späť na zoznam príznakov

Začervenanie kože nad kĺbom

Autor: Michal Hrebík

Začervenanie kože nad kĺbom môže byť spôsobené buď na základe nejakého vonkajšieho pôsobenia priamo na kĺb, prípadne je to v dôsledku chorobných a patologických zmien v tejto oblasti. Najčastejšie dochádza k začervenaniu v dôsledku pohmoždenia kĺbov, prípadne v dôsledku vykĺbenia a vyskočenia kĺbu z kĺbovej jamky alebo aj pri narazení kĺbu. V týchto prípadoch je typické aj opuchnutie a človek by mal radšej navštíviť lekára, aby predišiel komplikáciám.

Niektoré systémové ochorenia, ako napríklad lymská borelióza, sa tiež môžu prejavovať začervenaním kože nad kĺbom v prípade, že postihujú aj kĺby. V prípade lymskej boreliózy ide o infekčné ochorenie postihujúce napríklad aj kožu, kĺby, nervovú sústavu a tiež srdce a dochádza k začervenaniu aj opuchu kĺbov v dôsledku infekcie vo vnútri organizmu a nie na základe vonkajších príčin. Vo väčšine prípadov je ale postihnutie kĺbov práve v dôsledku porúch pohybového aparátu.

Napríklad pri tzv. tenisovom lakti dochádza k poruchám svalových a šľachových úponov, pričom toto ochorenie je typické nielen začervenaním kože nad lakťovým kĺbom, ale aj celkovou svalovou slabosťou a tiež bolesťou, ktorá vystreľuje jednak do ramena a jednak aj do predlaktia. Choroba môže mať buď akútnu alebo chronickú formu, pričom môže byť spôsobená buď jednorázovou funkčnou poruchou alebo napríklad aj dlhodobým preťažovaním.

Kĺby postihujú aj rôzne zápalové ochorenia. Napríklad pri Bechterevovej chorobe dochádza k chronickému kĺbovému zápalu a tuhnutiu kĺbov. Typické je aj začervenanie pokožky nad postihnutým kĺbom, pričom človek má aj poruchy hybnosti postihnutej končatiny. Tento typ zápalu postihuje najmä veľké kĺby, ale v niektorých prípadoch aj menšie periférne kĺby. Choroba v súčasnosti nie je úplne vyliečiteľná a liečba je zameraná na zmiernenie a spomalenie symptómov.

Začervenanie kože nad kĺbom je príznakom aj pre artritídu. Ide o zápalové ochorenie kĺbov, ktoré môže byť infekčné aj neinfekčné, pričom v prípade neinfekčnej formy ide najčastejšie o dôsledok autoimunitného procesu a najznámejšou formou je reumatoidná artritída, ľudovo nazvaná aj reuma. Tá postihuje drobné kĺby ruky, zápästia a členkov. V prípade infekčných foriem je pôvod vo vírusovej alebo bakteriálnej infekcii, ktorá sa dostane do kĺbu prestupom z jeho okolia.

Ochorením pohybového aparátu je aj artróza, ktorá postihuje skoro každého desiateho človeka v spoločnosti a vedie dokonca aj k invalidite, najmä u seniorov. Ide síce o nezápalové, ale vážne degeneratívne ochorenie, pri ktorom dochádza k strate kĺbovej chrupavky a k vyrastaniu kostného tkaniva do oblasti kĺbu, čo sprevádza intenzívna bolesť. Samozrejmé je aj začervenanie pokožky nad kĺbom, ktorý je artrózou postihnutý a typické sú aj deformácie daného kĺbu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Reuma škodí organizmu a v každom veku: Prečo vzniká a aké má príznaky? Reuma škodí organizmu a v každom veku: Prečo vzniká a aké má príznaky?

Reuma je ochorením, ktoré spájame hlavne s bolestivými kĺbmi. Potrebné je však vedieť, že škodí celému organizmu, a to v každom veku, nevyhýba sa deťom ani mladým.

Lupiny vo vlasoch. Sú príčinou mastné vlasy alebo treba hľadať problém niekde inde? Lupiny vo vlasoch. Sú príčinou mastné vlasy alebo treba hľadať problém niekde inde?

Hovorí sa, že vlasy sú korunou krásy. Každý z nás by chcel vyzerať dobre a preto často navštevujeme kadernícke salóny. Estetická stránka je pre dnešný život ľudí veľmi dôležitá. Neraz je...

Naposledy aktualizované 24.08.2015


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.