späť na zoznam chorôb

Ako sa lieči: Kryptosporidióza

Autor: Michal Hrebík

Späť na Kryptosporidióza

Liečba prebieha farmakologickým spôsobom a tiež liečením sprievodných symptómov ako je dehydratácia. Farmakologická liečba je formou podávania antibiotík, napríklad paronomycínu, spiramycínu, nitrazoxanidu a podobne z podobnej kategórie. Okrem toho sa používajú chemoterapeutiká, ktoré sa užívajú proti toxoplazmóze. Sem patria lieky ako napríklad pyrimetamín, sulfadiazín, spiramycín. Nie vždy majú ale tieto farmakologické prípravky žiadaný efekt.

Liečba prebieha aj vo forme symptomatického liečenia postihnutého pacienta a to najmä rehydratáciou a zavodnením organizmu a podávaním prípravkov na zlepšenie funkčnosti čriev. Podávajú sa tak napríklad antidiarotiká, tiež prípravky na podporovanie črevnej motility, ale aj somatostatín a chlorpromazín. Liečba je teda pomerne široká a náročná a je potrebné po jej skončení znova vykonať laboratórne testy biologického materiálu na prítomnosť parazita v organizme.

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.