späť na zoznam článkov

Ako zlý životný štýl zvyšuje riziko impotencie, erektilnej dysfunkcie?

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth
Ako zlý životný štýl zvyšuje riziko impotencie, erektilnej dysfunkcie?
Zdroj foto: Getty images

Viete, aké slová najviac rezonujú v ušiach mužov? Čo je pre nich i v dnešnej dobe tabu? O čom neradi hovoria? Impotencia, porucha erekcie, slabá erekcia. 


Impotencia alebo erektilná dysfunkcia... Ako druhé zdravý životný štýl.

Väčšina mužov sa pri týchto dvoch témach nepozastaví.

Prečo?

Prvá je o ich pýche a druhá nie je vôbec zaujímavá. A predsa spolu súvisia.

Vedeli by o tom, hovoriť muži s vlastnou skúsenosťou. Príčina erektilnej dysfunkcie môže byť ukrytá v psychogénnej alebo organickej zložke. Zdravý životný štýl má vplyv na obe.

Viac sa dozviete, ak budete venovať chvíľku času riadkom nižšie.

Čo je erektilná dysfunkcia?

V krátkosti a pre zopakovanie napíšem, že erektilná dysfunkcia je vlastne neschopnosť dosiahnuť alebo udržať erekciu. O stoporení a jeho poruchách sa dočítate viac i v článku o erektilnej dysfunkcii.

Zdravý životný štýl

Je snaha človeka udržať si zdravie, fyzickú kondíciu a psychickú pohodu.

To ako zdravo žiť, sa vieme, naučiť.

Osvojiť si zdravý životný štýl je výsledkom systematických činností, ktoré nám napomáhajú k dosiahnutiu vytúženého výsledku, ako žiť zdravo a dlhšie.

Hlavné zložky vplývajúce na životný štýl a zdravie:   

 • strava
 • pitný režim
 • pohybová aktivita
 • s nimi súvisí nadváha
 • psychická záťaž, stres
 • pravidelný spánok
 • fajčenie
 • alkohol
 • drogy
 • lieky

Ako spolu súvisí impotencia a životný štýl?

Pýtate sa, prečo viažem tieto dve témy do jedného celku? Odpoveď nie je ani tak zložitá, ak si pospájame súvislosti.

Porucha erekcie nie je problém iba skúsenejších pánov.

Áno, tým mám na mysli práve tých starších.
To vôbec nie.
A ak si stojíte za svojim názorom,... 
...mýlite sa! 

Vo veku od 30 - 70 rokov postihuje viac ako 30 % mužov.
Viac ako 50 % populácie mužov potrápi už vo veku nad 40 rokov.
Vieme, že 25 % mužov by malo hľadať príčinu v psychogénnych zložkách.

Ostatných 75 % (organických príčin) to bude mať síce ťažšie, ale nemusia zúfať. Aj im sa dá pomôcť.

Impotencia a…

V tomto momente sa dostávame k jadru článku. Ukážem vám súvis a je len na vás, čo si z toho odnesiete.

Zdravý životný štýl sa skloňuje v rôznych spojeniach. Medzi jedno, ako ste si už všimli, patrí aj kvalita a dĺžka erekcie.

U mladších mužov je porucha erekcie hlavným dôsledkom nesprávnej životosprávy.

Pôsobenie organických faktorov, ochorenia srdcovo - cievneho systému, ako ateroskleróza, vysoký krvný tlak, ochorenia srdca. Zlé stravovacie návyky a znížená pohybová aktivity a nemožno zabudnúť na zlozvyky v podobe fajčenia, požívania alkoholu a drog.  

Strava z dlhodobého hľadiska ovplyvňuje naše zdravie a u mužov aj tvrdosť údu pri jeho stoporení.

Nevhodná strava ako mastné jedlá, veľa soli, cukrov, nedostatok vitamínov a minerálov sa odzrkadlí na zdraví a aj erekcii.

Osvojte si správne zastúpenie potravinových zložiek. Tuky, cukry, vláknina, bielkoviny, vitamíny, minerály a stopové prvky. Strava má byť racionálna, vyvážená a nie jednotvárna. Každá zložka je pre organizmus potrebná.

Pamätajte si, najlepšie je rozdelenie jedla na 5 primeraných porcií za deň.

Hádajte, čo sa stane s vašou erekciou, ak prídete domov unavení po celom dni a skonzumujete celodennú dávku jedla na jeden krát. Nie, sexuálne radovánky nečakajte. Vašu posteľ naplní nekvalitný spánok a obezita.

Lepší prehľad o vhodnej a nevhodnej strave pre vašu erekciu vám poskytne tabuľka

Vhodné Nevhodné
zelená zelenina mäso tučné a údené
paradajky, špargľa, fazuľa, cícer, sója, zeler, chren, cesnak vyprážané jedlá
melón mliečne výrobky s vysokým obsahom tukov
jahody, broskyne, černice, čučoriedky, brusnice, banány, avokádo, ananás, citrusové plody, granátové jablko biele pečivo
mäso (chudé), ryby, morské plody, vajcia slané jedlá (paličky, zemiakové lupienky)
vláknina (sladké zemiaky, strukoviny, jablká, hrušky, maliny, avokádo a iná zelenina a ovocie, ovsené vločky, semiačka, Psyllium polotovary
oleje pre obsah mastných kyselín (slnečnicový, sójový, kukuričný, repkový, olivový, podzemnicový, z tekvicových semienok) alkohol (pri vyššej hladine alkoholu viac ako 0,5 promile v krvi)
škorica, vanilka, mäta, zázvor, klinčeky, čili, sladkosti  a iné potraviny s vysokým obsahom jednoduchého cukru (cukríky, torty, zákusky, zmrzlina) 
orechy, kešu, arašidy, mandle, píniové oriešky, dyňové, chia a ľanové semiačka
čokoláda (viac ako 70 % kakaa), med
Káva, zelený čaj, ženšenový čaj, ovocné šľavy (hlavne z citrusov), paradajková šťava, a iné nápoje
Ženšen, Ginko biloba, Maca, šafrán, Saw Palmetto, Kotvičník zemný (Tribulus Terrestris)
červené víno v obmedzenom množstve (jeden pohárik - maximálne 2 dcl)

Pitný režim je rovnako dôležitý ako príjem stravy. Dlhodobá dehydratácia neprospieva prekrveniu mužského pohlavného údu. Preto, ak nie je potrebné obmedzenie príjmu tekutín (napríklad pre ochorenie obličiek), je jeho dodržiavanie nevyhnutné.

Odporúčané sú minimálne 2 litre tekutín za deň. V horúčavách a pri vyššom výdaji (ťažká fyzická námaha, horúčky), treba príjem tekutín zvýšiť.

Pohybová aktivita nám pomáha ku kondícii a tá prospieva zdraviu. Súčasne aj pevnejšej a dlhšej erekcii. Ak je jej málo, trpí celé telo a samozrejme, aj penis.

Preto treba myslieť na pravidelný pohyb, a to obzvlášť ľudia so sedavou prácou.

Nie je potrebná ťažká námaha v posilňovni, postačí aj ľahšia záťaž, kardio, a to aspoň tri krát do týždňa. Starším mužom, a vlastne aj párom, prospeje spoločná prechádzka aspoň hodinu denne.

Nič čo by sa nedalo splniť a osvojiť.

Nadváha je v poradí hneď za stravou a pohybom. Asi viete prečo. Je priamo nadviazaná na tieto podjednotky. Správne stravovanie a primeraná dávka pohybovej aktivity jej neprospieva.

Ak je vaším nepriateľom vedzte, že pri redukcii váhy sa budete vo vlastnom tele cítiť o niečo lepšie a porastie chuť na sex, a tak isto aj pevnosť erekcie.

Existujú prípady, keď aj pri vytrvalostnom behu s nadváhou si neviete dať rady. Možno pomôže osobný tréner, poradca v stravovaní. Pri niektorých ochoreniach (metabolické, endokrinné) treba zvážiť odborné vyšetrenie.

A teraz pozor!

Preberte sa a čítajte zase o niečo pozornejšie.

Na začiatku sme spomínali psychogénne faktory a 25 %. Bez rozdielu veku.

Stres položí aj ten najenergickejší penis.

Je nepriateľom zdravia a manželskej postele. Práca zaťažuje, a to čo sa deje v profesionálnom živote tam treba nechať. Do rodinného kruhu prichádzajte s čistou mysľou.

V živote dochádza k situáciám, kedy sa intenzívnemu stresu nevyhneme. Vyvolávajú vysokú dávku negatívneho stresu (distres). Ak stres tohoto druhu pretrváva, môže mať za následok vážne poškodenie zdravia až smrť. Rovnako negatívne vplýva na erekciu.

V tomto prípade je odborná pomoc nevyhnutná.

Ako ste na tom so spánkom?

Jeho dostatok prospieva telu, jeho regenerácii, načerpaniu síl, psychike. Notoricky známych 8 hodín spánku neplatí pre každého. Aj spánok je záležitosťou osobitosti človeka.

Sú ľudia, ktorí vyžadujú 8 hodín spánku a niektorí si vystačia s piatimi hodinami. Za zlatú strednú cestu sa dá považovať interval 6 - 8 hodín.

Do postele bez počítača!

Notebook patrí na stôl a nie na stehná. Príčina je nadmerné zahrievanie mužskej oblasti genitálií. Miešok zabezpečuje semenníkom správnu teplotu, pre ich normálnu funkciu. Tá je narušená pri nízkej teplote, a tak isto aj pri vysokej teplote prostredia.

Na trhu sú pomôcky na odstránenie tohoto vplyvu v podobe rôznych stolčekov.

Otázka na telo milí partneri, druhovia, družky, manželia, manželky.

Hrá vo vašom vzťahu harmónia prim? Alebo to sem tam škrípe?

Občasné nezhody sú niekedy iskrou k lepšiemu sexu. Každému je známe udobrovanie sa v posteli. Pozor na dlhodobé nezhody, môžu za erektilnú dysfunkciu. Ak vám záleží na vzťahu a sami si neviete dať rady, vyhľadajte pomoc.

Strach pred stratou intimity, a tak isto aj strach z neúspechu, sú dôvod prečo to v posteli nestojí. Hanblivý mladý muž, čo ešte nemá skúsenosti, môže bojovať s neúspechom, následne to zodpovedá za strach z neúspechu pri pohlavnom akte.

V tomto prípade opäť pomáha vyššia miera komunikácie medzi partnermi.

Nízka sexuálna atraktivita partnera je tiež jednou z príčin, ktoré spadajú pod psychogénnu zložku erektilnej dysfunkcie. Tu neexistuje univerzálna pomôcka. Obaja partneri musia zapracovať na tom, či sa vôbec dá táto príčina napraviť.

V riadkoch vyššie vidíte zložky, ktoré priamo súvisia so životosprávou, alebo sa o ňu z časti opierajú. Aj napriek tomu, že sa blížime ku koncu, približujeme sa k hlavným nepriateľom erekcie.

Alkohol, nikotín a drogy sú trio, ktoré vám z pohlavného údu spravia návnadu pre sladkovodné ryby. Ak sa chcete vyhnúť erektilnej dysfunkcii, alebo potrebujete vrátiť kvalitu stoporenia penisu, vyhýbajte sa triáde AND.

Tento výraz som teraz vymyslel, nehľadajte ho v odborných článkoch.

Pre alkohol platí, že malá dávka nie je škodlivá. Tak ako pre zdravie, platí to aj pre erekciu. Dokonca sú popisované jeho pozitívne účinky. Ale neberte to ako odporúčanie a zámienku k jeho konzumácii.

Môj osobný názor je alkohol - nepriateľský.

Pre zneškodnenie pohlavného spojenia stačí 0,5 promile alkoholu v krvi. Preto sa popíjanie vyšších dávok alkoholu neodporúča.

Fajčenie z dlhodobého hľadiska poškodzuje telo od korienkov vlasov až po prsty na nohách. Je príčinou aterosklerózy, zníženého prekrvenia srdcového svalu a penisu rovnako.

Ak máte záujem o ischemickú chorobu srdca a erektilnú dysfunkciu, fajčite.

Informácie o rakovine pľúc a iných onkologických ochoreniach sú známe a je ich plný internet.

Narkománia ovplyvňuje psychiku. Závislosť na drogách, zhoršuje psychiku, depresie, kondíciu, a tak isto ako pri povolených drogách celkové zdravie organizmu.

Drogy sú príčinou impotencie a množstva iných ochorení.

niektoré lieky spôsobujú erektilnú dysfunkciu. Ale ich užívanie je dôležité pre zvládanie daného ochorenia. To ako napraviť potenciu treba skonzultovať s lekárom.

Nedodržanie alebo vynechanie pravidelnej liekovej terapie môže zhoršiť zdravotný stav. Preto svojvoľnú zmenu liečby neodporúčam.

Pri téme liekov mi nedá nespomenúť stav dlhodobého ochorenia. Mám tým na mysli ochorenia, na ktoré sa muž lieči alebo by sa liečiť mal. Pri zanedbávaní primárneho problému, sa môže sekundárne objaviť erektilná dysfunkcia. Preto je nevyhnutné myslieť aj na túto súvislosť.

Vo východnej kultúre sa na zlepšenie potencie používala a aj používa akupunktúra. V dnešnej dobe sa k jej požitiu prikláňa aj ostatná časť sveta.

Záver s impotenciou

Nezúfajte, ak príčina vašej poruchy má organickú príčinu.

S tým vám vie pomôcť odborník. Vyhľadajte ho. Pomôže vám praktický lekár, urológ, andrológ, sexuológ, neurológ, psychológ alebo aj psychiater.

V prípade, ak nechcete ešte vyhľadať odbornú pomoc, je tu možnosť. Doplnky stravy, ktoré nie sú nosičom liečiva a ich negatívny vplyv na organizmus je len teoretický.

V tomto prípade platí pravidlo dlhodobej podpory.

Pre absenciu liečiva väčšinou nemajú okamžitý účinok a ich maximálny účinok sa prejaví až po niekoľkých týždňoch užívania.

Pri doplnkoch stravy nezabúdajte na to, že sú to ozaj len doplnky a nenahrádzajú racionálnu výživu. A ak ste dlhodobo liečený, je odporúčané poradiť sa s vašim lekárom.

Teraz už poznáte súvislosti so životným štýlom a ovládnutím erekcie. Je na vás, čo si z článku zoberiete k srdcu a čím začnete.

Ak patríte k šťastnejšej 25-ke ste na stope k úspechu. Váš cieľ je jasný a cesta k nemu známa. Držím palce a verím, že vám tieto vety dodali energiu pre boj s poruchou erekcie.

 

Kvíz o erektilnej dysfunkcii

Čo ste si zapamätali o tejto mužskej problematike, čo vplýva aj na spokojnosť žien?

Erektilná dysfunkcia je neschopnosť dosiahnuť, alebo udržať erekciu

Zdravý životný štýl je

Nad 40 rokov je erektilná dysfunkcia u viac ako 50 % mužov

Približne 25 % prípadov je pre psychogénne príčiny

Aj znížená pohybová aktivita je rizikom pre vznik impotencie

Príčinou sú aj ochorenia srdca a ciev

Alkoholizmus vplýva na erekciu

Viac ako 0,5 promile alkoholu zapríčiní

Odpovede sú správne. Výborne.

 1. Erektilná dysfunkcia sa definuje ako neschopnosť dosiahnuť, alebo udržať erekciu pre úspešné sexuálne spojenie
 2. Zdravý životný štýl je snaha človeka udržať si zdravie, fyzickú kondíciu a psychickú pohodu
 3. Vo veku nad 40 rokov je erektilná dysfunkcia prítomná až u 50 % mužov
 4. Asi 25 % prípadov má psychogénny podklad
 5. Nevhodne vplýva aj nedostatok pohybu
 6. Príčinou impotencie sú aj srdcovo - cievne ochorenia
 7. Negatívny vplyv má aj alkoholizmus
 8. Pri hladine alkoholu v krvi vyššej ako 0,5 promile vzniká erektilná dysfunkcia

 

Zdroje

 • ncbi.nlm.nih.gov - Lifestyle modifications and erectile dysfunction: what can be expected?
 • healthline.com - Can Lifestyle Changes and Natural Treatments Help Erectile Dysfunction?
 • sciencedaily.com - Unhealthy lifestyle is associated with sexual dysfunction

Naposledy aktualizované 08.12.2021

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Stredná zdravotnícka škola v Nitre mi dala základ pre uplatnenie sa v oblasti zdravia a chorôb. Vďaka nej som 2 roky pracoval na traumatologickej klinike a ambulancii vo FN Nitra. Od roku 2006 som bol zamestnaný v záchrannej zdravotnej službe, kde som zotrval do roku 2017. Bakalárske štúdium som absolvoval na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre v odbore urgentná zdravotná starostlivosť. Bakalársky titul mi umožnil pokračovať v poslaní zdravotníckeho záchranára. Medzičasom som získal miesto na tiesňovej linke 155. V prednemocničnej zdravotnej starostlivosti tak pôsobím do dnešnej doby. Záujem o človeka, zdravie a aj samotné choroby som mal už v detstve, čo mi dalo predpoklad venovať sa tejto téme i v dospelosti. Štúdium a získavanie nových informácií v praxi mi poskytlo skvelý podklad pre písanie odborných textov a to v podobe článkov, ktorým porozumejú i bežní ľudia. Moja záľuba v portáli Zdravotéka má tak pevné základy v rokoch praxe aj v osobnom záujme. Podobne ma zaujíma i zdravá strava, výživa a celkovo zdravý životný štýl. Svoj voľný čas vypĺňam rodinou a športom

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Čo je to hormón Testosterón a ako ovplyvňuje mužský organizmus? Čo je to hormón Testosterón a ako ovplyvňuje mužský organizmus?

Testosterón, známy pod prezývkou ako „ mužský hormón“ , je kľúčovým pohlavným hormónom, ktorý má vo veľkej miere zastúpenie v mužskom tele. Aká je jeho úloha a význam v ľudskom organizme?

Ako čo najskôr spoznať rakovinu prostaty a aké sú možnosti jej liečby? Ako čo najskôr spoznať rakovinu prostaty a aké sú možnosti jej liečby?

Je druhým najčastejším zhubným nádorom v Európe i vo svete a najčastejšie sa vyskytujúcim nádorom u mužov . Asi 95% chorých sa dožíva 5 rokov a asi polovica z nich zomiera. 

Menopauza u mužov, vtip alebo realita? Čo je andropauza (+ príznaky) Menopauza u mužov, vtip alebo realita? Čo je andropauza (+ príznaky)

Trápia vás návaly tepla, nadmerné potenie, poruchy nálad, znížená fyzická alebo sexuálna výkonnosť? Možno práve prechádzate zložitejším obdobím hormonálnych zmien . U žien toto...

Ako podporiť a zlepšiť erekciu? Radíme čo robiť (s tabletkami i bez) Ako podporiť a zlepšiť erekciu? Radíme čo robiť (s tabletkami i bez)

Slabá potencia a problémy s erekciou  dnes trápia čoraz viac mužov. Môže za to niekoľko faktorov, ktoré súvisia najmä zo životosprávou a životným štýlom, ale samozrejme existujú aj...

Panvové dno: Akú má u žien funkciu a význam? + Cviky na posilnenie a uvoľnenie Panvové dno: Akú má u žien funkciu a význam? + Cviky na posilnenie a uvoľnenie

Častokrát si svalstvo panvového dna neuvedomujeme, pritom ho používame každý deň. Jeho funkcia je nesmierne dôležitá. Aký je jeho význam a a prečo je spájané najmä so ženským pohlavím?


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.