Liečba rakoviny hrtana: Operácia, ožarovanie, chemoterapia a iné metódy

Liečba karcinómu hrtana je podmienená rozsahom ochorenia, veľkosťou, typom nádoru, celkovým zdravotným a výkonostným stavom pacienta.

Liečba rakoviny hrtana spočíva predovšetkým v jeho chirurgickom odstránení. Pričom, obvykle je potrebné odobrať aj časť hrtana alebo dokonca celý hrtan.

Niekedy je potrebné dokonca odobrať aj hlasivky. V tomto prípade sa používajú hlasové protézy na obnovenie komunikácie pacienta.

Avšak, dôležité je zachovať priechodné dýchacie cesty, a to aj za pomoci tracheostómie. Čo je vývod na prednej stene krku.

Pri pokročilej rakovine je potrebné odstrániť z krku aj lymfatické uzliny. Pri chirurgickej metóde sa využíva aj endoskopia. A to s použitím laserového lúča. Alebo sa volí klasická chirurgická metóda s prístupom zvonku.

Druhou možnosťou je ožarovanie nádoru. To sa vykonáva buď spolu s chirurgickým odstránením, alebo samostatne. A to vtedy, pokiaľ už nie je možná chirurgická liečba. 

Chemoterapia sa používa najmä v kombinácii s rádioterapiou (konkomitantný režim).

Úspešnosť liečby rakoviny hrtana závisí predovšetkým na tom, ako skoro sa rakovina hrtana identifikuje. A to závisí aj od toho, ako veľmi sa nádor rozšíril.

Odborný garant MUDr. Zuzana Kožlejová, PhD. dopĺňa: Medzi nové možnosti terapie karcinómu hrtana patrí v indikovaných prípadoch biologická liečba napr. cetuximab.

Veľmi dôležitá je podporná starostlivosť o pacienta s karcinómom hrtana.

V prípade tracheostómie je nevyhnutná denná starostlivosť a ošetrovanie tracheostomickej kanyly, okolitej kože či odsávanie hlienov. Pravidelná výmena kanyly s kontrolou tracheostomického kanála je realizovaná podľa doporučenia ORL kontrol, najlepšie tam, kde pacient podstúpil chirurgickú liečbu.

Rehabilitácia hlasu po laryngektómii je taktiež kľúčová pre pacientov s karcinómom hrtana. Hlasovú rehabilitáciu je možné realizovať približne u 90 % pacientov po odstránení hrtana.

U pacientov s karcinómov hrtanu po rozsiahlejšich operačných výkonoch je obzvlášť dôležitá nutričná podpora. Pokiaľ dôjde k prehlbovaniu negatívnej nutričnej bilancie a poruchám príjmu potravy môže dojsť k výraznejšiemu zhoršeniu celkovej prognózy pacienta. Je preto potrebné strážiť príjem stravy a tekutín a zabrániť tak prípadnej malnutrícii - podvýžive.

fzdieľaj na Facebooku