Ako sa lieči hypochondria? Dá sa vyliečiť svojpomocne?
Liečba hypochondrie začne až vtedy, keď sa vylúčia všetky možnosti ochorenia o ktorom pacient tvrdí, že ju má a trpí ňou.
Liečba hypochondrie je možná a často veľmi účinná. Cieľom liečby je zvládnuť úzkosť o zdravie a zlepšiť kvalitu života.
Lekár na základe fyzikálnych vyšetrení, snažiaci sa vyliečiť jedinca z hypochondrie k nemu pristupuje individuálne, čím mu zabezpečí informácie a zrozumiteľne, presne, jasne vysvetlí príčiny jeho obáv o zdravie.
Poskytne mu poradenstvo a odporučí svojpomocnú terapiu, zameranú na zdravý spánok, cvičenie, zdravú stravu, ktoré znižujú stres.
Odporučí ho k psychológovi, prípadne k psychiatrovi pokiaľ chorý trpí aj inými ochoreniami ako depresia, úzkosť, ktoré by obavy mohli ešte zhoršovať.
Psychoterapia je základný pilier liečby. Najefektívnejšou formou terapie je kognitívno-behaviorálna terapia (KBT). Pomáha pacientovi rozpoznať a zmeniť skreslené myšlienky o zdraví, naučiť sa zvládať úzkosť a prestať s nadmerným kontrolovaním tela či vyhľadávaním diagnóz.
Na zníženie úzkosti sa predpisuje aj farmakoterapia - antidepresíva. Lieky zmierňujú úzkosť, vnútorné napätie a umožňujú efektívnejšiu prácu v psychoterapii. Používajú sa len pod odborným dohľadom psychiatra.
Kognitívno behaviorálna terapia sa zameriava na riešenie konkrétnych problémov, pri ktorej sa jedinec učí rozpoznať, aj pochopiť príznaky a falošné presvedčenie, ktoré sú dôvodom úzkosti. Psychoterapeutická liečba napomáha na podporu a obnovu duševného zdravia.
Ako si pomôcť svojpomocne?
- Použite relaxačné techniky na zvládanie stresu.
- Na internete, v knihách, ani z iných zdrojov nevyhľadávajte príznaky ochorenia a ich význam.
- Venujte sa svojim koníčkom, ku ktorým máte vášeň, ako napríklad maľovanie, tanec.
- Vylúčte zo svojho života alkohol, ktorý vyvoláva úzkosť.
- Naučte sa, že fyzické príznaky, ktoré prežívate nie sú hneď príznakom vážneho ochorenia, ale je to normálna reakcia organizmu (kýchnutie, únava po náročnom dni).
Prečítajte si tiež náš článok:
