Intoxikácia je stav otrávenia organizmu jedom, pričom ide o životohrozujúci a vážny stav, ktorý môže pri dočasnom alebo najmä trvalom pôsobení spôsobiť až smrť človeka. Príčinou intoxikácie je obvykle nejaký jed, ktorý sa nazýva aj toxín a môže podľa druhu intoxikácie vniknúť do organizmu rôznymi cestami, napríklad vzduchom, potravou alebo tekutinou. To, ako veľmi je otrava závažná, závisí najmä od množstva a koncentrácie jedu, ale aj od rýchlosti metabolizmu človeka.
Príznaky Intoxikácie
- Poruchy vedomia
- Zmätenosť
- Nevoľnosť
- Malátnosť
- Poruchy reči
- Bolesť brucha
- Dezorientácia časom a miestom
- Potenie
- Hnačka
- Točenie hlavy
- Zmeny správania
- Bledosť
- Rozšírené zorničky
- Bezvedomie
- Hyperaktivita
- Horúčka
- Zrýchlené dýchanie
- Zvýšená tvorba slín
- Nadmerná spavosť
- Zúžené zrenice
- Pocit horúčavy
- Zrýchlený tep
- Depresia
- Spomalený tep
- Spomalené dýchanie
- Sucho v ústach
Charakteristika
Intoxikácia, čiže otrava, môže byť neúmyselná, kedy ide o nehodu, alebo úmyselná, pričom v tomto prípade sa najviac spomína nadmerné požívanie alkoholu alebo drog. Podľa pravidelnosti sa intoxikácia delí na náhlu a chronickú, pričom napríklad v prípade náhlej ide väčšinou o veľký objem a množstvo jedov v tele, kdežto nebezpečenstvo chronickej intoxikácie spočíva najmä dlhodobým vystavením sa toxínu po menších množstvách, čo je na úvod nepozorovateľné.
V lepšom prípade zanechá intoxikácia dočasné následky na zdraví, v tom horšom až trvalé, prípadne môže dokonca spôsobiť aj smrť. Vo väčšine prípadov sa človek otrávi buď nadmerným užívaním drogy, alkoholu, prípadne neúmyselným vdýchnutím jedovatých látok a plynov, niekedy aj neúmyselným požitím otravy rôzneho druhu, prípadne chemikáliami, ktorým je dlhodobejšie vystavený. Telo síce vie viaceré jedy cez obličky a pečeň odstrániť, ale so zvýšenou mierou si už nevie poradiť.
Príčiny
Príčinou intoxikácie je preniknutie jedu alebo otravy z vonkajšieho prostredia priamo do organizmu, pričom intoxikovaný človek obvykle prejavuje typické príznaky a vonkajšie prejavy intoxikácie. Intoxikácia ale nemusí byť len jednorázová, kedy je obvykle náhla a vo väčšom množstve, ale veľakrát môže byť aj postupná a dlhodobá, čo sa označuje ako chronická intoxikácia, kedy je jedinec vystavený dlhodobo menšiemu objemu alebo koncentrácie toxínu, ktorý na neho ale tiež pôsobí.
Príznaky
Väčšinou sa intoxikácia prejavuje aj navonok, pričom pokiaľ ide o náhlu a krátkodobú intoxikáciu, prejavy a symptómy sú intenzívnejšie, pokiaľ ide o dlhodobé vystavenie toxínu po menších častiach, na úvod nemusia byť symptómy vôbec viditeľné a z toho dôvodu je aj tento typ intoxikácie oveľa menej viditeľný. Typickým prejavom intoxikácie je zvracanie, bolesti brucha, hnačka a problémy s udržaním vedomia, ale otrava sa môže prejavovať aj inak podľa pôvodcu otravy.
Veľmi často dochádza aj k poruchám srdcového rytmu, spomalení dýchania, niekedy sa zvýši aj krvný tlak, prípadne má človek zvýšenú teplotu alebo dokonca horúčku. Dych môže byť tiež nepravidelný, niekedy hlboký, inokedy plytký, v prípade otravou niektorými plynmi dochádza dokonca aj k prejavom na pokožke, ktorá zmení farbu. Pri otravách drogami hrozí hyperaktivita a zvýšená bdelosť, pri otrave alkohol naopak nadmerná spavosť. Určité drogy sprevádzajú aj poruchy psychiky.
Diagnostika
Intoxikácia sa dá najčastejšie rozoznať podľa vonkajších príznakov, ale najspoľahlivejšie sú krvné testy, ktoré preukážu prítomnosť jedu v krvi a v organizme. Okrem toho sa môže zisťovať aj laboratórnym vyšetrením prítomnosť toxínu v moči, prípadne zo stolice odobrať vzorku, čo sa používa najmä pri podozrení na intoxikáciu hubami. V prípade dlhodobej intoxikácie nemusia byť hodnoty získané z laboratórnych vyšetrení až také markantné ako pri krátkodobej, ale náhlej, otrave.
Ako sa prejavuje otrava alkoholom?
Ako sa prejavuje otrava alkoholom?
Priebeh
Pokiaľ ide o dlhodobú intoxikáciu, príznaky nastupujú pomaly, pri náhlej dochádza k intenzívnemu prejavu počas veľmi krátkeho obdobia. Podľa druhu intoxikácie sa môžu prejaviť rôzne bolesti, malátnosť, psychické poruchy, poruchy vedomia, dezorientácia, neskôr aj zvracanie, hnačky alebo dokonca zvracanie krvi. Pri ľahšej forme intoxikácie môžu byť tieto prejavy len mierne a stav sa upraví sám, pokiaľ však ide o ťažšiu otravu, je potrebný zásah lekára, inak je ohrozený život pacienta.