Začervenaná koža nad kĺbom môže byť signálom zápalu, infekcie i reumatického ochorenia. Nepodceňujte ho a spoznajte ostatné varovné príznaky, ktoré by vás mali doviesť do rúk odborníka.
Začervenanie kože nad kĺbom je bežným príznakom, ktorý môže mať širokú škálu príčin. Môžu byť neškodné, ale aj také, ktoré si vyžadujú skoré lekárske vyšetrenie. Ide o viditeľný stav, že v danej lokalite prebieha nejaký proces, najčastejšie zápal. Koža býva nielen červená, ale tiež teplá na dotyk, opuchnutá a bolestivá.
Začervenanie vzniká v dôsledku rozšírenia krvných ciev v koži, čo je typická reakcia na zápal. To je prirodzený obranný mechanizmus organizmu, ale ak pretrváva alebo sa zhoršuje, môže signalizovať vážnejší problém.
Medzi možné príčiny patrí:
- artritída, čo je súhrnné označenie pre rozličné zápalové ochorenia kĺbov:
- bursitída, čo je vlastne zápal kĺbového vačku,
- úraz, preťaženie alebo mechanické poškodenie, aj po operácii a chirurgickom zákroku,
- celulitída - čo je kožná infekcia, keď nie je problém v kĺbe, ale v podkožnom tkanive, často sa prejavuje ostro-ohraničeným, sýto červeným, horúcim a bolestivým ložiskom, môže sa šíriť.
Príznaky, ktoré sú bežne prítomné:
- začervenanie kože,
- bolesť pri pohybe a taktiež v pokoji, môže mať ostrý a pulzujúci charakter a môže budiť zo spánku,
- obmedzenie hybnosti a napríklad aj nemožnosť dostúpiť na nohu,
- opuch v oblasti začervenania a kĺbu,
- zimnica, zvýšená teplota kože v danej lokalite nad kĺbom,
- celkové príznaky ako je zvýšená telesná teplota až horúčka, únava.
Pýtate sa, že kedy je nutné vyhľadať lekára? V prípade, ak je bolesť intenzívna a nezaberajú vám lieky od bolesti, alebo vás budí zo spánku, nemôžete dostúpiť na končatinu a máte obmedzenú hybnosť, ak máte vysokú horúčku a tiež vtedy, ak sa začervenanie šíri rýchlo do okolia a pomoc vyhľadajte aj vtedy, ak sa príznaky objavili bez zjavnej príčiny a po poranení.
Lekár vykoná niekoľko základných vyšetrení, ako je fyzikálne vyšetrenie a odobratie podrobnej anamnézy, krvné testy na zápalové markery a infekčných pôvodcov, v prípade nutnosti aj odber kĺbovej tekutiny. Štandardom sú zobrazovacie metódy ako RTG, CT, MRI či ultrazvuk.
Prečítajte si tiež články:
Nezanedbávajte tieto ťažkosti, komplikácie môžu viesť k poškodeniu kĺbu, a v prípade rozšírenia infekcie do tela, aj k sepse (otrave krvi). Po diagnostike lekár určí účinnú liečbu.