späť na zoznam príznakov

Vystúpené oči

Autor: Michal Hrebík
Zdroj foto: Getty images

Choroby s príznakom "vystúpené oči"

Vystúpené oči, nazvané odborne aj exoftalmus, sú väčšinou príznakom ochorení či už štítnej žľazy alebo aj o ochorení v kombinácii s autoimunitnými poruchami, kedy dochádza k stavu, že organizmus produkuje protilátky proti svojim vlastným bunkám. Tento symptóm je badateľný už na prvý pohľad, čiže sa netýka ľudí, ktoré majú napríklad pocit tlaku v oku a majú len pocit, akoby im tento tlak oči z jamiek vytláčal. Musí ísť o stav, ktorý je zrejmý na prvý pohľad.

Exoftalmus je typickým príznakom pre Grawes-Basedovu chorobu. Je to autoimunitné ochorenie štítnej žľazy, pri ktorom dochádza k imunitnej reakcii, kedy dochádza k napadnutiu protilátok aj receptorov v štítnej žľaze. Pri tomto napadnutí dochádza k zvýšenej produkcii hormónov, konkrétne ide o hormóny T3 a T4 a to sa prejavuje niektorými symptómami aj navonok. Človek má napríklad viditeľne zväčšenú štítnu žľazu, ktorá je ale mäkká na dotyk.

Niekedy nastávajú ako súčasť problémov s týmto ochorením aj problémy s nepravidelnou srdcovou činnosťou, zvýšenie krvného tlaku, nadmerné potenie kože, prítomná je aj zvýšená únava a valová slabosť, človek taktiež chudne, hoci paradoxne viac prijíma potravy, ktorú ale organizmus tiež veľmi rýchlo vylúči. Kvôli celkovému nekľudu trpí postihnutý aj nespavosťou a niekedy jemným trasením v prstoch. Liečba je buď farmakologická, prípadne operačná.

Okrem tohto autoimunitného ochorenia možno pozorovať vystúpené oči aj pri problémoch so samotnou štítnou žľazou, najmä počas hypertyreózy, kedy dochádza k nadprodukcii hormónov, najmä tyroxínu a trijodtyroxínu. Ochorenie postihuje viac ženy ako mužov a charakteristickým príznakom je zväčšenie štítnej žľazy. Choroba môže mať viacero príčin, pričom jedna súvisí so zmieňenou Grawes-Basedovou chorobu, ale je tam aj niekoľko iných faktorov.

Napríklad nastáva hypertyreóza aj pri zväčšení štítnej žľazy a tvorení uzlov, čo býva častejšie pri starších ľuďoch. Problém môže byť aj u ľudí, čo predtým trpeli hypotyreózov, čiže nedostatočnou tvorbou hormónov a pri liečbe hormónmi došlo k aktivovaniu nadprodukcie štítnej žľazy. Dočasné zvýšenie produkcie štítnej žľazy môže byť aj pri niektorých autoimunitných zápaloch, či už akútnych alebo chronických, ale tento stav by sa mal sám upraviť.

Hypertyreóza sa prejavuje viacerými symptómami, medzi ktoré patria zrýchlenie srdca, zvýšená chuť do jedla, nervozita, vyšší krvný tlak, návaly tepla a samozrejme aj vystúpené oči. Ochorenie sa rieši tiež buď konzervatívnou formou, prípadne operačnou alebo podávaním kortikoidov či prostredníctvom terapie rádioaktívnym jódom. Treba však príčinu vystúpených očí diagnostikovať čo najskôr a začať ju riešiť, takže pri spozorovaní symptómu čo najskôr treba navštíviť lekára.

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Vystúpené oči patri medzi príznaky Očí
Ďalšie názvy: exoftalmus
V obsahu nájdete:

Naposledy aktualizované 24.08.2015


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.