späť na zoznam článkov

Čo si treba predstaviť pod pojmom zapálené hrdlo?

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth
Čo si treba predstaviť pod pojmom zapálené hrdlo?
Zdroj foto: Getty images

Obdobie zimy sa podpisuje na našej nálade a tiež na zdraví. Epidémie vrcholia a štatistiky chorých sa napĺňajú. Bolesť hrdla je jedným z príznakov, ktorý toto obdobie sprevádza. Čo zápal hrdla vyvoláva? Ako sa pri zápale hrdla vyzbrojiť? Tieto a iné informácie sa dozviete v našom článku.


Máte zapálené a bolestivé hrdlo? Bolí, škriabe, zhoršuje sa to pri prehĺtaní a neprestáva? 

Zimné obdobie je typické zvýšeným výskytom zápalu horných dýchacích ciest. Prečo je tomu tak a aké sú hlavné príčiny?

Dnešný článok sa skladá z dvoch častí.
Prvá sa venuje hrdlu a jeho zápalom.
A samozrejme, aj tomu čo ich najčastejšie vyvoláva.

Druhá, a samostatná, dáva priestor a pozornosť liečbe zápalu hrdla a ľudovým radám ako urýchliť uzdravenie.

Zápal hrdla je jedným z príznakov, ktorý sprevádza ochorenia horných dýchacích ciest.

Medzi ostatné patrí, napríklad zvýšená telesná teplota až horúčka,
ktorú často sprevádza zimnica, teda triaška,
ale taktiež celková slabosť, únava, vyčerpanosť či
bolesť celého
 tela, svalov, kĺbov a hlavy.

Prečítajte si tiež články:
Naše zdravie v lete - slnko, teplo, úrazy a ochorenia
Vplyv klimatizácie na naše zdravie 
Správne používanie klimatizácie 

Čo spôsobuje zápal?

Zápal najčastejšie spôsobujú baktérie a vírusy. Menej často sú to kvasinky.

Stáva sa, napríklad pri chrípke, že sa k základnému ochoreniu pridruží bakteriálny zápal. Vtedy je ochorenie kombinované vírusom a tiež baktériou

baktérie, mikroorganizmy
Zväčšenie mikroorganizmu. Zdroj foto: Thinkstock photos

Z ríše baktérií vyvolávajú zápal hrdla hlavne: 

 • Streptococcus pyogenes
 • Streptococcus pneumoniae
 • Staphylococcus aureus
 • Haemophillus influenzae
 • Neisseria gonorrhoeae
 • Arcanobacterium haemolyticum

Medzi vírusy patria najčastejšie:

 • chrípkový vírus
 • paramyxovírusy
 • koronavírusy
 • pikornavírusy
 • adenovírusy
 • RS vírusy
 • rinovírusy
 • herpes vírus
 • Coxsackie a ECHO vírusy
 • morbilózny vírus
 • EBV a CMV pri infekčnej mononukleóze

Mykotické infekcie sú menej časté. Vznikajú hlavne pri oslabenej imunite. Druhou príčinou môže byť výskyt po liečbe antibiotikami, keď je oslabená vlastná mikrobiálna flóra. Pôvodcom je najčastejšie kvasinka Candida albicans.

Časti hrdla

Hrdlo ako také, sa rozdeľuje do viacerých častí. Tie sa dajú zaradiť pod horné dýchacie cesty a z časti dutinu ústnu. Následne môžeme spomenúť najčastejšie príčiny zápalu hrdla.

Jednotlivé časti sú hltan, hrtan. Hlasivky a mandle sú ich súčasťou. Každá z týchto častí môže byť postihnutá zápalom.

Ten sa prejavuje opuchom, sčervenaním, bolesťou, ťažkosťami s prehĺtaním. Bolesť môže byť pálivá, pichavá, v hrdle môže škriabať. Často je pridružená nádcha alebo kašeľ.

Zápal hltana

Hltan odborne sa nazýva aj pharynx a jeho zápal pharingitída (faryngitída). Má tri časti a to nosovú, ústnu a hrtanovú. Každá z týchto častí môže byť postihnutá zápalom.

Poznáme akútny zápal hltana. Ten sa prejavuje najčastejšie bolesťou hrdla, pri prehĺtaní je zhoršená, prítomné býva aj zdurenie krčných uzlín.

Chronický zápal hltana predstavuje hlavne opakované dlhodobé zápaly. Tie môžu byť spôsobené zlým preliečením akútneho zápalu. Ale ako jeho príčina môže byť aj príliš suché prostredie, fajčenie, tvrdý alkohol. Vyskytuje sa aj pri gastroezofagiálnom refluxe.

Túto oblasť môže postihnúť aj herpangína. Tá je zapríčinená fekálno - orálnym prenosom coxsackie vírusmi. Najčastejšie u detí. Pre nedodržanú hygienu (neumyté ruky).

Kedy je sliznica hltana zapálená, na mäkkom podnebí a na mandliach sa objavujú malé vriedky. Prítomná je bolesť hrdla, zhoršená pri prehĺtaní, a tak isto aj celkové ťažkosti, ako horúčka, slabosť.

Zápal nosohltana je jedným príkladom zápalu jednej jeho časti. Odborne sa nazýva aj nasopharingitída. Patrí medzi najčastejšie. Vyvolávajú ho ako vírusy, tak aj baktérie.

Zápal krčných mandlí

Odborne sa nazýva aj tonzilitída alebo tonsilitis acuta, možno nájsť aj tonsilopharyngitis. Skôr ho poznáme pod názvom angína. Angína je zvieravá bolesť, preložená z latinského angere, čo znamená zvieranie.

Tak isto môže ísť o akútne alebo chronické ochorenie. Pri oboch typoch sú prejavy totožné. Ide hlavne o opuch hrdla, podnebia, bolesť hrdla, zhoršená prehĺtaním, prítomný je zápach z úst.

Samozrejme, sú pridružené aj celkové príznaky. A to hlavne horúčka, slabosť, bolesť hlavy, nechutenstvo. Veľmi časté je zdurenie krčných lymfatických uzlín.

tablety na cmúľanie pri angíne
Na angínu pomôžu aj pastilky na cmúľanie Zdroj foto: Thinkstock photos

 

Najhoršie pri angíne sú jej komplikácie. Pod ne spadajú lokálne ťažkosti ako abces, flegmóna a zápal stredného ucha.

Okrem lokálnych komplikácií sa vyskytujú aj celkové. Sepsa, reumatická horúčka, zápal myokardu, endokardu alebo aj závažná meningitída.

Preto je dôležitá jej včasná liečba. Pri zanedbaní hrozia práve spomínané komplikácie. Ak sa akútna angína nelieči, po opakovaných zápaloch sa stáva chronická.

Zápal hrtanu

Inak ho poznáte aj pod názvom laryngitída. Tá je nočnou morou mamičiek. Najčastejšie postihuje práve deti. A u nich má aj najhorší priebeh.

Je vyvolaná vírusmi a jej príznaky sú štekavý kašeľ, spôsobený zúženým priesvitom dýchacích ciest. Telesná teplota nebýva vyššia ako 38,5°C. Prítomný je chrapľavý a zachrípnutý hlas.

Najčastejšie sa vyskytuje hlavne u detí do 3 rokov. V detskom období je nebezpečná pre zúženie dýchacích ciest opuchom. Dýchacie cesty nie sú v tomto období ešte plne vyvinuté.

Infografika zobrazuje najčastejšie príznaky pri zápale hrdla
Najčastejšie príznaky sprevádzajúce zápal hrdla

Zápal hlasiviek

Hlasivky, odborne zvané glottis, sú súčasťou hrtanu. Teda k ich zápalu prichádza hlavne pri laryngitídach. A môže byť tak isto akútny alebo chronický.

Pri zápale v tejto oblasti je typické zachrípnutie hlasu, oslabenie hlasu alebo až strata hlasu. Pri chronickej forme hrozí aj dlhodobá strata hlasu.

Zápal hrtanovej príklopky

Je bakteriálny zápal hrtanovej príklopky samotnej, ale aj jej okolia. Najčastejšie sa vyskytuje u detí do 6 rokov. Je nebezpečný hlavne svojim náhlym nástupom. Odborne sa nazýva epiglotitída.

Nebezpečný je hlavne pre opuch v danej oblasti a sťažené dýchanie. Okrem toho je prítomná bolesť, sťažené prehĺtanie a s nim spojené slinenie, horúčky a tichá sťažená reč.

Priemerný výskyt je vo veku je 3 - 4 roky. Rodičia si zvyknú mýliť laryngitídu a epiglotitídu. Prirodzene sa boja udusenia dieťaťa. A práve v tomto prípade je epiglotitída nebezpečnejšia.

TIP: v článku o chorobe laryngitída si viete pozrieť tabuľku s hlavným rozdielom laryngitídy a epiglotitídy.

Hlboké krčné infekcie

Nie sú síce časté, ale sú významné. Hlavne pre riziko šírenia či už smerom hore do vnútrolebečnej oblasti alebo dole do hrudnej oblasti.

Ohrození sú hlavne ľudia s oslabenou imunitou, cukrovkári, starší ľudia a onkologicky chorí ľudia. Tento druh zápalu sa šíri hlavne z mandlí alebo z pokazeného zuba.

Jeho príznaky sú hlavne bolesť a opuch hrdla, čo zhoršuje prehĺtanie, opuch krku a jeho obmedzená hybnosť. Pridružiť sa môže aj sťažené dýchanie.

Okrem miestnych príznakov sa vyskytujú aj tie celkové. To sú hlavne horúčka, zimnica, nevoľnosť, slabosť, zrýchlený tep, spomínané zhoršené dýchanie.

Zápaly hrdla v tehotenstve

V tehotenstve je zápal hrdla a jeho liečba mierne skomplikovaná. Treba dať pozor hlavne na telesnú teplotu. Tá by nemala presiahnuť 38°C.

Ohľadom liekov je treba konzultovať lekára. Ten vie zodpovedne poradiť ako zápal hrdla liečiť. Väčšina liekovv tehotenstve zákaz.

Tak isto vie poradiť aj ohľadom domácich receptov. Lebo nie každá bylinka je v tehotenstve vhodná. Pri vyššej dávke by mohla vyvolať neželaný efekt.

Zápal hrdla a deti

Obdobie detstva je špecifické. Nedá sa povedať, že to čo platí na dospelého, tak v rovnakej alebo nižšej miere platí aj u dieťaťa. Nie, tak to nie je.

Detský vek je zvláštny anatomickými odlišnosťami. A pri zápaloch hrdla obzvlášť. Pomery v ich dýchacích cestách sú rozdielne. Na to treba prihliadať aj pri zápaloch hrdla.

Zápal hrdla u detí a bábätiek môže spôsobiť zúženie dýchacích ciest. Zhorší sa cesta pre prienik vzduchu, a to na základe opuchu. Najvážnejšie sú epiglotitída a laryngitída.

Preto pri výskyte ťažkostí je najlepšou voľbou návšteva lekára. Ten dieťa vyšetrí a odporučí najlepší spôsob liečby.

Musí byť pri zápale hrdla horúčka?

Dobrá otázka. Ale odpoveď nie je jednoznačná. Väčšinou je zvýšená teplota sprievodným príznakom pri zápaloch hrdla. Niekedy vystupuje až do horúčky.

Zvýšená telesná teplota je od 37°C do 37,9°C a nad 38°C hovoríme o horúčke.

Ale existujú aj zápaly hrdla bez teploty. Alebo je teplota mierne zvýšená pod úroveň 37 °C. Aj k telesnej teplote treba pristupovať individuálne.

Sú ľudia, ktorí nepoznajú čo je zvýšená telesná teplota alebo horúčka. Alebo na ňu zabudli a zažili ju pred desaťročiami. Ich organizmus pracuje bez jej použitia.

teplomer značí vysokú teplotu horúčku
Horúčka môže, ale i nemusí byť prítomná. Zdroj foto: Thinkstock photos

 

Kvíz o zápale hrdla

Opakovanie problematiky formou kvízu.

Zápal hrdla spôsobujú

Zapálené hrdlo môže spôsobiť aj kvapavka

Zapálené hrdlo je aj pri chrípke

Do hrdla sa zaraďuje hltan aj hrtan, a to aj s hlasivkami

Zápal môže byť

Pri zápale hrdla sa vyskytuje bolesť

Prítomné je aj svrbenie v hrdle

Prehĺtanie zhoršuje bolesť

Laryngitída je častá u detí do 3 rokov

Epiglotitída je najčastejšia u detí do 6 rokov

Výborne. Všetky odpovede sú správne.

 1. Zápal môžu spôsobiť baktérie, vírusy aj kvasinky
 2. Áno, zápal môže vyvolať aj baktéria Neisseria gonorrhoeae, teda kvapavka
 3. Chrípka je častou príčinou zápalu hrdla a horných dýchacích ciest
 4. Do hrdla sa radí hltan aj hrtan
 5. Zápal môže prebiehať akútne, čiže náhle, ale aj chronicky, teda zdĺhavo
 6. Pri zápale hrdla je prítomná bolesť hrdla
 7. Zápal sa môže prejavovať aj svrbením v hrdle
 8. Bolesť sa zhoršuje pri prehĺtaní
 9. Najčastejším obdobím výskytu laryngitídy je vek okolo 3 rokov
 10. Pre epiglotitídu je to do 6 rokov

 

Informácie z iných zdrojov

Naposledy aktualizované 08.12.2021

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Stredná zdravotnícka škola v Nitre mi dala základ pre uplatnenie sa v oblasti zdravia a chorôb. Vďaka nej som 2 roky pracoval na traumatologickej klinike a ambulancii vo FN Nitra. Od roku 2006 som bol zamestnaný v záchrannej zdravotnej službe, kde som zotrval do roku 2017. Bakalárske štúdium som absolvoval na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre v odbore urgentná zdravotná starostlivosť. Bakalársky titul mi umožnil pokračovať v poslaní zdravotníckeho záchranára. Medzičasom som získal miesto na tiesňovej linke 155. V prednemocničnej zdravotnej starostlivosti tak pôsobím do dnešnej doby. Záujem o človeka, zdravie a aj samotné choroby som mal už v detstve, čo mi dalo predpoklad venovať sa tejto téme i v dospelosti. Štúdium a získavanie nových informácií v praxi mi poskytlo skvelý podklad pre písanie odborných textov a to v podobe článkov, ktorým porozumejú i bežní ľudia. Moja záľuba v portáli Zdravotéka má tak pevné základy v rokoch praxe aj v osobnom záujme. Podobne ma zaujíma i zdravá strava, výživa a celkovo zdravý životný štýl. Svoj voľný čas vypĺňam rodinou a športom

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Chrípka u detí: Ako jej predchádzať, aký má priebeh a ako sa lieči? Chrípka u detí: Ako jej predchádzať, aký má priebeh a ako sa lieči?

September, deti začali chodiť do škôlok, škôl. Schladilo sa počasie, prichádza obdobie nachladnutí. Medzi každoročné sezónne ochorenie patrí aj chrípka.

Chrípka v tehotenstve. Je nebezpečná a ako sa lieči? Chrípka v tehotenstve. Je nebezpečná a ako sa lieči?

Nastalo obdobie zvýšeného výskytu ochorení dýchacích ciest. Medzi najčastejšie sezónne ochorenie patrí aj chrípka.

Zábal účinne pomôže znížiť horúčku. Viete, ako ho robiť správne? Zábal účinne pomôže znížiť horúčku. Viete, ako ho robiť správne?

Horúčka najmä u detí dokáže rodičov poriadne znepokojiť. Zvýšená teplota nie je sama o sebe chorobou, ale príznakom. Ak však prekročí určité hranice, je dobré vedieť si s ňou poradiť....

Šarlach, scarlatína a jeho typické príznaky: Ako ho spoznať včas? Šarlach, scarlatína a jeho typické príznaky: Ako ho spoznať včas?

Šarlach patrí k najčastejším bakteriálnym ochoreniam, ktoré postihuje najmä deti vo veku od 3 do 10 rokov. Prejavuje sa najmä exantémom – kožným výsevom, ale aj horúčkou, zimnicou, či...

Angína miluje teplo. Ako sa s ňou vysporiadať počas letných dní? Angína miluje teplo. Ako sa s ňou vysporiadať počas letných dní?

Hnisavá angína alebo bakteriálny zápal mandlí či laicky „zápal hrdla” sa vyskytuje v lete veľmi často. Nepríjemné škriabanie v krku, bolesť hrdla pri prehĺtaní, zmena farby hlasu,...


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov
andrea 30.03.2021 15:55

co si pod tym predstavit? ciste peklo na zemi :D bojovala som s tymi roky rokuce, ked jeden zapal presiel, dalsi bol spat a este horsi... a tie antibiotika, tych som sa nabrala az az, potom som liecila imunitu wobenzymom a bolo po problemoch