späť na zoznam článkov

Opäť prichádza obdobie chrípok. Buďte pripravení. Začnite posilňovať svoju imunitu už teraz

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Ivona Heczková
Opäť prichádza obdobie chrípok. Buďte pripravení. Začnite posilňovať svoju imunitu už teraz
Zdroj foto: Getty images

Zima je tu a s ňou každoročné ťažkosti s chrípkou či prechladnutím. Nenechajte sa zlomiť chorobou a posilnite svoju obranyschopnosť včas.


Sezóna častejších chorôb nastala. Studené, sychravé počasie a málo slnka, bývajú spojené s pojmami ako bolesti hrdla, nádcha, prechladnutie či chrípka.

Infekčné ochorenie, ktoré má na svedomí množstvo ťažkostí je práve chrípka. Odborne sa nazýva influenza a často sa spája s mnohými komplikáciami. Postihnutý býva najmä dýchací systém.

Vírus chrípky sa šíri vzduchom, často prostredníctvom kašlania či kýchania. Hovoríme o takzvanej kvapôčkovej infekcií, ktorá sa veľmi dobre šíri v kolektíve ľudí, či uzavretých priestoroch. Tento vírus má schopnosť mutovaťrekombinovať. Vďaka tejto vlastnosti môže, po napadnutí bunky, časom zmeniť vlastnosti.

Z histórie sú najznámejšie chrípkové epidémie ako napríklad Španielska chrípka, Ázijská chrípka, ale i Hongkonská chrípka. Španielskej chrípke podľahlo viac ľudí ako počas prvej svetovej vojny.

Najčastejšie komplikácie chrípky sú zápaly:

 • priedušiek
 • stredného ucha
 • prínosových dutín
 • pľúc
 Viac informácií sa dočítate i v článku: Chrípka

Sezóna chrípok a podobných ochorení

Obdobie, kedy sa darí rôznym chorobám a prechladnutiam, nastáva najmä v zimných mesiacoch. Chrípkové epidémie sa vyskytujú vždy 6 mesiacov, po období maximálneho slnečného žiarenia.

Ľudia sa v zimných mesiacoch menej pohybujú vonku. Väčšinu času trávia v interiéroch. Navzájom sú v bližšom kontakte, čo uľahčuje šírenie mnohých choroboplodných mikroorganizmov. Negatívnym faktorom je i skutočnosť, že chladné prostredie oslabuje imunitu človeka.

Ak vás premohla chrípka, do práce či školy radšej nechoďte. Chorobu riadne vyležte doma. Sebe pomôžete a ostatných neohrozíte šírením nákazy. 

Každá pologuľa má zimu v inom období. Preto Svetová zdravotnícka organizácia podporuje každý rok výrobu dvoch vakcín proti chrípke. Jednu pre južnú, druhú pre severnú pologuľu.

U nás, na severnej pologuli, trvá chrípková sezóna od októbra do konca apríla. Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky neustále monitoruje a vyhodnocuje aktuálnu situáciu i výskyt chrípkových ochorení.

Na stránke úradu verejného zdravotníctva sú pravidelne zverejňované informácie o výskyte respiračných a chrípkových ochorení v Slovenskej republike.

.

Čo je to imunita

Imunita znamená schopnosť živého organizmu reagovaťbrániť sa voči pôvodcom choroby, jedu, alebo určitej látke. Jej dôležitou súčasťou je lymfatická sústava. V tele tvorí systém, podobný cievnemu.

V lymfatickej sústave však neprúdi krv, ale lymfa. Tá sa spolu s lymfatickými uzlinami, lymfatickými orgánmi a najmä bielymi krvinkami, výrazne podieľa na imunitnej reakcii organizmu.

Lymfatické uzliny plnia v tele funkciu akýchsi filtrov. Preto bývajú pri ochorení často zdurené. Sú rozptýlene pozdĺž lymfatických ciev v celom tele. Tvoria sa v nich i imunitné bunky.

Imunitu poznáme vrodenú a získanú. Získaná imunita sa vytvára napríklad očkovaním. Za prirodzenú metódu posilnenia imunity sa považuje napríklad úspešná obrana proti infekcií. Teda prekonanie väčšiny detských chorôb.

Prečítajte si tiež náš magazínový článok o častých chorobách našich škôlkarov.

 

Ako podporiť imunitu

Ubrániť sa chrípke či iným ochoreniam, nielen počas chrípkovej sezóny, môžete i na základe posilnenia imunity. Tú by ste mali budovať dlhodobo. Zásady, pre posilnenie imunity, je dobré si osvojiť tak, aby sa stali trvalou súčasťou vášho života. Len tak docielite naozaj silnú obranyschopnosť vášho organizmu.

Imunita sa môže obrátiť proti vlastnému telu a paradoxne mu svojimi ochrannými mechanizmami škodiť. Hovoríme o alergiách, astme či rôznych iných autoimunitných ochoreniach.

 

Zvýšte príjem vitamínov

Pre obranyschopnosť organizmu sú dôležité všetky vitamíny. Celý komplex vitamínov si najlepšie doplníte konzumáciou dostatočného množstva ovocia, zeleniny i obilnín.

Pokiaľ je váš jedálniček dostatočne pestrý, pravdepodobne získavate potrebné množstvo týchto dôležitých látok. I tak existujú situácie, kedy príjem vitamínov treba zvýšiť.

Sú to najmä:

 • rôzne ochorenia
 • dlhodobé užívanie liekov, antikoncepcie
 • stres
 • tehotenstvo, kojenie
 • fyzické zaťaženie, šport
 • zimné obdobie
 • chrípková sezóna
V zimnom období je prirodzených zdrojov vitamínov menej. Hlavne v zime si preto doprajte najmä dostatok vitamínu C.

 

Zdravo sa stravujte

Sladké jedlá potláčajú tvorbu buniek, potrebných pre imunitný systém. Na svedomí to má najmä biely cukor, ktorý utlmuje tvorbu imunitných buniek a ich funkciu. Preto ho radšej obmedzte.

Pestrá a vyvážená strava by mala obsahovať vitamíny, minerály, vlákninu, ale i probiotiká a omega 3 mastné kyseliny.

O ich dôležitosti pre naše zdravie si prečítajte v našich magazínových článkoch:

 

Športom k silnej imunite

Zdravý pohyb a šport má neodmysliteľný prínos pre posilnenie imunitného systému. Niektoré štúdie poukazujú na to, že cvičenie znižuje riziko vzniku i takých ochorení ako je rakovina prsníka či prostaty.

Pohyb rozprúdi a stimuluje cievnylymfatický systém. Pravidelným pohybom sa zbavíte i prebytočných tukov, ktoré taktiež vo veľkej miere ovplyvňujú imunitu.

Prečítajte si tiež zaujímavé články: Vytvorte si vlastný tréningový plán a Ako viesť deti k zdravému životnému štýlu

 

Otužujte sa

To, že otužovanie zlepšuje imunitu, je všeobecne známe. Podporíte tak imunitný systém, ale i posilníte celkovú telesnú zdatnosťvitalitu.

Nemusíte pri tom hneď skákať do zamrznutého jazera. Za otužovanie sa pokladá i sprchovanie v studenej vode, saunovanie, či šport v chladnom počasí.

Otužovanie má však svoje pravidlá. Aby vám prinieslo úžitok, držte sa určitých zásad. Viac sa dočítate v našom článku: Otužovanie – začnite s ním v lete

 

Slnko a čerstvý vzduch

Pobyt na čerstvom vzduchu prospeje vášmu telu i mysli. Pravidelnými prechádzkami načerpáte novú energiu, spálite prebytočné kalórie a posilníte organizmus.

Slnečné lúče vám dodajú dostatok vitamínu D. Ten sa vytvára totižto v koži, práve pomocou slnečného žiarenia. Je dôležitý pre kosti, svaly, imunitu i mnoho iných systémov v našom tele. Dokonca pôsobí i antikarcinogénne. Sčasti totiž zabraňuje deleniu rakovinotvorných buniek.

Viac o tomto dôležitom vitamíne, i o tom aké sú jeho iné zdroje, sa dočítate v článku: Vitamín D, jar, leto a slnko. Naše zdravie, pevné kosti či silná imunita

Čerstvý vzduch posilní obranyschopnosť . Uprednostnite prechádzky vonku pred uzavretými priestormi nákupných centier a vyhnete sa tak množstvu choroboplodných mikroorganizmov.

 

Veľa spánku, menej stresu

Nedostatok spánku, podobne ako stres, zvyšuje v tele hladinu kortizolu. Tento hormón je tiež známy pod pojmom stresový hormón. Je dobrým sluhom, no zlým pánom. Pri jeho väčšom množstve oslabuje imunitné funkcie.

Robte to čo vás baví, relaxujte a usmievajte sa. Psychika má na imunitu i celý organizmus obrovský vplyv.

 

Antioxidanty na posilnenie organizmu

Vplyvom rôznych metabolických procesov, vznikajú v našom organizme takzvané voľné radikály. Sú to malé častice, ktoré majú negatívny vplyv na ľudské zdravie.

Napádajú a poškodzujú membrány buniek. Ich negatívny účinok sa zväčšuje najmä zlou životosprávou či zlým životným prostredím.

V súvislosti s poškodením buniek, nastávajú zápalové procesy. Imunitný systém voči tomuto zápalu bojuje a ten zostáva oslabený.

Ako ochrana pred voľnými radikálmi existujú látky zvané antioxidanty. Neutralizujú samotné radikály a chránia bunkové štruktúry. Antioxidanty sa dajú rozdeliť na prirodzenésyntetické – umelo vytvorené.

Prirodzené antioxidanty sa uprednostňujú pre ich absolútnu neškodnosť.

Medzi prirodzené antioxidanty, nachádzajúce sa v potrave, patria napríklad vitamíny A,E,C, nutričný prvok selén, alebo napríklad organické farbivá – karotenoidy.

I zelený čaj je silný antioxidant. V čínskej medicíne sa používa už niekoľko tisícročí. Nielen že chráni bunky, ale i podporuje spaľovanie tuku a zvyšuje hladinu energie.

Aká je pravda o prekyslení organizmu?
Fakt, či len bludy, ktoré nás majú pripraviť o peniaze?

 

Niektoré potraviny prospešné pri posilnení organizmu:

 • kapusta
 • brokolica
 • hlávkový šalát
 • špenát
 • rukola
 • zeler
 • cuketa
 • cesnak
 • mrkva
 • hrach
 • paradajky
 • citrón
 • banán
 • avokádo

 

Doplnky stravy

Rôzne prípravky a produkty, na posilnenie imunity, by mali byť len akousi poistkou, či doplnením. Žiaden umelo vytvorený produkt nenahradí pestrú a vyvážené stravu.

Navyše, kým vitamíny v tabletkách pôsobia izolovane, tie v ovocí či v zelenine pôsobia komplexne, s ostatnými prírodnými zložkami. Sú tak účinnejšie, ľahšie vstrebateľné a organizmus ich vie efektívnejšie využiť.

 

Vyhnite sa chrípke a prechladnutiu

Ako sme už spomínali, chrípka i prechladnutie sa najlepšie šíria kvapôčkovou infekciou. Kýchaním, kašlaním i smrkaním sa choroboplodné zárodky šíria vzduchom, i prostredníctvom predmetov. Preto sa v období, keď všade navôkol zúri chrípka, držte určitých zásad.

 

Vyhýbajte sa uzavretým priestorom s väčším počtom ľudí

Uzavreté priestory s veľkou koncentráciou ľudí sú ideálne, pre šírenie rôznych ochorení. Riziko sa zvyšuje najmä vtedy, ak sú takéto priestory slabo vetrané. Príkladom môžu byť nákupné centrá, obchody, kiná, divadlá, štadióny a podobne.

V dobe chrípkovej sezóny sa preto pokúste vyhnúť podobným zariadeniam. V obchodoch trávte len nevyhnutný čas a doprajte si radšej viac prechádzok na čerstvom vzduchu.

 

Dbajte na dôkladné umývanie rúk

Nákaza sa môže šíriť i prostredníctvom kontaminovaných predmetov. Na verejných priestranstvách to môžu byť držiaky, nákupné košíky a podobne. V domácnosti sú to kľučky dverí či vodovodné kohútiky.

podávanie rúk je potencionálna cesta šírenia nákazy. Preto myslite na dôkladné a časté umývanie rúk. Používajte teplú vodu a mydlo, poprípade použite dezinfekčný gél. Ruky si umývajte nielen po návrate z vonku, ale i po kýchnutí, či zakašlaní. 

 

Pravidelne vetrajte a upratujte

Ideálne je, ak vyvetráte nárazovo. Teda otvorením okna dokorán, na pár minút. Robte tak i viackrát denne, nech sa vzduch v miestnosti niekoľkokrát vymení.

Vírus chrípky prežije v prachu, pri izbovej teplote, niekoľko dní. Preto okrem pravidelného vetrania myslite i na čistotu. Pri upratovaní používajte vlhkú handru. Vhodné sú napríklad i dezinfekčné utierky na pretretie kľučiek od dverí, či iných často dotýkaných predmetov.

 

Očkovanie proti chrípke

Jednou z možností ako zabojovať proti chrípke je i očkovanie. Svetová zdravotnícka organizácia každoročne určuje zloženie vakcíny. Tá však obsahuje len najpravdepodobnejšie kmene vírusu.

Preto zaočkovanie proti chrípke nemusí byť stopercentne efektívne. Navyše kvôli vysokej schopnosti vírusu zmutovať, je vakcína účinná približne iba jeden rok.

Po očkovaní si organizmus vytvorí ochrannú hladinu protilátok. To trvá zhruba deväť štrnásť dní. Ochrana trvá približne šesť mesiacov.

 

Ďalšie zaujímavé zdroje:

Naposledy aktualizované 09.01.2020

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Ivona Heczková

Zdravotnícky pracovník Bc. Ivona Heczková

Vyštudovala strednú zdravotnícku školu v Považskej Bystrici a Urgentnú zdravotnú starostlivosť v Nitre. Po dobu jedného roka pracovala vo Fakultnej nemocnici v Nitre na jednotke intenzívnej starostlivosti a Klinike anestéziológie a intenzívnej medicíny. Od roku 2009 pôsobí v oblasti urgentnej medicíny ako zdravotnícky záchranár. Kratšiu dobu i ako medicínsky supervízor.

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 10. 7. 2020 Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 10. 7. 2020

Koronavírus je kmeň vírusu prenášajúci sa kvapôčkovou infekciou a spôsobuje ochorenie COVID-19. Prvý raz koronavírus indentifikovali na konci roka 2019 v Číne.

Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 10. 7. 2020) Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 10. 7. 2020)

Koronavírus zasiahol do životov obyvateľov Slovenska, ale aj iných svetových krajín. Celosvetovo sú nakazené tisíce ľudí, mnohí vírusu aj podľahli.

Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku ku dňu 10. 7. 2020 Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku ku dňu 10. 7. 2020

Po prvý raz bol koronavírus identifikovaný v Číne. Vedci neskôr zistili, že pochádza z nakazeného zvieraťa, ktoré skonzumoval človek.

Leto, slnko, teplo, voda, naše zdravie a úrazy, ochorenia či ostatné typické letné problémy? Leto, slnko, teplo, voda, naše zdravie a úrazy, ochorenia či ostatné typické letné problémy?

Slnko je zdrojom energie, zahrieva nás a dobíja. V lete si doprajeme viac odpočinku. Prirodzene. Avšak, v tomto období sa typicky zvyšuje úrazovosť či výskyt niektorých ochorení. Na aké...

Dôležitosť pitného režimu: Čo je nedostatočný či nadmerný príjem tekutín? + výpočet Dôležitosť pitného režimu: Čo je nedostatočný či nadmerný príjem tekutín? + výpočet

Máte správny pitný režim? Pijete veľa či málo vody? Aké tekutiny sú vhodné a nevhodné? Čo ovplyvňuje potrebu vody a na čo by sme nemali zabudnúť?


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov
_sandra_ 24.02.2020 16:55

casto som bola chora ale uy beriem wobenzym a nemam s tym problem