späť na zoznam príznakov

Prekrvenie pľúc

Autor: Michal Hrebík

Prekrvenie pľúc môže nastať v dôsledku ochorenia pľúc, dolných dýchacích ciest, pri niektorých chorobách kardiovaskulárneho systému alebo v dôsledku traumatickej príčiny, čiže pri úraze alebo zranení, ktoré spôsobí krvácanie do pľúc. Ide o život ohrozujúci stav, pri ktorom je potrebné čo najskoršie ošetrenie a preto je nevyhnutné buď volať rýchlu záchrannú službu alebo okamžite dopraviť pacienta do nemocnice. Niekedy sa ale prekrvenie pľúc neprejaví hneď.

Veľakrát je prekrvenie pľúc spojené aj s opuchom pľúc, kedy dochádza jednak k dýchacím problémom a tiež k hromadeniu krvi v krvnom riečišti v pľúcach pred srdcom. To je typické ak zlyháva čerpacia práca srdca, napríklad pri zlyhávaní ľavej komory srdca. Pri syndróme akútnej respiračnej tiesni, známom aj pod označením ARDS, tiež dochádza k prekrveniu pľúc. Syndróm vzniká často ako komplikácia napríklad pri šoku, otrave alebo pri zápale pľúc.

Pri kardiovaskulárnych problémoch dochádza k prekrveniu pľúc napríklad ak srdce nevládze napumpovať krv do veľkého obehu a tá sa hromadí následne v malom, čiže v pľúcnych cievach. Tie môžu byť rozšírené a pri pľúcnom edéme dochádza k prieniku tekutiny z ciev do pľúcneho tkaniva. Problémom môžu byť aj rôzne degeneratívne vady na srdcových chlopniach, prípadne vysoký krvný tlak. Najčastejšie sa ale prekrvenie pľúc spája s pľúcnymi chorobami.

Typicky dochádza k prekrveniu pľúc pri chronickej bronchitíde, známej aj ako chronická obštrukčná pľúcna choroba. Ide o ochorenie dolných dýchacích ciest, ktoré sa prejavuje vlhkým kašľom, vykašliavaním hlienu, problémy s dýchaním a dýchavičnosťou. Dochádza k vzniku prekážky v pľúcnom tkanive, takže človek nemôže plne voľne dýchať. Veľmi často táto choroba postihuje mužov, pričom rizikovými faktormi sú fajčenie a práca v prašnom prostredí.

V rámci kardiovaskulárnych a srdcových ochorení sa prekrvenie pľúc vyskytuje napríklad aj pri hypertrofickej kardiomyopatii, čo je ochorenie srdcovej svaloviny, pričom táto svalovina sa zväčšuje a dochádza tak k hypertrofii myokardu. Dochádza k vzostupu tlaku v ľavej komore srdca a taktiež k zvýšeniu tlaku v žilnom systéme, pričom toto zvýšenie spôsobuje stagnáciu krvi v pľúcach, čo spôsobuje až prekrvenie pľúc a s tým spojené ďalšie príznaky.

Niektoré imunitné ochorenia, ktoré postihujú dýchacie cesty, môžu tiež spôsobiť komplikácie v podobe prekrvenia pľúc. Najznámejším takýmto ochorením je astma, pri ktorej dochádza k dýchavičnosti, problémom s dýchaním a častým astmatickým záchvatom. Astma sa prejavuje aj suchým kašľom a veľký vplyv na priebeh choroby majú aj rôzne rizikové faktory prostredia, ako napríklad dym z cigariet, znečistenie alebo niektoré alergény, napríklad srsť zvierat.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Naposledy aktualizované 24.08.2015


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.