späť na zoznam chorôb

Pedikulóza - liečba

Autor: Michal Hrebík

Späť na Pedikulóza

Ak sa ochorenie a prítomnosť parazitov potvrdia, je v prvom rade dôležité izolovať nakazeného človeka, aby sa infekcia nešírila ďalej. V prípade nakazenia Všou detskou je možné ostrihať vlasy na menej ako 1 cm, čo spôsobí prakticky uhynutie dospelých vší, pretože v tak krátkych vlasoch obvykle nemôžu prežiť. V prípade, že sa toto riešenie nedá uskutočniť, používa sa špeciálný šampón alebo sprej na vši aj na hnidy, ktoré hubia parazity ochromením ich nervovej činnosti.

Alternatívne sa používajú prírodné prípravky s olejovými látkami znemožňujúcimi dýchanie vší. Dôležitá je dlhodobejšia liečba aspoň počas dvoch týždňov, aby sa vyhubili aj hnidy. Na pokožku priamo sa dajú použiť opakovane tiež špecifické prípravky s obsahom permethrinu alebo karbarylu, ktoré pokožku nedráždia a tiež pôsobia proti parazitovi. Dôležité je aj dezinfikovať šatstvo, posteľnú bielizeň a uteráky a to vyvarením pri vysokých teplotách nad 80 stupňov. A ako odstrániť vši a hnidy? Existujú viaceré prípravky a prostriedky na vši (alebo aj na hnidy) a na ich odstránenie, napríklad prostriedok Liquido, Paranit (sprej), Orthosan, Diffusil alebo Hedrin.

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov
Lea 20.03.2020 20:04

Dobrý večer prosím skúsenejších o radu - čo na vši a hnidy aby ich zahubilo hneď a nebolo treba následne opakovane niečo ďalšie na vlásky dávať?

Eva 26.03.2020 08:25

My sme nanášali nydu z lekárne takým hrebienkovým aplikátorom. Stačilo ju naniesť raz a vši aj hnidy sa udusili asi do desiatich minút a nebolo treba to opakovať. Zatiaľ najlepšie čo sme skúsili - pozri sem, prikladam link - nyda.sk/pripravky-nyda