späť na zoznam príznakov

Zníženie hladiny železa v krvi

Autor: Michal Hrebík

Choroby s príznakom "zníženie hladiny železa v krvi"

Zníženie hladiny železa v krvi má najčastejšie súvis s chudokrvnosťou, čiže anémiou, ale jeho nedostatok môže byť spôsobený aj inými faktormi, napríklad nedostatočným vstrebávaním alebo nadmernou stratou z organizmu. Napríklad môže ísť o zvýšené straty krvi v dôsledku chronického krvácania, napríklad zo žalúdočných vredov. Nedostatok železa sa dá kompenzovať napríklad tabletkami, ale najlepšie je prijímať železo v jeho prirodzenej forme z potravín.

Železo obsahuje viacero druhov zeleniny, napríklad červená repa, cvikla, paradajky, červená kapusta, špenát, cibuľa, pór, rôzne strukoviny, šošovica, fazuľa, ale napríklad aj pažítka alebo petržlenová vňať obsahujú železo. Taktiež aj niektoré druhy ovocia ako jahody či marhule, prípadne slivky, jablká a pomaranče obsahujú dostatok železa. Najviac ho je ale v mäse a vo vnútornostiach, pričom najzdravšie je rybie a hovädzie mäso. Aj niektoré druhy čajov obsahujú železo.

Zníženie hladiny železa ovplyvňuje aj jeho vstrebávanie. Napríklad nikotín u fajčiarov znižuje vstrebávanie železa do krvi, podobne aj nadmerná konzumácia sladkostí alebo vypitie kávy hneď po jedle, ktoré obsahovalo veľa železa znižujú jeho schopnosti vstrebania do organizmu. V čreve môže tiež prísť k poruchám vstrebávania, napríklad u mladých ľudí alebo u tehotných žien. Najčastejšou príčinou nedostatku železa v krvi je však jeho nedostatočný príjem cez potraviny.

U ľudí, ktorí majú chronický nedostatok železa je prítomná celková bledosť, únava napríklad aj pri minimálnej námahe, malátnosť, slabosť a znížená výkonnosť organizmu. To so sebou prináša aj rôzne zdravotné problémy alebo poruchy, napríklad zníženie koncentrácie, poruchy spánku, časté bolesti hlavy, človek sa veľmi rýchlo zadýcha, je viac citlivejší na chlad a trpí veľakrát aj nechutenstvom. Zvýšená potreba železa je napríklad u žien počas tehotenstva a preto je treba si všímať príznaky jeho nedostatku v organizme.

Železo je možné prijať ale nielen potravou, ale aj tabletkami či infúziami. To platí najmä pre ľudí, ktorí majú obvyklé problémy so vstrebaním železa cez tráviacu sústavu a črevá. Najčastejšie spôsobuje zníženie hladiny železa v krvi chudokrvnosť a je to zároveň aj jej prvým príznakom. Anémia, ako sa toto ochorenie odborne nazýva, ktorá vznikla z nedostatku železa je charakteristická tým, že v tele je nedostatok hemoglobínu a červených krviniek.

Hemoglobín viaže na seba kyslík a tak je problém s jeho transportom po tele. Práve železo je potrebné pre hemoglobín a tak ak je prítomné zníženie hladiny železa v krvi, zníži sa aj počet hemoglobínu. Prejavy sú potom najčastejšie na vlasoch a nechtoch, ktoré sú krehké a lámavé, jazyk je červený a vyhladený, človek je nadmerne spavý a nechty môžu byť namiesto bežného vypuklého tvaru skôr lyžičkovitého tvaru. Veľakrát sú prítomné aj zimomrivosť a citlivosť na chlad.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Som chudokrvný  - anemický? Príčinou nemusí byť len strava Som chudokrvný - anemický? Príčinou nemusí byť len strava

Anémia, alebo anemický syndróm patrí medzi časté chorobné stavy. Väčšina príčin chudokrvnosti predstavuje nedostatok živín potrebných pre tvorbu červených krviniek, či krvného farbiva....

V tehotenstve dajte pozor na chudokrvnosť. Aké má príčiny, príznaky? V tehotenstve dajte pozor na chudokrvnosť. Aké má príčiny, príznaky?

Tehotenstvo predstavuje určitú záťaž pre celý organizmus. Srdce i pľúca už nepracujú len pre jedno telo. Zvyšuje sa objem krvi, ktorá sa musí postarať i o potreby nenarodeného dieťaťa. S...

Starostlivosť o obličky: Ako ich zregenerovať a posilniť? Starostlivosť o obličky: Ako ich zregenerovať a posilniť?

Ochorenia obličiek mnohokrát prinášajú so sebou riziká komplikácií. Tieto bývajú rovnako nebezpečné ako ochorenie samotné. Ako sa však vyhnúť ich možným ochoreniam? Na svoje obličky by...

Rakovina hrubého čreva: Príčiny, štádiá, prejavy? Diéta a strava? Rakovina hrubého čreva: Príčiny, štádiá, prejavy? Diéta a strava?

Rakovina hrubého čreva a konečníka je veľmi závažné ochorenie so zdĺhavou a často neúspešnou liečbou. U viac ako polovice prípadov sa končí fatálne. Život s ňou tiež nie je...

Točenie hlavy v tehotenstve: Na začiatku i ako príznak, čo iné značí? Točenie hlavy v tehotenstve: Na začiatku i ako príznak, čo iné značí?

Každá nastávajúca mamička si musí prejsť mnohými nepríjemnými zmenami. Okrem nevoľnosti a únave, sa často tehotné ženy sťažujú i na točenie hlavy. Tento častý príznak môže mať viacero...

Naposledy aktualizované 24.08.2015


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.