späť na zoznam článkov

Ako zvýšiť testosterón prírodne? Tabletky aj injekcie pomôžu tiež

Autor: Informačný servis Ako zvýšiť testosterón prírodne? Tabletky aj injekcie pomôžu tiež
Zdroj foto: Getty images

Muži sa s problémom klesajúceho testosterónu stretávajú už pomerne skoro, zhruba po tridsiatom roku veku. Tento pokles má na ich život veľmi negatívny vplyv. Preto je treba klesajúci hladinu pomáhať stabilizovať a tým pádom pomôcť mužom riešiť problémy s klesajúcou vitalitou a libidom.


Muži sa s problémom klesajúceho testosterónu stretávajú už pomerne skoro, zhruba po tridsiatom roku veku. Tento pokles má na ich život veľmi negatívny vplyv. Preto je treba klesajúci hladinu pomáhať stabilizovať a tým pádom pomôcť mužom riešiť problémy s klesajúcou vitalitou a libidom.

Tentokrát ale začneme od Adama, teda od toho, čo to vlastne testosterón je, aké má účinky a vzápätí sa dostanete aj k otázke, ako zvýšiť jeho hladinu prírodným spôsobom.

Hladina testosterónu pomaly klesá

V úvode je potrebné povedať, že testosterón je steroidným hormónom pochádzajúcim zo skupiny androgénov. Ide o vôbec najdôležitejší mužský hormón, ktorý pomáha mužom v tom, aby boli výkonní, vitální, zdraví. V niektorých prípadoch až silní alfa samci... Všetko má ale jeden háčik.

Kým mladí muži okolo dvadsiatky majú testosterónu veľa, akonáhle na chlapa udrie tridsiatka, začnú hodnoty testosterónu postupne klesať. Spočiatku síce len o málo, asi percento až dve ročne, ale pokles to je.

A samozrejme po určitej dobe sa tento proces aj zreteľne prejaví. Dokonca vedecké štúdie hovoria o tom, že pokles testosterónu je trendom nielen posledných rokov, ale vlastne celého storočia. Predtým mali muži testosterónu viac.

Príčiny poklesu testosterónu

Samozrejme je z veľkej časti na vine nevhodný a nezdravý životný štýl. Prejedáme sa potravinami, ktoré majú k zdravej výžive naozaj veľmi ďaleko. Veľmi málo sa hýbeme, väčšinu času sedíme, máme minimum fyzickej práce oproti chlapom, povedzme, polstoročie dozadu.

V minulosti ľudia oveľa viac telesne pracovali, pohybovali sa na čerstvom vzduchu a tým pádom boli po všetkých stránkach zdravší a rozhodne nemuseli riešiť otázky, ako zvýšiť testosterón. Mali ho prirodzene dosť.

Navyše sa dnes veľa stresujeme, máme silný kontakt s rôznymi chemikáliami, životné prostredie je znečistené. Nejde iba o jeden faktor, ktorý by klesanie testosterónu spôsobil, je ich oveľa viac.

Účinky testosterónu

Samozrejme by sme sa teraz mohli začať baviť na tému, aké sú prírodné zdroje testosterónu a ako napraviť jeho pokles. Ale než sa do toho pustíme, najskôr si musíme objasniť, aké má účinky testosterón, aby sme pochopili, v čom je jeho prínos.

Predovšetkým veľmi účinne pomáha stavať svalovú hmotu a zároveň podporuje spaľovanie podkožného tuku a jeho premenu na energiu. Preto práve pokles svalovej hmoty, a naopak priberanie tukových zásob je, žiaľ, jedným z sprievodných javov poklesu hladiny tohto hormónu.

Zároveň testosterón zvyšuje libido a chuť na sex, podporuje silnú erekciu a sexuálnu výkonnosť. Zároveň sa stará aj o lepšiu kondíciu srdca a kostí v tele.

V neposlednom rade tiež posilňuje vitalitu, celkovú náladu, motivuje k vyšším výkonom. Práve testosterón je zodpovedný za mužskú túžbu po uznaní a úspechu.

Zvýšenie testosterónu prírodne

Teraz už sa môžeme pustiť do niekoľkých tipov, ako testosterón zvýšiť prírodným spôsobom a zlepšiť tak jeho pozitívne účinky na mužský organizmus.

Dobre spite. Jednoduchá rada, že? Je ale aj vedecky dokázané, že muži, ktorí spia menej (pod 5 hodín) majú nižšiu hladinu testosterónu.

Nestresujte sa. Opäť je dokázané, že hormón kortizol, ktorý vzniká pri strese, je doslova zabijakom testosterónu.

Samozrejme dokáže hladinu testosterónu veľmi úspešne zvyšovať pravidelný sex.

Ďalej je dôležité, aby vaše telo malo dostatok vitamínov a minerálov. Jedine v takom prípade si totiž dokáže hormón správne vyprodukovať.

Z vitamínov na to potrebuje hlavne B6, C, D a H, z minerálov predovšetkým zinok, selén a horčík.

Primulus - Tabletky na zvýšenie testosterónu

Pretože bežná strava často neobsahuje dostatok spomínaných látok, je vhodné pre ich dodanie siahnuť aj k doplnkom stravy ako napríklad Primulus.

Ide o prírodný produkt na predaj, ktorý povzbudí. Potravinové doplnky na  zvýšenie tvorby testosterónu nájdeme na trhu v drvivej väčšine vo forme tabliet.

Testosterónové injekcie a vedľajšie účinky?

Samozrejme, je možné telu dodávať priamo zlúčeninu hormónu samotného. Máme tu na mysli injekcie, ktorú obsahujú testosterón. V prípade injekčného podania sa dodáva veľmi často testosterón propionát, chemicky ide o ester testosterónu.

Výhodou tohto podania hormónu je, že vedľajšie účinky testosterónu v tomto prípade nie sú také silné ako u iných testosterónových injekcií.

Rad opatrení máte vo svojich rukách

Vyššia hladina testosterónu je spojená aj s úspechom. V zamestnaní, v živote, snaha o úspech je dôležitá. Ďalej by malo mať telo i dostatok sacharidov, hlavne tých komplexných.

Pochopiteľne za predpokladu, že budete pravidelne cvičiť. Aj to je totiž dokázané, že príjem sacharidov súvisí s hladinou testosterónu. Podobne je dôležitý aj prísun kvalitných nenasýtených tukov.

Pozor však na mlieko, v ktorom sa môže vyskytovať viac estrogénu a tým pádom sa znižuje hladina testosterónu. So zvýšenou konzumáciou mlieka preto opatrne.

Potraviny, ktoré zvyšujú hladinu testosterónu

Naproti tomu niektorými potravinami môžete tvorbu testosterónu zvýšiť. Ide napríklad o vajcia, hovädzie mäso, avokádo, cesnak, brokolicu, špenát, mandle, olivový olej, probiotiká.

Naopak, iným potravinám je potrebné sa vyhnúť, a to hlavne alkoholu, transmastným tukom, ľanovým semienkam a tiež výrobkom zo sóje alebo aj zo zelenému čaju, ktorý je inak veľmi zdravý.

Žiaduce je piť dostatok vody a pomôže aj studená sprcha. Nie je od veci si pre zvýšenie hladiny testosterónu tiež zacvičiť a sústrediť sa skôr na silové a intenzívne cviky. Skrátka, mnohé opatrenia na zvýšenie testosterónu máte vo svojich rukách.

Naposledy aktualizované 22.02.2018

Autor článku

Informačný servis

Informačný servis

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 3. 7. 2020 Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 3. 7. 2020

Koronavírus je kmeň vírusu prenášajúci sa kvapôčkovou infekciou a spôsobuje ochorenie COVID-19. Prvý raz koronavírus indentifikovali na konci roka 2019 v Číne.

Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 3. 7. 2020) Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 3. 7. 2020)

Koronavírus zasiahol do životov obyvateľov Slovenska, ale aj iných svetových krajín. Celosvetovo sú nakazené tisíce ľudí, mnohí vírusu aj podľahli.

Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku ku dňu 3. 7. 2020 Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku ku dňu 3. 7. 2020

Po prvý raz bol koronavírus identifikovaný v Číne. Vedci neskôr zistili, že pochádza z nakazeného zvieraťa, ktoré skonzumoval človek.

Úpal, úžeh, leto, slnko, teplo, zdravie. Poznáte, rozdiel a príznaky? Úpal, úžeh, leto, slnko, teplo, zdravie. Poznáte, rozdiel a príznaky?

Slovo úpal nám rezonuje v ušiach hlavne počas letných dní. Teplo a slnko dokáže vyčerpať dieťa, dospelého, tehotnú ženu či seniora. Ak je horúčavy a slnenia príliš, zanechá to následky...

Letné chrípky a prechladnutia u detí. Viete, ako sa im vyhnúť? Letné chrípky a prechladnutia u detí. Viete, ako sa im vyhnúť?

Hoci leto nie je typickým obdobím chrípok a prechladnutí, často sa mu práve vtedy nevyhneme. Zmena prázdnin či dovolenky na sústavnú starostlivosť o malých pacientov nie je príjemná pre...


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov
Majo 31.01.2019 17:15

u mna pomohol penimax zo superlove ten podporil tvorbu testosteron papierovo a v reale mam erekciu jak drak