späť na zoznam článkov

Ako vyberať zubnú kefku

Ako vyberať zubnú kefku

Ústna, a teda dentálna hygiena, pravidelné a správne čistenie zubov, zdravé zuby a pre mnohých aj krásny úsmev. Tieto slová spájajú jednu tému. Do tejto kategórie spadá aj zubná kefka. Tá zohráva v zdraví chrupu významnú úlohu. Pomôže, ale môže aj uškodiť.


Podmienkou zdravých zubov je dostatočná hygiena, ale aj správna technika čistenia. Všetkým známe umývanie zubov má zabezpečiť odstránenie zubného plaku. Ten je príčinou množenia baktérií, a teda vzniku zubného kazu.

Zubná kefka je nástrojom, ktorý nám zabezpečuje mechanické odstraňovanie nečistôt z povrchu zubov. Nečistotou sa rozumie aj zubný plak. Ten je hlavným dôvodom vzniku zubného kazu a zubného kameňa.

TIP: Viac informácií poskytuje magazínový článok Zdravé zuby.

Samozrejme, dôležitý je aj starostlivý výber vhodného prostriedku na mechanické čistenie zubov. Zubné kefky, ako ich všetci poznáme, sú najrozšírenejšou pomôckou na čistenie chrupu. Poznáme klasické zubné kefky, elektrické zubné kefky, ale aj medzizubné kefky.

Ako si vybrať najlepšiu zubnú kefku?

Samozrejme, človek sa pri výbere, tej svojej najlepšej zubnej kefky, riadi viacerými faktormi. Napríklad pri výbere rozhoduje druh kefky. Či mu vyhovuje klasická zubná kefka, alebo elektrická. Rozhodujúcou môže byť aj cena. Avšak, nie vždy najdrahšia zubná kefka je aj najlepšia.

Niekto uprednostňuje obľúbenú značku, teda výrobcu. Zavážiť môže aj farba. Prirodzene, jednotlivec sa aj osobite rozhoduje. Niektoré vlastnosti zubnej kefky nie sú pri hodnotení jej kvality rozhodujúce. Ale sú aj také, podľa ktorých by ste sa mali radiť.

Pri výbere zubnej kefky rozhodujú rôzne kritériá:

Zubné kefky, farebné varianty, tri kusy, modrá hore, zelená v strede, oranžová dole, farebné štetinky na hlavici zubnej kefky, modro, zeleno biela farba
Výber ovplyvňuje aj obľúbená farba
 • cena
 • výrobca
 • druh kefky
 • tvrdosť štetín
 • tvar kefky
 • veľkosť čistiacej hlavice
 • tvar čistiacej hlavice
 • farba
 • dodatočné vylepšenia

Cena zubnej kefky

Prirodzene, predpokladáme, že ten najdrahší produkt bude aj najvyššej kvality. Ale toto pravidlo v prípade zubnej kefky neplatí. Teda aspoň pri výbere klasickej zubnej kefky. Čo sa týka elektrických zubných kefiek je problematika mierne obšírnejšia.

Cenu kefky určuje výrobca aj tvarom, prípadne dodatočnými vylepšeniami. O vylepšeniach sú uvedené informácie nižšie. A ak nezaručí vysoká cena aj vysokú kvalitu, tak určite kvalitu nezaručí ani najlacnejšia zubná kefka.

Výrobca zubnej kefky

Existuje množstvo výrobcov, kvalitu zaručia overené značky. Produkt neznámej značky nemusí byť najhorší. Ale overená značka rovná sa overená kvalita. Dlhoročný výrobcovia pracujú na kvalite, zlepšovaní a niekedy aj na zbytočných vylepšeniach.

Svoje produkty vyrábajú v určitej kvalite a zodpovedajú za to svojím menom. Vedú si vlastné výskumy a testy. Niekto má svoju obľúbenú značku a nedá na ňu dopustiť. Ale ani tu by nemalo končiť naše rozhodovanie.

Dôležitý je aj druh kefky

Výrobcovia, ktorí sa zaoberajú ústnou hygienou, ponúkajú rôzne druhy zubných kefiek. Tie klasickénajrozšírenejšie . Ponúkajú rozmanité varianty a prevedenia. Okrem klasickej zubnej kefky natrafíme aj na medzizubnú kefku.

Medzizubné kefky sa takisto tešia pomerne veľkej variabilite. Ich využitie je ale podstatné, a to doplnenie čistenia zubov od nečistôt v medzizubných priestoroch. Sú vhodnou pomôckou v prevencii pred zubným kazom, zápalom ďasien a parodontitídou.

Medzizubné kefky sa vyrábajú v rôznych veľkostiach. Samotné medzizubné priestory sú rozlične veľké. Aj pre tento prípad je lepšie, ak si vyberiete aspoň dve veľkosti. A to podľa najmenších aj najväčších priestorov medzi zubami.

Medzizubná kefka sa do medzizubného priestoru musí zmestiť, nemôže byť zavádzaná nasilu. Jej správnu veľkosť vám vie odmerať aj váš zubný lekár. Veľkosť a druh medzizubnej kefky je rozhodujúci, aby sa predišlo poraneniu ďasien.

Elektrické zubné kefky

Ak si vyberáme spomedzi elektrických zubných kefiek, mali by sme vedieť, aký mechanizmus chceme. Elektrické zubné kefky sa totižto rozdeľujú na rotačné a sonické. Rotačné preto, lebo pohyb hlavice pripomína otáčanie. Avšak, hlavica sa otáča zo strany na stranu iba v určitom rozsahu.

Vymeniteľné hlavice na elektrickú rotačnú zubnú kefku, sú v rôznych farbách pre lepšie rozlíšenie
Vymeniteľné farebné násady rotačnej zubnej kefky

Hlavica rotačných zubných kefiek má kruhový tvar, aby sa čo najlepšie prispôsobila zubu. Je vhodným variantom aj pre umývanie medzizubných priestorovJednu kefku môžu používať viacerí rodinní príslušníci. Túto vlastnosť jej dodávajú vymeniteľné hlavice. Každý člen rodiny má teda vlastnú hlavicu.

Rotačná zubná kefka od overeného výrobcu ORAL-B Braun VITALITY EXPERT

Okrem toho, existujú hlavice, ktoré majú aj rôzne dodatočné vylepšenia. Napríklad leštiacu či masážnu funkciu. Ďalšou vhodnou vlastnosťou je, že niektoré produkty ponúkajú senzor zvýšeného tlaku pri čistení.

Tento senzor upozorní na vyšší tlak pri umývaní zubov, ktorý nie je vhodný pre zuby a ani ďasná. Vyšší tlak čistiacej kefky na zub môže spôsobiť poškodenie zubnej skloviny a aj poranenie ďasien. Preto je táto funkcia vítaná.

Sonické zubné kefky, označované aj ako ultrazvukové, pracujú na inom princípe. Princíp rýchlych vibrácií zabezpečí šetrné umytie zubov a, samozrejme, aj ťažšie prístupných priestorov. Odstraňujú povlak aj bez nutnosti priameho dotyku. To im zabezpečuje naozaj šetrnú prevádzku k zubom a aj k ďasnám.

Rýchle vibrácie sa prenášajú do okolia, a to cez vodu či sliny. Okrem týchto vibrácií okolitých tekutín sa vytvárajú aj malé bublinky, ktoré rovnako prispievajú k čisteniu zubov a horšie dostupných priestorov. Udáva sa, že účinok sonickej zubnej kefky je aj vo vzdialenosti 3 mm od štetín.

Sonická zubná kefka Philips Sonicare HealthWhite, elektrická sonická kefka, využíva ultrazvukovú technológiu
Sonická zubná kefka Philips Sonicare HealthyWhite

Účinnosť síce v tejto vzdialenosti klesá, a to približne na 58 %. Avšak, aj napriek tomu, je ich celková efektivita vysoká. V dnešnej dobe sa pokladá čistenie zubov sonickou zubnou kefkou za najšetrnejšie a za najúčinnejšie.

Sonická zubná kefka Philips Sonicare
NÁŠ TIP: Zvýhodnené dvojbalenie ultrazvukovej zubnej kefky Philips Sonicare FlexCare

Výhodou sonických zubných kefiek je, že sú šetrné k ďasnám. Čo už neplatí pri rotačných kefkách. Pri rotačných zubných kefkách je potrebné, aby ste mysleli na to, že rotačná technológia namáha ďasná. V tom prípade by ich nemali používať ľudia, ktorí majú citlivé a choré alebo poranené ďasná.

Či už rotačné, alebo sonické zubné kefky, pracujú vďaka elektrickej energii. Niektoré sú napájané s vymeniteľnými batériami. Ale iné majú vstavanú batériu. To im zvyšuje odolnosť voči vode. Dostatočnú životnosť batérií zaručujú overení výrobcovia.

Prirodzene, za technológiu sa platí. Takže v tejto kategórii elektrických zubných kefiek je potrebné počítať s vyššou cenovkou. Rotačné zubné kefky sú drahšie ako klasické a sonické sú zase drahšie ako rotačné zubné kefky.

Náklady stúpajú s potrebou výmeny hlavíc. A to v podobných intervaloch ako pri klasických zubných kefkách, čiže každé dva tri mesiace. Avšak, vďaka svojej účinnosti umývanie elektrickou zubnou kefkou šetrí čas a za tento kratší čas ponúkajú vysokú mieru čistenia.

Tvrdosť štetín je rozhodujúca

To najdôležitejšie čo si treba všímať na zubnej kefke je tvrdosť jej štetín, teda vlákien. Táto vlastnosť ovplyvňuje kvalitu umytia zubov. Rozlišujeme medzi štetinami, ktoré sú:

Zubná kefka, skúšanie tvrdosti štetín prstom, ukazovákom
Tvrdosť vlákien zubnej kefky je rozhodujúca
 • tvrdé
 • stredne tvrdé
 • mäkké a ešte jemnejšie

Niektorí výrobcovia ponúkajú ešte jemnejšie vlákno. Môžu byť označované ako extra či ultra jemné. A práve tieto najjemnejšie kefky sú najlepším variantom. Zubný plak je mäkká usadenina, takže na jej odstránenie nie je treba tvrdú štetinu.

Tvrdá štetina a príliš veľký tlak pri čistení zubov sú tou najhoršou kombináciou. Tá môže mať za následok zvýšené opotrebovanie, a teda poškodenie zubnej skloviny a aj ďasna. Takže, nie len správna technika čistenia zubov súvisí s kvalitnou ústnou hygienou.

Zubná kefka Curaprox CS 5460 s ultra soft štetinou je extrémne jemná, citlivá k zubom a aj k ďasnám
NÁŠ TIP: Curaprox CS 5460 je dostupná aj vo výhodnom trojbalení

Dôležité teda je, aby bola zubná kefka jemná. Najvhodnejšia je najjemnejšia varianta. Samozrejme, prechod z tvrdšej kefky môže pripomínať nedostatočný tlak, a tým aj nepostačujúce umývanie. Čo však nie je pravda. Pri odstraňovaní zubného plaku nie je potrebný prílišný tlak.

Aké by malo byť vlákno kefky?

Vlákna by mali byť jemné, štetiny husto osadené. Mali by byť vyrobené z umelých vlákien, ktoré sú na konci zaoblené. Tieto vlastnosti zaručia šetrné umývanie zubov. A ako už bolo uvedené, dôležité je kontrolovať správny, nie vysoký tlak kefky na zuby.

Rozdiel medzi prírodnými a umelými vláknami je v tom, že prírodné sa horšie sušia. To podporuje množenie baktérií na ich povrchu. Naopak, moderné umelé vlákna sa sušia rýchlo. Čo množeniu baktérií neprospieva.

Preto postačuje, ak sa zubná kefka vymieňa raz počas dvoch troch mesiacov. Prirodzene, k výmene zubnej kefky by malo prísť aj po infekčných ochoreniach. A to aj po herpese na pere. Tento interval pravidelnej výmeny by mal platiť aj pri drahších násadách elektrických zubných kefiek.

A čo keď sa štetinky rozstrapkajú?

V tomto prípade je taktiež najlepšia ich výmena. Je normálne, že ak prejdete z tvrdej kefky, tak štetiny ultra jemnej kefky zničíte rýchlejšie. Rozstrapkanie kefky spôsobuje práve tento príliš vysoký a zbytočný tlak na plochu zubov. Pre zubnú kefku a aj pre zuby či ďasná je vhodnejšie opatrné zaobchádzanie.

Rozstrapkaná zubná kefka, patrí na výmenu
Rozstrapkaná zubná kefka na výmenu

Tvar zubnej kefky

Aj v prípade celkového tvaru zubnej kefky sa výrobcovia snažia čo najviac zaujať klienta. A to ani nie je pre kvalitu umytia chrupu dôležité. Prispôsobujú zakrivenie, ktoré na druhú stranu môže zvádzať k silnejšiemu tlaku pri umývaní zubov.

Ako uvádzame, tlak je potrebné kontrolovať, a to v nižšej intenzite. Takže aj pri celkovom tvare zubnej kefky postačuje jednoduchý tvar. Oveľa dôležitejší je tvar štetín.

Aký tvar a veľkosť štetiny je vyhovujúci? 

Stretávame sa s kefkami, ktoré sú vylepšené rôznymi zlepšovákmi. A to sa týka tvaru štetín či dodatočných gumových prídavkov. Avšak, tieto nemajú takmer žiadny význam pri kvalite umytia. Dôležité je, aby boli štetiny jednej veľkosti, čo zabezpečí rovnomerné umývanie a aj rozloženie tlaku na zuboch a ďasnách.

Čo sa týka veľkosti čistiacej hlavice je výhodnejšie uprednostniť tie menšie. Menšia veľkosť hlavice zubnej kefky zabezpečí, že sa s kefkou dostanete aj na menej dostupné miesta pri stoličkách. Priestor v ústnej dutine je predsa obmedzený.

Detské zubné kefky

Malé dieťa v plienke sedí, v rukách má zubnú kefku, ktorú ma v ústach
Dôležitá je aj starostlivosť o mliečne zúbky

Prirodzene, aj o chrup detí je potrebné sa starať. A to už od prvého zúbku. Kvalita mliečneho chrupu má vplyv na trvalé zuby. V prípade zubnej kefky pre bábätká, je možnosť zakúpiť si násadu na prst so štetinkami.

Klasická zubná kefka pre deti CURAkid UltraSoft
Elektrická rotačná zubná kefka určená pre deti ORAL-B BRAUN KIDS
Detská elektrická sonická zubná kefka Philips Sonicare for KIDS

Zubná kefka pre bábätká je vyrobená zo silikónu. Nasádza sa na prst. Do jedného roku nie je potrebné používať zubnú pastu. Tú môžete začať používať po prvom roku. Väčšie detičky si môžu umývať zúbky samé. Avšak, je lepšie ak im rodič zuby dočistí. Ich jemná motorika nie je na dôkladné umytie zubov ešte vycvičená.

Prstová zubná kefka s praktickým puzdrom pre bábätká

Zhrnutie

Týchto pár rád by vám malo dopomôcť k výberu tej najvyhovujúcejšej zubnej kefky pre váš chrup. Pre celkové zhrnutie vlastností správnej kefky je treba mať na mysli, že zubná kefka má byť:

 • jednoduchého tvaru
 • s malou hlavicou
 • jemná, najlepšie sú ultra jemné štetinky, husté a zaoblené
Tri vhodné zubné kefky, biela hore, uprostred modrá a spodná žltá
Vhodná zubná kefka v rôznych farebných prevedeniach

Samozrejme, farba nie je rozhodujúca. Cena bude možno vyššia, ak ste ochotní priplatiť za overenú značku. Dodatočné funkcie sú v prípade klasických zubných kefiek neopodstatnené. Medzizubným priestorom doprajte medzizubnú kefku alebo zubnú niť.

A v prípade, ak vás láka ponuka elektrických zubných kefiek, máte na výber medzi rotačnou kefkou a o niečo drahšou sonickou verziou, čiže ultrazvukovou. Pri oboch je vyššia efektivita, ako v prípade klasiky. Avšak, drahšia možnosť je aj lepšia, čiže sonická zubná kefka.

Infografika znázorňuje najdôležitejšie informácie rozhodujúce pri výbere zubnej kefky
Súhrnné informácie potrebné k výberu správnej zubnej kefky

Kvíz o výbere tej správnej zubnej kefky

10 otázok o správnom či nesprávnom tvrdení o zubných kefkách a starostlivosti o zuby.

 

Je zubná kefka potrebná pri ústnej hygiene?

Z praktického hľadiska je farba kefky nepodstatná

Najdrahšia zubná kefka je aj najlepšia

Je potrebné hodnotiť veľkosť čistiacej hlavice?

Sú elektrické zubné kefky pri umývaní zubov účinnejšie?

Vyhovujúca je kefka, ktorej štetiny sú čo najjemnejšie

Medzizubná kefka nemá opodstatnenie

Rozstrapkaná kefka patrí do

Detský, teda mliečny chrup sa nemusí umývať

Správna zubná kefka má byť

Výborne, vaše odpovede sú správne. Zapamätali ste si to najpodstatnejšie.

 1. Zubná kefka je základom pri odstraňovaní zubného plaku
 2. Farba kefky nie je z praktického hľadiska dôležitá
 3. Pravidlo, že najdrahšia zubná kefka má najvyššiu kvalitu v tomto prípade neplatí
 4. Aj veľkosť čistiacej hlavice je dôležitá. Lepšie sú zubné kefky s malou hlavicou
 5. Efektivita čistenia elektrických zubných kefiek je vyššia
 6. Presne tak, štetiny zubnej kefky by mali byť čo najjemnejšie
 7. Medzizubná kefka dopomáha pri hygiene, vyčistí menej dostupné priestory medzi zubami
 8. Rozstrapkanú zubnú kefku by sme mali vymeniť
 9. Aj mliečny chrup sa musí pravidelne čistiť. Jeho kvalita a zdravie majú vplyv na trvalý chrup
 10. Správna zubná kefka má byť jednoduchá, s malou hlavičkou, a jemným rovnomerným vláknom

Iné zaujímavé zdroje

Ako si správne čistiť zuby?

Ako si správne čistiť zuby?

Naposledy aktualizované 29.06.2017

Prihlásiť na odber noviniek

Autor článku

Bc. Lukáš Tóth

Bc. Lukáš Tóth

Redaktor

Vyštudoval Strednú zdravotnícku školu v Nitre a bakalárske štúdium Urgentnej zdravotnej starostlivosti na UKF v Nitre. Po škole pracoval dva roky na traumatológii. Od roku 2006 v záchrannej zdravotnej službe. V súčasnej dobe stále pôsobí v oblasti prednemocničnej zdravotnej starostlivosti.

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Je jarná a jesenná únava mýtus alebo fakt? Je jarná a jesenná únava mýtus alebo fakt?

Jarná a jesenná únava nie sú mýty. Zmeny počasia, individuálna adaptačná schopnosť jednotlivca a jeho aktuálny zdravotný stav môžu spôsobiť vyčerpanie rôznej intenzity počas týchto...

Fajčenie a jeho dopad na zdravie. Kde to všetko začalo? Fajčenie a jeho dopad na zdravie. Kde to všetko začalo?

Fajčenie predstavuje celosvetový problém , ktorý pripraví o život jednu miliardu ľudí ročne. Napriek tomuto faktu, počet fajčiarov stúpa . Kde sa tu cigarety vzali, ako je možné, že...

Meranie krvného tlaku - zásady správneho postupu Meranie krvného tlaku - zásady správneho postupu

Správne meranie krvného tlaku má svoj význam. Pri nedodržaní určitých zásad môže prísť k chybnému nameraniu vysokého či nízkeho tlaku krvi.

Otrava oxidom uhličitým a oxidom uhoľnatým Otrava oxidom uhličitým a oxidom uhoľnatým

Otravy oxidom uhličitým a oxidom uhoľnatým ohrozujú zdravie a život. Súvisia s vínnou a vykurovacou sezónou. Zásadne sa od sea líšia. 

Ako sa prejavuje otrava hubami a čo treba robiť? Ako sa prejavuje otrava hubami a čo treba robiť?

Otrava hubami sa zaraďuje medzi najfrekventovanejšie typy otráv vôbec. Najčastejšie sa s ňou stretávame počas sezóny zberu a to od apríla až do novembra. 


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.