Zhluky svetlých vlasov

Zhluky svetlých vlasov sa vyskytujú u ľudí z rôznych príčin, pričom nemusí vždy ísť o vážny príznak alebo symptóm nejakého ochorenia. Často krát je zosvetlenie niektorých prameňov napríklad spôsobené nadmerným slnečným žiarením, ak sa človek pohybuje na ostrom slnku a nemá žiadnu pokrývku hlavy. V tomto prípade sa zosvetlia niekedy aj väčšie oblasti vlasov na hlave, avšak ide len o prechodný...

Zhluky svetlých vlasov sa vyskytujú u ľudí z rôznych príčin, pričom nemusí vždy ísť o vážny príznak alebo symptóm nejakého ochorenia. Často krát je zosvetlenie niektorých prameňov napríklad spôsobené nadmerným slnečným žiarením, ak sa človek pohybuje na ostrom slnku a nemá žiadnu pokrývku hlavy. V tomto prípade sa zosvetlia niekedy aj väčšie oblasti vlasov na hlave, avšak ide len o prechodný stav, pretože s vyrastaním pôvodných vlasov sa farba upraví.

Za svetlými vlasmi ale môžu byť aj iné príčiny. Napríklad v prípade rôznych psychicky náročných a záťažových situácií, ale tiež aj pri veľkej fyzickej záťaži sa stráca pôvodná pigmentácia vlasov a vlasy sa stanú svetlejšie, niekedy až šedé. Býva to napríklad aj pri psychickom strese a podobných situácií, kedy človek absolvuje nejaký náročný zážitok na psychiku alebo fyzickú záťaž. Niekedy aj prekonanie ťažkých ochorení je sprevádzané zosvetlením vlasov.

Za svetlými vlasmi môže byť v niektorých prípadoch aj zhubné nádorové ochorenie na koži, pričom tieto nádory sa tvoria obvykle v mieste materských znamienok alebo na pehách. Na základe rozbujnenia nádorov dochádza k narušeniu pôvodnej funkcie kožných buniek, ktoré dodávajú farbivo aj do vyrastajúcich vlasov a nastáva vlasová depigmentácia, následkom čoho vyrastajú už z koreňa vlasy bez pôvodnej sýtej farby, sú zosvetlené a niekedy tiež až šedé.

Všeobecne za sfarbenie vlasov môžu melanocyty, ktoré sfarbujú vlasy farbivom zvaným melanín. Tieto melanocyty sa nachádzajú nie na vrchnej, ale skôr v spodných vrstvách kože a obsahujú malé granule tmavého farbiva, ktoré dodáva vlasom pigmentáciu a zafarbenie. Podľa genetických predispozícii následne prechádza toto farbivo z kožných melanocytov do vlasov a tie tak vyrastajú už s farbou, ktorá im je geneticky daná, čo dáva všetkým vlasom podobné sfarbenie.

Zhluky svetlých vlasov sa objavujú aj s postupom veku človeka, pretože ak sa človek dostáva do staroby a stáva sa seniorom, tak melanocyty už nie vždy dodávajú farbivo do vlasov. V tomto prípade je melanín nahrádzaný vzduchovými bublinami, ktoré nemajú pôvodné zafarbenie vlasov dané geneticky, ale skôr šedé až biele zafarbenie. Z tohto dôvodu sú zhluky svetlých vlasov čoraz častejšie so stúpajúcim vekom a u ľudí v stareckom veku už úplne prevažujú.

Za svetlými vlasmi môže byť niekedy aj ochorenie zvané vitiligo, čo je získané ochorenie spôsobujúce stratu pigmentácie kože. Na koži sa prejavuje bielymi škvrnami, pričom choroba vzniká následkom zániku kožných buniek melanocytov, ktoré produkujú melanín, čiže kožné farbivo. Na tele sa tak vyskytujú určité ohraničené ložiská, kde človek už nemá pôvodnú farbu svojej pokožky. Pokiaľ sa tieto ložiská vyskytnú na hlave, vyrastajú z nich zhluky svetlých vlasov.

fzdieľaj na Facebooku
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.

Odporúčané