Čo je Seboroická dermatitída? Aké má príznaky, príčiny? + Delenie

Čo je Seboroická dermatitída? Aké má príznaky, príčiny? + Delenie
Zdroj foto: Getty images

Seboroická dermatitída nie je závažným kožným ochorením. Ale zásadne ovplyvňuje kvalitu nášho života.

Charakteristika

Seboroická dermatitída patrí medzi časté kožné ochorenia. Pomenovanie seboroická dermatitída je odvodené z latinského slova sebum = maz a gréckeho slova rhein = prúdiť.

Mnohí z nás poznajú toto ochorenie pod názvom mliečna chrasta.

Ochorenie po prvý raz v roku 1887 popísal nemecký dermatológ Paul Gerson Unna.  V tom čase bolo známe pod názvom seboroický ekzém. V roku 1953 Wolfgang Nikolowski zmenil názov ochorenia na seboroickú dermatitídu.

Seboroická dermatitída bola po dlhú dobu jednou veľkou neznámou. Kligman v roku 1979 vtedajšie poznatky o nej zhrnul takto: „... choroba, o ktorej nie je nič známe a čo bolo napísané, je nesprávne alebo nepodstatné“.

Seboroická dermatitída je definovaná ako chronické zápalové ochorenie kože. Má chronický a často recidivujúci priebeh. Objavuje sa na viditeľných miestach. Z tohto dôvodu môže závažným spôsobom ovplyvniť psychiku pacienta.

Ochorením trpí približne 3 % populácie. Častejšie postihuje mužov ako ženy. Seboroická dermatitída nepatrí medzi prenosné ochorenia. Mnohí z nás si myslia, že ochorenie postihuje len deti.

U pacientov sa môže objaviť v troch vekových kategóriách:

  1. u detí v období prvých troch mesiacov života
  2. v období adolescencie
  3. medzi 30. až 60. rokom života

Príčiny

Doposiaľ nie sú známe presné príčiny seboroickej dermatitídy.

Predpokladá sa, že pri vývoji ochorenia zohrávajú dôležitú úlohu:

Zvýšená tvorba kožného mazu

Vývody mazových žliaz sa nachádzajú na celom kožnom povrchu. Výnimkou sú dlane a stupaje. Ich najvyššia hustota je v oblasti kapilícia (vlasatá časť hlavy), na tvári, na hrudníku a na chrbte.

Kožný maz plní v ľudskom tele mnoho úloh:

  • ochraňuje pred ultrafialovým žiarením
  • zabezpečuje ochranu pred pôsobením chemických látok
  • chráni kožu pred mikrobiálnou kolonizáciou
  • podieľa sa na epidermálnej diferenciácii
  • zúčastňuje sa na špecifických hormonálnych reakciách a produkcii feromónov

Kožný maz je zložený z triacylglycerolov, mastných kyselín, skvalénu, esterov cholesterolu, voskov a sterolov. Tvorbu kožného mazu riadia hormóny. V nasledujúcej časti si vysvetlíme vzťah medzi tvorbou kožného mazu a vznikom seboroickej dermatitídy.

Pozrite si aj: 
Mastná pokožka: Trápi vás extrémne mastná pokožka? Prečo je tomu tak?

Vplyvom materských androgénov sú mazové žľazy aktívne v novorodeneckom a dojčenskom období. Z tohto dôvodu sa ochorenie objavuje u detí v prvých troch mesiacoch života. Neskôr sa ich veľkosť zmenšuje. Tvorba kožného mazu prudko klesá.

V období puberty vplyvom cirkulujúcich androgénov sa tvorba kožného mazu opäť zvyšuje. Pričom u mužov je vyššia tvorba kožného mazu ako u žien.

Muži a ženy na schodoch, zobrazenie, že muži sú viac postihnutí ochorením, než ženy
U mužov je tvorba kožného mazu vyššia ako u žien. Hlavne v období puberty. Zdroj foto: Getty images

Z uvedeného vyplýva, že kožný maz zohráva dôležitú úlohu pri vývoji seboroickej dermatitídy: 

  1. Maximum výskytu ochorenia časovo koreluje s obdobiami najvyššej aktivity mazových žliaz (dojčatá, adolescenti a mladí dospelí).
  2. Najčastejšie postihuje oblasti s najvyššou hustotou mazových žliaz.
  3. Vyskytuje sa častejšie u mužov ako u žien.

Lipofilné kvasinky rodu Malassezia

Lipofilné kvasinky potrebujú na svoje prežitie prostredie s dostatočným obsahom tukových látok. Kožný maz predstavuje bohatý zdroj triacylglycerolov.

Z tohto dôvodu sa kvasinky rodu Malassezia prispôsobili na život v prostredí horných vrstiev kože. Tie sú pokryté tenkým filmom potu a kožného mazu. Čiže poskytujú pre ich život vhodné podmienky.

Do rodu Malassezia radíme 13 druhov, z nich sa na ľudskej koži najčastejšie vyskytujú M. restricta, M. globosa a M. sympodialis.

Vedeli ste, že...
Niektoré druhy malassezií sú súčasťou normálnej mikrobiálnej flóry ľudskej kože. Malasseziami je kolonizovaných 80 – 100 % zdravých dospelých ľudí.

Seboroická dermatitída je vyvolaná abnormálnou odpoveďou pacienta (hostiteľa) na ich prítomnosť. Kvasinky rodu Malassezia rozkladajú triacylglyceroly. Pre svoj metabolizmus využívajú uvoľnené špecifické nasýtené mastné kyseliny.

Nevyužité nenasýtené mastné kyseliny nechávajú na kožnom povrchu. Tie môžu vyvolať lokálne kožné podráždenie. Uvedeným mechanizmom dochádza k zmene zloženia kožného mazu. Čiže narastá zastúpenie voľných mastných kyselín a klesá zastúpenie triacylglycerolov.

Individuálna citlivosť jedinca na iritačné pôsobenie zložiek kožného mazu

Predpokladá sa, že individuálna citlivosť je spôsobená vrodenou chybou permeabilnej bariéry hornej vrstvy kože.

Nenasýtené mastné kyseliny, ktoré sa vo väčšom množstve nachádzajú na povrchu kože, môžu u individuálne citlivého jedinca vyvolať zápalovú reakciu.

Vznik zápalovej reakcie je zapríčinený stimuláciou metabolizmu kyseliny arachidónovej a následným uvoľnením mediátorov zápalu.

Medzi rizikové faktory zaraďujeme:

  • nadmerné potenie (hyperhidrózu)
  • genetické faktory
  • obezitu
  • stres
  • klimaktérium
  • niektoré ochorenia (Parkinsonova choroba, diabetes mellitus, Cushingova choroba)
  • kožné choroby (akné, rozacea)
  • aplikáciu olejových prípravkov na kožu
  • systémové používanie kortikosteroidov, imunosupresív
  • klimatické faktory

Na seboroickú dermatitídu sa môžu podobať aj kožné príznaky pri nedostatku zinku. Známe sú aj poruchy metabolizmu mastných kyselín. Ochorenie môže vyvolať aj nedostatok vitamínu B.

Seboroická dermatitída sa často vyskytuje pri imunitnej nedostatočnosti podmienenej infekciou vyvolanou HIV (50 % prípadov). U mladých ľudí môže byť diagnosticky dôležitým ukazovateľom získaného syndrómu imunitnej nedostatočnosti.

Spúšťacie mechanizmy môžeme rozdeliť do 3 skupín:

  1. konštitučne podmienená – mikrobiálne, alimentárne, metabolické, neuropatické príčiny
  2. sekundárna – hormonálne, alergicko-toxické príčiny
  3. kombinácia predchádzajúcich skupín

Príznaky

Základným prejavom seboroickej dermatitídy je ostro ohraničené začervenané ložisko, na ktorom nachádzame mastné šupinky žltkastej farby.

Rozdelenie seboroickej dermatitídy podľa veku

1. Seboroická dermatitída u detí

Tento typ postihuje deti počas prvých 4 týždňoch až 3 mesiacov života. Avšak môže vzniknúť aj v priebehu prvého 1,5 roka. Objavuje sa najmä v oblasti temena, na tvári, krku a na veľkých intertriginóznych plochách.

Malé dieťa, novorodenec, spí, na hlavičke má deboreu a šupiny
Deti postihuje najmä počas prvých 4 týždňov až 3 mesiacov života. Zdroj foto: Getty images

Príznaky ochorenia sa objavujú najmä v oblasti temena hlavy. Z tohto dôvodu sa označuje aj ako cradle cap (čiapočka z kolísky).

V oblasti temena (nad prednou fontanelou) sa objavuje rôzne hrubý nános mastných, zhrubnutých a žlto sfarbených šupín.

Príznaky ochorenia sa môžu šíriť do obočia a strednej časti tváre. V týchto oblastiach sa prejavuje svetlo červenými ostro ohraničenými a mierne olupujúcimi sa ložiskami.   

Počas ochorenia sú často postihnuté intertriginózne oblasti a kožné riasy (krk, axily, plienková oblasť). Tie sú charakteristické hromadením vlhkosti a tepla. V týchto lokalitách sa tvoria rôzne veľké, zápalovo začervenané ložiská.

V intertriginóznych oblastiach môžu mokvať.

Vplyvom zaparenia ložísk môže dôjsť k sekundárnej bakteriálnej (Staphylococcus aureus, Pseudomonas aeruginosa) alebo mykotickej infekcii (Candida albicans, Epidermophyton floccosum).

2. Seboroická dermatitída u dospelých

V dospelosti sa môžu objaviť mastné alebo suché a vo väčšine prípadov belavé šupiny (dandruff/pityriasis capitis). Olupovanie nemusí byť sprevádzané nadprodukciou mazu. Svrbenie chýba alebo je len mierne.

Muž so seboreou na brade, tvár začervenaná s príznakom dermatitídy
V dospelosti sa vyskytujú mastné alebo suché lokality. Sfarbenie ložísk je začervenané s olupovaním belavých šupín. Zdroj foto: Getty images

V praxi rozlišujeme niekoľko foriem seboroickej dermatitídy...

Seboroický ekzematid

Seboroický ekzematid je považovaný za najmiernejšiu formu ochorenia.  Ekzematidy sú lokalizované najmä na trupe. Vo väčšine prípadov trvajú niekoľko týždňov. Zvyčajne ustupujú spontánne.

Ložisková seboroická dermatitída

Je charakterizovaná ako úplne rozvinutý stav s chronickým, často recidivujúcim priebehom. Vyskytuje sa najmä v oblasti kapilícia (vlasmi pokrytá časť hlavy), retroaurikulárnej oblasti, vonkajších zvukovodoch a strednej časti obočia.

Vyskytuje sa aj v intertriginóznych oblastiach (krk, axily, pupok).

Ložiskovú seboroickú dermatitídu rozdeľujeme

  • Seboroická dermatitída kapilícia (dermatitis seborrhoica capilitii)

Touto formou ochorenia trpí približne 10 % populácie. Objavuje sa najmä v 3. a 4. dekáde života. Ochorenie sa najprv prejavuje začervenaním a olupovaním.

Neskôr dochádza k vzniku rôzne veľkých ložísk, ktoré majú sklon k ďalšiemu šíreniu až na čelo, krk, do vonkajšieho zvukovodu a retroaurikulárne.

V miernej forme dochádza k tvorbe lupín, ktoré môžu byť suché, drobné a majú belavé sfarbenie. V niektorých prípadoch môžu byť väčšie, žlto sfarbené a mastné.

Seborea vo vlasoch ženy, lupiny pre seboroickú dermatitídu
Šupiny, lupiny vo vlasoch pri seborei. Zdroj foto: Getty images
  • Seboroická dermatitída tváre (dermatitis seborrhoica facieii)

Príznakmi tohto typu seboroickej dermatitídy sú ložiská nepravidelného ohraničeného začervenania s mastným olupovaním. Vyskytuje sa najmä v centrálnej časti tváre (stredná časť obočia, nos).

V niektorých prípadoch sa môže vyskytnúť citlivosť na svetlo.

  • Seboroická dermatitída trupu (dermatitis mediothoracica seborrhoica figurata)

Medzi príznaky ochorenia patria začervenané ložiská, ktoré majú tendenciu k splývaniu. Olupovanie je nevýrazné, pretože šupiny sú v týchto miestach odlučované nadmerným potením.

Ochorenie vzniká najmä v zime, kedy je odparovanie kože obmedzené nosením viacerých vrstiev oblečenia.

Intertriginózna seboroická dermatitída

Objavuje sa najmä v intertriginóznych oblastiach (axily, submamárna oblasť, okolie pupka, slabiny a perianálna oblasť). Medzi príznaky ochorenia patrí opuch, začervenanie a tvorba praskliniek (ragád). Vzhľadom k lokalizácii príznakov často dochádza aj k sekundárnej bakteriálnej alebo mykotickej infekcii.

Diseminovaná seboroická dermatitída

Diseminovaná seboroická dermatitída vzniká akútne alebo subakútne v dvoch formách. Prvá forma vzniká bez zjavnej príčiny. Táto forma je charakterizovaná tvorbou nových zápalových plôch.

Druhá forma sa objavuje po podráždení už existujúcich ložísk (po slnečnej expozícii).

Príznaky ochorenia sa objavujú najmä na hlave, v strede tváre a bočnej strane krku. Okrem týchto oblastí sa môžu príznaky vyskytnúť aj v intertriginóznych oblastiach a v oblastiach veľkých kĺbov.

Medzi typické príznaky patria zápalové začervenané ložiská, ktoré splývajú do veľkých plôch. V niektorých prípadoch sa môžu tvoriť krusty a môže dochádzať k mokvaniu.

Častým problémom je vznik sekundárnych infekcií vyvolaných baktériami a kvasinkami.

Seboroická erytrodermia

Seboroická erytrodermia sa rozvíja pri zhoršení priebehu diseminovanej formy seboroickej dermatitídy. Príznaky seboroickej erytrodermie pripomínajú psoriázu.

Najčastejšou príčinou je intolerancia lokálnej liečby alebo kontaktná senzibilizácia. Ťažká generalizovaná forma môže vzniknúť pri progresii HIV infekcie.

Seboroická blefaritída

Objavuje sa ako súčasť seboroickej dermatitídy iných lokalizácií. Avšak môže byť jediným príznakom ochorenia. Medzi príznaky patria začervenané ložiská, v niektorých prípadoch dochádza k olupovaniu a vzniku krúst. Príznaky sa objavujú na okraji viečok.

Pozrite si aj: 
Začervenanie viečka, svrbenie a opuch pre podráždenie, zápal? Príčiny a liečba

Diagnostika

Diagnózu lekár stanovuje na základe anamnézy a klinického obrazu. Z moderných diagnostických postupov sa využíva diagnostika pomocou dermatoskopu. Táto metóda je veľmi užitočná na rozlíšenie seboroickej dermatitídy od psoriázy.

V nasledujúcej tabuľke sú popísané jednotlivé diagnostické znaky psoriázy a seboroickej dermatitídy

Seboroická dermatitída Psoriáza
Kapiláry s menším priemerom Dilatované a vyvinuté kapiláry
Zachovaná lokálna mikroangioarchitektonika Kapiláry s väčším priemerom
Nepravidelne usporiadané červené bodky a červené línie   Homogénne červené globuly
Bodkovité hemorágie

V prípade stanovenia diagnózy u detí môže byť problematické rozlíšenie seboroickej dermatitídy a atopickej dermatitídy. V nasledujúcej časti si opíšeme jednotlivé charakteristické znaky atopickej dermatitídy a seboroickej dermatitídy.

Čítajte tiež:

Atopická dermatitída

Príznaky ochorenia sa objavujú približne v 3. – 4. mesiaci. Lézie nie sú ostro ohraničené a vo väčšine prípadov veľmi svrbia. Prvé príznaky ochorenia sa najčastejšie objavujú na tvári, spánkoch a na krku. Neskôr sa šíria na vonkajšiu stranu paží a na prednú stranu stehien.

Na rozdiel od seboroickej dermatitídy príznaky atopickej dermatitídy nenájdeme v plienkovej oblasti. Vo väčšine prípadov v rodine pacienta, ktorý trpí atopickou dermatitídou nájdeme aj iných členov, ktorí majú rôzne prejavy tohto ochorenia.

Pozrite si aj: 
Atopický ekzém - trápi aj vaše dieťa?

Seboroická dermatitída

Príznaky seboroickej dermatitídy sa zvyčajne objavujú skôr ako v 3. – 4. mesiaci. Prvé prejavy  začínajú na temene hlavy. U pacienta nie je pozitívna rodinná anamnéza.

Priebeh

V letných mesiacoch dochádza k zmierneniu prejavov ochorenia. Naopak, v zimných mesiacoch dochádza k zhoršeniu prejavov seboroickej dermatitídy. Predpokladá sa, že dôvodom zhoršenia prejavov je časté nosenie oblečenia z vlny a syntetických vláken.

Priebeh seboroickej dermatitídy u dospelých pacientov je chronický. Často dochádza k recidívam. Aplikáciou veľmi agresívnej lokálnej liečby môže vydráždené ochorenie vyústiť až do erytrodermie. A to predovšetkým u starších pacientov.

Seboroická dermatitída lokalizovaná v kapilíciu má určitý vzťah k psoriáze. Majú podobný klinický obraz a aj niektoré histologické známky. Psoriatické ložiská s mastnými šupinami v kapilíciu sú často označované aj ako sebopsoriáza.

Seboroická dermatitída môže často prebiehať aj paralelne s niektorými inými kožnými ochoreniami (dermatózami). A to najmä s  rosaceou alebo akné.

Pozrite si aj: 
Rozácea
Akné: Aké formy akné poznáme? Ako postupovať pri liečbe?

Aká je prevencia recidív ochorenia?

Prevencia recidív spočíva v nasledujúcich krokoch:

  1. vylúčenie dráždivých vplyvov
  2. šetrná osobná hygiena (neutrálne alebo slabo kyslé šampóny, mydlá)
  3. nosenie oblečenia zloženého z prírodných materiálov
  4. aplikácia kozmetiky vhodnej pre alergikov
  5. diétny režim (pestrá vyvážená strava, obmedzenie sladkostí)

Ako sa lieči: Seboroická dermatitída - Seborea

Ako poraziť a liečiť seboreu? Lieky, lokálne masti

Zobraziť viac
fzdieľaj na Facebooku

Zaujímavé zdroje informácií

  • solen.sk - Seboroická dermatitída, MUDr. Dušan Buchvald, PhD., Detská dermatovenerologická klinika LF UK a DFNsP, Bratislava
  • solen.cz - Seboroická dermatitida, diferenciální diagnostikaa léčba v praxi, MUDr. Naděžda Vojáčková, Dermatovenerologická ambulance Praha
  • medicinapropraxi.cz – Seboroicka dermatitida
  • praktickelekarenstvi.cz - Seboroická dermatitida, MUDr. Milan Junášek, Dermatovenerologická ambulance, sálek-lasery-korekce, Praha
  • prolekare.cz - Lipofilné kvasinky rodu Malassezia a choroby kože. I. Seboroická dermatitída
  • prolekare.cz - Praktický management topické léčby seboroické dermatitidy kštice u dospělých
  • remedia.cz - Dermatitis seborrhoica
  • mayoclinic.org - Cradle cap / v anglickom jazyku
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Zoznam lekárov liečiacich chorobu

Odporúčané