Ako sa lieči Dna - choroba? Lieky, diéta či rehabilitácia

Dlhodobá liečba dny sa zameriava na zvýšenie vylučovania kyseliny močovej močom a na tlmenie biosyntézy purínov. Používajú sa lieky nazývané urikozuriká a urikostatiká:

Urikozuriká sa používajú pri ochorení, ktoré je spôsobené zníženým vylučovaním kyseliny močovej močom. Z urikozurických liekov sú známe napríklad Normurat, Desuric, Uricovac. Benzbromaron.
Urikostatiká naopak využívame pri nadmernej tvorbe kyseliny močovej. Jej vylučovanie z organizmu môže byť nezmenené. Jediným používaným liekom z tejto skupiny je alopurinol (Milurit, Zyloric).

Liečba pri akútnom dnavom záchvate je analgetická, teda zameraná na tlmenie bolesti. Najčastejšie sa používajú nesteroidové antiflogistiká (NSA, protizápalové lieky), ktoré zároveň tlmia aj zápal.

Analgéza je účinnejšia, ak je pacient v danom momente v pokoji, najlepšie na lôžku. Postihnutá končatina by mala byť vypodložená vankúšom. Zvýšená poloha zabezpečuje zníženie prekrvenia v danej oblasti, a zároveň zmierňuje opuch, tým aj bolestivosť.

Napriek tomu, že pacient by sa mal vyhýbať chladu, pretože evokuje záchvat, pri akútnom záchvate a bolesti sú ľadové obklady na postihnutom mieste vhodné, priam žiaduce. Lokálne znižujú prekrvenie, teplotu, opuch, bolesť a spomaľujú zápalový proces.

Priamo do kĺbu sa môžu aplikovať kortikoidy, na zmiernenie zápalu. Z perorálnych protizápalových liekov sa najčastejšie podáva kolchicín.

Liečba dny medzi záchvatmi je predovšetkým režimová. Je zamerané na dostatočný príjem tekutín, prísne diétne opatrenia s absolútnou absenciou alkoholu, kúpeľnú liečbu a rehabilitáciu.

fzdieľaj na Facebooku