Puntičkárstvo

Puntičkárstvo, inak nazvané aj perfekcionizmus, je až chorobná závislosť na dôslednosti, organizácii a prehnanom poriadku, kedy všetko musí mať svoju organizáciu a miesto. Je treba rozlišovať ale medzi ľuďmi, ktorí si radi svoje veci organizujú a majú radi prirodzený poriadok a medzi stavom, ktorý už je chorobný a organizovanie či bazírovanie na perfektnom poriadku človeka natoľko zahlcuje, že nie je...

Puntičkárstvo, inak nazvané aj perfekcionizmus, je až chorobná závislosť na dôslednosti, organizácii a prehnanom poriadku, kedy všetko musí mať svoju organizáciu a miesto. Je treba rozlišovať ale medzi ľuďmi, ktorí si radi svoje veci organizujú a majú radi prirodzený poriadok a medzi stavom, ktorý už je chorobný a organizovanie či bazírovanie na perfektnom poriadku človeka natoľko zahlcuje, že nie je schopný bežnej činnosti a normálneho pokojného života.

Človek, čo je puntičkár alebo perfekcionista ale ešte nemusí mať aj nejakú chorobu, prípadne môže ísť len o ľahšie štádium či niektoré príznaky konkrétnej choroby. Takíto ľudia sú napríklad prísni na seba aj na svoje okolie najmä v pracovnej oblasti, majú vysoké požiadavky na organizáciu práce a presné plánovanie a tiež neodpúšťajú chyby. Perfekcionizmus sa však prejavuje aj v iných stránkach ich života, napríklad v dokonalom organizovaní alebo upratovaní.

Veľmi častý je perfekcionizmus v rôznych formách autizmu. Napríklad pri klasickom autizme sa prejavuje vo forme obľuby určitého poriadku a organizácie vlastných vecí alebo denného rozvrhu, kedy autista dáva prednosť presnej a rutinnej činnosti, ktorá má svoju presnú postupnosť či už chronologicky alebo inak. Dôležité sú práve nemenné rutiny počas dňa a tiež aj v ich živote. Autisti si dávajú záležať na niektorých pre nich dôležitých veciach, kým ostatné ignorujú.

Puntičkárstvo je typické aj pre Aspergerov syndróm. Ide o ľahšiu formu autistickej poruchy. Pre tento syndróm sú typické najmä obľuba rutinnej činnosti, neschopnosť abstraktného myslenia, pohybová neobratnosť a tiež neschopnosť pochopiť mimoverbálny prejav. Ľudia s týmto syndrómom sa najviac využívajú v rutine, ktorá musí byť presne zorganizovaná a sú perfekcionisti najmä na seba, menej už na svoje okolie. Veľmi typické sú aj chýbajúce sociálne schopnosti.

Najčastejšie sa puntičkárstvo a perfekcionizmus v rámci chorobnej formy vyskytujú pri obsedantno-kompulzívnej poruche, v skratke OCD. Táto porucha je charakteristická jednak obsesiami, čiže nutkavými predstavami a posadnutosťou a tiež kompulziami, čiže vykonávaním nejakej činnosti, ktorej sa postihnutý človek nemôže ubrániť. Obsesie sú trvalé a stále, pričom dôsledkom týchto obsesií sú kompulzie, čiže vynútené správanie alebo nejaká činnosť.

Človek, ktorý je postihnutý OCD, môže mať rôzne prejavy a formy tohto ochorenia. Niekedy ide o neustále kontrolovanie, inokedy o potrebu upratovania a čistenia, ale veľakrát sa jedná aj o nutnosť mať veci usporiadané a zorganizované podľa určitého systému. Práve pri tejto forme sa najčastejšie prejavuje chorobné puntičkárstvo a perfekcionizmus, pretože človek si dáva záležať na presnom usporiadaní niečoho, trvá na určitom poriadku a perfektnej organizácii.

fzdieľaj na Facebooku
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.

Odporúčané