Zázvor, ďumbier lekársky: Aké účinky na organizmus má korenie zdravia?

Zázvor, ďumbier lekársky: Aké účinky na organizmus má korenie zdravia?
Zdroj foto: Getty images

Zázvor väčšina ľudí pozná z kuchyne ako koreninu. Určite si viete vybaviť jeho typickú pálivú chuť a prenikavú vôňu. No zázvor ponúka oveľa viac, než len kulinársky zážitok. Aká bylina zázvor vlastne je, a prečo by ste ho mali používať aj inde ako v kuchyni? Čítajte ďalej. Dozviete sa všetko potrebné.

Charakteristika

Správny slovenský názov tejto rastliny je ďumbier lekársky (latinsky zingiber officinale). Známejší je väčšinou pod českým názvom zázvor lekársky. Preto v článku používam tento názov.

Zázvor patrí do botanickej čeľade zingiberaceae (ďumbierovité/zázvorovité).

Je to bylina s asi 1 meter dlhou byľou. Z nej vyrastajú zelené, žlto obrúbené listy. Nadzemnú časť rastliny ešte tvorí rúrkovitý kalich s lievikovitou korunou. Korunné lupienky majú žlto - fialovú farbu s hnedými fľakmi.

Zázvoru sa dobre darí v pôde bohatej na živiny. Rastie na tienistých miestach v teplých a vlhkých klimatických pásmach.

Pestovanie zázvoru
Pestovanie zázvoru. Zdroj foto: Getty Images

História rastliny

Za pravlasť zázvoru sa považuje oblasť dnešnej Indie a Malajzie. Odtiaľto bol už v 1. storočí nášho letopočtu dovezený do oblasti Stredozemného mora.

Zázvor ako liečivú rastlinu podľa niektorých prameňov poznali v Anglicku a Nemecku už v 9. a 10. storočí nášho letopočtu. Potom na veľmi dlhú dobu upadol do zabudnutia.

O jeho ďalšie rozšírenie sa postarali arabskí a portugalskí moreplavci v 13. a 14. storočí. Vtedy sa začal komerčne pestovať v západnej a južnej Afrike. Dnes je jeho najväčším komerčným producentom India.

Niektorí autori ale uvádzajú, že najkvalitnejší (a aj najdrahší) zázvor pochádza z Jamajky a Austrálie.

Blahodárne účinky zázvoru boli známe už od nepamäti, hlavne vo východnej medicíne. Používal sa v Číne, arabských krajinách, Tibete i Indií.

Práve indické pomenovanie tejto rastliny „sringavera" dalo vzniknúť jej dnešnému latinskému názvu „zíngiber“. Toto meno prvýkrát použil anglický botanik Wiliam Roscoe. Na jeho počesť sa jedna z odrôd zázvoru označuje ako Roscoe.

V starej indickej medicíne sa zázvor používal na zníženie cholesterolu, ako prevencia pred upchatím krvných ciev, či ako liek na artritídu.

Tradičná čínska medicína našla pre zázvor aj iné uplatnenia. Používa sa v nej na podporu trávenia a proti nevoľnostiam. Trochu diskutabilné môže byť použitie pri uhryznutí hadom, alebo ako prostriedok zastavujúci plešatenie.

Starí Gréci a Rimania vyzdvihovali zázvor pre už spomenutý účinok na podporu trávenia. V Anglicku sa preto pridával dokonca do piva. V arabskej medicíne je zázvor považovaný za afrodiziakum.

Dnes sa zväčša používa v kuchyni ako korenina, či na prípravu rôznych nápojov. Opäť platí, že je vo väčšej miere využívaný v orientálnych krajinách. V Indií a Pakistane je základným korením, ktoré sa pridáva takmer do každého jedla a pitia.

V Karibskej oblasti za pomoci zázvoru pripravujú sorrel, tradičný vianočný nápoj. Jamajka je známa svojou špecifickou regionálnou špecialitou, zázvorovým koláčom.

Charakteristická palivá chuť tohto korenia je pripisovaná látkam obsiahnutým v zázvore – gingerolom.

Nutričné hodnoty

Tabuľka uvádza nutričné hodnoty na 100 g surového zázvoru

Energia 80 kcal
Sacharidy 17,8 g
Vláknina 2 g
Tuky 0,75 g
Bielkoviny 1,82 g

Tabuľka uvádza hodnoty vitamínov a minerálov na 100 g surového zázvoru

Vitamín B1 0,025 mg Draslík  415 mg
Vitamín B2 0,034 mg Horčík 43 mg
Vitamín B3 0,75 mg Vápnik 16 mg
Vitamín B5 0,203 mg Železo 0,6 mg
Vitamín B6 0,16 mg Zinok 0,34 mg
Vitamín B9 11 mcg Fosfor 34 mg
Vitamín C 5 mg Meď 0,226 mg
Vitamín E 0,26 mg Mangán 0,229 mg
Vitamín K 0,1 mcg Sodík 13 mg
Selén 0,7 mcg

Čo sa zbiera?

Zázvor sa pestuje pre svoju podzemnú časť. Zbiera a používa sa jeho článkovaný podzemok. Je to modifikovaná stonka vytvárajúca korene. Jednotlivé články podzemku sú krátke a celý podzemok je v zemi uložený v horizontálnej rovine.

Koreň zázvoru
Koreň zázvoru. Zdroj foto: Getty Images

Aké účinky má zázvor?

Ako ste sa dozvedeli z predchádzajúcich riadkov zázvor môže mať veľké množstvo pozitívnych účinkov. Odborné publikácie spomínajú najmä tieto:

  • Protizápalový účinok.
  • Antioxidačný účinok.
  • Antibakteriálny účinok.
  • Antifungálny účinok.
  • Antivírusový účinok.
  • Znižuje hladinu krvného cukru v krvi – môže pomôcť pri cukrovke.
  • Podľa niektorých štúdií znižuje syntézu mastných kyselín a tvorbu buniek tukového tkaniva. Môže byť teda prospešný pri snahe schudnúť.
  • Účinkuje proti vracaniu a nevoľnosti.
  • Znižuje horúčku.
  • Znižuje hladinu cholesterolu.
  • Protinádorové pôsobenie zázvoru je momentálne podrobené množstvu klinických štúdií.
  • Zázvor pôsobí ako antiulcerózum – proti žalúdočným vredom a gastroprotektívne.
  • Pozitívny imunomodulačný efekt – zvyšuje imunitu.
  • Zlepšuje mužské i ženské reprodukčné zdravie.

Poďte si prečítať o niektorých z nich viac:

Protizápalový účinok

Protizápalový účinok zázvoru zabezpečujú najmä látky nazývané fenylpropanoidy. Z nich najdôležitejšie pre tento účinok sú tzv. gingeroly. Ide o aromatické zlúčeniny – fenoly.

Čerstvý zázvor obsahuje niekoľko druhov gingerolov, ktoré sa líšia dĺžkou uhľovodíkového reťazca. Gingerolom s najväčším zastúpením je 6-gingerol. V menšej miere sú zastúpené 4-gingerol, 8-gingerol 10-gingerol a ďalšie.

Gingeroly znižujú produkciu niektorých kľúčových látok, ktoré sú zodpovedné za vznik zápalových reakcií v tele (nazývajú sa tiež prozápalovo pôsobiace látky).

Menovite môžeme spomenúť oxid dusnatý (NO), cyklooxigenázu 2 (COX2), prostaglandín E2 (PGE2), či tumor nekrotizujúci faktor alfa (TNF α) a aj mnohé iné.

Potláčaním tvorby týchto látok môže zázvor zmierňovať zápaly rôzneho pôvodu (napríklad reumatoidnu artritídu).

S úspechom sa používa ako zložka rôznych prípravkov proti bolesti a zápalu kĺbov. Zníženie tvorby prozápalových látok je aj základom prospešného účinku pri znižovaní horúčky a bolesti.

Ďalšími látkami pôsobiacimi synergicky protizápalovo s gingerolmi sú polyfenol gingerenon A a shogaoly.

Gingeroly sa nachádzajú iba v čerstvom (surovom) zázvore.

Pôsobením tepla a sušením zázvoru z nich vznikajú iné látky, napríklad shogaoly a zingeróny s ďalšími prospešnými účinkami.

Vedľajšie produkty týchto chemických reakcií spôsobujú zmenu chuti dlhšie skladovaného a tepelne upraveného zázvoru.

Antioxidačný, antibakteriálny, antifungálny a antivírusový účinok

Gingeroly obsiahnuté v zázvore majú okrem protizápalového aj antioxidačný účinok.

Spočíva v schopnosti neutralizovať v tele veľmi reaktívne zlúčeniny, tzv. voľné radikály. Tieto zlúčeniny sú schopné svojim pôsobením poškodzovať rôzne orgány v ľudskom organizme.

Eliminácia voľných radikálov z tela (podobne, ako napríklad pri repíku lekárskom) podporuje protizápalové pôsobenie zázvoru. Medzi ďalšie takto účinkujúce látky patria už spomínané zingeróny a organické zlúčeniny bisabolény.

Celkovo však zázvor obsahuje až asi 50 látok s rôznou mierou antioxidačnej aktivity.

Zázvor pôsobí aj antibakteriálne.

Za hlavnú zložku pôsobenia proti baktériám sa považujú zingerenóny (A,B,C), no toto pôsobenie je spoločné viacerým obsahovým látkam v zázvore.

Štúdie potvrdzujú pôsobenie proti baktériám, ako sú Staphylococcus aureus, Pseudomonas Aeruginosa, Salmonella typhimurium. Eacherichia coli a Helicobacter pilori. Závery v nich však nie sú jednoznačné, a ich potvrdenie si vyžiada ďalší výskum.

Zhodujú sa však v prospešnosti zázvoru ako vhodného pomocného prostriedku pri bakteriálnych infekciách.

Proti hubám (antifungálne) pôsobí zázvor vďaka obsahu gingerolov a 6-gingerdiolu. Spomedzi všetkých húb, na ktoré zázvor pôsobí môžeme spomenúť hubu Candida albicans. Platí tu však podobné obmedzenie ako pri antibakteriálnom účinku.

Výskumom sa zistilo, že zázvor má vysokú aktivitu proti vírusom. Štúdie ukazujú aktivitu proti vírusu chrípky a rinovírusom (rinovírusy spôsobujú prechladnutie a nádchu). Zistilo sa, že nositeľmi antivírusového účinku sú seskviterpény.

Preto zázvorový čaj dobre poslúži pri chrípke a nachladnutí.

Imunomodulačný efekt

Zvýšenie imunity možno považovať za spojený účinok antibakteriálny, antivírusový, antifungálny, antioxidačný a protizápalový. Všetky tieto účinky sumárne zlepšujú imunitu a pomáhajú telu bojovať proti škodlivým vplyvom prostredia.

Účinok proti zvracaniu a nevoľnosti

Gingeroly, galanolakton a 6-shoagol sa v štúdiách na zvieratách ukázali ako inhibítory receptorov, ktoré sú v ľudskom tele zodpovedné za vznik reflexu zvracania.

Pokračujúce štúdie na ľudských dobrovoľníkoch viac, či menej potvrdili toto zistenie, a prišli k záveru, že zázvor je vhodným prostriedkom proti zvracaniu a nevoľnosti rôzneho pôvodu. Taktiež sa ale zhodujú na nutnosti ďalšieho výskumu v tejto oblasti.

Svoje uplatnenie preto zázvor nájde pri nevoľnosti z cestovania (kinetóze), nevoľnosti po diétnych chybách, alebo ranných nevoľnostiach v tehotenstve.

Účinok na endokrinný systém

Už spomínaný 6-gingerol znižuje hladinu krvného cukru a cholesterolu. Môže tak napomáhať zlepšeniu stavu pri cukrovke (najmä cukrovke typu 2). Tiež je prospešný pri problémoch spojených s vysokou hladinou cholesterolu, ako napr. ateroskleróza.

Zmenšuje teda riziko upchatia ciev, a tým môže znížiť pravdepodobnosť závažných ochorení kardiovaskulárneho (srdcovo–cievneho) systému, ako sú infarkt myokardu, zlyhanie srdca či mŕtvica.

K účinkom na endokrinný systém sa zaraďuje aj schopnosť kontrolovať syntézu tukov. Predpokladá sa, že zázvor môže mať pozitívny vplyv pri snahách o zníženie telesnej hmotnosti.

Protinádorové pôsobenie

Protinádorové pôsobenie zázvoru je v poslednom čase veľmi diskutovanou témou. Štúdie sa zaoberali kolorektálnym karcinómom, karcinómom pŕs a vaječníkov a karcinómom prostaty.

Vyplynulo z nich, že aj napriek nutnosti ďalšieho skúmania sú možnosti zázvoru ako vhodného doplnku pri protinádorovej liečbe (v dávke 0,5 – 2 g denne) viac než sľubné.

Účinky na reprodukčné zdravie

Účinky zázvoru v zmysle zvýšenia počtu a pohyblivosti spermií zatiaľ potvrdili len štúdie s vysokými dávkami (500 – 1000 mg/kg váhy) na potkanoch. Bol pozorovaný efekt nárastu testosterónu pri vysokých dávkach (10 – 15 g denne) u mužov.

Bezpečnosť tejto vysokej dávky pri dlhodobom užívaní však ešte nebola potvrdená. Preto takéto užívanie nemožno odporučiť. Nie je vylúčené, že pri dlhodobom užívaní nižších dávok zázvoru môže dôjsť k zlepšeniu kvality a počtu spermií.

Podľa iných štúdií zázvor zlepšuje aj funkciu vaječníkov a maternice vo vzťahu k vyššej možnosti otehotnenia. Znova však s obmedzením na potkany.

Lepšie zdokumentovaný je účinok zázvoru na dismenoreu (menštruácia spojená s bolesťou a menštruačnými kŕčmi) a menorágiu (abnormálne silná menštruácia).

Štúdie zaoberajúce sa touto problematikou prišli k záverom, že v dávke 250 mg – 2000 mg raz až dvakrát denne počas trvania menštruácie zázvorový prášok preukázateľne zmierňoval bolesť a kŕče.

Od dávky 300 mg dvakrát denne tiež znižoval silu krvácania. Čo je možno ešte dôležitejšie, tieto dávky vykazovali žiadne, alebo len mierne vedľajšie účinky.

Účinky na tráviaci trakt

Prospešné účinky zázvoru na tráviaci trakt boli známe už starovekým národom. Zázvor pôsobí ako karminatívum (znižuje množstvo plynu v čreve) a zmierňuje črevné kŕče.

Pôsobí takisto gastroprotektívne, lebo zvyšuje vylučovanie ochranného hlienu v žalúdku. Sliznica žalúdka je tak odolnejšia voči pôsobeniu škodlivých vplyvov. To môže mať pozitívny efekt pri žalúdočných zápaloch a vredoch.

Zázvor zvyšuje produkciu slín a žalúdočnej šťavy. Zlepšuje chuť do jedla a podporuje trávenie ako celok. Čerstvý zázvor má priaznivé účinky pri zápche. Naopak sušený zázvor môže zápchu vyvolať.

Vnútorné použitie

Najrozšírenejšou formou vnútorného použitia zázvoru je určite čaj:

  • Porcovaný čaj vo forme nálevových vreciek.
  • Čaj z čerstvého zázvoru.
Čaj z čerstvého zázvoru
Čaj z čerstvého zázvoru. Zdroj foto: Getty Images

Pri použití komerčne dostupného zázvorového čaju je postup prípravy súčasťou balenia. Dôležité je vybrať si zázvorový čaj, ktorý obsahuje zázvor v dostatočnom množstve.

Niektoré z ponúkaných produktov sú zázvorom len aromatizované. Tie nemusia vyhovovať vašim potrebám.

Inou alternatívou je príprava čaju z čerstvého zázvoru. Výhodou je, že presne viete, čo váš čaj obsahuje. Nevýhodou je, že jeho príprava bude trvať o niečo dlhšie. Ako teda správne pripraviť čaj z čerstvého zázvoru?

Recept na čaj z čerstvého zázvoru:

  • 3 – 4 gramy čerstvého, olúpaného a nastrúhaného zázvoru,
  • 250 až 300ml vriacej vody.

Olúpaný, hrubšie nastrúhaný zázvor zalejte vriacou vodou. Nechajte lúhovať 15 – 20 minút.

Výluh nakoniec prefiltrujte cez filter, alebo sitko. Tak sa zbavíte kúskov zázvoru, ktoré už nebudete potrebovať.

Týmto spôsobom získate jemnejší zázvorový čaj. Pri pravidelnom pití má väčšinu vyššie spomenutých účinkov. Môžete ho použiť na zahriatie v chladných zimných dňoch. Bude vhodný aj na pitie počas zotavovania sa pri chorobe.

Dá sa tiež použiť pri nevoľnostiach po diétnych chybách (pozor, nie tehotenských!). Takto pripravený čaj sa pije čerstvý maximálne 3x denne.

Na prípravu čaju pri ranných tehotenských nevoľnostiach použite najviac 1 g zázvoru na 250 až 300 ml vody. Toto je maximálna denná dávka! Dá sa rozdeliť na menšie podľa potreby.

Počas tehotenstva je dobré prípadné použitie zázvoru konzultovať s lekárom.

Pokiaľ preferujete silnejší, viac korenistý čaj, môžete použiť až 15 g zázvoru na 250–300 ml vody. Tento čaj však už nemusí chutiť každému.

Je veľmi ostrý.

Poslúži napríklad na kloktanie pri bolesti hrdla, alebo ako nápoj po zvlášť ťažkom jedle.

Odporúčané sú opäť najviac 3 šálky denne.

Vonkajšie použitie

Zázvor má niekoľko možností na vonkajšie použitie:

  • Vo forme masti z obsahom zázvoru proti plesniam na nohách. Komerčne dostupné preparáty zvyčajne obsahujú aj iné látky s antifungálnym účinkom.
  • Zázvor obsahujú i niektoré masti a krémy používané na úľavu od bolestí kĺbov a pohybového aparátu.
  • Vo forme esenciálneho zázvorového oleja. Podľa aromaterapeutov zmierňuje nevoľnosti a kĺbové bolesti.

Kontraindikácie

Dostupné klinické štúdie preukazujú, že v dávkach 1 – 4 g zázvoru na deň nemá používanie zázvoru žiadne kontraindikácie.

Vyššie dávky by sa nemali podávať pri:

  • liečbe antikoagulanciami (lieky na „riedenie“ krvi) – zázvor zvyšuje ich účinok,
  • liečbe imunosupresívom (liek na potlačenie imunitných reakcií tela) cyklosporínom – zázvor znižuje koncentráciu cyklosporínu v krvi, a tým znižuje jeho účinok,
    • Odporúča sa nekonzumovať zázvor pri liečbe týmto liečivom.
  • liečbe cukrovky – zázvor zvyšuje účinok liekov používaných na zníženie koncentrácie cukru v krvi,
  • prítomnosti žlčových kameňov – zázvor môže zhoršovať bolesti brucha prítomné pri tomto ochorení,
    • Používanie zázvoru pri tomto ochorení je absolútne vylúčené.

Vyššie dávky (10 – 15 g denne) nie sú odporúčané ani v tehotenstve, pre možnosť zvýšenia hladiny testosterónu. Dávky používané na zmiernenie ranných nevoľností (do 1 g denne) sú rádovo oveľa nižšie a považujú sa za bezpečné.

Zázvor môže znižovať množstvo vitamínov rozpustných v tukoch (A, D, E a K) a železa, ktoré sa absorbujú v tenkom čreve. Treba na to pamätať napríklad pri dávkovaní multivitamínových výživových doplnkoch spolu so zázvorom.

Dostatočný časový odstup medzi nimi vyrieši tento problém.

Nežiadúce účinky

Veľmi vysoké dávky vnútorne používaného zázvoru spôsobujú pálenie záhy. Pri nadmernom vonkajšom používaní (napríklad aplikácia masti obsahujúcej zázvor) môže vzniknúť kontaktná dermatitída, teda podráždenie kože.

Na záver

Dozvedeli ste sa, že zázvor nemusíte používať len v kuchyni. Pri správnom dávkovaní a troche opatrnosti sa zo zázvoru stane výborný pomocník proti množstvu ťažkostí.

Tak čo, skúsite ho nabudúce pri prechladnutí?

fzdieľaj na Facebooku

Zaujímavé zdroje informácií

  • researchgate.net - BHATT N., WALY I. M., ESSA M. M., ALI A, Ginger: a functional herb
  • BOKELMANN M.J., Medicinal herbs in primary care, Elsevier 2022, ISBN: 978-0-323-84676-9
  • GREEN J., The herbal medicine maker's handbook, Crossing press 2000, ISBN: 978-0-89594-990-5
  • researchgate.net - SUPU R., DIANTINI A., LEVITA J., Red ginger (Zingiber officinale var. rubrum): Its chemical constituents, pharmacological activities and safety, FITOFARMAKA: Jurnal Ilmiah Farmasi. 8. 23-29. 10.33751/jf.v8i1.1168.
  • praktickelekarenstvi.cz - TŮMOVÁ L., Zázvor – využití v terapii a jeho možné interakce s ostatními léčivy, Praktické lékárenství | 2009; 5(6
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.