Bolesť príušnej žľazy
Bolesť príušnej žľazy sa nazýva odborne aj bolesť parotídy a ide o najväčšiu slinnú žľazu v tele človeka. Odborný názov žľazy je glandula parotis a žľaza sa nachádza mimo ústnej dutiny, na povrchu sánky. Žľaza zasahuje od vonkajšieho zvukovodu až po krk, pričom jej vývod je do ústnej dutiny na úrovni hornej stoličky. Cez žľazu zároveň prechádza hlavný tvárový...
Väčšinou je bolesť príušnej žľazy spojená s nejakým zápalom alebo infekciou, ktorá môže byť bakteriálneho alebo vírusového pôvodu. Okrem toho môže ísť aj o neinfekčnú chorobu príušnej žľazy, ako je napríklad Sjögrenov syndróm. Pri tomto syndróme dochádza k výraznému narušeniu tvorby slín, nastáva sucho v ústach a ochorenie má aj ďalšie viditeľné príznaky. Horším ochorením neinfekčného pôvodu je ale Sialolitiáza, ktorá sa musí liečiť chirurgicky.
Toto ochorenie spôsobuje tvorbu kamienkov v slinných žľazách, ktoré môžu upchať vývod, čo spôsobuje bolestivosť a to najmä pri jedle alebo po ňom, kedy sa často produkujú sliny, avšak tie sa nedostanú do ústnej dutiny, pretože sa zastavia pri upchatom vývode. Našťastie ale nie je liečba náročná a zákrok je len drobný. Okrem toho vznikajú aj chronické zápaly žľazy napríklad z dôvodu fajčenia, pričom takéto časté zápaly sa riešia až keď samé od seba nezmiznú.
Bakteriálne zápaly príušnej žľazy sú sprevádzané aj jej hnisaním a je potrebné nasadenie antibiotickej liečby. V tomto prípade je veľakrát infekcia spôsobená napríklad príliš malým objemom vody, čiže dehydratáciou, v organizme, ale aj nedostatočnou vrodenou tvorbou slín, cukrovkou, ochorením obličiek, na príčine môže byť aj zlá a nedostatočná hygiena ústnej dutiny a ak sa takýto zápal zanedbá, hrozí rozšírenie infekcie napríklad aj do hrtanu.
Vírusovým zápalom príušnej žľazy, ktorý je sprevádzaný veľkou bolestivosťou, je aj ochorenie zvané príušnice, inak aj mumps. Ide o ochorenie slinnej žľazy, ktoré je pomerne časté u detí, niekedy aj u dospelých, pričom sa prenáša vzduchom a je veľmi infekčné. Okrem bolesti príušnej žľazy nastáva aj jej opuchnutie, zvýšená telesná teplota a môže prísť aj k dočasnému zníženiu sluchových schopností. V niektorých závažných prípadoch dochádza aj k zápalu mozgových blán.
Z tohto dôvodu je nutné čo najskôr začať liečbu, aj keď na toto ochorenie nie je priamo konkrétny liek, takže liečba je symptomatická. Čím skôr sa ale začne, tým priaznivejšie sú vyhliadky na uzdravenie bez trvalých následkov. V každom prípade, ak pociťuje postihnutý akútnu alebo aj dlhodobejšiu bolesť slinných žliaz a najmä príušnej žľazy, mal by bez dlhého odkladu a čakania vyhľadať lekára, ktorý môže identifikovať symptómy a konkrétne ochorenie.
Choroby s príznakom "Bolesť príušnej žľazy"
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!
Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →