späť na zoznam príznakov

Zväčšenie častí tela

Autor: Michal Hrebík
Zdroj foto: Getty images

Choroby s príznakom "zväčšenie častí tela"

Zväčšenie častí tela môže byť spôsobené či už poruchou hormónov, kedy dochádza k tzv. akromegálii, ale aj iné ochorenia a poruchy môžu spôsobiť zväčšenie častí tela. Napríklad pri opuchnutí dochádza k zväčšeniu z dôvodu nejakého zápalového procesu alebo úrazu, pričom v tomto prípade je postihnuté miesto aj začervenané, môže byť teplé na pocit a bolestivé na dotyk. Pokiaľ ide iba o povrchový zápal, vonkajšie studené obklady problém s opuchom vždy vyliečia.

Pokiaľ prišlo k zväčšeniu brucha, môže ísť o príznak opuchu zvaného ascites, ktorý nastane pri nafúknutí brucha v dôsledku naplnenia tekutinou. Tento príznak je typický pre cirhózu pečene. V prípade opuchnutia nôh je možné hľadať príčinu v ochoreniach kardiovaskulárneho systému, kedy dochádza napríklad k ischemickým chorobám srdca alebo k problémom priamo v žilách či tepnách. Opuch a zväčšenie sa dostavia napríklad pri krvných zrazeninách v cievach.

Taktiež zlyhania srdca a rôzne srdcové vady sa môžu prejaviť na končatinách, väčšinou na dolných, pretože pri problémoch srdca dochádza k ich nedokrveniu, kedy srdce nie je schopné do najvzdialenejších žíl a ciev dotlačiť dostatok krvi. Menšie a lokálne zväčšenia na častiach tela môžu ale signalizovať napríklad aj nádory a nádorové ochorenia. Tie môžu byť prítomné prakticky kdekoľvek v organizme a problém je, že viditeľné zväčšenie nastane až v pokročilom štádiu.

Zväčšenie v oblasti uzlín obvykle znamená prebiehajúcu imunitnú reakciu v týchto lymfatických uzlinách, čo môže signalizovať problém v ich blízkosti, ktorý môže byť zápalového alebo iného charakteru. Tiež sa lymfedeém prejavuje opuchom a zväčšením lymfatických uzlín. Veľmi často však zväčšenie častí tela súvisísí s ochoreniami metabolizmu, napríklad pri Cushingovej chorobe dochádza k zväčšeniu brucha a tváre v dôsledku zmeny rozloženia telesného tuku.

Toto ochorenie je podmienené aj hormonálnymi zmenami. Tie treba tiež hľadať za asi najčastejším ochorením, ktoré sa prejavuje zväčšením častí tela a to konkrétne akromegáliou. Ide o hormonálne podmienenú chorobu, ktorá môže byť spôsobená napríklad nádorom na hypofýze. Hypofýza je časť mozgu, ktorá riadi produkciu hormónov a tak v prípade narušeniu funkcie tejto časti dochádza k nedostatočnej alebo naopak nadmernej produkcii hormónov.

Práve pre akromegáliu je zväčšenie častí tela typické a ide najmä o zväčšenie prstov na rukách alebo nohách do šírky, nie však do dĺžky. Zväčšiť sa môže aj nos alebo môže nastať predsunutie dolnej časti čeľuste, niekedy nastane aj zväčšenie jazyka, typické je zväčšenie dlane aj chodidiel, tiež do šírky. Ochorenie má však pomalší priebeh a nemusí byť preto badateľné na prvý pohľad, ak sa človek pravidelne vidí. Najčastejšie sa choroba lieči operačne a hormonálnymi tabletkami.

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Naposledy aktualizované 24.08.2015


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.