späť na zoznam príznakov

Zrýchlená reč

Autor: Michal Hrebík

Zrýchlená reč môže aj nemusí byť chorobným príznakom a to najmä preto, že individuálne sa môže tempo reči u každého človeka meniť podľa situácie. Okrem toho, pre každého je iná rýchlosť reči prirodzená a napríklad počas nervozity alebo stresových situácii môže byť reč zrýchlená, čo však nie je žiaden chorobný príznak, ale okolnosť spôsobená vonkajšími podmienkami a externými faktormi. U detí je napríklad reč prirodzene rýchlejšia ako je u seniorov.

Reč ovplyvňuje aj psychika človeka a to cez vegetatívny nervový systém, takže pokiaľ je človek vystavený náročnej situácii, môže sa napríklad prirodzene zakoktávať alebo breptať. Na druhú stranu však napríklad u detí súvisí zrýchlená reč aj s možnou hyperaktivitou, ktorá je spojená s nesústredenosťou, neustálym pohybom a aktivitou. U detí je ale hyperaktivita pomerne bežným javom, ktorý by sa mal počas puberty ukľudniť a aktivita by sa mala vrátiť do normálu.

Okrem toho na rýchlosť reči má vplyv aj hladina hormónov. Pokiaľ je zvýšená, môže to spôsobiť celkové zrýchlenie organizmu a to sa prejaví aj na rýchlejšom tempe reči. Typickou chorobou, ktorá je takýmto stavom charakteristická, je napríklad hypertyreóza, čo je pomerne časté ochorenie štítnej žľazy. Tá produkuje väčšie množstvo hormónov ako organizmus potrebuje pre svoje fungovanie a človek pociťuje celkovú nervozitu, nekľud a jeho organizmus je zrýchlený.

Poruchy reči súvisia aj s centrálnym nervovým systémom a mozgom, keďže tu sa nachádza centrum reči, ktoré riadi tento ľudský prejav. Nezrozumiteľná a pritom zrýchlená reč môže byť tak príznakom napríklad začínajúcej demencie u dospelých ľudí a seniorov alebo príznakom mentálnej retardácie u detí. Kým demencia je duševná porucha, ktorá nastane až po rozvoji kognitívnych schopností, mentálna retardácia znamená už primárne poškodenie týchto funkcií.

Poruchy plynulosti reči a zrýchlená reč sú však častokrát aj problémom, ktorý je treba zveriť do rúk otorinolaryngológa. Extrémne rýchle tempo reči je napríklad typické pre brblavosť, čo je porucha reči, kedy je narušená artikulácia a formovanie reči. Niekedy môže byť pri brblavosti prítomné aj narušenie myšlienkových procesov napríklad na základe dedičnej dispozície. Ochorenie ako také patrí medzi centrálne poruchy reči a pôsobí na všetky cesty komunikácie.

Prejavuje sa teda aj pri čítaní, písaní a správaní postihnutého človeka. Celkovo teda u ľudí nie je prítomná len zrýchlená reč, ale aj všetky ostatné prejavy osobnosti. Najčastejšie sa vyskytuje u detí, avšak obvykle sa na túto poruchu reči príde až v školskom veku, keďže u menších detí nemusí byť úplne jasne identifikovateľná. V niektorých prípadoch môže byť zrýchlená reč prejavom aj nejakého nádorového ochorenia alebo traumatického poškodenia v rečovom centre v mozgu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Energetické nápoje: Ako ich zloženie vplýva na zdravie? + Riziká Energetické nápoje: Ako ich zloženie vplýva na zdravie? + Riziká

Premohla Vás neutíchajúca únava a jedna šálka kávy denne nepomáha? Čo tak energetický nápoj ? V pomerne krátkom čase dokáže človeka znovu povzbudiť a dodá nám stratenú energiu. Jeho...

Naposledy aktualizované 24.08.2015


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.