späť na zoznam chorôb

Intoxikácia

Autor: Michal Hrebík
Intoxikácia
Zdroj foto: Getty images

Intoxikácia je stav otrávenia organizmu jedom, pričom ide o životohrozujúci a vážny stav, ktorý môže pri dočasnom alebo najmä trvalom pôsobení spôsobiť až smrť človeka. Príčinou intoxikácie je obvykle nejaký jed, ktorý sa nazýva aj toxín a môže podľa druhu intoxikácie vniknúť do organizmu rôznymi cestami, napríklad vzduchom, potravou alebo tekutinou. To, ako veľmi je otrava závažná, závisí najmä od množstva a koncentrácie jedu, ale aj od rýchlosti metabolizmu človeka.


Charakteristika

Intoxikácia, čiže otrava, môže byť neúmyselná, kedy ide o nehodu, alebo úmyselná, pričom v tomto prípade sa najviac spomína nadmerné požívanie alkoholu alebo drog. Podľa pravidelnosti sa intoxikácia delí na náhlu a chronickú, pričom napríklad v prípade náhlej ide väčšinou o veľký objem a množstvo jedov v tele, kdežto nebezpečenstvo chronickej intoxikácie spočíva najmä dlhodobým vystavením sa toxínu po menších množstvách, čo je na úvod nepozorovateľné.

V lepšom prípade zanechá intoxikácia dočasné následky na zdraví, v tom horšom až trvalé, prípadne môže dokonca spôsobiť aj smrť. Vo väčšine prípadov sa človek otrávi buď nadmerným užívaním drogy, alkoholu, prípadne neúmyselným vdýchnutím jedovatých látok a plynov, niekedy aj neúmyselným požitím otravy rôzneho druhu, prípadne chemikáliami, ktorým je dlhodobejšie vystavený. Telo síce vie viaceré jedy cez obličky a pečeň odstrániť, ale so zvýšenou mierou si už nevie poradiť.

Príčiny

Príčinou intoxikácie je preniknutie jedu alebo otravy z vonkajšieho prostredia priamo do organizmu, pričom intoxikovaný človek obvykle prejavuje typické príznaky a vonkajšie prejavy intoxikácie. Intoxikácia ale nemusí byť len jednorázová, kedy je obvykle náhla a vo väčšom množstve, ale veľakrát môže byť aj postupná a dlhodobá, čo sa označuje ako chronická intoxikácia, kedy je jedinec vystavený dlhodobo menšiemu objemu alebo koncentrácie toxínu, ktorý na neho ale tiež pôsobí.

Príznaky

Väčšinou sa intoxikácia prejavuje aj navonok, pričom pokiaľ ide o náhlu a krátkodobú intoxikáciu, prejavy a symptómy sú intenzívnejšie, pokiaľ ide o dlhodobé vystavenie toxínu po menších častiach, na úvod nemusia byť symptómy vôbec viditeľné a z toho dôvodu je aj tento typ intoxikácie oveľa menej viditeľný. Typickým prejavom intoxikácie je zvracanie, bolesti brucha, hnačka a problémy s udržaním vedomia, ale otrava sa môže prejavovať aj inak podľa pôvodcu otravy.

Veľmi často dochádza aj k poruchám srdcového rytmu, spomalení dýchania, niekedy sa zvýši aj krvný tlak, prípadne má človek zvýšenú teplotu alebo dokonca horúčku. Dych môže byť tiež nepravidelný, niekedy hlboký, inokedy plytký, v prípade otravou niektorými plynmi dochádza dokonca aj k prejavom na pokožke, ktorá zmení farbu. Pri otravách drogami hrozí hyperaktivita a zvýšená bdelosť, pri otrave alkohol naopak nadmerná spavosť. Určité drogy sprevádzajú aj poruchy psychiky.

Diagnostika

Intoxikácia sa dá najčastejšie rozoznať podľa vonkajších príznakov, ale najspoľahlivejšie sú krvné testy, ktoré preukážu prítomnosť jedu v krvi a v organizme. Okrem toho sa môže zisťovať aj laboratórnym vyšetrením prítomnosť toxínu v moči, prípadne zo stolice odobrať vzorku, čo sa používa najmä pri podozrení na intoxikáciu hubami. V prípade dlhodobej intoxikácie nemusia byť hodnoty získané z laboratórnych vyšetrení až také markantné ako pri krátkodobej, ale náhlej, otrave.

Ako sa prejavuje otrava alkoholom?

Ako sa prejavuje otrava alkoholom?

Priebeh

Pokiaľ ide o dlhodobú intoxikáciu, príznaky nastupujú pomaly, pri náhlej dochádza k intenzívnemu prejavu počas veľmi krátkeho obdobia. Podľa druhu intoxikácie sa môžu prejaviť rôzne bolesti, malátnosť, psychické poruchy, poruchy vedomia, dezorientácia, neskôr aj zvracanie, hnačky alebo dokonca zvracanie krvi. Pri ľahšej forme intoxikácie môžu byť tieto prejavy len mierne a stav sa upraví sám, pokiaľ však ide o ťažšiu otravu, je potrebný zásah lekára, inak je ohrozený život pacienta.

Ako sa lieči: intoxikácia

Zobraziť liečbu

Naposledy aktualizované 23.10.2017

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Otrava alkoholom, vracanie a ostatné príznaky, aká je prvá pomoc? Otrava alkoholom, vracanie a ostatné príznaky, aká je prvá pomoc?

Alkoholizmus a otravy alkoholom nie sú až tak ojedinelým fenoménom. Alkoholizmus je „metlou ľudstva” a častou príčinou spoločenských konfliktov. Je číslom jeden medzi všetkými...

Čo je otrava hubami, ako sa prejavuje? Opatrenia a postup prvej pomoci Čo je otrava hubami, ako sa prejavuje? Opatrenia a postup prvej pomoci

Otrava hubami sa zaraďuje medzi najfrekventovanejšie typy otráv vôbec. Najčastejšie sa s ňou stretávame počas sezóny zberu a to od apríla až do novembra. 

Letná hnačka: Čo ju spôsobuje a čím sa prejavuje? Ako ju zvládnuť? Letná hnačka: Čo ju spôsobuje a čím sa prejavuje? Ako ju zvládnuť?

Hnačka sa v období tepla, a teda aj leta objavuje častejšie. Čo ju vyvoláva, aké má príznaky, riziká, ako sa jej účinne zbaviť? Stručné a prehľadné informácie nájdete v článku.

Najčastejšie príčiny hučania v ušiach? Nájdete ich tu na jednom mieste Najčastejšie príčiny hučania v ušiach? Nájdete ich tu na jednom mieste

Prichádza nečakane, trvá nepredvídateľne dlho a nikdy nevieme, kedy sa zopakuje. Nepríjemné hučanie, šumenie, zvonenie či pískanie v ušiach je fenomén, ktorý sa objavuje...

Alkoholizmus: Aké sú dokázané účinky alkoholu na naše telo? Alkoholizmus: Aké sú dokázané účinky alkoholu na naše telo?

Príjemný pocit opojenia z alkoholu, ktorý v malom množstve zlepšuje náladu, sebavedomie, či sociabilitu, je lákavý, no zároveň predstavuje len malý krôčik k vzniku závislosti na...

Zoznam nemocníc liečiacich chorobu

 • Bratislavský kraj
  • Univerzitná nemocnica Bratislava - Kramáre - Nemocnica Akademika Ladislava Dérera

   Limbova 5, 83305 Bratislava

   Telefón - ústredňa: 02 59541 111

   Predchádzajúci názov: FNsP Bratislava - Fakultná nemocnica s poliklinikou Bratislava

 • Trnavský kraj
  • Univerzitná nemocnica Bratislava - Kramáre - Nemocnica Akademika Ladislava Dérera

   Limbova 5, 83305 Bratislava

   Telefón - ústredňa: 02 59541 111

   Predchádzajúci názov: FNsP Bratislava - Fakultná nemocnica s poliklinikou Bratislava

 • Nitriansky kraj
  • Nemocnica Topoľčany n.o.

   ul. Pavlovova 17, 95520 Topoľčany

   Web: http://www.hospitalto.sk/
   Telefón - ústredňa: 038 5351 111

   Návštevné hodiny - lôžkové oddelenie:
   Návštevné hodiny podľa jednotlivých oddelení nájdete tu

 • Žilinský kraj
  • Dolnooravská nemocnica s poliklinikou Ladislava Nádaši Jégého Dolný Kubín

   Nemocničná 1944/10, 02601 Dolný Kubín

   Web: http://www.donsp.sk/

   Algeziologické ambulancie (1)

   • MUDr. Ján Socha
    Adresa: Traumatologická ambulancia, Nemocničná 1944/10, 02601 Dolný Kubín
    deň oddo
    Piatok 08:00 15:00 
 • Banskobystrický kraj
  • NsP Revúca - Revúcka medicínsko- humanitná n.o.

   Litovelská 25, 05001 Revúca

   Web: http://www.nsprevuca.sk/
   Telefón - ústredňa: 058 4833 333

   Anesteziologické ambulancie a intenzívna medicína (1)

   • MUDr. Ján Uhrín
    Adresa: Traumatologická ambulancia, Litovelská 25, 05001 Revúca
    deň oddo prestávka
    Pondelok  07:30 14:00  12:00-12:30 
    Utorok 07:30 14:00  12:00-12:30 
    Streda 07:30 14:00  12:00-12:30 
    Štvrtok 07:30 14:00  12:00-12:30 
    Piatok 07:30 14:00  12:00-12:30 
 • Prešovský kraj
  • NsP Stará Ľubovňa - Ľubovnianska nemocnica, n.o.

   Obrancov mieru 3, 06401 Stará Ľubovňa

   Web: http://www.nspsl.sk/
   Telefón - ústredňa: 052 4317 111

   Alergologické a imunologické ambulancie (1)

   • MUDr. Rastislav Šípoš
    Adresa: Traumatologická ambulancia, Obrancov mieru 3, 06401 Stará Ľubovňa
    deň oddo
    Pondelok  12:00 13:00 
    Streda 13:00 14:00 
 • Košický kraj
  • Nemocnica Košice - Šaca a.s., 1. súkromná nemocnica

   Lúčna 57, 04015 Košice - Šaca

   Web: http://www.nemocnicasaca.sk/
   Telefón - ústredňa: 055 7234 111, 055 7234 333

   Algeziologické ambulancie (1)

   • MUDr. Eugen Frišman, PhD.
    Adresa: Popáleninová ambulancia, Lúčna 57, 04015 Košice - Šaca
    deň oddo
    Pondelok  07:00 15:00 
    Utorok 07:00 15:00 
    Streda 07:00 15:00 
    Štvrtok 07:00 15:00 
    Piatok 07:00 15:00 
   • MUDr. Štefan Dečo
    Adresa: Traumatologická ambulancia, Lúčna 57, 04015 Košice - Šaca
    deň oddo
    Streda 13:00 15:00 
    Piatok 09:00 12:00 

Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.