Liečba myopatie: Lieky, rehabilitácia i životospráva

V každej forme myopatie je liečba iná. Pri dedičných formách sa zameriavame na zmiernenie príznakov a pri sekundárnych myopatiách odstraňujeme príčinu.

Pri svalovej dystrofii je ochorenie úplne nevyliečiteľné, ale je možné spomaliť jeho progres. Čo na určitý čas ochorenie pomôže stabilizovať.

Liečba myopatie vo všeobecnosti môže zahŕňať:

  • Lieky na potlačenie patologických imunitných reakcií (napr. imunosupresíva, kortikosteroidy).
  • Rehabilitácia a fyzioterapia.
  • Ortopedické pomôcky, ortézy a bandáže.
  • Úpravu životosprávy.
  • Operatívne zákroky (napr. pri kontraktúrach).

V prípade dedičných foriem sa skúša genetická a bunková terapia.

Liečba je najmä formou imunosupresívnej terapie a podávania kortikosteoridov. Taktiež sa podáva cyklosporín na potlačenie imunity a zmiernenie zápalu.

Pri myoztíde je liečba tiež kombináciou viacerých foriem. Ide o liekovú terapiu, ktorej cieľom je zmierniť symptómy ochorenia. Podávajú sa kortikosteroidy, lieky na potlačenie imunity, či cytostatiká. 

Taktiež sa využíva aj tu fyzioterapia a cvičenie, ktoré musí byť kombinované s odpočinkom a relaxáciou.

Pri myotonickej myopatii sa na liečbu používajú steroidy, chinín, acetazolamid, a taktiež je potrebná rehabilitácia. Pacienti s vážnejšími stavmi využívajú aj ortézy a rehabilitačné pomôcky.

Veľký význam pri akejkoľvek forme ochorenia má rehabilitačná terapia, a to za pomoci odborného fyzioterapeuta. Fyzioterapia môže byť reflexná, dychová a rôzna iná. Aj vo forme kúpeľnej liečby.

Dôležité sú ortopedické pomôcky, a to ako podpora chrbtice, či končatín, aj na úpravu deformácie chrbtice.

Starostlivosť o človeka s týmto druhom ochorenia vyžaduje celkovú starostlivosť.

Pri imobilizácii je človek závislý na druhej osobe, lebo nie je schopný sebaopatery. V takých prípadoch sa používajú aj zdravotnícke pomôcky ako rôzne barle, chodítka, nadstavec na WC, čiže zvyšovač WC, ale aj podložná misa, bažant. 

Dôležitá je polohovacia posteľ, prípadne antidekubitné pomôcky. Ich úlohou je prevencia pred vznikom preležanín. Informácie o preležaninách sú dostupné v samostatnom článku.

V neposlednom rade je dôležitá pestrá a vyvážená strava s dostatkom živín. Dôležitá je regulácia zdravej telesnej hmotnosti.

fzdieľaj na Facebooku