Aká je liečba črevnej nepriechodnosti, ileusu? Lieky a chirurgia
Počas diagnostického procesu je veľmi dôležité určiť o aký typ nepriechodnosti sa jedná, aká je jej príčina a závažnosť.
V liečbe stavov nepriechodnosti čriev sa vo všeobecnosti využívajú dva postupy – konzervatívna liečba a chirurgická liečba.
Liečba mechanickej črevnej obštrukcie
Mechanická obštrukcia čriev je akútny stav, ktorý vo väčšine prípadov vyžaduje včasný medicínsky zásah.
Liečba tohto stavu sa zameriava na odstránenie fyziologických porúch, zabezpečenie pokoja pre pacienta, zníženie nafúknutia čriev a elimináciu vyvolávajúcej príčiny.
Pri čiastočnej obštrukcii čreva a menej závažných stavoch, pri ktorých je pacientov zdravotný stav viac-menej stabilný sa uplatňuje spočiatku konzervatívna liečba bez chirurgického zákroku.
Závažnejšie stavy s úplnou blokádou čriev, brušná prietrž, nedokrvenie čreva alebo nebezpečný stav strangulácie vyžadujú skorý a neodkladný chirurgický zásah.
Konzervatívna liečba pozostáva z niekoľkých krokov. U postihnutého je potrebná náhrada vody a elektrolytov, ktorých strata je pri týchto stavoch naozaj významná. Roztoky sa podávajú intravenózne (do žily), perorálny príjem je neprípustný.
Zavádza sa nazogastrická sonda, pomocou ktorej sa účinne odsáva nahromadená tekutina a vzduch zo žalúdka a zároveň sa redukuje nafúknutie čriev.
Niekedy sa do močového mechúra zavádza katéter na sledovanie vylučovania moču.
Jedným z krokov konzervatívnej liečby je aj podávanie antibiotík, aby sa zabránilo premnoženiu baktérií prestupujúcich cez narušenú črevnú stenu a vzniku infekcie.
Úspešnosť konzervatívnej liečby sa pohybuje medzi 40 – 70 % a vďaka nej sa skracuje dĺžka hospitalizácie pacienta. Spája sa s ňou však aj vysoká miera opätovného výskytu črevnej nepriechodnosti, nakoľko táto metóda liečby nerieši príčinu obštrukcie.
Základnou a častokrát nevyhnutnou liečbou mechanickej obštrukcie je chirurgická liečba. Cieľom je odstrániť, prípadne obísť prekážku brániacu priechodnosti čriev.
K chirurgickej liečbe sa okrem akútnych prípadov ohrozených na živote pristupuje aj u tých pacientov, u ktorých došlo počas hospitalizácie k zhoršeniu zdravotného stavu a u tých, u ktorých nebola úspešná 3 – 5-dňová konzervatívna liečba.
Spozorovaný výskyt príznakov zápalu v brušnej dutine, zvýšené alebo znížené počty bielych krviniek a prekyslenie organizmu naznačujú existenciu neprekrvenia črevnej steny, perforácie črevnej steny, alebo tiež sepsu, čo vyžaduje okamžitý chirurgický zásah.
Mechanická obštrukcia sa môže operovať metódou laparotómie (chirurgické otvorenie brušnej dutiny).
V súčasnosti sa už viac využíva laparoskopia (zákrok bez otvorenia brušnej dutiny klasickým rezom), a to vďaka nižšej miere výskytu komplikácií, skráteniu doby hospitalizácie a tiež zníženým nákladom na zdravotnú starostlivosť.
U pacientov s nádorom spôsobujúcim obštrukciu sa prekážka môže aspoň čiastočne odstrániť implantovaním stentov, ktoré rozťahujú zúžené miesto v čreve alebo tiež chirurgickým odklonením časti čreva.
Liečba paralytického a cievneho ilea
Najdôležitejším krokom v liečbe ilea spôsobeného narušením fungovania peristaltiky je odstránenie primárnej príčiny, pre ktorú črevo nefunguje tak ako má.
Následne sa pristupuje k podpornej liečbe – jedná sa opäť o konzervatívnu liečbu.
Tá zvyčajne vyžaduje čas a pozostáva z niekoľkých krokov:
- obmedzenie perorálneho príjmu potravy a tekutín,
- vnútrožilové podávanie rehydratačných roztokov na obnovu objemu krvi a zachovanie hydratácie organizmu,
- úprava nerovnováhy elektrolytov (najmä draslíka) a acidobázickej rovnováhy,
- obmedzenie podávania liekov, ktoré majú negatívny vplyv na črevnú peristaltiku,
- zavedenie nazogastrickej sondy na odsávanie nahromadenej tekutiny a vzduchu, a redukciu nafúknutia čriev,
- pacientovi sa podáva parenterálna výživa,
- kontroluje sa množstvo vylučovaného moču,
- pravidelne sa musí meniť poloha pacienta.
Črevná motilita sa môže podporovať podávaním príslušných liekov – parasympatomimetiká, sympatolytiká alebo prokinetiká.
Používajú sa aj antibiotiká, a to najmä v prípade podozrenia na prítomný zápal v brušnej dutine alebo pretrhnutie črevnej steny.
Pre cievny ileus, ktorý vznikol upchatím ciev v črevnej stene krvnou zrazeninou, je špecifické aj podávanie antikoagulancií.
Konzervatívna liečba je úspešná až v 85 % prípadov.
Aj pri týchto formách ilea sa môže pristupovať k chirurgickej liečbe, závisí to od pacientovho celkového zdravotného stavu, príčiny ilea, rýchlosti rozvoja a stupňa črevnej blokády, pridružených komplikácií ako je zápal, pretrhnutie črevnej steny, strangulácia a pod.
Možnosti chirurgickej liečby sú rovnaké, ako uvádzame pri mechanickej obštrukcii.