späť na zoznam chorôb

Čo je preeklampsia? Je rizikom pre tehotenstvo? Príznaky až eklampsia

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Ingrid Šajgalová
Čo je preeklampsia? Je rizikom pre tehotenstvo? Príznaky až eklampsia
Zdroj foto: Getty images

Preeklampsia je vážne ochorenie, vyskytujúce sa len počas tehotenstva, ktoré sa prejavuje vysokým krvným tlakom, opuchmi a proteinúriou, teda nadmerným vylučovaním bielkovín močom. Objavuje sa po 20. týždni tehotenstva, veľmi zriedkavo skôr. Predstavuje veľmi závažnú komplikáciu tehotenstva a pôrodu, ktorá ohrozuje život plodu i matky. 


Charakteristika

Preeklampsia postihuje 2 - 8 % tehotných žien. 

Je jednou z najčastejších príčin predčasných pôrodov s možným zanechaním následkov na zdraví novorodenca, ako aj úmrtí matiek a novorodencov. 

Môže sa vyvinúť z plného zdravia, alebo nadväzovať na tehotenskú hypertenziu, ako aj na predchádzajúcu hypertenziu vzniknutú ešte pred tehotenstvom. 

Preeklampsiu rozdeľujeme na miernuťažkú

Podľa doby nástupu ju rozdeľujeme na tri formy, podľa časového rozpätia nástupu príznakov:

 • Včasná forma - príznaky, ktoré sa objavili pred 34. týždňom tehotenstva  
 • Stredná forma - príznaky ochorenia objavujúce sa po 34. týždni do 37. týždňa tehotenstva 
 • Neskorá forma - príznaky ochorenia sa objavili po 37. týždni tehotenstva 

Včasná forma pred 34. týždňom tehotenstva, býva spojená s poruchou činnosti placenty a vnútornými orgánmi plodu, s funkciou nadobličiek a pečene plodu. 

Stredná a neskorá forma býva spojená s poruchou adaptácie srdcovo-cievneho systému matky. 

Mierna preeklampsia, neskorá, nie je vyvinutá z placentárnej poruchy a prejavuje sa zvýšeným tlakom krvi matky v kľude, nad hodnoty 140/90 mmHg, opuchmi dolných končatín a zvýšeným vylučovaním bielkovín močom. 

Ťažká preeklampsia je spojená s včasnou a strednou formou, po 20. týždni tehotenstva. Prejavujúca sa vysokým tlakom krvi nad hodnoty 160/110 mmHg, veľkým vylučovaním bielkovín močom, opuchmi a rýchlym progresom s komplikáciami, až možným úmrtím plodu. 

U tehotných, ktoré pred tehotenstvom trpeli vysokým tlakom, sa v niektorých prípadoch vyvinie tiež preeklampsia, vtedy hovoríme o superponovanej preeklampsii

Zriedkavo sa vyvinie preeklampsia po pôrode, čo sa označuje ako popôrodná preeklampsia.

Príčiny

Príčina nie je doposiaľ známa, ale pripisuje sa genetickým a imunologickým faktorom a neexistuje ani spoľahlivý skríning skorej diagnostiky. Žiaľ je možné ju diagnostikovať až po nástupe príznakov, ako je hypertenzia a proteinúria po 20. týždni tehotenstva. 

V počiatočnom štádiu tehotenstva sa oplodnené vajíčko implantuje do maternice a uhniezďuje sa pomocou klkov, ktoré napomáhajú k ukotveniu v maternici. Pri ukotvení do maternice, počas zdravého tehotenstva plod prijíma živiny a kyslík cez špirálne artérie maternice. 

Tým, aby sa prispôsobili zvýšenému vyživovaniu plodu, artérie podstupujú remodeláciu, ktorá sa začína už v prvom trimestri a končí sa v 18. - 20. týždni tehotenstva. 

Predpokladá sa, že pri preeklampsii sa vyvíjajúcim zárodkom v maternici zabráni správna premena špirálnych artérií v placentárnom riečisku, čo spôsobuje nedostatočné prekrvenie a okysličenie placenty. Čím je placenta narušená už včasnom štádiu tehotenstva. 

Následným nedostatočným okysličením tkaniva placenty, i jej nedostatočným prekrvením, nie je schopná zabezpečiť dostatok živín a kyslíku pre plod, čím plod bojuje o život a sám začína produkovať látky, ktoré zvyšujú krvný tlak matky. 

Tieto látky v tele matky vedú k zápalovým procesom a k materskej porušenej funkcii orgánov, ako pečeň, obličky, mozog  a tiež dochádza k zmenám koagulačného systému, ku zvýšenej krvácavosti, k zúženiu ciev, rozpadu červených krviniek, čo má za následok vysoký tlak krvi a vylučovanie bielkovín močom, ktoré sú charakteristickým znakom práve pre preeklampsiu. 

prvorodičiek sa preeklampsia spája s imunitnou odpoveďou rodičky, tehotenstvo je pre ňu niečo nové, čo zvyšuje riziko. 

Vyskytuje sa častejšie u mladých žien v prvom tehotenstve, ale u starších žien sa zvyšuje riziko život ohrozujúce plod a matku. 

Preeklampsia v predchádzajúcom tehotenstve je riziková v každom ďalšom tehotenstve. Ak sa u žien vyskytla ťažká forma preeklampsie, ďalšie tehotenstvo je rizikové a musí prebiehať pod prísnym lekárskym dohľadom. 

U žien trpiacich pred tehotenstvom hypertenziou, je tiež zvýšene riziko pre preeklampsiu, tak isto aj pri ženách trpiacich diabetom. 

Rizikovou skupinou sú: 

 • prvorodičky 
 • dlhší interval medzi pôrodmi viac ako 10 rokov 
 • predčasný pôrod v predchádzajúcom tehotenstve 
 • ochorenia obličiek  
 • obezita 
 • vyšší vek rodičky okolo 40. roka, kde je až dvojnásobne vyššie riziko ako u mladších žien 
 • spojené je aj riziko pri tehotenstve mužského plodu, v dôsledku zvýšenej hladiny testosterónu 

Najznámejším rizikom je žena, ktorá ešte nerodila

Ďalším rizikovým faktorom je rodinná anamnéza spojená s genetikou, ďalšie sú niektoré ochorenia, ako diabetes, autoimúnne ochorenia, chronické ochorenia obličiek, viacpočetné tehotenstvo, ochorenia štítnej žľazy, epilepsia a migrenózne stavy. 

Znížene riziko je po predchádzajúcom potrate, alebo predchádzajúcom zdravom tehotenstve s rovnakým partnerom, čím sa však zmenou partnera toto riziko stráca. 

Príznaky

Príznaky sa výrazne líšia medzi jednotlivými ženami. Niekedy sa vyvíja bez akýchkoľvek príznakov.  

Najčastejším príznakom je zvýšený krvný tlak tehotnej ženy, ktorá sa prejavuje spočiatku ako bežná hypertenzia, čo môže sťažiť diagnostiku. 

Vysoký tlak krvi sa môže vyvíjať pomaly, alebo môže mať náhly nástup

Pri viac ako 50% žien sa tiež objaví bolesť hlavy s poruchami videnia, dočasná strata zraku, rozmazané videnie, bolesť v nadbrušku, únava a niekedy aj nevoľnosť, zvracanie, čo súvisí so zvýšeným tlakom krvi. 

Viac o bolesti hlavy v tehotenstve sa môžete dočítať v článku: Bolesť hlavy v tehotenstve: Aké má príčiny a čo na bolesť? 

Príznak preeklampsie je bolesť hlavy v tehotenstve. Zdroj: Gettyimages
Jeden z príznakov preeklampsie je bolesť hlavy v tehotenstve. Zdroj: Gettyimages

Hlavnými príznakmi pre potvrdenie preeklampsie sú (tabuľka)

Hypertenzia čiže vysoký krvný tlak prevyšujúci hodnotu nad 140/90 mmHg
Proteinúria vylučovanie bielkovín močom nad hodnotu 300mg za 24 hodín
Hyperurikémia zvýšená tvorba a následne zvýšená koncentrácia kyseliny močovej v krvi a znížením vylučovaním močom, ktorá vzniká ako následok narušenej funkcie obličiek
Opuch a zadržiavanie tekutín v tele ktoré sa prejavuje rýchlym nárastom na hmotnosti tehotnej ženy nad 500g za týždeň. Opuchy sa najčastejšie vyskytujú na dolných končatinách, ale môžu sa objaviť aj na rukách, tvári, až opuchom celého tela
Trombocytopénia je stav, kedy sa v krvi nenachádza dostatočné množstvo krvných doštičiek a býva príčinou zvýšeného krvácania

Práve nedostatok krvných doštičiek môže signalizovať HELLP syndróm, spájaný s ťažkou formou preeklampsie, ktorý je označený pre ťažké poškodenie pečene, a rozpadom červených krviniek, vyskytujúce sa u 4 - 12 % žien s preeklampsiou. Prejavujúci sa nevoľnosťou, zvracaním, bolesťou v hornej časti brucha a bolesťami hlavy. 

Je to závažná komplikácia tehotenstva ohrozujúca život

Máte podozrenie, že aj vy môžete trpieť preeklampsiou?
Na rozpoznanie príznakov si prečítajte tiež článok:
Ako rozpoznať preeklampsiu a jej príznaky v tehotenstve? Poznaj riziká  

Ďalšou závažnou komplikáciou je DIC, diseminovaná intravaskulárna koagulopatia, vyvolaná zápalovými procesmi v tele matky, poškodením pečene, charakteristická poruchou zrážania krvi, prejavujúca sa zvýšenou krvácavosťou a vytváraním malých krvných zrazenín, ktoré bránia k prekrveniu orgánov a následne dochádza k ich poškodeniu. 

Viac o vysokom krvnom tlaku, jeho vplyvu na organizmus a možných komplikáciách sa môžete dočítať v našom článku: Vysoký krvný tlak: Čo je to arteriálna hypertenzia, prečo vzniká? 
Pre informáciu o hodnotách krvného tlaku vám ponúkame Tabuľku: Aké hodnoty má nízky, normálny a vysoký krvný tlak 

Diagnostika

Diagnostika je založená na sledovaní krvného tlaku a preukázaní bielkovín v moči, ktoré sú dôležitou súčasťou prenatálnej starostlivosti v poradni. 

Pri podozrení, alebo výskyte niektorých príznakov, ako bolesti hlavy, problémy so zrakom, sa u tehotnej  zameriava vyšetrenie na zmeranie krvného tlaku, vykonaní krvných testov a tiež test na výskyt bielkovín v moči. 

Je dôležité poznať svoj tlak pre tehotenstvom. 

Za patologické hodnoty počas tehotenstva sa považuje tlak 140/90 mmHg. Pokiaľ žena trpela zvýšeným tlakom už pred tehotenstvom, vykonávajú sa ďalšie vyšetrenia, aby sa včas zachytila možná preeklampsia. 

Za rizikové sa považuje zvýšenie tlaku o 30 mmHg oproti normálnemu tlaku, meraného v kľude dvakrát po sebe, s minimálnym 6 hodinovým odstupom. 

Pri podozrení na možnú preeklampsiu sa medzi 28. - 32. týždňom tehotenstva vykonáva Roll - over test v tehotenstve. 

Tehotná žena je uložená na ľavý bok a meranie krvného tlaku prebieha trikrát po sebe v 5 minútových intervaloch, až po dosiahnutie normálnej hodnoty krvného tlaku. Potom sa uloží na chrbát a znovu sa premeriava tlak v 5 minútových intervaloch. Pokiaľ sa spodný tlak - diastola zvýši o viac oko 20 mmHg, pravdepodobne dôjde k rozvoju preeklampsie počas tehotenstva. 

Diagnostické testy po určitom čase môžu preukázať bielkovinu v moči. Pri zvýšenom vylučovaní bielkovín močom sa v prvom rade musí vylúčiť zápal močových ciest a vyšetrenie pošvového fluóru. 

Laboratórne vyšetrenie krvi. Zisťuje sa možný výskyt chudokrvnosti a rozpad červených krviniek. Taktiež sa vykonávajú pečeňové testy

Aké laboratórne hodnoty svedčia pre rozvoj preeklampsie? 

Pri vyšetrení krvi sa zvyšujú pečeňové hodnoty, hodnoty kyseliny močovej presahujú hornú hranicu a proteinúria, bielkoviny v moči sú viac než 300mg/24 hodín.  

Vykonáva sa aj fyzikálnepalpačné vyšetrenie brušnej oblasti a sonografia plodu, aby sa overilo, že stav nijako neovplyvnil jeho vyživovanie. 

USG vyšetrenie srdcovej frekvencie u plodu
Ultrazvuková kontrola srdcovej frekvencie plodu u tehotnej ženy. Zdroj: Getty images

Funkcie fetoplacentárnej jednotky, teda vyživenie placenty, plodu a jeho orgánov u ženy trpiacej vysokým tlakom krvi sa počas tehotenstva sleduje rôznymi vyšetreniami. 

Vyšetrenia funkcie fetoplacentárnej jednotky (tabuľka) 

Ultrazvuková biometria ktorá umožňuje včas zachytili vznik hypotrofie u plodu. Pomocou ultrazvuku sa sleduje rastový vývin plodu, či rastie primerane k svojmu gestačnému týždňu a nedochádza k jeho zaostávaní v raste
Dopplerova flowmetria sledovanie prietokov cez pupočnú šnúru preukáže poruchy prekrvenia
Kardiotokografia odhalí vznik nedostatočného okysličenia plodu

Non - stress test

preukáže nedostatočné okysličenie plodu

Oxytocínový záťažový test

vykonávaný od 37. týždňa tehotenstva 

Biofyzikálne vyšetrenie plodu na základe vyšetrenia non - stress testu zaznamenáva nedostatočné okysličenie a vyživenie plodu. Vykonáva sa po 27. týždni tehotenstva. Vyšetrením sa sleduje prirodzená aktivita plodu, jeho srdcová frekvencia počas spánku a keď je hore, hodnotená na základe jeho pohybov.

Za normálnych okolností sa jeho srdcová frekvencia zvýši pri pohyboch.  

Oxytocínovým záťažovým testom sa kontroluje srdcová frekvencia plodu pomocou CTG - kardiotokografu, po podaní infúzneho roztoku s oxytocínom, ktorým sa vyvolá záťaž podobná kontrakciám maternice, či je dieťa pripravené na pôrod.  

Zaujímavé video o preeklampsii

Zaujímavé video o preeklampsii

Priebeh

Priebeh sa môže u každej tehotnej ženy odlišovať.  

Čím závažnejšia je vaša preeklampsia a čím skôr sa v tehotenstve objaví, tak tým sú väčšie riziká pre vás a vaše dieťa. 

V prvom rade dochádza k poruche v placente, ktorá je nedostatočne prekrvená i vyživovaná, a tým aj k poruche vyživovania plodu. 

Plod sa tým bráni a jeho ochranným mechanizmom sa začína vylučovanie látok, aby pretieklo viac krvi pod väčším tlakom z ciev do placenty potrebné pre jeho vyživenie. Tieto látky sa  dostávajú cez placentu do krvného obehu matky a tie zvyšujú jej tlak krvi. 

Následkom toho dochádza k výskytu viacerých príznakov a komplikácii, najmä k bolestiam brucha, vyššiemu krvnému tlaku, poškodeniu obličiek, pečene, mozgu, ale aj iných dôležitých orgánov a to na základe zmien vnútornej výstelky ciev, na ktoré pôsobí zvýšený tlak krvi. 

Pri pretrvávajúcich príznakoch po určitom čase taktiež dochádza okrem bolestí brucha, aj k výskytom kŕčov v bruchu, prípadne vo forme zášklbov. Pokiaľ nie je ochorenie liečené, dochádza aj k narúšaniu ciev v mozgu, čo má za následok poruchy prekrvenia a okysličovania mozgu. To veľmi často vedie ku kŕčom celého tela a k poruchám vedomia. Časté je upadanie krátkodobo do bezvedomia a to náhle bez varovania. 

Komplikácie preeklamsie sú vzácne, ale môžu spôsobiť predčasné odlučovanie placenty, odumretie tkaniva kôry nadobličiek, prasknutie pečene, krvácanie do mozgu, opuch mozgu, poruchy krvnej zrážanlivosti a HELLP syndrómu. 

Priamym následkom neliečenej preeklampsie je eklamptický záchvat

Preeklampsia, ktorá sa nelieči, môže viesť k závažným, až smrteľným komplikáciám pre vás, aj pre vaše dieťa. 

Komplikácie pre plod 

Najčastejšou komplikáciou z nedostatočnej funkcie placenty a následne spôsobenou poruchou prietokov cez placentu do plodu, je obmedzeniu rastu. V závažnejších prípadoch môže dojsť k rôznym stupňom rozvoja rastovej retardácii, ktorá môže viesť, až k smrti plodu. 

Ak nie je placenta dostatočne vyživovaná, nedodáva plodu dostatok krvi, kyslíka a živín, a tým dochádza k spomaleniu rastu

Medzi komplikácie taktiež patrí predčasné ukončenie tehotenstva a porodenie predčasne narodeného novorodenca, ktorý je ohrozený na živote. 

Preeklampsia a eklampsia

Stručné rozdelenie príznakov preeklampsie a eklampsie v tabuľke 

Preeklampsia Eklampsia
 • vysoký tlak krvi nad 140/90 mmHg
 • proteinúria
 • opuchy
 • nevolnosť
 • bolesť hlavy
 • zhoršené videnie
 • únava
 • vysoký tlak krvi nad 210/130mmHg vzniknutý náhle
 • kŕčovité záchvaty
 • strata vedomia
 • tonicko - klonické kŕče
 • postihuje nervový systém, kardiovaskulárny aparát a obličky
 • je to stav život ohrozujúci

Preeklampsia je jedna z neskorých foriem gestózy, charakteristická vysokým tlakom krvi, proteinúriou, opuchmi a stým súvisiacou následnou nevoľnosťou, poruchami videnia a malátnosťou. V niektorých prípadoch môže prejsť do eklampsie

Eklampsia je vyvrcholenie ochorenia preeklamsie. Je to najťažšia forma neskorej gestózy, kedy dochádza ku kŕčovitému záchvatu, strata vedomia počas tehotenstva, alebo pri pôrode a následnou stratou pamäti. 

Objavuje sa zväčša u prvorodičiek, ale jej výskyt je možný aj pri opakovanom pôrode. Je sprevádzaná hypertenznou krízou, znížením močením a prílišným vylučovaní bielkovín v moči. Je to život ohrozujúci stav, na ktorý môže budúca matka zomrieť. 

Čo znamená pojem hypertenzná kríza? Viac informácií sa dočítate v članku:
Hypertenzná kríza: Ako sa prejavuje a lieči? Vysoký tlak čo ohrozuje zdravie?

Tento stav je častejší pri viacplodových tehotenstvách. 

Pred vznikom eklampsie dochádza väčšinou k silným bolestiam hlavy, zahmleniu a dvojitému videniu s nutkaním na vracanie. Následne nastávajú tonicko-klonické kŕče podobné epileptickému záchvatu. 

Ak nastane u ženy eklampsia, mala by byť okamžite prijatá na jednotku intenzívnej starostlivosti, pretože môže prísť v prípade komplikácii až k zastaveniu dýchania, alebo aj k oslepnutiu. 

Liečba eklampsie spočíva v prerušení záchvatu formou podania sedatív, magnézia a kyslíku. Je nutné znížiť krvný tlak a zabezpečiť dostatok tekutín, čo je potrebné najmä pri ťažkých stavoch. 

Vzhľadom na to, že táto choroba je spojená so zvýšenou úmrtnosťou matiek aj novorodencov, odporúča sa hneď po stabilizovaní ženy tehotenstvo ukončiť a to buď vaginálnou cestou, alebo operačne cisárskym rezom. 

Preeklampsia a druhé tehotenstvo 

Najčastejšie sa preeklampsia objavuje v druhej polovici tehotenstva, niekedy dokonca až na konci tretieho trimestra. Je pravda, že preeklampsia sa najviac objavuje pri prvom tehotenstve, ale aj druhé tehotenstvo môže byť za určitých okolností na vznik preeklampsie náchylné

Je to vtedy, ak je veľký vekový odstup od prvého tehotenstva, napríklad 10 rokov. Pokiaľ sa pri prvom tehotenstve vyskytla preeklampsia, alebo ak ňou trpela matka či sestra ženy, tak je tiež zvýšené riziko výskytu aj počas druhého tehotenstva. 

V tomto prípade je lepšie absolvovať pravidelné preventívne kontroly v tehotenskej poradni. Pri druhom tehotenstve sa odporúča preventívne užívanie derivátov kyseliny acetylsalicylovej, ktoré tlmia zhlukovanie krvných doštičiek, a tým predchádza vzniku trombov. 

Ako sa lieči: preeklampsia

Zobraziť liečbu

Ďalšie zaujímavé zdroje

 • literatúra:
  • Nemoci v těhotenství: a řešení vybraných závažných peripartálních stavů: Binder Tomáš, kolektiv
  • Rizikové a patologické těhotenství: Hájek Zdeněk, a kolektiv
  • Moderní porodnictví : Roztočil Aleš a kolektiv
  • Vybrané kapitoly z intenzivní péče: Bartůněk Petr, Jurásková Dana, Heczková Jana, Nalos Danie
 • solen.cz - Hypertenze v těhotenství

V anglickom jazyku

Naposledy aktualizované 22.04.2021

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Ingrid Šajgalová

Zdravotnícky pracovník Bc. Ingrid Šajgalová

Vyštudovala Strednú zdravotnícku školu v Nitre a bakalárske štúdium Ošetrovateľstvo na Fakulte zdravotníctva v Banskej Bystrici. Po škole pracovala tri roky na chirurgickom oddelení a od roku 2010 na oddelení Anestéziológie a intenzívnej medicíny. V súčasnej dobe sa vzdeláva v špecializačnom štúdiu v odbore Anestéziológia a intenzívna medicína

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
15. týždeň tehotenstva. Ako to je s pohlavím a prvými pohybmi dieťaťa? 15. týždeň tehotenstva. Ako to je s pohlavím a prvými pohybmi dieťaťa?

Druhé trimestrie je v plnom prúde. Dá sa s istotou predvídať pohlavie? Prezradíme aké prebiehajú zmeny, ale i iné zaujímavosti.

17. týždeň tehotenstva. Cítiť už prvé pohyby? 17. týždeň tehotenstva. Cítiť už prvé pohyby?

Pomaly sa preklápate do piateho mesiaca tehotenstva. Čo vás čaká v 17. týždni? Je v poriadku, ak ešte necítite, ako vaše dieťa kope? A čo priberanie a tehotenské chute? Nielen to, ale i...

Sex v tehotenstve. Na čo si dať pozor a aké zmeny so sebou prináša? Sex v tehotenstve. Na čo si dať pozor a aké zmeny so sebou prináša?

Tehotenstvom sa mení množstvo vecí. Intímny život je jednou z nich. Niektoré páry si milovanie naďalej užívajú, iné sa sexu počas tehotenstva vyhýbajú. Mnohých trápia rôzne otázky i obavy.

Opuch nôh u mladých žien či v tehotenstve. Aké môžu byť príčiny? Opuch nôh u mladých žien či v tehotenstve. Aké môžu byť príčiny?

Opuchy dolných končatín sú do istej miery prirodzené a nepredstavujú vážny problém. Sú však situácie, kedy treba spozornieť.

Najčastejšie príčiny hučania v ušiach? Nájdete ich tu na jednom mieste Najčastejšie príčiny hučania v ušiach? Nájdete ich tu na jednom mieste

Prichádza nečakane, trvá nepredvídateľne dlho a nikdy nevieme, kedy sa zopakuje. Nepríjemné hučanie, šumenie, zvonenie či pískanie v ušiach je fenomén, ktorý sa objavuje...

Zoznam nemocníc liečiacich chorobu

 • Bratislavský kraj
  • Univerzitná nemocnica s poliklinikou Milosrdní bratia, spol. s.r.o.

   Námestie SNP 10, 81465 Bratislava

   Web: http://www.milosrdni.sk/
   Telefón - ústredňa: 02 57887 111

   Predchádzajúci názov: FNsP Milosrdní bratia - Fakultná nemocnica s poliklinikou Milosrdní bratia

   • MUDr. František Hvizdák, PhD.
    Adresa: Gynekologická ambulancia, Námestie SNP 10, 814 6 Bratislava
    deň oddo
    Pondelok  13:00 17:30 
    Utorok 09:00 14:00 
    Streda 09:00 14:00 
    Štvrtok 13:00 17:30 
    Piatok 09:00 14:00 
 • Trnavský kraj
  • NsP Piešťany - Nemocnica Alexandra Wintera n.o.

   Winterova 66, 92163 Piešťany

   Web: http://www.nemocnicapiestany.sk/
   Telefón - ústredňa: 033 7955 111

   Gynekologické ambulancie (1)

   • MUDr. Jaromír Niepel
    Adresa: Gynekologická ambulancia NAW piešťany, Winterova 66, 92101 Piešťany
    deň oddo
    Pondelok  10:00 12:00 
 • Trenčiansky kraj
  • NsP Bojnice – Nemocnica s poliklinikou Prievidza so sídlom v Bojniciach

   Nemocničná 2, 97201 Bojnice

   Web: http://www.hospital-bojnice.sk/

   Gynekologické ambulancie (1)

   • Doc. MUDr. Ernest Lányi, CSc.
    Adresa: Gynekologická ambulancia NsP Prievidza, Nemocničná 2, 97201 Bojnice
    deň oddo
    Pondelok  11:30 15:00 
    Utorok 07:00 15:00 
    Piatok 11:30 15:00 
 • Nitriansky kraj
  • Všeobecná nemocnica Šaľa

   Nemocničná 1, 92719 Šaľa

   Telefón - ústredňa: 031 7730 320

   Návštevné hodiny - lôžkové oddelenie:
   pondelok - piatok 15:00 - 17:00
   sobota, nedeľa, sviatky 14:00 - 16:00

   • MUDr. Kamil Vaško
    Adresa: Ambulancia gynekologickej primárnej starostlivosti, Nemocničná 1, 92719 Šaľa
    deň oddo
    Pondelok  07:00 13:30 
    Utorok 07:00 13:30 
    Streda 07:00 12:00 
    Štvrtok 07:00 13:30 
    Piatok 07:00 13:30 
 • Žilinský kraj
  • Dolnooravská nemocnica s poliklinikou Ladislava Nádaši Jégého Dolný Kubín

   Nemocničná 1944/10, 02601 Dolný Kubín

   Web: http://www.donsp.sk/

   Algeziologické ambulancie (1)

   • MUDr. Jozef Tholt
    Adresa: GynAT s. r. o. , Nemocničná 1944/10, 02601 Dolný Kubín
    deň oddo poznámka
    Pondelok  07:00 15:30   
    Utorok 07:00 15:30   
    Streda 07:00 15:30   
    Štvrtok 07:00 18:00   
    Piatok 07:00 15:30   
    Sobota    3D ultrazvuk- objednané pacientky  
    Nedeľa    3D ultrazvuk- objednané pacientky 
 • Banskobystrický kraj
  • NsP Zvolen - Nemocnica Zvolen a.s.

   Kuzmányho nábrežie 28, 96001 Zvolen

   Telefón - ústredňa: 045 5201 111

   Návštevné hodiny:
   denne 14:00 - 17:00

   • MUDr. Július Häring
    Adresa: Gynekologická ambulancia, Kuzmányho nábrežie 28, 96001 Zvolen
    deň oddo prestávka
    Pondelok  07:00 14:00  12:00-12:30 
    Utorok 07:00 14:00  12:00-12:30 
    Streda 07:00 14:00  12:00-12:30 
    Štvrtok 07:00 14:00  12:00-12:30 
    Piatok 07:00 14:00  12:00-12:30 
 • Prešovský kraj
  • NsP Vranov nad Topľou - Vranovská nemocnica n.o.

   M.R.Štefánika, 187/177B, 09327 Vranov nad Topľou

   Web: http://www.vnno.eu/
   Telefón - ústredňa: 057 4865 111

   Alergologické a imunologické ambulancie (1)

   • MUDr. Michal Zelizňák
    Adresa: JAS - Gynekologická ambulancia, M.R.Štefánika, 187/177B, 09327 Vranov nad Topľou
    deň oddo prestávka
    Pondelok  07:30 16:00  12:00-13:00 
    Utorok 07:30 16:00  12:00-13:00 
    Piatok 07:30 16:00  12:00-13:00 
   • MUDr. Ľubomír Božoň
    Adresa: Gynekologicko-pôrodnícka ambulancia, M.R.Štefánika, 187/177B, 09327 Vranov nad Topľou
    deň oddo prestávka
    Pondelok  07:30 16:00  12:00-13:00 
    Utorok 07:30 16:00  12:00-13:00 
    Streda 07:30 16:00  12:00-13:00 
    Štvrtok 07:30 16:00  12:00-13:00 
    Piatok 07:30 16:00  12:00-13:00 
   • MUDr. Ľubomír Božoň
    Adresa: Gynekologicko-pôrodnícka ÚPS, M.R.Štefánika, 187/177B, 09327 Vranov nad Topľou
    deň oddo
    Pondelok  16:00 07:30 
    Utorok 16:00 07:30 
    Streda 16:00 07:30 
    Štvrtok 16:00 07:30 
    Piatok 16:00 07:30 
   • MUDr. Michal Zelizňák
    Adresa: Ambulancia rizikovej gravidity, M.R.Štefánika, 187/177B, 09327 Vranov nad Topľou
    deň oddo prestávka
    Pondelok  07:30 16:00  12:00-13:00 
    Utorok 07:30 16:00  12:00-13:00 
    Streda 07:30 16:00  12:00-13:00 
    Štvrtok 07:30 16:00  12:00-13:00 
    Piatok 07:30 16:00  12:00-13:00 
   • MUDr. Igor Mihók
    Adresa: Mammárna poradňa, M.R.Štefánika, 187/177B, 09327 Vranov nad Topľou
 • Košický kraj
  • NsP Trebišov - Nemocnica s poliklinikou Trebišov, a.s.

   SNP 1079/76, 07501 Trebišov

   Web: http://www.nsptv.sk/
   Telefón - ústredňa: 056 6660 111

   Dialyzačné strediská (1)


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.