späť na zoznam článkov

Atopický ekzém - trápi aj vaše dieťa ?

Atopický ekzém - trápi aj vaše dieťa ?

Výskyt ekzémov vo svete celosvetovo narastá. Ich nárast súvisí s neustálym zhoršovaním podmienok životného prostredia, kvality potravín, používaním kozmetických a čistiacich prostriedkov, prašnosťou prostredia. Ekzém je ochorenie kože, ktoré postihuje rôzne vekové kategórie, prejavuje sa zmenami na koži a svrbením. 


Atopický ekzém vzniká na podklade alergií. U detí sa môžeme stretnúť okrem atopického ekzému s kontaktným ekzémom, alergickým ekzémom, plienkovou dermatitídou a seboroickým ekzémom. Ako ich odlíšíť, aké sú prejavy a ako liečiť atopický ekzém? 

Atopický ekzém - atopická dermatitída

Atopia znamená druh alergickej reakcie, zahŕňa atopický ekzém, astmu a sennú nádchu.

Atopický ekzém je chronické, opakujúce sa , zápalové ochorenie kože, ktoré výrazne svrbí. Na tele má typické miesta výskytu, koža je suchá. Okrem nepríjemných telesných prejavov spôsobuje aj psychosociálne problémy, pocity menejcennosti, nižšie sebavedomie zvlášť v čase dospievania.

Postihuje všetky vekové kategórie, o niečo viac ženy, najčastejšie sa prejaví u detí v kojeneckom veku, trpí ním až 15 - 20 % detskej populácie, vekom sa prejavy zmierňujú až úplne vymiznú. Len v 3. - 5. % pretrváva až do dospelosti.

Asi u 1/3 postihnutých sa vyvinie aj astma, alebo alergická nádcha. Liečba je dlhodobá.

Faktory ovplyvňujúce vznik atopického ekzému

 • genetika - má veľký podiel pri vzniku, až 70 % pacientov s atopickou dermatitídou má v rodinnej anamnéze niektoré z atopických ochorení
 • imunologická odpoveď
 • defekt kožnej bariéry - v rohovej vrstve epidermy je znížený obsah tukov, čo sa prejavuje ako suchá koža, cez ktorú ľahšie prenikajú alergény a dráždivé látky

Spúšťačmi môžu byť

 • alergény v ovzduší - prach, plesne, roztoče, baktérie, kvasinky, vírusy, kontakt so zvieratami
 • alergény v potrave - citrusové plody, kakao, orechy, kravské mlieko, vajíčka, mak
 • mechanické dráždenie - tesné, priliehavé odevy
 • stres
 • hormonálne zmeny u žien
 • vplyv vonkajšieho prostredia - zima, teplo
 • nedostatok spánku
 • fajčenie

Prejavy atopického akzému

Priebeh ochorenia sa typicky mení vekom, avšak niektoré fázy môžu chýbať. Striedajú sa obdobia zhoršenia a zlepšenia ochorenia.

1.fáza - atopický ekzém u dojčiat - vzniká okolo 3. - 6. mesiaca, trvá niekoľko mesiacov až do 2. rokov. 

Prvé príznaky vznikajú na tvári, začervenanie, vznik pľuzgierov, mokvanie, tvoria sa chrastičky. Postihnutá koža výrazne svrbí, dieťatko sa škriabe, je nepokojné, zle spí. Rozškriabané miesta sa môžu ľahko infikovať.

Prejavy sa môžu ďaľej šíriť na celú tvár, do vlasov, na predlaktia, predkolenia a niekedy aj na trup.

2.fáza -  od detského veku do puberty postihnuté miesta sa menia. Ekzém sa najčastejšie vyskytuje v miestach hybov končatín, na krku a chrbtovej strane rúk a nôh.

lichenifikácia- zhrubnutie kože pri atopickom ekzéme
lichenifikácia- zhrubnutie kože pri atopickom ekzéme. Foto: Thinkstock

Miesta sú červené, neostro ohraničené, vznikajú pľuzgiere, koža je rozškriabaná, s chrastičkami. Nechty dokonca môžu byť výrazne lesklé z neustáleho škriabania sa. 

Vzniká lichenifikácia - koža je výrazne zhrubnutá s výrazným reliéfom, najmä v lakťových a podkolenných jamách.

Pri zápaloch sa niekedy vyskytujú aj zmeny farby kože, časom po ústupe zápalu, sa upravia

3.fáza - po puberte u dospelých - postihnuté miesta sú čelo, okolie očí, šija, ruky, predkolenia, hrudník. Ložiská sú hnedočervené, neostro ohraničené, koža je suchá s bielymi šupinkami, rozškriabaná, s pľuzgierikmi, chrastičkami a lichenifikáciami. Nepostihnutá koža je nápadne bledá, vlasy môžu byť redšie v dôsledku zápalu.

Atopický ekzém môže spôsobiť podráždenie spojiviek, šedý zákal s odchlípením sietnice.

Komplikáciami sú rôzne infekcie spôsobené napr. stafylokokom alebo herpesom.

Liečba atopického ekzému

Diagnóza sa stanoví podľa osobnej a rodinnej anamnézy, zhodnotí sa priebeh ochorenia a vyšetrí sa koža.

Liečba je komplikovaná a dlhodobá. Spočíva v dodržiavaní zásad v oblasti vylúčenia alergénov z potravy, prostredia, eliminácii stresov. Vhodné je nosenie voľného odevu.Potrebné je naučiť sa dodržiavať správne hygienu, základom je hydratovať a premasťovať pokožku, napr. olejovými kúpeľmi.

V akútnom štádiu ochorenia sa aplikujú obklady so skľudňujúcim a vysušujúcim účinkom, kortikoidové maste, antibiotiká pri zápaloch a antihistaminiká proti svrbeniu.

Využívajú sa aj iné liečebné postupy, najmä fototerapia, kúpeľná liečba - napr. v Smrdákoch.

Vhodné je naučiť sa sledovať, čo vyvolalo zhoršenie ochorenia, čím sa dá zabrániť v budúcnosti recidíve ochorenia.

Nie každý ekzém je atopický

začervenanie kože pri kontaktnom ekzéme
Začervenanie. Foto: Thinkstock

Plienková dermatitída

U detí sa s ňou stretávame asi najčastejšie. Koža pod plienkou je neustále dráždená vlhkom, teplom, ľahko sa preto zaparí.

Vzniká začervenanie, sprvu hladké, neskôr je koža drsná. Môžu sa vytvoriť až pľuzgieriky.

Zo začiatku postihnuté miesto svrbí, neskôr bolí, štípe. Ekzém je lokalizovaný len v miestach pod plienkou, nerozširuje sa.

Kontakný ekzém

Je alergické zápalové ochorenie kože, vznikne za niekoľko hodín až dní v mieste, ktoré je v kontakte s alergénom, po opakovanom styku s pokožkou napr. po použití kozmetiky, kontakte s chemikáliami, kovmi, farmaceutickými prípravkami, rastlinami.

Koža je červená, svrbí, môžu sa vytvoriť pľuzgiere.

Seboroická dermatitída

žihľavka alergický ekzém - malé pupence vystupujú nad úroveň pokožky
Žihľavka. Foto: Thinkstock

Postihuje pokožku hlavy, tváre a trupu, vzniká v miestach bohatých na mazové žľazy. Je to chronické zápalové ochorenie kože. Prejavuje sa u detí žltými šupinkami, ktoré pevne priliehajú na pokožku, u dospelých sú šupinky belavé, suché.

Zvyčajne nesvrbí.

Alergický ekzém - žihľavka

Vzniká veľmi rýchlo, šíry sa do okolia v priebehu niekoľkých minút až hodín, histamín ktorý sa uvoľní pri alergickej reakcii spôsobuje začervenanie, vznik malých pupencov, ktoré vystupujú nad úroveň kože a miesto intenzívne svrbí.

Naposledy aktualizované 24.10.2018

Prihlásiť na odber noviniek

Autor článku

Bc. Martina Šmidova

Bc. Martina Šmidova

Redaktor
Vyštudovala Strednú zdravotnícku školu a Urgentnú zdravotnú starostlivosť na UKF. Pracovala vo FN Motol na onkológii, v PN Bohunice a Veľké Zálužie, na KAIM v Nitre a OAIM Zlaté Moravce. Od roku 2010 pôsobí ako zdravotnícky záchranár.
Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Epstein - Barrovej vírus ako ho nepoznáte Epstein - Barrovej vírus ako ho nepoznáte

Infekčná mononukleóza je závažné ochorenie imunitného systému spôsobené Epstein - Barrovej vírusom . Zároveň sa považuje za jeho typický klinický prejav. Prítomnosť EBV spolu s...

Ako sa vyhnúť bolestiam chrbta? Ako sa vyhnúť bolestiam chrbta?

U niekoho každodenný problém u iného novovzniknutá prekážka. Bolesť chrbta spôsobuje komplikácie v každodennom živote človeka. 

Nestrácajte čas, chránte svoju pečeň už teraz! Nestrácajte čas, chránte svoju pečeň už teraz!

Pečeň je životne dôležitý orgán s obrovskou regeneračnou schopnosťou . Napriek schopnosti regenerácie je denne zaťažovaná z vonka, a preto je dôležité ju chrániť a pravidelne...

Ako dostať astmu pod kontrolu v piatich bodoch Ako dostať astmu pod kontrolu v piatich bodoch

Astma bronchiale je závažné ochorenie priedušiek, ktoré výrazne ovplyvňuje  kvalitu života pacienta . Ak chcete žiť plnohodnotnejšie, musíte ju mať pevne pod kontrolou . Ako na to?

Búši vám srdce v pokoji, či po jedle? Čo to môže znamenať? Búši vám srdce v pokoji, či po jedle? Čo to môže znamenať?

Keď sa nám rozbúcha srdce pri námahe alebo psychickom rozrušení, väčšinou tomu nepripisujeme žiaden význam. V kľude to už ale úplne bežné nie je.


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov
Júlia 23.06.2019 21:59

Dcéra má extrémne suchú pokožku s nábehom na ekzém. Vždy sa to zhorší v lete pri kúpaní v bazénoch. Pred každým kúpaním pomáhá natrieť mastným krémom, prírodným a neparfémovaným.

Lena 22.05.2019 19:39

Malý mal červenú podráždenú pokožku na čele a ručičkách. Vynechali sme vlnené oblečenie, všetko len bavlna. Hrozili atopickým ekzémom. Používali sme prírodnú kozmetiku a opatrne s príkrmom. Našťastie to ustúpilo a syn teraz trpí len suchou pokožkou.