúch, ktoré avitaminóza spôsobí a nejde len o príznaky absencie daného vitamínu v organizme. Nedostatok vápnika alebo vitamínu K vyvoláva napríklad zvýšenú lámavosť kostí, ich rednutie, prejavuje sa aj zvýšenou lámavosťou vlasou a nechtov.

Nedostatok železa a vitamínu B12 vedie k bledosti a únave, podobne bolesti hlavy, únavu či búšenie srdca pociťujú aj ľudia s nedostatkom horčíku. Problémy s očami majú zas ľudia s nedostatkom vitamínu A, nadmerné krvácanie môže byť ovplyvnené tiež nedostatkom K vitamínu. Nedostatok sodných a chloridových iontov vyvoláva dehydratáciu, sucho v ústach a pocity abnormálneho smädu. Slabosťou v svaloch a mravčaním sa zas prejavuje nedostatok draselných katiónov.

Diagnostika

Avitaminóza sa diagnostiku jednak na základe príznakov konkrétnych ochorení alebo zhoršenia zdravotného stavu, ale tiež aj na základe krvných testov, ktoré preukážu, ktoré vitamíny, soli, minerály alebo iné dôležité látky v krvnom obehu a tým pádom aj v organizme chýbajú. Podľa týchto testov je možné zistiť príčinu avitaminózy a na základe toho sa postupuje aj pri stanovení adekvátnej liečby, ktorá spočíva vo vyriešení nedostatku a vo vyriešení sekundárnych problémov.

Ako sa prejavuje deficit vitamínov?

Ako sa prejavuje deficit vitamínov?

Priebeh

Avitaminóza obvykle vzniká dlhodobo, pričom najprv dochádza k poklesu určitých vitamínov alebo iných dôležitých látok, ako sú minerály, soli či ionty v tele. Pokles sa prejavuje len miernymi príznakmi, napríklad únavou, problémami so svalstvom, trávením, pohybom alebo neurologickými problémami. Pri úplnej absencii vitamínov ochorenie spôsobuje zhoršenie zdravotného stavu človeka podľa toho, ktorá látka v tele absentuje, pričom veľakrát môže toto ochorenie byť nezvratné, napríklad pri problémoch s vápnikom.

Chcete sa dozvedieť ako sa lieči avitaminóza?

Liečba

Naposledy aktualizované 24.08.2015

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Alkoholizmus: Dokázané účinky alkoholu na naše telo Alkoholizmus: Dokázané účinky alkoholu na naše telo

Príjemný pocit opojenia z alkoholu, ktorý v malom množstve zlepšuje náladu, sebavedomie, či sociabilitu, je lákavý, no zároveň predstavuje len malý krôčik k vzniku závislosti na...

Syndróm nepokojných nôh: Ako ho zvládať? Syndróm nepokojných nôh: Ako ho zvládať?

Máte nutkanie neustále pohybovať nohami pre pocit dyskomfortu ? Prináša vám tento pohyb len dočasnú úľavu? Stupňuje sa nepohodlie v čase pokoja, hlavne v noci? Možno trpíte syndrómom...

Leto je obdobím častých úrazov nôh Leto je obdobím častých úrazov nôh

Nastal čas rôznych športových, rekreačných či horských aktivít. Pozor si treba dať najmä na poranenia nôh. Tie sú v lete totiž veľmi časté.

Apatia, únava, ospalosť. Tu je 5 tipov ako ich prekonať Apatia, únava, ospalosť. Tu je 5 tipov ako ich prekonať

Aj vás premohla únava ? Ste ospalí, padajú vám viečka, zahmlieva sa vám pred očami, často zívate a jediné na čo dokážete myslieť je vaša posteľ? Prestávate vnímať okolie, ste...

Afty naše každodenné - môžu byť u detí, aj v tehotenstve Afty naše každodenné - môžu byť u detí, aj v tehotenstve

Afty sú nepríjemné, zapálené pľuzgieriky, ktoré sa vyskytujú na sliznici ústnej dutiny. Tieto bolestivé vriedky môžu potrápiť najmä deti a tehotné ženy. Prečo je tomu tak? Môžu byť...


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.