späť na zoznam príznakov

Znížené vnímanie bolesti

Autor: Michal Hrebík
Zdroj foto: Getty images

Choroby s príznakom "znížené vnímanie bolesti"

Znížené vnímanie bolesti môže byť spôsobené viacerými príčinami, či už ide priamo o symptóm nejakého ochorenia alebo o faktor z externého prostredia. Veľakrát môže ísť o príznak poškodenia nervov a rôznych nervových ochorení, ale napríklad aj o zníženie citlivosti a prahu na bolesť spôsobené napríklad intoxikáciou alkoholom, kedy tiež dochádza k potlačeniu pocitu bolesti vplyvom výskytu alkoholu v krvi. Odborne sa nazýva tento symptóm hypalgézia.

Často sa vyskytuje zníženie vnímania bolesti napríklad pri diabetickej neuropatii, čo je postihnutie nervov, ktoré sa prejavuje najmä na nervoch bolesti, citlivosti a niekedy aj na nervoch v tráviacom alebo močovom ústrojenstve. Najčastejšie toto ochorenie postihuje diabetikov, pričom takmer každý druhý človek s cukrovkou trpí touto formou postihnutia nervov. Najčastejšími príznakmi sú aj poruchy vnímania a citlivosti, svalová slabosť a tenšia koža.

Diabetická neuropatia môže postihovať nervy priečne pruhovaného svalstva aj nervy svalstva vnútorných orgánov a tak má človek postihnutý touto chorobou celkovo znížené vnímanie bolesti nielen na vonkajšie podnety. Najčastejšie sa však ale vyskytuje práve na dolných končatinách a veľmi často sa hovorí aj o tzv. diabetickej nohe. Človek potom na dolnej končatine nevníma chlad, teplo, tlak, ťah a ani bolesť a dokonca dochádza k zlému prekrveniu končatiny.

Na druhú stranu ale je znášanie bolesti u každého človeka veľmi individuálne, hoci rozdiely nie sú až tak veľké, ako sa zvykne hovoriť. Reakcia na bolesť môže byť nižšia napríklad aj pri odvedení pozornosti iným zmyslovým vnemom, avšak takéto zníženie vnímania bolesti je len dočasné. Vplyv prostredia totiž je len krátkodobý a človek sa skôr či neskôr znova vráti k vnímaniu bolesti ako prvotného podnetu. Na vnímanie bolesti má vplyv napríklad ale aj vek.

Deti napríklad vnímajú bolesť horšie, kým dospelí jedinci lepšie. Je to ale dané napríklad aj skúsenosťou a očakávaním, ktoré vplývajú na psychické a emocionálne vnímanie bolesti, ktoré je do značnej miery subjektívne. Prah bolesti, čiže moment, kedy začína človek vnímať, môže byť ovplyvnený aj genetickou výbavou a hormónmi. Muži majú vyšší prah bolesti ako ženy, ale na druhú stranu ženy napríklad pri pôrode majú zvýšenú hladinu estrogénu a znížené vnímanie bolesti.

Veľmi dôležité ide aj o to, aký je typ bolesti a odkiaľ pochádza, takže veľa ľudí môže byť individuálne citlivejších viac alebo menej na niektorý typ bolesti v tele. Veľký vplyv má genetická výbava, napríklad ľudia s patologicky vysokým prahom bolesti znášajú bolesť lepšie a majú znížené vnímanie bolesti. To je dané mutáciou génu, ktorý ovplyvňuje tvorbu sodíkových kanálov v nervových bunkách, ktoré prenášajú nervové vzruchy, teda aj bolesť, do mozgu.

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Znížené vnímanie bolesti patri medzi príznaky Nervového systému
Ďalšie názvy: hypalgézia
V obsahu nájdete:

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Máte príznaky depresie? Tento test Vám to odhalí Máte príznaky depresie? Tento test Vám to odhalí

Depresia patrí medzi psychiatrické ochorenia . Možno práve z tohto dôvodu ľudia sami pred sebou neradi priznávajú, že ňou trpia a rovnako tak neradi o nej hovoria otvorene. 

Diabetes a jeho komplikácie Diabetes a jeho komplikácie

Diabetes mellitus alebo ľudovo cukrovka je ochorenie samo o sebe dosť závažné. Vyžaduje si celoživotné dodržiavanie životosprávy a liečby. Aj napriek tomu však so sebou prináša rôzne...

Agresivita. Čo na tento problém hovoria psychológovia? Agresivita. Čo na tento problém hovoria psychológovia?

Denne sme svedkami rôznych konfliktov medzi ľuďmi a v médiách sa pravidelne dozvedáme o ohavných činoch, ktoré spáchal človek človeku. Ľudská agresivita a zlosť je fenomén, ktorý je v...

Diéta v cukrovke - vhodné, nevhodné a zakázané potraviny Diéta v cukrovke - vhodné, nevhodné a zakázané potraviny

Slané a sladké pokušenie na každom kroku. Oči by jedli. Okrem príbytku na váhe existujú vážnejšie dôvody na opatrnosť v tom čo zjeme. Svoje o tom vedia aj diabetici.

Naposledy aktualizované 24.08.2015


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.