späť na zoznam bylín

Kivi je ovocie plné liečivých látok. Dá sa pestovať aj u nás?

Autor: Mgr. Simona Morvayová
Kivi je ovocie plné liečivých látok. Dá sa pestovať aj u nás?
Zdroj foto: Getty images

Kivi je nenápadné ovocie, ktoré však obsahuje veľké množstvo antioxidantov či fitolátok, ktoré pomáhajú v boji proti rakovine či ochoreniam srdca.

Charakteristika

Kivi, alebo aj kiwi, je ovocie vajcovitého tvaru s chĺpkami, ktoré buď milujete alebo nenávadíte. Pre jeho netradičný tvar, šupku, ale aj chuť rozdeľuje maškrtníkov na dva tábory.

Má hnedú šupku s chĺpkami a vo vnútri sa nachádza zelený poklad. Zelená dužina v strede ukrýva biele jadro, ale aj malé, čierne a jedlé semienka. Odporúča sa kivi nešúpať, len rozkrojiť na polovicu a zjesť lyžičkou. Niektorí ho však radšej ošúpajú a krájajú, iní ho zasa zjedia celé aj so šupkou.

Najskôr ho ľudia po ochutnaní priradili k egrešom, tie však s nimi nemajú nič spoločné. V minulosti sa kivi dokonca ľudovo nazývalo čínsky egreš či egreš Číňana

Zaujímavosťou kivi je, že má rovnaký názov ako novozélandský vták kivi. Je vraj preto, že majú rovnaký vzhľad. Svoje meno oficiálne získalo v roku 1974.

Vďaka svojej odolnosti sa kivi dostalo do zoznamu najmenej kontaminovaných potravín pesticídmi, za rok 2003.

Obsahuje množstvo vitamínu C. Jeden kus obsahuje celodennú dávku pre dospelého človeka. Ďalšie vitamíny v kivi sú aj A, B1, B2, E a K. Taktiež obsahuje minerály ako vápnik, fosfor, horčík, železo, draslík, zo skupiny karotenoidov lutein a zeaxanthin. Kivi má v sebe tiež dostatok zinku, ktorý je prospešný pre kvalitu vlasov, nechtov, kože ale aj zubov.

Vďaka železu, medi a vitamínu C podporuje tvorbu červených krviniek, čo je výbornou pomocou pri anémii. Celkovo kombináciou zdraviu prospešných látok posilňuje imunitu a jeho pravidelná konzumácia blahodárne vplýva na človeka s akoukoľvek infekčnou chorobou.

Vnútorné použitie

 • Vďaka antioxidantom, ktoré obsahuje, pomáha napríklad pri rakovine.
 • Posilňuje imunitu.
 • Pomáha astmatikom pri znižovaní frekvencie a závažnosti záchvatov.
 • Zvyšuje odolnosť voči  infekciám dýchacích ciest. 
 • Napomáha pri trávení a prečisťuje črevá.
 • Podporuje činnosť srdca, upravuje tlak a spevňuje cievy.
 • Posilňuje kosti a svaly, ich zdravie a pevnosť.
 • Pomáha proti paradentóze.
 • Podporuje tvorbu kolagénu, napomáha teda aj regenerácií pokožky.
 • Napomáha aj zo psychickej stránky:
  • Zvyšuje sústredenosť.
  • Odbúrava stres.
  • Bojuje proti únave.
 • Pozitívny vplyv pre tehotné ženy - pomáha plodu rozvíjať a udržiavať ho zdravý.

Zber a skladovanie

Pôvodne kivi pochádza zo subtropických oblastí, predpokladá sa, že z Číny. Dopestovať sa však dá už aj u nás. Záhradkári by mali pre pestovanie kivi pripraviť kyslosť pôdy s hodnotou pH okolo 5,5 až 6,5. Pôda by mala byť dostatočne vlhká a bohatá na humus.

Vedeli ste, že plody pochádzajú z liany aktíndie čínskej (Actinidia chinensis)?

U nás ku kvitnutiu plodov dochádza v období máj až jún. Môže sa teda stať, že ich zasiahnu jarné mrazy, preto ich treba pred nimi chrániť. Plody sa objavujú obyčajne v septembri až decembri.

Pestovatelia prezradili, že plody po dozretí vydržia na kríku aj niekoľko týždňov. Je však dobré ich odtrhnúť včas, pretože časom strácajú chuť i vitamín C.

Kivi v tehotenstve

Ako sme už vyššie spomínali, kivi je v tehotenstve viac než odporúčané. Je plné vitamínov a antioxidantov, čo prospieva nie len matke, ale aj dieťaťu. Obsahuje tiež kyselinu listovú, ktorá prospieva správnemu vývoju orgánov babätka. Celkovo posilňuje imunitu mamičky s bábätkom. 

Dokonca pri pravidelnej konzumácií minimalizuje riziko vzniku krvných zrazenín.

Je však potrebné dávať si pozor na alergie. V prípade, že máte alergiu na papáju, ananás či banány, je pravdepodobné, že máte alergiu aj na kivi.

Prejavuje sa tŕpnutím či brnením jazyka a úst, svrbením a bolesti v hrdle a ústach. Reakcie sú však len prechodné. Alergické reakcie u niektorých ľudí sposobuje enzým aktinidín.

Využitie v kuchyni

Kivi je vhodné pripraviť v rôznych kombináciách. Milovníci fit raňajok si ním môžu obohatiť šalát z ovocia alebo obyčajné vločky. Tí, ktorí raňajkujú smoothie si ho môžu primiešať medzi zelené potraviny, prípadne sa hodí aj s banánom mangom, jablkom či kokosovým mliekom.

Šikovné pekárky a pekári môžu zapojiť fantáziu a upiecť kivi tortu či zákusok, prípadne ním len ozdobiť dezert. Pochutia si na ňom aj milovníci palaciniek, ku ktorým sa skvelo hodí spolu s ostatným ovocím.

Extrémni maškrtníci dokážu z kivi dokonca uvariť džem. Fantázií sa medze nekladú.

Vďaka svojej chuti je skvelo kombinovateľné a pre výnimočnú farbu osvieži každý pokrm.

 

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Mgr. Simona Morvayová

Mgr. Simona Morvayová

Moje štúdium na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre som ukončila magisterským titulom. Päť rokov som študovala odbor učiteľstvo slovenského jazyka v kombinácii s etickou výchovou. Momentálne pracujem v oblasti médií, kde okrem iného spravujem dva portály súvisiace so zdravím a zdravou stravou. Moja vášeň k jedlu a zdravým pokrmom pochádza už zo strednej školy. Keďže som študovala päť rokov na hotelovej strednej, mám k strave a novým receptom dlhodobý vzťah. Rada varím a vymýšľam nové recepty, ktoré zväčša musia byť zdravé a plné vitamínov. V prípade varenia ide skutočne o moju vášeň. Súčasná doba prináša množstvo možností a tém, ktorým sa dá práve prostredníctvom jedla venovať. Zaujímam sa aj o bezlepkové a bezlaktózové recepty. K týmto receptom ma priviedli vlastné zdravotné problémy, ale aj celiatik v rodine. Moje ďalšie záľuby okrem práce a varenia sú oddych pri jóge a behaní.

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Ďalšie názvy: Kivi

Použitie byliny Kivi

Kivi je ovocie plné liečivých látok. Dá sa pestovať aj u nás? rastie od Mája do Novembra


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.