späť na zoznam príznakov

Zmenšenie telesnej výšky

Autor: Michal Hrebík
Zdroj foto: Getty images

Choroby s príznakom "zmenšenie telesnej výšky"

Zmenšenie telesnej výšky je napríklad počas dňa v minimálnej miere pomerne prirodzené kvôli tzv. sadnutiu medzistavcových platničiek počas státia a chodenia, ale najčastejšie sa prejavuje najmä u ľudí v pokročilom veku a na starobu. Inokedy sa prakticky človek nezmenšuje a takýto stav môže nastať len v prípade vážneho poranenia chrbtice, kostí alebo svalstva. Najčastejšie je však zmenšovanie telesnej výšky postupné a môže ísť o rôzne ochorenia.

Napríklad zmenšovanie telesnej výšky môže prísť aj v súvislosti s fyziologickým zakrivením chrbtice a jej prehnutím alebo vyklenutím. Hrudná kyfóza, čiže vyklenutie, je najčastejšia u starších ľudí a súvisí aj s oslabením krčného vyklenutia smerom dopredu. Takéto zmenšovanie je charakteristické síce najmä pre seniorov, ale môže k nemu prichádzať aj skôr, ak sa napríklad človek počas aktívneho života častejšie hrbí alebo nakláňa hlavu dopredu a dolu.

V tomto prípade dochádza k skracovaniu svalov a tie sa postupne fixujú tak, ako keby bola hlava posadená rovno nad trup a vzniká tak hrb. V niektorých prípadoch môže ísť aj o dôsledok nejakej metabolickej poruchy. U starých ľudí je typické aj ochabnutie svalstva a nahrbenie smerom dopredu, čo v konečnom dôsledku tiež zmenšuje ich výšku. V bežných prípadoch je zas človek ráno vyšší ako večer v dôsledku sadnutia krčných stavcov počas dňa, čo uberie pár centimetrov.

Veľmi často však nastáva zmenšenie telesnej výšky v dôsledku osteoporotických zmien a to najmä v rámci medzistavcových platničkách, ktoré podliehajú rednutiu a iným degeneratívnym ochoreniam. Osteoporóza ako taká môže nastať aj u ľudí do 50 rokov, ale najčastejšie sa tieto zmeny prejavujú skôr v staršom veku. Choroba je charakteristická zmenšovaním kvality aj množstva kostnej hmoty, čo vedie k rednutiu kostí ale aj ich väčšej lámavosti.

Veľmi často postihuje ženy a to najmä preto, že jedným z najčastejších dôvodov je pokles estrogénu po menopauze. Osteoporóza sa najprv nemusí nijak navonok príliš prejavovať, obvykle prvým príznakom sú ostrejšie bolesti v chrbtici. Keď už dochádza napríklad k častejšej lámavosti kostí aj z dôvodu úplne neškodných podnetov, problém je už v pokročilom štádiu. Oseteoporóza ako taká spôsobuje zmenšenie telesnej výšky rádovo len v centrimetroch.

Aj preto je fyzické zmenšovanie sa väčšinou kombináciou viacerých faktorov a vplyvov. U mužov môže k zmenšovaniu prísť aj v dôsledku tzv. andropauzy, kedy dochádza väčšinou vo veku nad 50 rokov k úbytku testosterónu, čo je typický mužský hormón. Aj v dôsledku zníženej hladiny hormónu dochádza k zmenšeniu telesnej výšky, ale napríklad aj k impotencii alebo k úbytku svalov či straty ich pôvodnej sily. Liečba väčšinou spočíva v umelej náhrade testosterónu.

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Naposledy aktualizované 24.08.2015


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov
Obr. - Romana 27.08.2016 10:30

Dobrý den,mam 13rokov a meriam 176cm je to dosť na môj vek, čítala som článok ale moc som tomu nepochopila.....áno teraz si myslíte že to je pekné byť vysoká pre niekoho áno ale pre mňa nie chcela by som mať tých 170--cm..... strašne mám z toho komplexi od všetkých som vyššia a ja to tak už nechcem,nemate niaku radu prosím?. ďakujem Dovidenia.

Kara36 21.01.2019 21:05

Zlatinko počúvaj. Nič na zníženie výšky NEEXISTUJE. Samozrejme okrem starnutia alebo chorobe. Sama som si týmto prechádzala. Od malinka som bola veľmi vysoká a vždy som medzi ostatnými vynikla svojou výškou. Padli aj rôzne "nadávky " typu žirafa, obryňa a podobné slová tohto typu. A áno bolo mi ťažko na srdiečku a neraz som pre to ronila vodopády, ale k ničomu to nepomohlo. Z mojej výšky mi nezmizlo a okolie tiež neprestalo. Len som sa trápila a to bolo všetko. No sama uvidíš, že čím budeš staršia, tým budú rásť aj ostatní a ty to budeš čím ďalej tým menej riešiť. U mňa to tak bolo a myslím, že ani u teba to nebude iné. Mysli na to, že na svete existuje veľa vyšších mužov ako si ty. A kľudne si dopraj aj opätky. Ja mám 172cm a nosievam aj 12cm opätky. A aj keď je väčšina ľudí okolo mňa nižšia vo väčšine mi to nevadí. Vadilo by mi keby frajer bol nižší odomňa. Vtedy by som si ich nedala. Ale myslím si, že ty frajera ešte nemáš a aj keby áno asi nechodíte spolu na nejaké spoločenské udalosti. Takže jedna veľká rada. Nemysli na to a ľúb sa taká aká si, lebo každá z nás je dokonalá. <3 Či štíhla, nízka, vysoká, so striami alebo bez, s odrastami alebo čerstvo nafarbenými vlasmi. Všetky sme svojim spôsobom úžasné.