Liečba Hermafroditizmu
Liečba závisí aj od včasnej diagnostiky a typu hermafroditizmu. Pri liečbe ženského typu hermafroditizmu sa už v tehotenstve môžu matke podávať kortikoidy, ktoré tlmí produkciu androgénu a tak sa môže odvrátiť zmužtenie vonkajšieho genitálu, ktorý sa môže vyvíjať normálne. Po narodení dieťaťa, pokiaľ neprišlo k liečbe počas tehotenstva, je možná tiež dodatočná korekcia vonkajšieho genitálu a to znova substitučnou formou liečby cez kortikoidy.
Okrem toho v období dospelosti sa musí plastickým zákrokom upraviť pošva a podávajú sa aj náhradné hormóny. Pri mužskom type hermafroditizmu sa musia jednak odstrániť dysgenetické semenníky, ktoré by mohli spôsobiť nádorové ochorenie, jednak je potrebné upraviť niektoré iné sekundárne a vonkajšie pohlavné znaky. Vďaka modernej medicíne a plastickej chirurgii už vo všeobecnosti nie je dnes problém vyriešiť hermafroditizmus priklonením sa k jednému z pohlaví.
Michal Hrebík
Redaktor
Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.
Zobraziť všetky články autora