späť na zoznam príznakov

Hladký jazyk

Autor: Michal Hrebík

Choroby s príznakom "hladký jazyk"

Hladký jazyk vzniká v dôsledku atrofických a fyziologických zmien na jeho povrchu, najčastejšie ide o vyhladenie jazyka a jeho papúl. Môže ísť symptóm poruchy trávenia, metabolizmu, poškodenia nervového systému, ale napríklad aj o problémy krvného a srdcovo cievneho charakteru. Podobne ako ústna dutina, aj jazyk je zrkadlom zdravia človeka, pričom nielen zmeny farby, ale aj to, aký je jeho povrch, môžu napovedať viac ohľadom možných chorôb a ochorení.

Vyhladený povrch na jazyku môže znamenať napríklad aj zápalové ochorenie jazyka, nazývané aj glositída. Tento zápal sa vyskytuje napríklad pri rôznych problémoch s trávením alebo žalúdkom, prípadne aj v súbehu s inými infekčnými a zápalovými chorobami v organizme a len ojedinele ide o samostatné ochorenie. Práve pri glostitíde nastáva atrofia papúl a dôsledkom tejto atrofie je vznik atrofického jazyka, čiže jazyka s vyhladeným povrchom.

Symptómami na jazyku, ale aj na koži a sliznici sa prejavuje tiež choroba zvaná Lichen planus. Ide o ochorenie pri ktorom dochádza k vzniku vyrážok a iných viditeľných deformácii či už na pokožke alebo v ústnej dutine, podľa toho, aká forma ochorenia u postihnutého jedinca prepukne. V prípade retikulárnej formy orálneho Lichen planus je možné pozorovať mal papuly, čiže zdvihnuté oblasti, práve na jazyku, ale tiež napríklad aj na ďasnách, podnebí alebo perách.

Na povrchu jazyka sa počas celého dňa ale zhromažďujú aj rôzne látky, ktoré odzrkadľujú stav tráviacej sústavy. Hladký a červený jazyk zároveň znamená nedostatok vitamínu B12 alebo nedostatok železa v organizme, ak je lesklý a bledočervený, ide o príznak infekčného ochorenia v organizme. V prípade zmenšenia papúl na jazyku môže ísť aj o symptóm rakoviny žalúdka, akútneho zápalu v črevách. Hladký ale pritom vizuálne oškriabaný jazyk je príznak Biermerovho syndrómu.

Ten je spôsobený nedostatkom vitamínov skupiny B a môže sa prejavovať aj poruchami imunity. Z nedostatku vitamínu B12 môže vzniknúť aj anémia, inak nazývaná chudokrvnosť. Je to ochorenie červených krviniek, pričom v krvnom obehu sa zníži obsah hemoglobínu, čo je červené krvné farbivo, na ktoré sa viaže kyslík. V súvislosti s anémiou sa hovorí aj o znížení počtu červených krviniek a to sa tiež prejavuje na jazyku, ktorý má hladký povrch.

Okrem problémov s trávením sa môžu hladkým a atrofickým jazykom prejavovať aj ochorenia endokrinného systému. Pokiaľ napríklad štítna žľaza produkuje veľké množstvo hormónu alebo naopak nedostatok hormónov pre organizmus, prejaví sa to okrem iného aj na jazyku jeho vyhladeným povrchom. Pri nedostatku produkcie hormónu môže ísť aj o zväčšenie jazyka. Celkovo by mal byť hladký jazyk spolu s ďalšími príznakmi dôvodom na odborné lekárske vyšetrenie.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Hladký jazyk patri medzi príznaky Uší, nosa a ústnej dutiny
Ďalšie názvy: atrofický jazyk
V obsahu nájdete:

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Ako zistiť problém s pečeňou? Pozor, odhalia ho tieto príznaky Ako zistiť problém s pečeňou? Pozor, odhalia ho tieto príznaky

Pečeň zohráva v našom tele významnú úlohu. Je to životne dôležitý orgán, ktorý je vrátane transplantácie od mŕtveho darcu nenahraditeľný.  Zlyhávanie pečene predstavuje vždy smrteľné...

Nestrácajte čas, chráňte svoju pečeň! Ako sa o pečeň starať? Nestrácajte čas, chráňte svoju pečeň! Ako sa o pečeň starať?

Pečeň je životne dôležitý orgán s obrovskou regeneračnou schopnosťou . Napriek schopnosti regenerácie je denne zaťažovaná z vonka, a preto je dôležité ju chrániť a pravidelne...

Čo všetko prezradia pečeňové testy? Čo značia zvýšené hodnoty? Čo všetko prezradia pečeňové testy? Čo značia zvýšené hodnoty?

Odbery krvi sú základným vyšetrením pri návšteve ambulancie praktického lekára. To znamená, že v rutinnej praxi sa robí skríningové vyšetrenie krvi , kam patria aj tzv. „pečeňové...

Ako na jedálniček pre pacientov s celiakiou? + Dôležité obmedzenia Ako na jedálniček pre pacientov s celiakiou? + Dôležité obmedzenia

Celiakia  je novodobé ochorenie. Existovala aj v minulosti, ale pôvod zdravotných ťažkostí bol dlho nejasný. Prejavy boli závislé od stravovacích návykoch . Časom sa prišlo na...

Naposledy aktualizované


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.