Liečba preeklampsie: Hospitalizácia a jej ciele
Pri vzniku preeklampsie sú nutné dôkladné a pravidelné vyšetrenia matky a dieťaťa.
Pri včasnej preeklampsii, čelí váš lekár náročnej úlohe. Dieťa potrebuje viac času na dozretie a musí sa vyhnúť vystaveniu riziku závažných komplikácií.
Preeklampsia je vždy dôvodom na hospitalizáciu pre sledovanie zdravotného stavu a plánovaný pôrod, ktorý je jediným definitívnym riešením.
Počas hospitalizácie je snaha o čo najväčšie predĺženie tehotenstva, stabilizácii krvného tlaku a pri včasnej preeklampsii je získaný čas využitý pre aplikáciu liečiva, kortikoidov matke a jej presunom cez placentu do plodu na urýchlenie dozrievania pľúc dieťatka.
Prevencia je doposiaľ neznáma, ale zakladá sa na včasnom zachytení príznakov. Odporúča sa prísna bielkovinová diéta, obmedzenie soli, dostatočný príjem tekutín, viac ako 2l denne a oddych na ľavom boku, pre uľahčenie návratu krvi z dolnej polovice tela. Dôsledkom tehotenského brucha a tlakom na dolnú dutú žilu je prietok krvi znížený.
Cieľom je zabrániť zhoršeniu stavu matky a monitorovanie placenty a vývoj dieťaťa. V prvom rade je cieľom porodenie zdravého novorodenca, ktorý je počas celej liečby pravidelne sledovaný pomocou ultrasonografu a iných metód na monitorovanie celkového stavu.
Liečba sa sústredí na viacero cieľov a spočíva v prísnom kľude na lôžku, čo najviac v polohe na ľavom boku, podávaní liekov na zníženie tlaku, magnézia, prípadne sedatív a kyseliny acetylsalicylovej, ktorou sa predchádza vzniku krvných zrazenín v cievach.
Na ustúpenie príznakov preeklampsie je jedinou účinnou liečbou pôrod plodu a placenty.
Pokiaľ tlak presiahne hodnotu 160/110 mmHg v kľude, spolu s užívaním liekov na zníženie tlaku, tehotenstvo by sa malo ukončiť.
Vyvolanie spontánneho pôrodu je možné pokiaľ je stav plodu dobrý. Pôrod by však nemal trvať dlhšie ako 6 až 8 hodín.
Ak sa vyskytnú nejaké komplikácie, alebo spontánny pôrod nie je možné vykonať, tak sa robí pôrod cisárskym rezom.
Aj po porodení dieťatka môže stav preeklampsie chvíľu pretrvávať, kým príznaky úplne vymiznú.