späť na zoznam článkov

Čo si treba predstaviť pod pojmom zapálené hrdlo?

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth
Čo si treba predstaviť pod pojmom zapálené hrdlo?
Zdroj foto: Getty images

Obdobie zimy sa podpisuje na našej nálade a tiež na zdraví. Epidémie vrcholia a štatistiky chorých sa napĺňajú. Bolesť hrdla je jedným z príznakov, ktorý toto obdobie sprevádza. Čo zápal hrdla vyvoláva? Ako sa pri zápale hrdla vyzbrojiť? Tieto a iné informácie sa dozviete v našom článku.


Máte zapálené a bolestivé hrdlo? Bolí, škriabe, zhoršuje sa to pri prehĺtaní a neprestáva? 

Zimné obdobie je typické zvýšeným výskytom zápalu horných dýchacích ciest. Prečo je tomu tak a aké sú hlavné príčiny?

Dnešný článok sa skladá z dvoch častí.
Prvá sa venuje hrdlu a jeho zápalom.
A samozrejme, aj tomu čo ich najčastejšie vyvoláva.

Druhá, a samostatná, dáva priestor a pozornosť liečbe zápalu hrdla a ľudovým radám ako urýchliť uzdravenie.

Zápal hrdla je jedným z príznakov, ktorý sprevádza ochorenia horných dýchacích ciest.

Medzi ostatné patrí, napríklad zvýšená telesná teplota až horúčka,
ktorú často sprevádza zimnica, teda triaška,
ale taktiež celková slabosť, únava, vyčerpanosť či
bolesť celého
 tela, svalov, kĺbov a hlavy.

Prečítajte si tiež články:
Naše zdravie v lete - slnko, teplo, úrazy a ochorenia
Vplyv klimatizácie na naše zdravie 
Správne používanie klimatizácie 

 

Čo spôsobuje zápal?

Zápal najčastejšie spôsobujú baktérie a vírusy. Menej často sú to kvasinky.

Stáva sa, napríklad pri chrípke, že sa k základnému ochoreniu pridruží bakteriálny zápal. Vtedy je ochorenie kombinované vírusom a tiež baktériou

baktérie, mikroorganizmy
Zväčšenie mikroorganizmu

Z ríše baktérií vyvolávajú zápal hrdla hlavne: 

 • Streptococcus pyogenes
 • Streptococcus pneumoniae
 • Staphylococcus aureus
 • Haemophillus influenzae
 • Neisseria gonorrhoeae
 • Arcanobacterium haemolyticum

Medzi vírusy patria najčastejšie:

 • chrípkový vírus
 • paramyxovírusy
 • koronavírusy
 • pikornavírusy
 • adenovírusy
 • RS vírusy
 • rinovírusy
 • herpes vírus
 • Coxsackie a ECHO vírusy
 • morbilózny vírus
 • EBV a CMV pri infekčnej mononukleóze

Mykotické infekcie sú menej časté. Vznikajú hlavne pri oslabenej imunite. Druhou príčinou môže byť výskyt po liečbe antibiotikami, keď je oslabená vlastná mikrobiálna flóra. Pôvodcom je najčastejšie kvasinka Candida albicans.

 

Časti hrdla

Hrdlo ako také, sa rozdeľuje do viacerých častí. Tie sa dajú zaradiť pod horné dýchacie cesty a z časti dutinu ústnu. Následne môžeme spomenúť najčastejšie príčiny zápalu hrdla.

Jednotlivé časti sú hltan, hrtan. Hlasivky a mandle sú ich súčasťou. Každá z týchto častí môže byť postihnutá zápalom.

Ten sa prejavuje opuchom, sčervenaním, bolesťou, ťažkosťami s prehĺtaním. Bolesť môže byť pálivá, pichavá, v hrdle môže škriabať. Často je pridružená nádcha alebo kašeľ.

 

Zápal hltana

Hltan odborne sa nazýva aj pharynx a jeho zápal pharingitída (faryngitída). Má tri časti a to nosovú, ústnu a hrtanovú. Každá z týchto častí môže byť postihnutá zápalom.

Poznáme akútny zápal hltana. Ten sa prejavuje najčastejšie bolesťou hrdla, pri prehĺtaní je zhoršená, prítomné býva aj zdurenie krčných uzlín.

Chronický zápal hltana predstavuje hlavne opakované dlhodobé zápaly. Tie môžu byť spôsobené zlým preliečením akútneho zápalu. Ale ako jeho príčina môže byť aj príliš suché prostredie, fajčenie, tvrdý alkohol. Vyskytuje sa aj pri gastroezofagiálnom refluxe.

Túto oblasť môže postihnúť aj herpangína. Tá je zapríčinená fekálno - orálnym prenosom coxsackie vírusmi. Najčastejšie u detí. Pre nedodržanú hygienu (neumyté ruky).

Kedy je sliznica hltana zapálená, na mäkkom podnebí a na mandliach sa objavujú malé vriedky. Prítomná je bolesť hrdla, zhoršená pri prehĺtaní, a tak isto aj celkové ťažkosti, ako horúčka, slabosť.

Zápal nosohltana je jedným príkladom zápalu jednej jeho časti. Odborne sa nazýva aj nasopharingitída. Patrí medzi najčastejšie. Vyvolávajú ho ako vírusy, tak aj baktérie.

 

Zápal krčných mandlí

tablety na cmúľanie pri angíne
Na angínu pomôžu aj pastilky na cmúľanie

Odborne sa nazýva aj tonzilitída alebo tonsilitis acuta, možno nájsť aj tonsilopharyngitis. Skôr ho poznáme pod názvom angína. Angína je zvieravá bolesť, preložená z latinského angere, čo znamená zvieranie.

Tak isto môže ísť o akútne alebo chronické ochorenie. Pri oboch typoch sú prejavy totožné. Ide hlavne o opuch hrdla, podnebia, bolesť hrdla, zhoršená prehĺtaním, prítomný je zápach z úst.

Samozrejme, sú pridružené aj celkové príznaky. A to hlavne horúčka, slabosť, bolesť hlavy, nechutenstvo. Veľmi časté je zdurenie krčných lymfatických uzlín.

Najhoršie pri angíne sú jej komplikácie. Pod ne spadajú lokálne ťažkosti ako abces, flegmóna a zápal stredného ucha.

Okrem lokálnych komplikácií sa vyskytujú aj celkové. Sepsa, reumatická horúčka, zápal myokardu, endokardu alebo aj závažná meningitída.

Preto je dôležitá jej včasná liečba. Pri zanedbaní hrozia práve spomínané komplikácie. Ak sa akútna angína nelieči, po opakovaných zápaloch sa stáva chronická.

 

Zápal hrtanu

Inak ho poznáte aj pod názvom laryngitída. Tá je nočnou morou mamičiek. Najčastejšie postihuje práve deti. A u nich má aj najhorší priebeh.

Je vyvolaná vírusmi a jej príznaky sú štekavý kašeľ, spôsobený zúženým priesvitom dýchacích ciest. Telesná teplota nebýva vyššia ako 38,5°C. Prítomný je chrapľavý a zachrípnutý hlas.

Najčastejšie sa vyskytuje hlavne u detí do 3 rokov. V detskom období je nebezpečná pre zúženie dýchacích ciest opuchom. Dýchacie cesty nie sú v tomto období ešte plne vyvinuté.

Infografika zobrazuje najčastejšie príznaky pri zápale hrdla
Najčastejšie príznaky sprevádzajúce zápal hrdla

Zápal hlasiviek

Hlasivky, odborne zvané glottis, sú súčasťou hrtanu. Teda k ich zápalu prichádza hlavne pri laryngitídach. A môže byť tak isto akútny alebo chronický.

Pri zápale v tejto oblasti je typické zachrípnutie hlasu, oslabenie hlasu alebo až strata hlasu. Pri chronickej forme hrozí aj dlhodobá strata hlasu.

 

Zápal hrtanovej príklopky

Je bakteriálny zápal hrtanovej príklopky samotnej, ale aj jej okolia. Najčastejšie sa vyskytuje u detí do 6 rokov. Je nebezpečný hlavne svojim náhlym nástupom. Odborne sa nazýva epiglotitída.

Nebezpečný je hlavne pre opuch v danej oblasti a sťažené dýchanie. Okrem toho je prítomná bolesť, sťažené prehĺtanie a s nim spojené slinenie, horúčky a tichá sťažená reč.

Priemerný výskyt je vo veku je 3 - 4 roky. Rodičia si zvyknú mýliť laryngitídu a epiglotitídu. Prirodzene sa boja udusenia dieťaťa. A práve v tomto prípade je epiglotitída nebezpečnejšia.

TIP: v článku o chorobe laryngitída si viete pozrieť tabuľku s hlavným rozdielom laryngitídy a epiglotitídy.

 

Hlboké krčné infekcie

Nie sú síce časté, ale sú významné. Hlavne pre riziko šírenia či už smerom hore do vnútrolebečnej oblasti alebo dole do hrudnej oblasti.

Ohrození sú hlavne ľudia s oslabenou imunitou, cukrovkári, starší ľudia a onkologicky chorí ľudia. Tento druh zápalu sa šíri hlavne z mandlí alebo z pokazeného zuba.

Jeho príznaky sú hlavne bolesť a opuch hrdla, čo zhoršuje prehĺtanie, opuch krku a jeho obmedzená hybnosť. Pridružiť sa môže aj sťažené dýchanie.

Okrem miestnych príznakov sa vyskytujú aj tie celkové. To sú hlavne horúčka, zimnica, nevoľnosť, slabosť, zrýchlený tep, spomínané zhoršené dýchanie.

 

silueta tehotnej ženy
Vyššia opatrnosť v tehotenstve

Zápaly hrdla v tehotenstve

V tehotenstve je zápal hrdla a jeho liečba mierne skomplikovaná. Treba dať pozor hlavne na telesnú teplotu. Tá by nemala presiahnuť 38°C.

Ohľadom liekov je treba konzultovať lekára. Ten vie zodpovedne poradiť ako zápal hrdla liečiť. Väčšina liekovv tehotenstve zákaz.

Tak isto vie poradiť aj ohľadom domácich receptov. Lebo nie každá bylinka je v tehotenstve vhodná. Pri vyššej dávke by mohla vyvolať neželaný efekt.

 

Zápal hrdla a deti

Obdobie detstva je špecifické. Nedá sa povedať, že to čo platí na dospelého, tak v rovnakej alebo nižšej miere platí aj u dieťaťa. Nie, tak to nie je.

Detský vek je zvláštny anatomickými odlišnosťami. A pri zápaloch hrdla obzvlášť. Pomery v ich dýchacích cestách sú rozdielne. Na to treba prihliadať aj pri zápaloch hrdla.

Zápal hrdla u detí a bábätiek môže spôsobiť zúženie dýchacích ciest. Zhorší sa cesta pre prienik vzduchu, a to na základe opuchu. Najvážnejšie sú epiglotitída a laryngitída.

Preto pri výskyte ťažkostí je najlepšou voľbou návšteva lekára. Ten dieťa vyšetrí a odporučí najlepší spôsob liečby.

 

teplomer značí vysokú teplotu horúčku
Horúčka môže, ale aj nemusí byť prítomná

Musí byť pri zápale hrdla horúčka?

Dobrá otázka. Ale odpoveď nie je jednoznačná. Väčšinou je zvýšená teplota sprievodným príznakom pri zápaloch hrdla. Niekedy vystupuje až do horúčky.

Zvýšená telesná teplota je od 37°C do 37,9°C a nad 38°C hovoríme o horúčke.

Ale existujú aj zápaly hrdla bez teploty. Alebo je teplota mierne zvýšená pod úroveň 37 °C. Aj k telesnej teplote treba pristupovať individuálne.

Sú ľudia, ktorí nepoznajú čo je zvýšená telesná teplota alebo horúčka. Alebo na ňu zabudli a zažili ju pred desaťročiami. Ich organizmus pracuje bez jej použitia.

 

Kvíz o zápale hrdla

Opakovanie problematiky formou kvízu.

Zápal hrdla spôsobujú

Zapálené hrdlo môže spôsobiť aj kvapavka

Zapálené hrdlo je aj pri chrípke

Do hrdla sa zaraďuje hltan aj hrtan, a to aj s hlasivkami

Zápal môže byť

Pri zápale hrdla sa vyskytuje bolesť

Prítomné je aj svrbenie v hrdle

Prehĺtanie zhoršuje bolesť

Laryngitída je častá u detí do 3 rokov

Epiglotitída je najčastejšia u detí do 6 rokov

Výborne. Všetky odpovede sú správne.

 1. Zápal môžu spôsobiť baktérie, vírusy aj kvasinky
 2. Áno, zápal môže vyvolať aj baktéria Neisseria gonorrhoeae, teda kvapavka
 3. Chrípka je častou príčinou zápalu hrdla a horných dýchacích ciest
 4. Do hrdla sa radí hltan aj hrtan
 5. Zápal môže prebiehať akútne, čiže náhle, ale aj chronicky, teda zdĺhavo
 6. Pri zápale hrdla je prítomná bolesť hrdla
 7. Zápal sa môže prejavovať aj svrbením v hrdle
 8. Bolesť sa zhoršuje pri prehĺtaní
 9. Najčastejším obdobím výskytu laryngitídy je vek okolo 3 rokov
 10. Pre epiglotitídu je to do 6 rokov

Informácie z iných zdrojov

Video o zápale hrdla

Video o zápale hrdla

Naposledy aktualizované 30.04.2020

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Vyštudoval Strednú zdravotnícku školu v Nitre a bakalárske štúdium Urgentnej zdravotnej starostlivosti na UKF v Nitre. Po škole pracoval dva roky na traumatológii. Od roku 2006 v záchrannej zdravotnej službe. V súčasnej dobe stále pôsobí v oblasti prednemocničnej zdravotnej starostlivosti.

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Dôležitosť pitného režimu: Čo je nedostatočný či nadmerný príjem tekutín? + výpočet Dôležitosť pitného režimu: Čo je nedostatočný či nadmerný príjem tekutín? + výpočet

Máte správny pitný režim? Pijete veľa či málo vody? Aké tekutiny sú vhodné a nevhodné? Čo ovplyvňuje potrebu vody a na čo by sme nemali zabudnúť?

Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 6. 7. 2020 Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 6. 7. 2020

Koronavírus je kmeň vírusu prenášajúci sa kvapôčkovou infekciou a spôsobuje ochorenie COVID-19. Prvý raz koronavírus indentifikovali na konci roka 2019 v Číne.

Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 6. 7. 2020) Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 6. 7. 2020)

Koronavírus zasiahol do životov obyvateľov Slovenska, ale aj iných svetových krajín. Celosvetovo sú nakazené tisíce ľudí, mnohí vírusu aj podľahli.

Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku ku dňu 6. 7. 2020 Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku ku dňu 6. 7. 2020

Po prvý raz bol koronavírus identifikovaný v Číne. Vedci neskôr zistili, že pochádza z nakazeného zvieraťa, ktoré skonzumoval človek.

Prečo je dehydratácia u detí nebezpečná? Aké má príznaky? Prečo je dehydratácia u detí nebezpečná? Aké má príznaky?

Dehydratácia začína byť opäť aktuálnou témou, a to hlavne pre horúce letné počasie. Samozrejme, jej vznik môžu zapríčiniť rôzne ochorenia, napríklad s hnačkou či horúčkou. Komplikuje...


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.