Podvýživa je stav organizmu, kedy nie je do tela zabezpečený dostatočný prísun potravy a potrebných živín a dochádza k jeho oslabovaniu a narúšaniu životných funkcií. Tento stav však nenastáva okamžite, ale ide o prejav dlhodobého nedostatku potravy a hladu. Dnes trápi podvýživa v dôsledku nedostatku potravy najmä rozvojové krajiny a denne zomrie od hladu podľa štatistík zhruba 25 tisíc ľudí, z toho polovica sú deti. Výsledkom dlhodobej podvýživy je zlyhávanie vnútorných orgánov a následne smrť.
Príznaky Podvýživy
Charakteristika
Tento stav sa odborne nazýva aj malnutrícia a ide v podstate o ochorenie, ktoré naväzuje obvykle na iné poruchy výživy a je dôsledkom týchto porúch. Charakteristikou podvýživy je nedostatok živín nutných pre fungovanie organizmu a jeho vnútorných orgánov a sústav, pričom môže ísť buď o nedostatok základných živín ako sú tuky, cukry a bielkoviny, prípadne o nedostatok len niektorých častí potravy, napríklad vitamínov, mastných kyselín alebo niektorých stopových prvkov.
Pokiaľ nie je toto ochorenie liečené, dochádza až k rozvratu metabolizmu a vnútorného prostredia organizmu, čo vedie nevyhnutne k smrti. Choroba môže byť dôsledkom napríklad anorexie, bulímie, porúch vstrebávania živín, ale bohužiaľ často krát ide len o dôsledkom nemožnosti zasýtiť organizmus v dôsledku ekonomickej nedostatočnosti človeka. K podvýžive tiež dochádza pri rýchlom metabolizme a to vtedy, ak človek viac energie vydá na svoje fungovanie a fyziologické potreby ako príjme vo forme potravy.
Príčiny
Príčiny podvýživy môžu byť rôzne, pričom buď ide o patologické a chorobné príčiny, alebo o nedostatočný prísun potravy do organizmu, prípadne o nepomer medzi príjmom energie v podobe potravy a výdajom energie organizmu. Chorobné príčiny sa označujú ako sekundárne, nedostatočný príjem potravy je primárnou príčinou. Medzi sekundárne patria napríklad poruchy príjmu a vstrebávania potravy, pričom v tomto prípade ide o chronické ochorenie, kým pri primárnych príčinách začína podvýživa v akútnej forme.
Príznaky
Najcharakteristickejším príznakom ochorenia je vychudnutosť a celková nízka telesná hmotnosť. U detí je typické aj neprospievanie, čiže pomalé priberanie na váhe a to práve v dôsledku podvýživy a nedostatku potrebných živín pre organizmus. V prvej fáze podvýživy sú ľudia citlivejší na chlad, trpia nevoľnosťami a poruchami vyprázdňovania, najmä zápchou. Neskôr už pri dlhodobejšom stave dochádza k chudokrvnosti, bledosti, malátnosti, ospalosti a problémami s dýchaním.
Pri dlhodobej podvýžive a najmä pri extrémnej podvýžive, ktorá sa odborne nazýva kachexia, ide už aj o výskyt takých príznakov ako nespavosť, rednutie kostí a na to nadväzujúca osteoporóza, poruchy pečene, lámavé nechty a vlasy, vysušenie a zhoršenie stavu pokožky, dochádza k menšiemu krvácaniu pri menštruácii alebo dokonca aj k úplnému vymiznutiu menštruácie. Ľudia s podvýživou majú typický vyhladovaný vonkajší vzhľad, ale nie u každého to platí, najmä pri čiastočnej podvýžive.
Diagnostika
Čo sa týka diagnostiky, tak podvýživa sa zisťuje najmä na základe vonkajších príznakov a symptómov, ktoré sú typické pre túto poruchu výživy. Okrem toho nefunkčnosť viacerých orgánov a tiež patologické zmeny v rámci tráviacej sústavy tiež napovedajú o nedostatočnom príjme potravy. Taktiež okrem posúdeniu hmotnosti a tráviacich prejavov sa skúma aj fyzikálnymi vyšetreniami BMI index, stav podkožného tuku a vykonáva sa aj odber krvi, kde sa stanovuje hladina základných látok v organizme.
Ako sa prejavuje podvýživa u detí
Ako sa prejavuje podvýživa u detí
Priebeh
Choroba môže mať akútny, subakútny alebo chronický priebeh a to podľa toho, ako dlho sa podvýživa rozvíjala. Najčastejšie dochádza k chronickej forme, kedy ide o dlhodobý stav podvýživy a to či už v dôsledku rýchleho metabolizmu alebo nedostatku príjmu potravy. Vo väčšine prípadov sa u nás podvýživa vyskytuje v súvislosti s čiastočným obmedzením niektorých látok v potrave a je v súbehu napríklad s anorexiou, bulímiou alebo poruchami vstrebávania živín.