Ako sa lieči aneuryzma? Liečba je konzervatívna i chirurgická
Liečba závisí primárne od druhu, lokalizácie a rozsahu aneuryzmy.
Konzervatívna liečba, farmakoterapia
Všeobecne môže byť liečba konzervatívna, a to v prípade nerupturovanej aneuryzmy. Tu zohráva úlohu aj veľkosť a pridružené komplikácie, ktorých je príčinou. V tomto prípade je dôležité pravidelné sledovanie, či sa výduť nezväčšuje.
Veľkosť a rýchlosť rastu aneuryzmy môže určovať aj riziko jeho prasknutia. Malé aneuryzmy s pomalým rastom zvyčajne predstavujú menšie riziko ako veľké aneuryzmy s rýchlym rastom. Preto sú pacienti s aneurizmom pozorne sledovaní.
Dôležitý je celkový životný štýl, ako napríklad obmedzenie fajčenia a pitia alkoholu, znížiť príjem tukov a červeného mäsa. Pozor na denný príjem soli, ktorý by mal predstavovať maximum 3 gramy.
Vhodné sú naopak nenasýtené mastné kyseliny, ako je napríklad olivový olej, avokádo či ryby. Navýšenie príjmu vitamínov skupiny B, zeleniny, strukovín či celozrnných potravín, plus dostatočný pitný režim.
V prípade liekovej terapie, medikamentóznej liečbe, má vo väčšine dôležitý preventívny význam. A to ako dostatočná liečba vysokého krvného tlaku, cholesterolu, vazodilatanciá, CA blokátory na srdce, no napríklad aj laxatíva (preháňadlá). Nakoľko pri tlačení na stolicu sa zvyšuje tlak vo vnútri lebky, ale aj v brušnej dutine.
Základom prevencie rizík je liečba ochorenia, ktoré by mohlo aneuryzmu vyvolať/zhoršiť.
Operačná liečba
Môže sa jednať o otvorenú operáciu alebo menej invazívny endovaskulárny zákrok,
Pri ruptúre a disekcii aneuryzmy je vždy voľbou invazívna forma liečby. Možnosť je chirurgická klampáž krčku aneuryzmy, teda v mieste kde výduť vychádza mimo cievu. Umiestňuje sa tu klip a obíde sa vydutie aneuryzmy z obehu. Pri chirurgickej operácii sa môže zvoliť aj cievna protéza alebo BY - PASS poškodenej cievy.
Endovaskulárny zákrok - EVAR (endovascular aneurysm repair), a to je aj Coiling. Ide o katetrizačnú techniku cez stehnovú tepnu sa zavádza katéter až na postihnuté miesto a pri RTG kontrole sa zavádza na postihnuté miesto platinový coil.
Stent sa rozšíri a posilní slabé miesto v tepne, čím sa zníži riziko prasknutia aneuryzmy. Táto metóda sa často používa na liečbu brušných a hrudných aortálnych aneuryzmií. Ten sa prispôsobí tvaru a vetveniu cievy.
Podobnou metódou je BAC, čo je skratka od balón - asistovaný coiling. Balón má podpornú funkciu počas zavádzania coilu, ak je kŕčok výdute priširoký.
Ďalej metóda SAC, čiže Stent asistovaný coiling. Keď je balón nahradený stentom. Výhoda je, že sa dajú vyriešiť aj aneuryzmy veľkého rozsahu a so širokým krčkom. Inou metódou je Flow diversion (FD), keď sa zavádza nízkoporézny stent. Prípadne sa môže využiť embolizácia. Pri tej sa využíva zavedenie embolizujúcej látky do výdute, tá ju následne vypĺňa.