Ako sa lieči delírium? Lieky a iné opatrenia
Ako prvá sa lieči vyvolávajúca príčina.
Delírium môže byť spôsobené infekciami, metabolickými poruchami, liekmi, abstinenčnými stavmi (napr. alkoholovým delíriom) alebo inými ochoreniami. Preto je dôležité liečiť základnú príčinu.
Základom je identifikovať a odstrániť spúšťací faktor, poskytnúť podpornú starostlivosť a v prípade potreby podať vhodné lieky.
Následne tak nastupuje symptomatická liečba.
Podávajú sa lieky na zlepšenie spánku, čiže hypnotiká. Dôležitý je aj spánkový režim, a to čo človek pred uložením do postele prežíva.
Ak je dotyčný agresívny, je potrebné doplnenie antipsychotík. Pri voľbe liekov je nutná opatrnosť, lebo benzodiazepíny či anticholinergiká môžu stav delíria prehĺbiť.
Pri horúčkach a bakteriálnych infekciách sa podávajú antipyretiká a antibiotiká. Pri intoxikácii je potrebné ich odstránenie z tela.
Dôležité je udržiavať stabilné vnútorné prostredie (hydratácia, výživa, dostatok spánku).
K ostatným preventívnym opatreniam patrí aj dodržiavanie pitného režimu. Ten je dôležitý hlavne pri vyšších stratách tekutín, ktoré sú pri horúčke, vracaní alebo pri hnačke. Dehydratácia v detskom veku a v starobe nastupuje rýchlo a spôsobuje významné ťažkosti.
Ďalšou významnou zložkou je okolie človeka. Nevhodné je, ak sa v prostredí nachádza priveľmi veľa stimulujúcich zložiek. Podobne, nie je dobré ani to, ak ich je nedostatok.
Negatívnym príkladom je hluk, návšteva cudzích ľudí. Vhodne vplýva rádio, televízia. Aj kontakt s dotyčným je dôležitý. Vhodná je trpezlivosť, vysvetľovanie a celková starostlivosť.
