späť na zoznam chorôb

Zápal mozgových blán

Autor: Michal Hrebík
Zápal mozgových blán
Zdroj foto: Getty images

Zápal mozgových blán je zápalov ochorenie postihujúce mozgové obaly a blany, ktoré sa nazývajú odborne meningy. Aj preto sa chorobe hovorí tiež meningitída, pričom cieľom blán je zvonka chrániť mozog. Na povrchu mozgu sa nachádzajú tri veľké blany, pričom zapáliť sa môžu práve blany, ktoré tesne priliehajú na mozog a nazývajú sa súhrnným názvom mäkký obal mozgu. Meningitída môže byť spôsobená vírusmi aj baktériami a proti dvom typom je možné aj očkovanie.


Charakteristika

Zápal mozgových blán vzniká, ak sa do obalu mozgu dostane baktéria alebo vírus a nastane tu imunitná reakcia. Veľakrát sa človek nakazí tým, že sa sem infekcia dostane z inej časti organizmu, napríklad z nosa alebo úst. Bakteriálna forma zápalu je vážnejšia ako vírusová, ktorá spravidla nemá smrteľné následky, no môže spôsobiť napríklad dlhodobé problémy neurologického typu. Závažnosť konkrétneho zápalu závisí ale nielen od pôvodcu, ale aj od imunity človeka a jeho celkového zdravotného stavu.

Bakteriálne zápaly sú väčšinou hnisavé a najnebezpečnejšie najmä u detí a novorodencov. Obvykle sa baktérie do mozgu dostanú lymfatickými alebo cievnymi cestami z iných zápalov a spôsobia v obaloch mozgu infekciu. Väčšinu zápalov však spôsobujú vírusové infekcie a to buď priamo infekciou z nervového systému alebo prestupom z iných tkanív. Vzhľadom na možné závažné dôsledky je tak najlepšie chorobe predchádzať očkovaním, pričom to je možné proti meningitíde typu A a C, proti typu B zatiaľ nie je očkovanie možné. Prenos ale zväčša nie je kliešťami ako pri encefalitíde, čo je iný druh zápalu, takže zápal mozgových blán tohto typu z kliešťa nehrozí, čo však neznamená, že nie je možný iný prenos z človeka na človeka, pretože ide o infekčné ochorenie.

Príčiny

Čo sa týka príčin, najčastejšie ide o infekcie vírusové alebo bakteriálne. Z bakteriálnych infekcií spôsobuje meningitídu napríklad steptokok, niekedy aj mykobaktérie, enterobaktérie, u mladších ľudí najviac baktérie Nesseria meningitidis. Vírusové zápaly mozgových blán majú na svedomí arbovírusy, enterovírusy, echovírusy, adenovírusy, prípadne vírusy parotídy prestupom z ústnej dutiny. Rizikovými faktormi je oslabená imunita a celkovo psychicky a fyzicky oslabený organizmus, ktorý je na vznik infekcie náchylnejší.

Príznaky

Vo väčšine prípadov nastúpi ochorenie pomerne rýchlo a tak sú príznaky viditeľné aj pre laika. Najčastejšie dochádza k prudkým a intenzívnym bolestiam hlavy, horúčke, stuhnutiu svalov na šiji a objavuje sa aj nevoľnosť, u niekoho dokonca aj zvracanie. Na základe dráždenia optického nervu je človek citlivý na svetlo, taktiež môže cítiť zvýšenú únavu, je zmätený a niekedy sa na tvári objaví vyrážka alebo opar. Ďalšie príznaky závisia na rozšírení infekcie.

Pokiaľ má bakteriálny pôvod a rozširuje sa aj ďalej, je možné pozorovať vyrážky aj na tele, kŕče, bolesť svalov, niekedy dochádza k stratám vedomia, ale to len výnimočne. U malých detí a u seniorov nastáva nadmerná spavosť, tiež niekedy aj zvracanie. Na pokožke sa niekedy objavujú petechie alebo menšie modré škvrny. Celkovo je človek oslabený, má problémy so svalstvom a v prípade výskytu komplikácii hrozia aj trvalejšie následky poškodenia nervového systému, napríklad hluchota.

Diagnostika

 • Ochorenie sa diagnostikuje na základe príznakov, podľa ktorých môže lekár určiť podozrenie na meningitídu a na potvrdenie je potrebné vykonať jednak vyšetrenie svalstva šije a taktiež odber mozgomiechového moku lumbálnou punkciou
 • Môže sa tak diagnostikovať aj to, či ide o hnisavú alebo nehnisavú meningitídu a tiež je možné laboratórnym vyšetrením určiť typ infekcie, čiže konkrétny druh vírusu alebo baktérie.
 • Podľa stanovenia bielkovín, bielych krviniek a zakalenia je možné určiť aj stupeň rozšírenia zápalu

Prejavy a symptómy meningitídy

Prejavy a symptómy meningitídy

Priebeh

Obvykle prebieha nábeh choroby veľmi rýchlo a intenzívne po vzniknutí infekcie, kedy sa začína zápal mozgových blán prejavovať najprv chrípkovými príznakmi a neskôr aj typickými intenzívnymi bolesťami hlavy a stuhnutím krku, kedy človek má stuhnuté svaly na šiji a nie je schopný ohnúť hlavu. Pokiaľ sa zápal rozšíri aj do iných častí tela, klinické symptómy sú intenzívnejšie a prítomné aj lokálne, napríklad vyrážkou, poškodením zraku alebo sluchu či problémami so srdcom.

Zápal mozgových blán u dieťaťa

U detí je meningitída veľmi nebezpečná a najmä bakteriálna napáda deti vo veku okolo 4 až 5 rokov. Je to najmä preto, že v tomto veku sa ešte len imunitný systém formuje a nie je teda natoľko zrelý, aby dokázal aj bežnú bakteriálnu infekciu potlačiť ešte prv, než príde k prvotným príznakom. Preto je dôležité u detí očkovanie podľa očkovacieho plánu, pretože v opačnom prípade hrozí aj ohrozenie života, pretože choroba môže mať extrémne rýchly priebeh a to najmä u menších detí.

Najhoršie je, ak príde k hnisavému zápalu, kedy sa baktéria dostane veľmi rýchlo do mozgovej blany, čiže obalu mozgu. Takto sa prejavuje najmä infekcia meningokokom, pri pneumokokoch a hemofilách je extrémne rýchly priebeh skôr zriedkavý. Typickým príznakom a prejavom je stuhnite krku a šije, u detí môže prichádzať aj k výskyte horúčok, bolestiam hlavy vo zvýšenej miere, kŕčom a vracaniu. Nie vždy, ale niekedy môže prísť aj k otrave krvi. Čo najskôr treba vyhľadať lekára a nasadiť antibiotickú liečbu, pri ťažkom priebehu aj hospitalizáciu s pozorovaním a sledovaním vitálnych životných funkcií.

Pozor na následky

To, aké následky môže mať zápal mozgových blán vo forme meningitídy, závisí od stavu organizmu a tiež typu infekcie. Najťažšie znášajú a prekonávajú chorobu ohrozené skupiny pacientov, čiže deti, tehotné ženy a starší ľudia vo vyššom veku. Vzhľadom na to, že obvykle do 24 až 48 hodín dochádza k veľmi rýchlemu postupu infekcie a rozšíreniu problémov, môže prísť veľmi skoro aj k smrti. Problémom je, ak príde k otrave krvi, čo sa odborne nazýva meningokoková sepsa.

V tomto prípade je úmrtnosť až 25%. Medzi následky ťažkej infekcie s komplikáciami patria napríklad krvavá gangréna končatín, kedy je nevyhnutná až ich amputácia, šokový stav organizmu a celkový kolaps. Pokiaľ prišlo k otrave krvi, niekedy následky môžu byť aj dlhodobejšie, napríklad aj po ustúpení symptómov.

 • Pri akútnom štádiu hrozí aj edém mozgu a zrakové či sluchové postihnutie
 • U detí hrozí psychomotorická retardácia alebo hydrocefalus
 • U dospelých vo fáze rekonvalescencie sa niekedy vyskytujú dlhodobé bolesti hlavy a únava
 • V prípade, že k otrave krvi nedošlo a imunita organizmu podporená aj antibiotickou liečbou je dobrá, nemusia byť s chorobou spojené žiadne dlhodobé následky a človek zápal mozgových blán prekoná väčšinou bez ujmy
Ako sa lieči: zápal mozgových blán

Zobraziť liečbu

Ďalšie zaujímavé zdroje

Naposledy aktualizované 21.06.2021

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Očkovanie, jeho význam pred cestou do zahraničia? + Cudzokrajné nákazy Očkovanie, jeho význam pred cestou do zahraničia? + Cudzokrajné nákazy

Z ďalekých ciest si ľudia nosia domov kadečo. Od príjemných zážitkov, spomienok a suvenírov až cez cudzokrajnú nákazu. Hnačkové ochorenia či Faraónová pomsta známa hlavne z Egypta je...

Bolesť hlavy: Niekedy je neškodná, ale kedy značí závažný problém? Bolesť hlavy: Niekedy je neškodná, ale kedy značí závažný problém?

Bolesť hlavy patrí medzi najčastejšie zdravotné problémy postihujúce populáciu sveta. Býva nezávažná. Naopak, je súčasťou iného ochorenia, ktoré môže ohroziť zdravie a život človeka.

Najčastejšie príčiny hučania v ušiach? Nájdete ich tu na jednom mieste Najčastejšie príčiny hučania v ušiach? Nájdete ich tu na jednom mieste

Prichádza nečakane, trvá nepredvídateľne dlho a nikdy nevieme, kedy sa zopakuje. Nepríjemné hučanie, šumenie, zvonenie či pískanie v ušiach je fenomén, ktorý sa objavuje...

Aké boli najväčšie epidémie a pandémie v dejinách ľudstva? Spoznajte ich s nami Aké boli najväčšie epidémie a pandémie v dejinách ľudstva? Spoznajte ich s nami

Momentálne spoločne prežívame veľkú globálnu pandémiu ochorenia COVID-19, spôsobenú koronavírusom SARS-CoV-2. Epidémie a pandémie ale nie sú ničím výnimočným. Ľudstvo si nimi opakovane...

Rezistencia na antibiotiká: Prečo ich užívať presne? Rezistencia na antibiotiká: Prečo ich užívať presne?

Antibiotiká patria medzi najčastejšie predpisované a používané liečivá vôbec. Slovensko dokonca patrí medzi krajiny s ich najväčšou spotrebou. Ich nadmerné a hlavne nesprávne užívanie...

Zoznam nemocníc liečiacich chorobu

 • Bratislavský kraj
  • Univerzitná nemocnica Bratislava - Staré Mesto

   Mickiewiczova 13, 81369 Bratislava

   Telefón - ústredňa: 02 57290 111

   Predchádzajúci názov: FNsP Bratislava - Fakultná nemocnica s poliklinikou Bratislava

   • MUDr. Soňa Feketová
    Adresa: Centrum pre liečbu sclerosis multiplex, Mickiewiczova 13, 81107 Bratislava
    deň oddo poznámka
    Pondelok  13:00 15:00  MUDr. Cudráková 
    Utorok 13:00 15:00  MUDr. Feketová 
    Streda 13:00 15:00  MUDr. Feketová 
    Štvrtok 13:00 15:00  MUDr. Cudráková 
 • Trnavský kraj
  • Univerzitná nemocnica Bratislava - Staré Mesto

   Mickiewiczova 13, 81369 Bratislava

   Telefón - ústredňa: 02 57290 111

   Predchádzajúci názov: FNsP Bratislava - Fakultná nemocnica s poliklinikou Bratislava

   • MUDr. Soňa Feketová
    Adresa: Centrum pre liečbu sclerosis multiplex, Mickiewiczova 13, 81107 Bratislava
    deň oddo poznámka
    Pondelok  13:00 15:00  MUDr. Cudráková 
    Utorok 13:00 15:00  MUDr. Feketová 
    Streda 13:00 15:00  MUDr. Feketová 
    Štvrtok 13:00 15:00  MUDr. Cudráková 
 • Trenčiansky kraj
  • Nemocnica s poliklinikou Myjava

   Staromyjavská 59, 90701 Myjava

   Web: http://www.nspmyjava.sk/
   Telefón - ústredňa: 034 6212 721

   Gynekologické ambulancie (2)

   • MUDr. Oľga Kováčová
    Adresa: Detská neurologická ambulancia, Staromyjavská 59, 90701 Myjava
    deň oddo poznámka
    Pondelok  08:00 12:00   
    Utorok 11:00 15:00  USG mozgu 11:00 - 12:00 
    Streda 08:00 12:00   
    Štvrtok 11:00 15:00  USG mozgu 11:00 - 12:00 
    Piatok 08:00 12:00   
 • Nitriansky kraj
  • Fakultná nemocnica Nitra

   Špitálska 6, 95001 Nitra

   Web: http://www.fnnitra.sk/
   Telefón - ústredňa: 037 6545 111

   Cievne ambulancie - angiologické (1)

   • Doc. MUDr. Miroslav Brozman, CSc.
    Adresa: Ambulancia neurofyziológie a sonografie, Špitálska 6, 94901 Nitra
    deň oddo
    Pondelok  11:00 14:00 
    Utorok 10:30 14:00 
    Streda 10:30 14:00 
    Štvrtok 11:00 14:00 
    Piatok 10:30 13:00 
 • Banskobystrický kraj
  • NsP Brezno - Nemocnica s poliklinikou n.o. Brezno

   Banisko 1, 97701 Brezno

   Web: http://www.nspbr.sk/
   Telefón - ústredňa: 048 / 2820 111

   Návštevné hodiny - lôžkové oddelenie:
   pondelok - piatok 15:00 - 17:00
   sobota, nedeľa 13:00 - 15:00

   • MUDr. Droppa
    Adresa: Neurologická ambulancia, Banisko 1, 97701 Brezno
    deň oddo
    Pondelok  07:00 15:00 
    Utorok 07:00 15:00 
    Streda 07:00 15:00 
    Štvrtok 07:00 15:00 
    Piatok 07:00 15:00 
   • neambuluje
    Adresa: Neurologická ambulancia, Banisko 1, 97701 Brezno
    deň oddo
    Utorok 07:00 15:00 
    Streda 07:00 15:00 
 • Prešovský kraj
  • NsP Vranov nad Topľou - Vranovská nemocnica n.o.

   M.R.Štefánika, 187/177B, 09327 Vranov nad Topľou

   Web: http://www.vnno.eu/
   Telefón - ústredňa: 057 4865 111

   Alergologické a imunologické ambulancie (1)

   • MUDr. Lenka Lidíková
    Adresa: Neurologická ambulancia, M.R.Štefánika, 187/177B, 09327 Vranov nad Topľou
    deň oddo prestávka
    Pondelok  07:30 16:00  12:00-13:00 
    Utorok 07:30 16:00  12:00-13:00 
    Streda 07:30 16:00  12:00-13:00 
    Štvrtok 07:30 16:00  12:00-13:00 
    Piatok 07:30 16:00  12:00-13:00 
   • MUDr. Anna Kravecová
    Adresa: Neurologická ÚPS ambulancia, M.R.Štefánika, 187/177B, 09327 Vranov nad Topľou
    deň oddo
    Pondelok  16:00 07:30 
    Utorok 16:00 07:30 
    Streda 16:00 07:30 
    Štvrtok 16:00 07:30 
    Piatok 16:00 07:30 
 • Košický kraj
  • NsP Skalica - Nemocnica s poliklinikou a.s. Skalica

   Koreszkova 7, 90982 Skalica

   Web: http://www.nspskalica.sk/
   Telefón - ústredňa: 034 6969 111

   Návštevné hodiny - lôžkové oddelenie:
   Návštevné hodiny podľa jednotlivých oddelení nájdete tu

   • MUDr. Dana Lisická
    Adresa: Neurologická ambulancia pre dospelých, Koreszkova 7, 90982 Skalica
    deň oddo poznámka
    Pondelok  07:00 15:30   
    Utorok 07:00 15:30   
    Streda    Klinický deň, len akútne stavy 
    Štvrtok 07:00 15:30   
    Piatok 07:00 15:30   
   • MUDr. Marián Ivánek
    Adresa: Neurologická ambulancia pre deti, Koreszkova 7, 90982 Skalica
    deň oddo poznámka
    Pondelok  07:00 15:30   
    Utorok 07:00 15:30   
    Streda 07:00 10:00  Od 10:00 Klinický deň 
    Štvrtok 07:00 15:30   
    Piatok 07:00 15:30   

Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.