Liečba obezity: Lieky a zmena životosprávy, diéta i cvičenie
Cieľom liečby je pokles hmotnosti a zníženie zdravotných rizík. Ide o celoživotnú zmenu svojho životného štýlu.
Aj malý pokles hmotnosti vedie k zlepšeniu zdravia a kvality života. Zníženie hmotnosti o jeden kilogram u obéznych ľudí, predĺži život o 3 mesiace.
Zásady, čo sa týka liečby, závisí najmä od príčiny. Vzhľadom na to, že obezita je väčšinou kombináciou nezdravého životného štýlu a nedostatku pohybu s vysokým príjmom potravín, najdôležitejšie sú režimové opatrenia zamerané na chudnutie.
Liečba je diéta a režimové opatrenia, až terapia.
Ku každému sa v liečbe pristupuje individuálne a je potrebná dostatočne silná motivácia nielen so začatím diéty, ale aj jej dlhodobým dodržiavaním.
Zmena zloženia stravy a hlavne aj zmena stravovacích návykov, ktorý zahŕňa:
- Pravidelný zápis jedálnička, ktorý má byť pestrý s obsahom vitamínov, minerálov, stopových prvkov a vlákniny.
- Prísny zákaz sa kladie na hlad. Nehladovať!
- Redukcia hmotnosti nie je jediná ale treba myslieť aj na fyzickú aktivitu a diétu vedúcu k redukcii hmotnosti odbúranie stresu, a zdravší životný štýl s ohľadom na prácu aj voľný čas.
Ak sa nedarí schudnúť, odporúča sa špecialista a práca tímov, ktorý zahŕňa dietetika i terapeuta. Základom liečby je výživa, zníženie energetického príjmu v potrave, ktorá musí byť presne stanovená pre daného pacienta podľa jeho stavu.
Fyzická aktivita s kombináciou zdravej stravy je najlepšou metódou na zníženie hmotnosti. Akýkoľvek aktívny pohyb, cvičenie, bicyklovanie treba začínať postupne a následne ho zvyšovať až na 30 minút. Práve pol hodina je minimum, ktorým dosiahnete lepší účinok. Čím viac času aktívneho pohybu, tým väčší efekt dosiahnete.
Zmena životného štýlu. Úprava stravy a fyzická aktivita je dobre znášaná.
Čo všetko sa zahŕňa pod pojmom zmeny stravy?
- sem spadá obmedzenie nadmerného energetického príjmu, najmä živočíšnych tukov a jednoduchých cukrov,
- obmedzenie množstva soli a sladkostí,
- obmedzenie alkoholu a sladených nápojov,
- obmedzenie pitia mineráloch s kysličníkom uhličitým,
- zvýšiť príjem ovocia, zeleniny, strukovín, celozrnných výrobkov a orechov,
- konzumáciu stravy rozdeliť do troch hlavných jedál denne, odporúča sa predlžovanie času medzi hlavnými jedlami na 4 až 5 hodín,
- jest sa musí pomaly !
Farmakoterapia je poslednou možnosťou k liečbe obezity, ktorý však musí byť kombinovaný aj s udržiavaním zdravého stravovania a aktívneho pohybu. Lieky sa užívajú len pod dohľadom lekára a ako súčasť dlhodobej liečby.
Pri znižovaní hmotnosti sa musí brať ohľad aj na viaceré faktory. Nestačí len diéta s redukciou stravy, ale musí sa zvýšiť pohyb a zmeniť celý životný štýl.
Liečba pomocou lieku SIBUTRAMIN. Ide o liečivo s dvojitým účinkom, ktorý navodzuje pocit nasýtenia a zvyšujú výdaj tepla organizmu, čím sa zvyšuje výdaj energie.
Napokon poslednou možnosťou liečby je chirurgický zákrok.
Typ operácie na chudnutie sa nazýva, aj ako bariatrická chirurgia. Tento typ operácie obmedzuje množstvo jedla, ktoré môžete zjesť a bráni telu vstrebávaniu kalórií.
Každá operácia pri chudnutí nie je rýchlou úpravou a môže niesť so sebou vážne riziká. Po operácii ľudia musia zmeniť svoj spôsob stravovania a množstvo jedla inak hrozí riziko ochorenia.
- Operácia bypassu žalúdka, v hornej časti žalúdka sa vytvorí malé vrecúško, ktoré sa spojí priamo s tenkým črevom. Strava tak obchádza väčšiu časť žalúdka.
- Laparoskopická bandáž žalúdka, pomocou pásky rozdeľuje žalúdok na dve časti.
- Odstránenie časti žalúdka.
U detí je liečba zameraná nielen na dieťa, ale aj na rodinu. Odporúča sa zmena životného štýlu, stravovacích návykov, aktivít. Pri deťoch je nutné brať ohľad na vek a vývoj dieťaťa. Najdôležitejším cieľom je udržanie hmotnosti, u detí mladších ako 7 rokov sa neodporúča chudnutie.
Nad 7 rokov sa môže zaradiť snaha redukcie hmotnosti o maximálne 10 % v dobe 6 až 12 mesiacov. U detí, ktoré dovŕšili rastové obdobie sa pristupuje ako k dospelým.
U detí sa musí brať dôraz na stravu, ktorá musí byť pestrá a vyvážená so zastúpením všetkých základných potravín a dodržiavanie pravidelného stravovania.
Zvýšiť príjem ovocia a zeleniny v čerstvej forme, zaradiť celozrnnú stravu.
Obmedziť sladené nápoje, sladkosti, žiaden fast-food ani slané pochúťky.