Zníženie mimiky v tvári

Zníženie mimiky v tvári sa odborne volá hypomímia a môže byť spôsobené neschopnosťou ovládať svaly na tvári z rôznych dôvodov. Niekedy ide o poruchu svalstva len jednostranne na určitej časti tváre, inokedy sa objavuje táto neschopnosť na celej tvári. Najčastejšie sa týmto príznakom prejavujú viaceré ochorenia nervového charakteru, kedy dochádza k narušeniu cesty nervových signálov priamo do svalov, prípadne je...

Zníženie mimiky v tvári sa odborne volá hypomímia a môže byť spôsobené neschopnosťou ovládať svaly na tvári z rôznych dôvodov. Niekedy ide o poruchu svalstva len jednostranne na určitej časti tváre, inokedy sa objavuje táto neschopnosť na celej tvári. Najčastejšie sa týmto príznakom prejavujú viaceré ochorenia nervového charakteru, kedy dochádza k narušeniu cesty nervových signálov priamo do svalov, prípadne je problém priamo v jadre nervových vlákien.

Napríklad pri Parkinsonovej chorobe, čo je ochorenie nervového systému, dochádza k úbytku nervových buniek v strednej časti mozgu, pričom tieto bunky produkujú dopamín, ktorý umožňuje prenos signálov medzi nervovými bunkami. Človek tak stráca schopnosť koordinovať a ovládať pohyby. Prvé príznaky ochorenia sú rýchlejšia únava, pocity ťažkosti končatín a neskôr sa pridruží aj pomalý nekoordinovaný pohyb a zníženie mimiky na celej tvári.

Zníženie mimiky len na jednej strane môže byť príkladom poruchy nervového vlákna siedmeho nervu, ktorý inervuje a zásobuje práve svaly na tvári, ktoré zodpovedajú za mimiku. Človek má na každej strane tvári takýto nerv a práve preto jeho porucha môže spôsobiť výpadok alebo zhoršenie mimických funkcií len na jednej časti tváre. Napríklad pri zápale nervu v tejto časti dochádza k zníženiu mimiky a charakteristická je aj prudká bolesť na danej strane.

Nervy, ktoré inervujú mimické svaly na tvári môže postihnúť aj obrna, čo je tiež nervové ochorenie, ktoré môže byť buď vo forme úplnej straty kontroly, čiže plégie, alebo vo forme čiastočnej straty kontroly, nazvanej aj paréza. Pokiaľ obrna postihne mimické svaly, človek má problém nimi hýbať a nevie tak vyjadriť svoje emócie. Toto postihnutie môže byť na jednej strane tváre, ale tiež aj na celej tvári. Poškodenie môže byť nielen dočasné, ale ak sa nelieči, aj trvalé.

Pri tzv. Bellovej obrne dochádza aj k miernemu poklesu dolného viečka na oku, poklesu kútiku úst na postihnutej strane a tento typ obrny je spôsobený opuchnutím nervu po nejakom infekčnom ochorení, najčastejšie infekcii stredného ucha, prípadne po prechladnutí. Tento typ obrny má veľmi rýchly nástup, ale zároveň do pár dní by mal odznieť aj bez lekárskeho zásahu. V každom prípade je ale lepšie, pokiaľ človek so zníženou mimikou na tvári radšej navštívi lekára.

Niekedy obrna sprevádza aj boreliózu, čo je ochorenie postihujúce priamo mozog, kedy dochádza k zápalu mozgových blán. Poškodenie lícneho nervu môže byť aj nádorového typu alebo v dôsledku nejakého úrazu. Zníženie mimiky v tvári v prípade, ak sa prejavuje len v jej dolnej časti, najmä náhlym poklesnutím kútika úst, môže znamenať aj výskyt cievnej mozgovej príhody, pri ktorej dochádza k upchatiu ciev, ktoré okysličujú mozog, alebo pri krvácaní do mozgu.

fzdieľaj na Facebooku
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.

Odporúčané