späť na zoznam chorôb

Dna

Autor: Michal Hrebík
Dna
Zdroj foto: Getty images

Dna, nazvaná aj lámka, je druh artrídy, čo je kĺbové ochorenie, pre ktoré je charakteristické ukladanie kryštálikov kyseliny močovej v kĺboch. Ochorenie sa prejavuje opakovanými záchvatmi akútnej formy zápalovej artrídy a najčastejšie dna postihuje metatarzofalangeálny kĺb u koreňa palca na nohe. Táto forma sa vyskytuje u každého druhého človeka s týmto ochorením. Ochorenie postihuje zhruba jedno až dve percentá obyvateľov vyspelého sveta a trend posledné roky narastá.


Charakteristika

Čo to je dna? Ochorenie postihuje kĺby, ale ide v podstate o metabolickú chorobu, pričom najčastejšie postihuje mužov vo veku nad 40 rokov. Choroba vzniká na podklade nadmernej koncentrácie kyseliny močovej v kĺboch, ktorá tu kryštalizuje, pričom kĺby narušuje. Choroba postihuje kĺby na horných aj dolných končatinách a väčšinou tie menšie, ale niekedy napríklad aj veľký ramenný kĺb. Kryštály kyseliny močovej v kĺboch spôsobujú mechanické problémy, ktoré prerastú až do bolestivého zápalu.

Práve počas opakovaných záchvatov zápalu nastávajú bolesti v najväčšej intenzite a dochádza aj k obmedzeniu pohyblivosti kĺbov. Táto forma artritídy sa čoraz viac rozširuje a to najmä vo vyspelom svete, kde stúpa produkcia a konzumácia mäsa a iných rizikových potravín, ktoré môžu spôsobiť práve uvedenú metabolickú poruchu, na podklade ktorej dochádza k usádzaniu kryštálov kyseliny močovej v kĺboch. Okrem kĺbov sa ale naakumulovaná kyselina močová usadzuje aj inde v organizme, kde tiež môže spôsobiť zápaly.

Príčiny

Príčinou ochorenia je metabolická porucha, kedy docháza k ukladaniu kryštálikov kyseliny močovej v organizme, konkrétne v kĺboch, kde spôsobujú zápal a mechanické problémy v kĺbe. Vznik ochorenia môže spôsobiť buď zvýšená tvorba kyseliny močovej, ktorú už organizmus nestíha spracovať, alebo narušenie funkcie obličiek, ktoré kyselinu močovú vylučujú. Medzi rizikové faktory patrí nadmerná konzumácia mäsa, alkoholu, nadváha a nedostatok pohybu.

Príznaky

Dna sa prejavuje buď len zvýšením hladiny kyseliny močovej v krvi, kedy nemusí dochádzať k iným príznakom, alebo aj prejavmi navonok, ktoré sú spôsobené už priamo ukladaním tejto kyseliny v kĺboch. Najčastejšie dochádza k akútnymi záchvatom artritídy, kedy je postihnutý kĺb bolestivý, citlivý na dotyk, môže byť aj teplý a opuchnutý, pričom bolesti sú prítomné najmä v noci a trvajú aj niekoľko hodín. V niektorých prípadoch sprevádzajú bolesti aj horúčka a vyčerpanosť.

Pri dlhodobom ochorení dochádza k už jeho chronickej forme, kedy sú príznaky trvalejšie a dochádza aj k degenerácii kĺbu a tým pádom aj k obmedzeniu jeho pohyblivosti. Koža na postihnutom mieste môže byť aj lesklého vzhľadu a to najmä vtedy, ak je kĺb viac napuchnutý. Niekedy sa vyskytujú aj obdobia horúčky alebo zimnice, ide však naozaj o veľmi málo prípadov. Okrem toho môže byť súvisiacou komplikáciou aj tvorba obličkových kameňov.

Diagnostika

  • Ochorenie sa zisťuje najmä odberom moči a krvi a zisťovaním koncentrácie a hladiny kyseliny močovej v týchto telesných tekutinách
  • Okrem toho je možné určiť aj prítomnosť soli a bielych krviniek, ktoré indikujú zápal, pričom sa používa aj zobrazovacie RTG vyšetrenie podozrivého kĺbu na určenie možných zápalových zmien alebo deformácií
  • Môže sa vykonať aj punkcia na odber tekutiny priamo z kĺbu, čím sa potvrdí práve prítomnosť kryštáľov kyseliny močovej

Ochorenia postihujúce palec na nohe

Ochorenia postihujúce palec na nohe

Priebeh

Ochorenie najprv prebieha bez prejavov, kedy sa len zvýši hladina kyseliny močovej v krvi. Neskôr sa začne ukladať do kĺbov a nastupuje akútny záchvat bolesti, ktorý sa opakuje. Potom príde obdobie od pol roka až po dva roky, kedy symptómy ustúpia, avšak namiesto bolesti dochádza k zmenám priamo v kĺbu, kedy sa ten deformuje alebo sa môže obmedziť aj jeho pohyblivosť. Neskôr pri neliečení prejde dna do chronickej formy a objavia sa tzv. tofy, čo sú už uzlovité ložiská na kĺbe.

Diéta, strava a režimové opatrenia počas choroby

Okrem liečby pomocou farmaceutických prostriedkov je veľmi dôležité dodržiavať aj režimové opatrenia. Medzi ne patria najmä zmeny v stravovaní a tiež aj zmeny ohľadom životosprávy celkovo. Vysoký krvný tlak a obezita priebeh ochorenia zhoršujú a preto je lepšie sa snažiť znížiť hmotnosť, najmä dostatkom pohybu. Pravidelný pohyb pôsobí priaznivo aj na kĺby a zlepšuje ich pohyblivosť, čo môže mať priaznivý účinok na liečbu. Ak máte Dnu, určite sa teda snažte zmeniť životný štýl, aby bola liečba rýchlejšia a efektívnejšia.

Veľmi dôležitá je aj diéta a vylúčenie niektorých jedál a nápojov. Vodu piť môžete, dokonca viac ako obvykle, ale pivo a tvrdý alkohol určite nie - 1 dcl vína ešte neuškodí. Nasledujúca tabuľka ukazuje, ktoré potraviny a jedlo je možné počas choroby konzumovať, ktoré treba obmedziť a ktoré treba úplne vylúčiť. Vhodné potraviny a suroviny môžete využiť pre vaše recepty, dokonca sa dá v niektorých knihkupectvách kúpiť aj kuchárska kniha so zameraním na rôzne typy diét vrátane diéty počas Dny:

Jedlo / potravina Vhodnosť / nevhodnosť
Zelenina a ovocie Vhodné
Varené mäso S obmedzením
Hydina S obmedzením
Ryby S obmedzením
Pivo a destiláty Nevhodné
Zemiaky, obilniny a ryža Vhodné
Strukoviny S obmedzením
Vnútornosti a mäsové výťažky Nevhodné
Ovocné šťavy, voda a čaje Vhodné
Mäsové polievky Nevhodné
Sardinky a olejové ryby Nevhodné
Netučné mlieko, biely jogurt a syry Vhodné
Chcete sa dozvedieť ako sa lieči dna?

Liečba

Ďalšie zaujímavé zdroje

Naposledy aktualizované 10.08.2016

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Reuma škodí celému organizmu a v každom veku Reuma škodí celému organizmu a v každom veku

Reuma je ochorením, ktoré spájame hlavne s bolestivými kĺbmi. Potrebné je však vedieť, že škodí celému organizmu, a to v každom veku, nevyhýba sa deťom ani mladým.

Starostlivosť o obličky Starostlivosť o obličky

Ochorenia obličiek mnohokrát prinášajú so sebou riziká komplikácií. Tieto bývajú rovnako nebezpečné ako ochorenie samotné. Ako sa však vyhnúť ich možným ochoreniam? Na svoje obličky by...

Artróza kolena pomaly, ale isto ničí vaše kolenné kĺby Artróza kolena pomaly, ale isto ničí vaše kolenné kĺby

Medzi najčastejšie ochorenia kolien patrí bezpodmienečne artróza kolena - gonartróza. Ide zároveň o jedno z najčastejších, degeneratívnych ochorení váhonosných kĺbov vôbec....

Trápi vás nespavosť? Pozrite sa s nami bližšie na jej príčiny Trápi vás nespavosť? Pozrite sa s nami bližšie na jej príčiny

Potreba spánku je pre život nevyhnutná rovnako tak ako voda či vzduch. Čo všetko sa deje počas spania je v poslednej dobe predmetom záujmu vedcov a lekárov z rôznych medicínskych...


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.