späť na zoznam príznakov

Spomalené dýchanie

Autor: Michal Hrebík

Choroby s príznakom "spomalené dýchanie"

Spomalené dýchanie môže nastať v dôsledku ťažkostí s dýchaním, napríklad pri respiračných ochoreniach, ale je niekedy aj prirodzené pre celkové spomalenie organizmu. Človek dýcha pomalšie napríklad počas spánku, pri kľude, relaxácii alebo vtedy, keď nevykonáva žiadnu činnosť, avšak abnormálne spomalená dychová frekvencia môže byť príznakom aj nejakého chorobného stavu alebo ochorenia v organizme. Odborne sa stav spomalenia dýchania nazýva bradypnoe.

Ide o stav, kedy je počet dychov za minútu pod úrovňou 12, pričom normálne hodnoty sa pohybujú práve v rozmedzí od 12 do 20. To môže byť veľmi individuálne, nakoľko napríklad športovci majú bežné dýchanie v čase kľudu nižšie ako netrénovaní ľudia. Spomalenie dýchania môžu spôsobiť aj niektoré lieku proti kašľu, ktoré ukľudňujú dýchacie centrum, ale napríklad aj viaceré opiáty spôsobujú pri intoxikácii organizmu spomalenie dýchania, napríklad heroín.

Spomalené dýchanie je prítomné pri rôznych infekčných ochoreniach, napríklad pokiaľ dochádza k poruchám respiračného charakteru a tiež k dýchavičnosti, čiže ťažkému dýchaniu. To je niekedy sprevádzané aj bolesťami na hrudníku. Problémom je v tomto prípade aj pleuritída, čiže zápal pohrudnice a pleury, čo je blana vystielajúca hrudnú dutinu, ktorá pokrýva zároveň pľúca. Pleuritída vzniká aj pri traumatických poraneniach hrudníka alebo pri pneumotoraxe.

V tomto prípade totiž kvôli bolestiam na hrudníku a pri dýchaní sa človek snaží vedome dýchať čo najpomalšie. Problémy s dýchaním a jeho spomalenie postihujú človeka aj pri spomalení metabolizmu alebo pri nedostatočnej produkcii hormónov, čo je typické pre hypotyreózu. Toto ochorenie postihuje štítnu žľazu a prichádza k nedostatku tvorby hormónov. Charakteristicky dochádza napríklad aj k väčšej únave, malátnosti a spomaleniu metabolizmu.

Spomalenie dýchania je niekedy aj prejavom poškodenia alebo zmeny zdravotného stavu v rámci nervovej sústave, napríklad pri poškodení a chorobách centrálnej nervovej sústavy. Napríklad pri úrazoch hlavy a mozgu, ako sú napríklad otras mozgu alebo cievna mozgová príhoda, dochádza k spomaleniu dýchania a to aj z dôvodu utrpenia šoku, kedy sa organizmus musí náhle vyrovnať s nejakou závažnou zmenou. V tomto prípade ide najmä o nedostatok kyslíka v mozgu.

Spomalenie dýchania veľakrát súvisí aj s jeho prehĺbením alebo dlhými pauzami medzi nádychmi a výdychmi. V tomto prípade treba hľadať príčinu niekedy aj v ústnej dutine alebo v hrtane, pretože môže ísť o vznik nejakej prekážky prúdenia vzduchu do pľúc. Problémy s dýchaním sú typické aj pre ochorenia dolného respiračného systému, napríklad pri zápaloch v pľúcach alebo prieduškách. Bradypnoe je pomerne závažný príznak a preto je najlepšie čo najskôr vyhľadať lekárske vyšetrenie.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Spomalené dýchanie patri medzi príznaky Dýchacej sústavy
Ďalšie názvy: bradypnoe
V obsahu nájdete:

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Meranie krvného tlaku, tepu či dychu doma. Ako sa vyznať v hodnotách? Meranie krvného tlaku, tepu či dychu doma. Ako sa vyznať v hodnotách?

Poznanie správnych hodnôt životných funkcií má význam pre každého človeka. A ich domáca kontrola je v dnešnej dobe jednoduchšia. Nápomocná je prehľadná infografika.

Ako na otužovanie? Začnite s ním v lete či na jeseň. Podporte imunitu Ako na otužovanie? Začnite s ním v lete či na jeseň. Podporte imunitu

Má otužovanie vplyv na zdravie človeka? Ak sa s ním začne v správny čas, nemusíme sa vyhýbať chladnej vode v lete ani v zime. Ako naň bude reagovať organizmus? Budeme vďaka nemu...

Otrava alkoholom, vracanie a ostatné príznaky, aká je prvá pomoc? Otrava alkoholom, vracanie a ostatné príznaky, aká je prvá pomoc?

Alkoholizmus a otravy alkoholom nie sú až tak ojedinelým fenoménom. Alkoholizmus je „metlou ľudstva” a častou príčinou spoločenských konfliktov. Je číslom jeden medzi všetkými...

Čo je to otrava krvi - sepsa, aké má prejavy a ako prebieha? Čo je to otrava krvi - sepsa, aké má prejavy a ako prebieha?

Sepsa, ktorú verejnosť pozná skôr ako otravu krvi, patrí medzi jeden z najvýznamnejších problémov dnešnej medicíny. Ide o závažnú komplikáciu viacerých chorobných stavov, ktorá sa...

Aké zdravotné komplikácie spôsobuje cukrovka? I zanedbaná a neliečená Aké zdravotné komplikácie spôsobuje cukrovka? I zanedbaná a neliečená

Diabetes mellitus alebo ľudovo cukrovka je ochorenie samo o sebe dosť závažné. Vyžaduje si celoživotné dodržiavanie životosprávy a liečby. Aj napriek tomu však so sebou prináša rôzne...

Naposledy aktualizované


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.