Ileus je vlastne nepriechodnosť čriev a ide o vážny a životohrozujúci stav. Táto nepriechodnosť sa môže týkať hrubého aj tenkého čreva a vzhľadom na charakter choroby sa rieši čo najskôr a to priamo na chirurgickom oddelení. Tento stav môže mať rôzny pôvod, avšak výsledkom je, že črevný obsah sa nemôže z dôvodu vytvorenia prekážky posúvať v čreve. Ochorenie patrí aj medzi tzv. náhle brušné príhody a má viacero charakteristických symptómov, ktorými sa prejavuje.
Príznaky Ileusu
Charakteristika
Ileus môže byť v troch formách. Prvou je mechanická forma, kedy tento stav vznikne v dôsledku poruchy v čreve, ktorá vedie k zúženiu priesvitu čreva. Prekážka v čreve môže byť napríklad formou cudzieho telesa, ale aj žlčníkového kameňa alebo u ľudí, ktorí dlhodobo ležia, môže takúto prekážku vytvoriť aj časť stolice. Príčinou vytvorenia nepriechodnosti tak sú priamo nejaké prekážky v čreve. Druhou formou je neurogénny ileus, kedy je narušený prenos nervových signálov.
Tento prenos je narušený medzi nervami v črevnej stene a svalovinou čreva, ktorá zabezpečuje pohyby, čiže peristaltiku. Dochádza tak k ochabnutiu svaloviny a tento stav je obvykle sprievodný pri rôznych zápaloch alebo kolike. Niekedy sa môže svalovina dostať aj do kŕča a vtedy nie je schopná tiež pohybu a peristaltických aktivít. Treťou formou je cievny ileus, ktorý vzniká v dôsledku narušenia dodávky krvi do čriev, napríklad pri upchatí cievy a črevo sa tak tiež prestane hýbať.
Príčiny
Nepriechodnosť čriev môže mať viac príčin, predovšetkým však ide o problémy buď mechanického, neurologického alebo cievneho charakteru. Pri mechanických príčinách ide najčastejšie o vytvorenie nejakej prekážky v črevách, ktorá ich upchá. Neurologické príčiny spočívajú v prerušení nervového signálu a tak nedochádza k pohybu čriev a peristaltike. Najmenej časté sú príčiny cievne, kedy napríklad v dôsledku upchatia cievy nie je črevo prekrvené a nemôže sa hýbať.
Príznaky
Nepriechodnosť čriev sa typicky prejavuje prostredníctvom štyroch charakteristických symptómov. Ide o prudkú bolesť brucha, ktorá ma intenzívny až kolikoidný charakter, taktiež zvracanie, zástava plynov a stolice, čiže zápcha, ale aj vydutie brucha. Práve prítomnosť týchto príznakov môže naznačovať problém v čreve. Nie každá zápcha je zároveň nepriechodnosťou čriev a preto je veľakrát potrebné rozlíšiť iné črevné problémy od ileusa. Príznaky môžu byť rôznej intenzity.
Niekedy môže byť nepriechodnosť len čiastočná a vtedy nemusia byť príznaky až také akútne, ako keď je ileus úplný. Veľmi dôležité je ale na druhú stranu príznaky nepodceniť a obzvlášť vtedy, ak sa objavujú naraz. Okrem toho tento fyziologický stav spôsobuje aj iné prejavy ochorenia a to najmä psychického rázu, kedy je človek nervózny, zrýchlene dýcha, je prítomné aj búšenie srdca, koža je bledá, prítomný je aj studený pot a človek môže byť nadmieru spavý.
Diagnostika
Na zistenie ochorenia sa využíva jednak klasická anamnéza a zisťovanie príznakov a stavu pacienta, ale taktiež aj zobrazovacie vyšetrenia, ktoré môžu lepšie objasniť najmä príčinu a stav nepriechodnosti čriev. Obvykle sa používa RTG brucha a čriev, taktiež aj ultrazvukové vyšetrenie alebo CT vyšetrenie črevnej sústavy. Môžu sa sledovať aj výška krvného tlaku alebo srdcová činnosť, ale ide o necharakteristické príznaky. Dôležité je vylúčiť iné diagnózy a zažívacie problémy.
Symptómy a liečba nepriechodnosti čriev
Symptómy a liečba nepriechodnosti čriev
Priebeh
Ochorenie väčšinou vznikne za kratší čas a to najmä v prípade mechanickej formy, kedy sa za pomerne krátku dobu vytvorí v črevách mechanická prekážka. Na úvod môže byť v tomto prípade ileus čiastočný a postupne prejde do úplnej formy. Ešte rýchlejší priebeh môže mať ileus vo formách spôsobených neurologickými problémami alebo cievnymi príčinami, napríklad pri upchatí cievy, ktorá prekrvuje črevo. Niekedy je možné pozorovať príznaky ochorenia dlhšiu dobu v menšej intenzite.