späť na zoznam príznakov

Hluchota: Čo je jej príčinou? (náhla, dlhodobá či krátkodobá)

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth
Hluchota: Čo je jej príčinou? (náhla, dlhodobá či krátkodobá)
Zdroj foto: Getty images

Sluch je vnem, ktorý využívame denne. Potrebný je k verbálnej komunikácii. Okrem toho, nás informuje o tom, čo sa deje okolo nás. Napríklad upozorňuje na nebezpečenstvo. Jeho porucha môže byť vrodená alebo získaná. Stoja za ňou viaceré ochorenia.


Hluchota môže byť buď čiastočná alebo úplná. Odborne sa nazýva aj termínom surditas. Čiastočná hluchota sa volá aj ako nedoslýchavosť a ide vo väčšine prípadov o problém starších ľudí a seniorov.

V tomto prípade je možné použiť rôzne zosilňovacie prístroje, ktoré pomôžu postihnutému človeku kompenzovať slabšie vnímanie zvuku. Pri úplnej hluchote ale tento spôsob nie je možné aplikovať a často krát ide o nezvratné deformácie a stavy.

Úplná hluchota je ťažká porucha a strata sluchu. Človek nemôže vnímať zvukové informácie z okolia. Môže postihovať jedno ucho alebo aj obe uši.

To, ako je sluch poškodený, závisí aj od toho, ktorá časť sluchového aparátu alebo nervov vedúcich od ucha do nervového centra v mozgu je poškodená.

Trvalá porucha sluchu

Nezvratné poškodenie sluchu a trvalá hluchota nastáva pokiaľ sa poškodí sluchový nerv alebo sluchová dráha. Poškodenie môže nastať aj priamo v mozgovom centre, ktoré vnem spracúva.

Môže byť vrodená alebo získaná

chlapec s farebným naslúchacím aparátom, má poruchu slchu
Niektoré poruchy sluchu sú vrodené, iné získané. Zdroj foto: Getty images

Hluchota môže byť buď vrodená na základe genetickej predispozície alebo môže vzniknúť počas života. V tom prípad je označovaná ako získaná. Otosklerosa je dedičné ochorenie. Vrodené ochorenie kedy je prítomná porucha sluchu je napríklad:

  • Pendredov syndróm
  • Usherov syndróm
  • Sticklerov syndróm
  • Waardenburg syndróm
  • Hluchota Connexin 26 alebo hluchota odvodená z GJB2

Vyskytujú sa prípady poškodenia v priebehu vývinu sluchového aparátu. Rovnako môže nastať počas ťažkého pôrodu následkom poškodenia hlavy.

Poruchy sluchu nie sú len vrodené a dané geneticky. Môžu byť spôsobené rôznymi chorobami či zdravotnými problémami u detí počas tehotenstva alebo krátko po narodení.

Porucha vnímania výšky tónov

Pokiaľ ide o rôzne druhy ťažkých porúch sluchu, v rámci čiastočnej hluchoty môže človek vnímať napríklad len nízkevysoké tóny a tóny zo spektra medzi hraničnými hodnotami nevníma.

Časté sú aj poruchy opačné, kedy pacient ťažšie počuje šepot alebo vysoké tóny, ale pri zvuku v strednej časti zvukového spektra nemá problém s hluchotou.

Hlasná hudba škodí

žena pred reproduktorom, hlasná hudba, škodí sluchu
Sluchu škodí hlasná hudba alebo nadmerný hluk. Zdroj foto: Getty images

K poškodeniu bubienka dochádza pri dlhodobom namáhaní sluchového aparátu. Napríklad počúvaním hlučnej hudby alebo dlhodobou prácou v hlučnom prostredí.

Najhoršia varianta je hlasná hudba v malom priestore. Ako je to v prípade počúvania hudby v aute. V prípade nevhodného pracovného prostredia je potrebné používať ochranné pomôcky.

Infekčné ochorenia

Pri zápale mozgových blán je ohrozené aj sluchové centrum v mozgu, čo môže mať za následok trvalú stratu sluchu. Prípadne následkom iných infekčných ochorení alebo nádorových ochorení uchasluchového aparátu.

Poškodenie sluchu hrozí napríklad pri parotitíde, čiže zápale príušnej žľazy. Rizko je aj pri toxoplazmóze, čo je infekčné parazitárne ochorenie.

Aj neliečený zápal stredného ucha u detí môže viesť napríklad k poškodeniu sluchu, niekedy aj k jeho úplnej strate. Hlavne ak sa zápal rozšíri do vnútorného ucha.

Jedným príkladom poruchy sluchu je infekčné ochorenie, ktoré spôsobuje vírus spalniček (paramyxoviry). U nás je ochorenie známe aj ako osýpky. U ktorého je jednou komplikáciou aj zápal stredného ucha.

Aj ľudia trpiaci na HIV alebo AIDS môžu ako následok ochorenia mať poškodený sluch. A napríklad u novorodencov spôsobujú hluchotu chlamýdie a syfilis.

mužovi aplikujú naslúchací aparát na ucho
Naslúchací aparát pomáha pri čiastočných poruchách sluchu. Zdroj foto: Getty images

Je možné použitie prístroja?

Pri poruchách v strednom uchu je možné použitie elektronických prístrojov na zlepšenie kvality sluchu. Pri poškodeniach vnútorného ucha sa to nedá. V tomto prípade postihnutý človek zvuky počuje, ale nerozumie im a je narušené samotné vnímanie zvuku.

Hluchota následkom úrazu

Človek môže ohluchnúť aj vplyvom rôznych úrazov. Dobrý príklad je poškodenie výbuchom. Pri nárazovej tlakovej vlne dochádza k prasknutiu bubienka. A za určitých okolností aj k nezvratnému poškodeniu sluchu.

Infografika znázorňuje príčiny poruchy sluchu
Príčiny poruchy sluchu

Video o poruchách sluchu

Video o poruchách sluchu

Ďalšie zaujímavé zdroje

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Stredná zdravotnícka škola v Nitre mi dala základ pre uplatnenie sa v oblasti zdravia a chorôb. Vďaka nej som 2 roky pracoval na traumatologickej klinike a ambulancii vo FN Nitra. Od roku 2006 som bol zamestnaný v záchrannej zdravotnej službe, kde som zotrval do roku 2017. Bakalárske štúdium som absolvoval na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre v odbore urgentná zdravotná starostlivosť. Bakalársky titul mi umožnil pokračovať v poslaní zdravotníckeho záchranára. Medzičasom som získal miesto na tiesňovej linke 155. V prednemocničnej zdravotnej starostlivosti tak pôsobím do dnešnej doby. Záujem o človeka, zdravie a aj samotné choroby som mal už v detstve, čo mi dalo predpoklad venovať sa tejto téme i v dospelosti. Štúdium a získavanie nových informácií v praxi mi poskytlo skvelý podklad pre písanie odborných textov a to v podobe článkov, ktorým porozumejú i bežní ľudia. Moja záľuba v portáli Zdravotéka má tak pevné základy v rokoch praxe aj v osobnom záujme. Podobne ma zaujíma i zdravá strava, výživa a celkovo zdravý životný štýl. Svoj voľný čas vypĺňam rodinou a športom

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Hluchota: Čo je jej príčinou? (náhla, dlhodobá či krátkodobá) patri medzi príznaky Uší, nosa a ústnej dutiny
Ďalšie názvy: Surditas
V obsahu nájdete:

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Pomôžu na hučanie v ušiach bylinky, alebo len odborná liečba? Pomôžu na hučanie v ušiach bylinky, alebo len odborná liečba?

Hučanie, pískanie či šumenie v uchu, spája rovnaké pomenovanie. Tinnitus. Život s ním je ťažký. Je tento problém naozaj nevyliečiteľný?

Osteoporóza, osteogenesis u detí? Prečo vzniká ako sa prejavuje, lieči Osteoporóza, osteogenesis u detí? Prečo vzniká ako sa prejavuje, lieči

Osteoporóza je ochorenie spôsobujúce rednutie kostí úbytkom kostnej hmoty . Jeho nárast rok čo rok stúpa v súvislosti so zvyšujúcim sa vekom populácie. Z toho je zrejmé, že sa jedná o...

Naposledy aktualizované 17.02.2021


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.