späť na zoznam chorôb

Ako sa lieči: Amyloidóza

Autor: Michal Hrebík

Späť na Amyloidóza

Ochorenie je v podstate neliečiteľné a preto sa súčasná medicína zameriava na to, aby bolo čo najskôr diagnostikované a aby sa jeho progres čo najviac spomalil. V prípade primárnej formy amyloidózy je najdôležitejšie sa zamerať na plazmocytómy a obmedziť prísun imunoglobulínových reťazcov. Niekedy je možné skúsiť aj chemoterapiu a transplantáciu kmeňových buniek postihnutého orgánu, pokiaľ to stav dovoľuje, niekedy sa skúša liečba Thalidomidom.

V prípade sekundárnej formy choroby je liečba zameraná najprv na vyriešenie zápalového ochorenia, ktoré má s amyloidózou súvis. Na liečbu sa v tomto prípade používajú kortikosterodiy, ktoré majú imunosupresívnu funkciu, čiže znižujú imunitnú odpoveď organizmu a tvorbu protizápalových faktorov. Najnovšou formou, ktorá sa pri tomto type ochorenia praktizuje, je biologická forma, kedy sa do organizmu nasadia látky pôsobiace priamo proti protizápalovým faktorom.

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.