späť na zoznam príznakov

Plachosť

Autor: Michal Hrebík
Zdroj foto: Getty images

Choroby s príznakom "plachosť"

Plachosť je strach z neznámeho prostredia, ľudí alebo situácií, niekedy môže ísť aj o určitý pocit hanbenia sa pred okolím. U veľa ľudí nemusí ísť vôbec o žiadny vážnejší príznak alebo problém, pokiaľ nejde o prehnané reakcia. Niektorí ľudia sú jednoducho plachejší a opatrnejší viac ako iní, avšak ide skôr o obranný mechanizmus človeka pred neznámym prostredím. Väčší problém však nastáva vtedy, ak plachosť zabraňuje ľuďom niekam ísť, niečo robiť alebo niekoho spoznať.

Pri problémoch totiž nastáva úzkosť alebo až nepríjemné pocity, napríklad pri neznámej spoločnosti alebo v neznámom prostredí. Na rozdiel napríklad od introvertov, ľudia trpiaci chorobnou plachosťou majú problém v neznámych situáciách a cítia sa v nich zle, zatiaľ čo introvertní ľudia ich nevyhľadávajú, lebo z nich nemajú žiadne potešenie. Plachosť môže mať rôzne príčiny, napríklad traumu z detstva, ale môže ísť aj o príznak niektorej vážnejšej choroby.

Typická je plachosť pri rôznych druhoch fóbie, najmä pri sociálnej fóbii. Ľudia trpiaci sociálnou fóbiou majú strach a úzkosť s neznámeho prostredia alebo spoločnosti, taktiež z nadväzovania kontaktov s neznámymi ľuďmi a tým, že by museli byť v interakcii s niekým, koho nepoznajú alebo s väčšou skupinou ľudí. Na vzniku takejto fóbie sa podieľajú tak biologické ako aj psychosociálne faktory a problém nastáva nielen pri osobnom, ale aj neosobnom kontakte.

Niekedy môže mať okrem psychologických príznakov a nepríjemných pocitov človek postihnutý sociálnou fóbiou aj niektoré fyzické sprievodné príznaky. Sociálna fóbia ako taká patrí medzi úzkostné poruchy a musí sa určite liečiť. Niekedy sa vyskytuje plachosť napríklad aj pri anorexii, čo je mentálna porucha príjmu potravy. Plachosť nastáva vtedy, ak sa postihnutý človek necíti dokonalo a myslí si, že má nadváhu alebo zlý tvar tela a vtedy sa stráni spoločnosti.

Aspergerov syndróm, čo je určitá ľahšia forma autizmu, je tiež sprevádzaný plachosťou. Človek trpiaci touto psychiatrickou chorobou má v obľube vykonávanie určitých rutinných činností a je puntičkár, veľakrát sa vyznačuje aj nadpriemerným IQ, avšak má problémy pervazívneho typu. Ide napríklad o problémy s emóciami alebo sociálne problémy a práve plachosť, niekedy striedajúca sa s agresivitou, mu spôsobuje problémy najmä v medziľudských vzťahoch.

Plachosťou sa začína prejavovať aj začiatočné štádium schizofrénie, čo je závažné psychiatrické ochorenie charakterizované najmä rozpadom osobnosti a jej emocionálnej časti. Choroba začína asociálnym správaním, plachosťou, spoločenskou izoláciou, niekedy aj depresívnymi stavmi a emočným vychladnutím. Vyžaduje si určite odbornú lekársku liečbu a dlhodobú starostlivosť, pretože v tomto prípade určite nie je plachosť jediným a najvážnejším problémom.

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Máte príznaky depresie? Tento test Vám to odhalí Máte príznaky depresie? Tento test Vám to odhalí

Depresia patrí medzi psychiatrické ochorenia . Možno práve z tohto dôvodu ľudia sami pred sebou neradi priznávajú, že ňou trpia a rovnako tak neradi o nej hovoria otvorene. 

Depresia v tehotenstve. Čo ju u budúcich mamičiek spôsobuje? Depresia v tehotenstve. Čo ju u budúcich mamičiek spôsobuje?

Krásne, bacuľaté a šťastné - to je idylický obraz v súvislosti s tehotenstvom. Skutočnosť sa ale od tejto skreslenej predstavy v mnohom líši. Rôzne vplyvy spôsobujú časté zmeny nálad...

Vianočné sviatky - psychická záťaž, depresie, samovraždy Vianočné sviatky - psychická záťaž, depresie, samovraždy

Hovorí sa, že Vianoce sú sviatkami radosti a pokoja. Je ale táto zaužívaná terminológia skutočne pravdivá? Psychológovia si to nemyslia! V skutočnosti je predvianočný stres a...

Poruchy autistického spektra v kocke Poruchy autistického spektra v kocke

Verejný záujem o poruchy autistického spektra v posledných rokoch stále narastá. Pravdepodobne preto, že boli až donedávna považované za čudáctvo, no výskumy potvrdili dysfunkciu...

Toto musíte vidieť! Overené rady ako zvládnuť jesennú depresiu Toto musíte vidieť! Overené rady ako zvládnuť jesennú depresiu

Príchod jesene so sebou prináša mnohé zmeny vplývajúce na organizmus človeka . Koniec leta, prechod do zimného, sychravého počasia s nižšími teplotami, zmena letného času na zimný,...

Naposledy aktualizované 24.08.2015


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.