- healthline.com - Malar (Butterfly) Rash: Is It Lupus or Rosacea?
- webmd.com - What Is a Malar Rash?
Čo je Motýľovitý erytém? Je varovným príznakom lupusu, ale sprevádza tiež iné ochorenia
Motýľovité erytém - začervenanie tváre je typické pri ochorení systémový lupus erytematodes. Tento príznak je nebolestivý a zvykne spontánne odznieť. Vyskytuje sa tiež pri iných zdravotných problémoch.
Charakteristika
Motýľovitý erytém - Tvárová vyrážka, respektíve začervenanie (erytém) je lokalizovaná do oblasti nosa a líc. Toto začervenanie býva označované ako motýľovité, pre svoj charakteristický tvar.
Býva v úrovni kože, je symetrické pričom neprechádza pod nosovoperové ryhy. Zvykne sa objaviť a samo odoznieť, niekedy však pretrváva dlhšie. Na dotyk motýľovitý erytém nebolí ani nepáli. Koža v jeho oblasti si zachováva svoju normálnu citlivosť.
Takéto začervenanie sa neprenáša z človeka na človeka, nejde o nákazu.
Príčiny vzniku motýľovitého erytému
Typickou a hlavnou možnosťou, prečo sa objaví takéto začervenanie, je ochorenie s názvom systémový lupus erytematodes (SLE). Pravý motýľovitý erytém je tu jedným z hlavných príznakov.
SLE je pritom autoimunitné ochorenie, pri ktorom vlastné protilátky napádajú tkanivá. Bývajú postihnuté kĺby i iné orgány. Často je choroba spojená s únavou.
Nepravý motýľovitý erytém sa vyskytuje pri ochoreniach ako erysipel, celulitída, erytema infectiosum (piata choroba), ako aj pri nedostatku vitamínu B3, teda pellagra. Ide o začervenanie, ktoré nemá charakteristický tvar motýľa.
Pri dermatomyozitíde je možné pozorovať začervenanie v tvári po expozícií slnkom, objavujú sa červené očné viečka. Nepravý motýľovitý erytém sa môže vyskytnúť aj pri rozčúlení, strese, začervenanie v tvári aj po alkohole a u chronických alkoholikov.
Od pravého motýľovitého začervenania sa tiež odlišuje tzv. okuliarovitý hematóm, ktorý vzniká v oblasti očí a líc po zlomenine spodiny lebečnej.
Niektorí autori odlišujú od motýľovitého erytému tiež erytém pri ochorení rosacea (ružovka). Pri tomto ochorení sa vyskytuje začervenanie na nose, očných viečkach, brade, čele a lícach - nemá teda charakteristický motýľovitý vzhľad.
Rozdiely medzi SLE a ružovkou ukazuje aj nasledujúca tabuľka
Systémový lupus erytematodes | Rosacea | |
Symptómy | Únava, bolesť a opuch kĺbov, bolesť hlavy, horúčka, bolesti hrudníka, citlivosť na slnečné svetlo, strata vlasov, bolestivé ranky v ústach. | Červenanie, začervenanie v tvári, niekedy s viditeľnými krvnými žilkami, červené a opuchnuté očné viečka. |
Systémové alebo lokálne | Systémový LE alebo lokalizovaný len na kožu. | Lokalizovaná len v tvári. |
Charakter začervenania | Vyrážka v tvare motýľa, ale aj diskovité vyrážky, ktoré sa olupujú - sú bolestivé a svrbia, tiež býva prítomná strata vlasov. | Malé, červené, hnisom vyplnené vyrážky vyzerajúce ako akné, opuchnuté pavúčikové cievy, začervenanie sa šíri aj na čelo a bradu. |
Trvanie príznakov | Niektoré prejavy pretrvávajú, iné spontánne odoznejú. | Náhle vzplanutie. |
Skupina so zvýšeným rizikom | Ľudia vo veku 15 - 44 rokov, nebelosi. | Ľudia vo veku 30 - 50 rokov, belosi. |
Diagnostika
Na diagnostiku motýľovitého erytému potrebuje lekár vyšetrenie inšpekciou, teda samotným náhľadom na pacienta. Pokiaľ je tento príznak prítomný a ešte sa predtým nevyskytol, zameriava sa odborník aj na ďalšie možné príznaky.
Pri SLE býva typicky prítomný aj diskoidný erytém, čo sú vyvýšené škvrny na tvári, ktoré sa olupujú. Pacient aj lekár si všimnú fotosenzitivitu, teda kožnú precitlivenosť na slnečné žiarenie.
Bývajú prítomné defekty ústnej sliznice, zápaly kĺbov, zmeny na EKG, postihnuté obličky, kŕče svalov, psychóza, anémia a iné krvné zmeny, ako aj imunologické poruchy.
Kedy navštíviť lekára
Ak spozorujete na svojej tvári alebo na tvári niekoho z okolia motýľovité začervenanie, ktoré vzniklo náhle, respektíve sa pravidelne opakuje, je vhodné vyhľadať lekára dodatočne ambulantnou cestou.
Reumatológ zistí, či nejde o systémový lupus erytematodes vyšetrením autoprotilátok v krvi a ďalšími vyšetreniami. Ak sa nám zdá, že začervenanie vzniklo po rozčúlení, väčšinou stačí pacienta upokojiť.
Ak sme si všimli u niekoho holdovanie alkoholu, je vhodné pripomenúť tomuto pacientovi o škodlivosti pitia alkoholu, aj ho usmerniť k návšteve odborníka na závislosti.
Liečba motýľovitého začervenania
Liečba sa orientuje na samotný chorobný proces. Neliečime len príznak, ale ochorenie ako také. Pri systémovom lupus erytematodes sa podávajú lieky zo skupiny antimalarík typu hydroxychlorochín a kortikosteroidy.
Vďaka tejto liečbe zvykne motýľovitý erytém ustúpiť do úzadia, respektíve úplne zmiznúť.
Avšak dôležitejšia je odozva ostatných tkanív na liečiviny, a teda zlepšenie celkového zdravotného stavu, ako aj zmiernenie orgánových komplikácií pri tomto vážnom ochorení.
Choroby s príznakom "Motýľovitého erytému"
Byliny používané na Motýľovitý erytém
Zaujímavé zdroje informácií
Súvisiace
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!
Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →