späť na zoznam príznakov

Prekrvenie pľúc

Autor: Michal Hrebík
Zdroj foto: Getty images

Prekrvenie pľúc môže nastať v dôsledku ochorenia pľúc, dolných dýchacích ciest, pri niektorých chorobách kardiovaskulárneho systému alebo v dôsledku traumatickej príčiny, čiže pri úraze alebo zranení, ktoré spôsobí krvácanie do pľúc. Ide o život ohrozujúci stav, pri ktorom je potrebné čo najskoršie ošetrenie a preto je nevyhnutné buď volať rýchlu záchrannú službu alebo okamžite dopraviť pacienta do nemocnice. Niekedy sa ale prekrvenie pľúc neprejaví hneď.

Veľakrát je prekrvenie pľúc spojené aj s opuchom pľúc, kedy dochádza jednak k dýchacím problémom a tiež k hromadeniu krvi v krvnom riečišti v pľúcach pred srdcom. To je typické ak zlyháva čerpacia práca srdca, napríklad pri zlyhávaní ľavej komory srdca. Pri syndróme akútnej respiračnej tiesni, známom aj pod označením ARDS, tiež dochádza k prekrveniu pľúc. Syndróm vzniká často ako komplikácia napríklad pri šoku, otrave alebo pri zápale pľúc.

Pri kardiovaskulárnych problémoch dochádza k prekrveniu pľúc napríklad ak srdce nevládze napumpovať krv do veľkého obehu a tá sa hromadí následne v malom, čiže v pľúcnych cievach. Tie môžu byť rozšírené a pri pľúcnom edéme dochádza k prieniku tekutiny z ciev do pľúcneho tkaniva. Problémom môžu byť aj rôzne degeneratívne vady na srdcových chlopniach, prípadne vysoký krvný tlak. Najčastejšie sa ale prekrvenie pľúc spája s pľúcnymi chorobami.

Typicky dochádza k prekrveniu pľúc pri chronickej bronchitíde, známej aj ako chronická obštrukčná pľúcna choroba. Ide o ochorenie dolných dýchacích ciest, ktoré sa prejavuje vlhkým kašľom, vykašliavaním hlienu, problémy s dýchaním a dýchavičnosťou. Dochádza k vzniku prekážky v pľúcnom tkanive, takže človek nemôže plne voľne dýchať. Veľmi často táto choroba postihuje mužov, pričom rizikovými faktormi sú fajčenie a práca v prašnom prostredí.

V rámci kardiovaskulárnych a srdcových ochorení sa prekrvenie pľúc vyskytuje napríklad aj pri hypertrofickej kardiomyopatii, čo je ochorenie srdcovej svaloviny, pričom táto svalovina sa zväčšuje a dochádza tak k hypertrofii myokardu. Dochádza k vzostupu tlaku v ľavej komore srdca a taktiež k zvýšeniu tlaku v žilnom systéme, pričom toto zvýšenie spôsobuje stagnáciu krvi v pľúcach, čo spôsobuje až prekrvenie pľúc a s tým spojené ďalšie príznaky.

Niektoré imunitné ochorenia, ktoré postihujú dýchacie cesty, môžu tiež spôsobiť komplikácie v podobe prekrvenia pľúc. Najznámejším takýmto ochorením je astma, pri ktorej dochádza k dýchavičnosti, problémom s dýchaním a častým astmatickým záchvatom. Astma sa prejavuje aj suchým kašľom a veľký vplyv na priebeh choroby majú aj rôzne rizikové faktory prostredia, ako napríklad dym z cigariet, znečistenie alebo niektoré alergény, napríklad srsť zvierat.

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Naposledy aktualizované 24.08.2015


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.