späť na zoznam článkov

Trápi vás alergia na slnko? Ako sa prejavuje? Pozor na kožu i oči

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Lucia Sýkorová
Trápi vás alergia na slnko? Ako sa prejavuje? Pozor na kožu i oči
Zdroj foto: Getty images

Slnko je hviezda, ktorej vďačíme za život v podobe v akej ho poznáme. Vyžaruje z nej svetlo a teplo, ktoré tak milujeme. Napriek atmosférickej bariére však na Zem dopadá aj nebezpečné UV-žiarenie so škodlivými vplyvmi na ľudský organizmus.


Alergia na slnko je len jedným z viacerých nežiadúcich poškodení či ochorení vyvolaných UV-žiarením.

Okrem spálenia kože a úpalu, u niektorých citlivejších jedincov spôsobuje slnko i závažnejšiu reakciu – alergiu na slnko, ktorá má závažnejší priebeh ako bežné spálenia sa slnkom.

Viac o tom, čo je alergia na slnko, ako vplýva na organizmus, kožu či oči sa dočítate v článku.

Čo je  UV-žiarenie a ako na nás vplýva?

Slnko a slnečné žiarenie je najväčším zdrojom UV-žiarenia (ultrafialového žiarenia), z ktorého na Zem dopadá asi len 5-6% žiarenia. Väčšina je zachytená v atmosfére.

UV-lúče tvoria časť elektromagnetického spektra o vlnovej dĺžke od 100 nm do 400 nm.

Z umelých zdrojov sa nachádza napríklad v horskom slnku inak využívanom aj na liečebné účely, v lampách do solárií (fluorescenčné žiarivky) alebo germicídnych žiaričoch, ktoré nájdeme prevažne v zdravotníctve ako nástroj na  ničenie baktérií.

Negatívny vplyv na ľudský organizmus

 • ultrafialové lúče pôsobia na bunky živých organizmov a teda aj človeka mnohými mechanizmami.
 • vnútrobunkovo vplývajú na enzýmy a deaktivujú ich (robia ich neaktívnymi).
 • negatívne je aj ich pôsobenie na bielkoviny (denaturácia bielkovín) a na nukleové kyseliny. 
 • sú zodpovedné za spomalenie delenia buniek, teda ich rast a sú priamo zodpovedné za vznik bunkových mutácií a chromozómových aberácií.
 • spôsobuje zmeny v DNA poškodením báz a polynukleotidových reťazcov len do vlnovej dĺžky 260nm.
 • zvyšuje počet mitóz napríklad nádory a prebytočné bunky sa postupne odlučujú.
 • majú dosah aj na melanín (kožné farbivo), čím spôsobujú tvorbu hyperpigmentácií (nadmerné sfarbenie pokožky) ale aj hypopigmentácií (vymyznutie kožného farbiva), čím zanechávajú na pokožke škaredé hnedé alebo naopak biele ostrovčekovité škvrny.
 • vysoké dávky spôsobujú bolestivé pálenie kože v závislosti od intenzity, dĺžky trvania a od typu pokožky
 • fototoxické reakcie - kožné reakcie vyvolané slnením a kombináciou liekov či iných dráždivých látok
 • starnutie kože alebo heliodermia vplyvom opakovaného a intenzívneho prenikania škodlivého žiarenia do pokožky
 • alergické reakcie popísané nižšie u niektorých citlivejších jedincov
 • rakovina kože a jej zhubné šírenie pri neskorej diagnostike
ultrafialové žiarenie prenikajúce pokožkou- schematické znázornenie
UV-A prenikajúce do zamše (hlbšia vrstva kože -dermis), UV-B prenikajúce pokožkou (epidermis)

 

Pozitívny vplyv na ľudský organizmus

 • syntéza vitamínu D, ktorý je nevyhnutný (10min pobytu na slnku)
 • tvorba červených krviniek
 • pôsobí na hormón melatonín, ktorý riadi náš biorytmus a ovplyvňuje naše duševné rozpoloženie
 • napomáha obranyschopnosti a zlepšuje svalovú výkonnosť, no pri nadmernom vystavovaní sa mu pôsobí presne opačne
 • bol zaznamenaný pozitívny vplyv na niektoré kožné ochorenia napríklad psoriáza

Základné rozdelenie UV-žiarenia

 1. UV-A žiarenie tvorí až 95% z celkového žiarenia dopadajúceho na Zem. Vyskytuje sa nezávisle od ročného obdobia a počasia. Dostane sa dokonca aj cez mraky. Preniká cez povrchovú vrstvu kože (epidermis) a zasahuje až do zamše (dermis). Pocitovo nehreje preto jeho účinok nie je cítiť vo forme tepla. Nebezpečné je produkciou voľných radikálov, ktoré ničia elastínové a kolagénové vlákna kože, čím stráca svoju pevnosť, vysúša ju a spôsobuje jej starnutie. Je príčinou vzniku alergických reakcií, pigmentových škvŕn, rakoviny kože a narúša imunitný systém,
 2. UV-B žiarenie tvorí zvyšných 5% žiarenia prenikajúceho atmosférou. Najsilnejšie účinky má v letných mesiacoch. Zastavujú ho mraky ale aj sklo. Preniká len povrchovou vrstvou kože (epidermis), nezasahuje do hlbších vrstiev. V lete mu vďačíme za pekné, bronzové opálenie ale aj za spálenie kože, sčervenanie, popáleniny, slnečné alergie, nádory kože. Toto žiarenie je zodpovedné aj za takzvanú snežnú slepotu.
 3. UV-C žiarenie je najnebezpečnejšie. Má rakovinotvorné účinky, môže spôsobiť závažné popáleniny až tretieho stupňa s tvorbou pľuzgierov. Je však úplne pohltené atmosférou. Z tohto dôvodu významný vplyv na človeka teda nemá. Dlhodobým ničením ozónovej vrstvy je ale viac než pravdepodobné, že sa o ňom bude hovoriť častejšie.
ultrafialové žiarenie prenikajúce od slnka k zemi - schematicky znázornené
UV-A (žltá šípka), UV-B (oranžová šípka), UV-C (červená šípka)

Alergia na slnko a jej klinika podľa typu alergie

Jedná sa o nežiaducu, lokálnu, kožnú reakciu v mieste vystavenom slnečnému žiareniu, v niektorých konkrétnych prípadoch aj mimo časti exponovanej slnečným žiarením. V konečnom dôsledku teda postihuje kožu - najväčší orgán ľudského tela, ktorá tvorí až 16% hmotnosti organizmu.

Tá začína nepríjemne svrbieť, opúcha, miestne je začervenaná s drobným výsevom podobným žihľavke (urtika) ako pri väčšine alergických reakcií. Vyskytnúť sa môžu až väčšie belavé alebo žltkasté pľuzgiere. Tie praskajú s následnou tvorbou jazvičiek alebo pigmentových škvŕn.

Negatívny dosah má i na oči. Zapríčiňuje postupné poškodenie zraku.

Druhov slnečnej alergie poznáme niekoľko typov, ktoré sa od seba odlišujú symptomatologicky.

Polymorfná svetelná erupcia

Polymorphosus light eruption (PLE) - je najčastejším typom alergie zo slnka, spôsobená v 80% žiarením typu UVA, teda preniká do hlbších vrstiev kože.

Vyskytuje sa u ľudí s narušenou bunkovou obranyschopnosťou, ktorých bunky sú napadnuté reaktívnymi chemickými zlúčeninami voľných radikálov s následnou prehnanou imunitnou reakciou.

Častejší výskyt je zaznamenaný u ľudí so svetlou pokožkou a u žien v pomere 4:1. Vyskytuje sa väčšinou po prvom dlhšom pobyte na slnku, na miestach nechránených odevom (tvár, krk, ramená, ruky).

Prejavuje sa rôzne od svrbenia, začervenania pokožky najmä na vnútorných stranách ramien, lokálnym opuchom. Pri ťažších formách sa tvoria malé vyrážky až bolestivé pľuzgiere.

Zvýšený počet ľudí trpiacich týmto typom alergie je na jar a v lete.

Aktinické prurigo

Je formou PLE. Je dokázaný familiárny výskyt a rovnako ako PLE sa vyskytuje prevažne u dievčat v jarnom a letnom období. Touto formou sú postihnuté deti až do puberty.

Málokedy pretrváva až do dospelosti.

Postihuje časti, ktoré neboli exponované slnkom hlavne tvár, líca, pery, uši, ramená a ruky. Primárne sa objavujú hrbolčeky na koži, ktoré obťažujú chorého nadmernou svrbivosťou.

Sú naplnené tekutinou a po ich prasknutí môžu vznikať nepekné jazvy.

Solárna urtikária

Solárna alebo slnečná urtikária je veľmi vzácnou formou alergie. vzniká po pomerne krátkom čase pobytu na slnku a k úprave dochádza do niekoľko hodín. Postihuje prevažne dospelých a starších ľudí a to aj na miestach, ktoré boli chránené.

Prejavuje sa typicky začervenaním kože so žihľavkou prípadne vzácne pľuzgierikmi.

Chronická aktinická dermatitída

Už z názvu vyplýva, že má chronický priebeh. Na rozdiel od iných foriem sa skôr podobá ekzému ako alergii. Prvotne vzniká na miestach vystaveným slnečnému žiareniu a postupne sa šíri aj na miesta, ktoré boli zakryté odevom.

Prejavuje sa škvrnami na koži, ktoré sú suché, zapálené a svrbia. Sú veľmi rozsiahle a v oblasti postihnutej kože sú časti, ktoré nie sú postihnuté. Môže postihovať aj vlasatú časť hlavy, dlane a chodidlá, čo nie je typické pre iné druhy slnečných alergií.

Juvenilná aktinická dermatitída

Juvenilná, čiže detská sa vyskytuje v mladom veku najčastejšie od 5 roku života asi do 15 rokov. Jej prejavy pozorujeme hlavne na jar alebo začiatkom leta.

Detičkám sa po prvom oslnení objavia na ušných lalôčikoch (vonkajší zvukovod) malé pľuzgieriky naplnené čírou tekutinou so spontánnym ústupom prejavov ochorenia do niekoľkých týždňov, zväčša skôr.

Aká prevencia a liečba je vhodná?

Fotodermatózy ako už sám názov hovorí vznikajú na podklade expozície slnečného žiarenia (vystavenia sa slnečnému žiareniu). Konkrétne je to UV-A a –UV-B žiarenie, ktoré preniká cez atmosféru a pôsobí na pokožku a oči.

Keďže príčina vzniku je samozrejmá, ochrana by mala byť zameraná na elimináciu (zničenie) vyvolávajúceho faktora a liečba symptomatologická (zmierňuje príznaky) a antialergická (pôsobí celkovo proti alergii).

klobúk so slnečnicai a okuliarmi
Ochrana hlavy a očí je najdôležitejšia

10 rád ako sa čo najlepšie chrániť pred UV-žiarením

1. Obmedzenie dlhodobého pobytu na priamom slnku hlavne medzi 10:00 – 15:00.

V tomto čase je sila žiarenia najintenzívnejšia, čo niektorí ľudia, hlavne sa jedná o ženy, využívajú na rýchle opálenie sa. Hrozí tu však maximálny prienik žiarenia do pokožky so všetkými jeho negatívami.

Pokožka sa rýchlo spáli, sčervená a olupuje sa, následkom čoho sa na tele objavujú nepekné biele ostrovčeky so stratou pigmentu. Tie pretrvávajú na koži ešte veľmi dlho.

Niekedy nám robia problém aj nasledujúce leto pri snahe súmerne sa opáliť neustále sa objavujú po ďalšom slnení.

2. Obmedzenie náhleho a intenzívneho opaľovania, hlavne pri prvom kontakte po zimnom období. Po zime chce byť každá žena krásne opálená ale trpezlivosť nemá ani jedna. Bielu pokožku chceme mať rýchlo bronzovú a tak s prvým slnečným lúčom odhaľujeme svoje telo a vystavujeme ho nebezpečenstvu.

Treba myslieť na to, že v zime bola chránená odevom a takéto náhle oslnenie spôsobuje nášmu telu šok.

3. Vyhnutie sa alebo obmedzenie pobytu na slnku v prípade iného kožného ochorenia a ekzému. Kožné ochorenia nám samé spôsobujú nepríjemnosti. Veľa z nich ako napríklad lupienka, ekzém či atopická dermatitída robia kožu suchou a tá sa olupuje. Tento stav UV-žiarenie iba znásobuje a zhoršuje sa tým priebeh základného ochorenia a tým aj ďalšia liečba.

noha natretá ochranným krémom v tvare slnka
Krémy s ochranným faktorom

4. Ožarovanie pokožky špeciálnou lampou s UV-žiarením ako adaptácia pred slnením - fototerapia - zabraňuje rýchlemu spáleniu tým, že pokožka je postupne v malých dávkach vystavovaná ultrafialovému žiareniu.

5. Ochrana kože odevom, hlavy čiapkou, očí okuliarmi s ochranným UV-filtrom je tou najlepšou ochranou, ktorá úplne zamedzí vplyvu žiarenia na pokožku. Pokrývka hlavy chráni aj pred vznikom úpalu, čím sa vyhneme nepríjemnému stavu hypertermie (zvýšenej telesnej teplote vplyvom tepla), s intenzívnymi bolesťami hlavy, slabosťou, závratmi a úporným zvracaním. To má za následok kolapsové stavy a ťažké dehydratácie hlavne u detí a starších ľudí.

6. Ochrana kože prípravkami s ochranným faktorom najmenej 30 na telo a 50 na tvár niekoľkokrát denne. Aký ochranný faktor je pre vás najvhodnejší nájdete nižšie v tabuľke.

7. Ochrana kože vodeodolnými prípravkami s ochranným faktorom v prípade pobytu vo vode je veľmi dôležitá. Voda prepúšťa väčšinu lúčov, preto neprepadnite falošnému presvedčeniu, že vo vode ste chránení.

8. Vyhýbanie sa látkam spôsobujúcim zvýšenú fotosenzitivitu - sú to hlavne dezinfekčné roztoky, parfumy, krémy.

9. Vyhýbanie sa liekom spôsobujúcim fotosenzitivitu - patria sem v prvom rade antibiotiká, niektoré lieky na akné, tlak a niektoré lieky tlmiace bolesť hlavne sa jedná o nesteroidné antiflogistiká (ibalgin, brufen)

10. POZOR - NEROBTE ROVNAKÚ CHYBU AKO OSTATNÍ !!! 


⇒ pri prehriatí organizmu slnením, je potrebné ho chladiť fyzikálne a to vlažnou sprchou a zábalmi tela (zabaľujeme hrudník a brucho - CENTRUM, akrálne časti ako ruky, nohy, čelo nevystavujeme chladu).

ANTIPYRETIKÁ (lieky proti teplote) tu nemajú žiadny význam. Mechanizmus prehriatia organizmu sa zásadne líši od vysokých teplôt v dôsledku nejaké ochorenia (napríklad angína).

Aký fototyp ste vy? A aký ochranný faktor zvoliť?

tabuľka na určenie fototypu podľa farby pokožky a vlasov

Čo pomáha pri vzniknutej slnečnej alergii?

 • starostlivosť o pokožku vhodnými prípravkami po slnení – chladivé krémy (väčšinou obsahujú aloe), čisté aloe vera, pantenol. Na popáleniny sú vhodné pokladať prípravky typu Wattergel - je to tkanina nasiaknutá chladivým gélom, ktorý ma v sebe zložku chladivú, analgetickú (proti bolesti) a proti infekcii. Vhodný je aj krém Bionect, ktorý možno použiť na začervenanie - pôsobí chladivo a aj na rozsiahlejšie popálenie kože.
 • perorálne kortikosteroidy v malých dávkach slúžia aj ako prevencia a liečba, napríklad hydrocortizon vuab, prednison.
 • perorálne antihistaminiká blokujú histamín vzniknutý v koži pri alergii, zmierňujú alergiu aj svrbenie.
 • kortikoidné lokálne krémy sa používajú len pri vzniknutej kožnej alergii, sú viazané výhradne na lekársky predpis. Natierať ich treba v tenkej vrstve len na poškodenú časť pokožky.
Pozrime sa spolu na všetky letné problémy:
Naše zdravie v lete - slnko, teplo, úrazy a ochorenia

 

Otestujte sa

1. Aký zdroj žiarenia vyžaruje slnko?

2. Ktorý typ žiarenia preniká do hlbších vrstiev kože?

3. Može UV žiarenie spôsobiť zmeny v DNA?

4. Čo spôsobuje slnečné žiarenie?

5. Syntézu ktorého vitamínu ovplyvňuje slnko?

6. Može slnenie vplývať na dobrú náladu?

7. Ako slnečné žiarenie vplýva na psoriázu?

8. Ktorý typ slnečnej alergie sa vyskytuje najčastejšie?

9. Aký čas pobytu na slnku je najnebezpečnejší?

10. Ako sa nazýva adaptácia na slnko UV lampou?

Gratulujem, odpovedal/a ste správne na všetkých 10 otázok :-) Excelentný výsledok.

Gratulujem, odpovedal/a ste správne na 9 z 10 otázok. Skvelý výsledok.

Gratulujem, odpovedal/a ste správne na 8 z 10 otázok. Výborný výsledok.

Gratulujem, odpovedal/a ste správne na 7 z 10 otázok. Dobrý výsledok.

Gratulujem, odpovedal/a ste správne na 6 z 10 otázok. Celkom dobrý výsledok.

Odpovedal/a ste správne na polovicu otázok. Priemerný výsledok. Nabudúce to bude lepšie.

Odpovedal/a ste správne na 4 z 10 otázok. Nedostatočný výsledok. Nabudúce to bude lepšie.

Odpovedal/a ste správne na 3 z 10 otázok. Nedostatočný výsledok. Nabudúce to bude lepšie.

Získal/a ste iba 2 správne odpovede z 10. Nečítal/a ste pozorne. Zlý výsledok.

Máte iba jednu správnu odpoveď :-( Nečítal/a ste pozorne. Veľmi zlý výsledok.

Všetky Vaše odpovede boli bohužiaľ nesprávne :-( Nečítal/a ste pozorne. Máte ten najhorší výsledok.

Naposledy aktualizované 29.11.2021

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Lucia Sýkorová

Zdravotnícky pracovník Bc. Lucia Sýkorová

Vyštudovala som Strednú zdravotnícku školu a UKF v odbore urgentná medicína. Od roku 2008 som pracovala 10 rokov v Záchrannej zdravotnej službe na pozícii zdravotnícky záchranár. Neodkladnej prednemocničnej starostlivosti a urgentným stavom sa venujem doteraz ako Operátor záchrannej zdravotnej služby na linke tiesňového volania 155

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Peľová sezóna útočí: Alergia na peľ, prejavy, liečba? Peľový kalendár Peľová sezóna útočí: Alergia na peľ, prejavy, liečba? Peľový kalendár

S koncom zimy a príchodom jari sa otepľuje a všetko na okolí dostáva zelený nádych. Kvitnúca príroda je nádherná, ale nesie so sebou aj negatíva. Tých by sa mali obávať hlavne...

Trápi vás senná, čiže alergická nádcha? Trápi vás senná, čiže alergická nádcha?

Senná nádcha dokáže strpčiť život človeka. Patrí medzi civilizačné ochorenia. Zasahuje do kvality života. Ak nie je optimálne liečená, často prechádza do prieduškovej astmy. Preto jej...

Ako si poradiť s alergiou? Pomôže jednoduchá operácia Ako si poradiť s alergiou? Pomôže jednoduchá operácia

Dobré správy pre alergikov.  Zlepšiť vaše dýchanie a tým váš život môže zlepsiť jednoduchý zákrok.

Alergia na prach a jej prejavy? Pozor na roztoče v posteli Alergia na prach a jej prejavy? Pozor na roztoče v posteli

Alergia na prach patrí medzi najčastejšie sa vyskytujúce alergie, a je tiež vstupnou bránou pre ďalšie ochorenia. Prejavuje sa u vás časté kýchanie? Začervenané oči? Alebo problémy s...

Je alergia na chlad skutočne alergiou? Ako sa prejavuje, dá sa liečiť? Je alergia na chlad skutočne alergiou? Ako sa prejavuje, dá sa liečiť?

Pod pojmom alergia si väčšina z nás predstaví svrbivú vyrážku na koži, žihľavku, opuch či kýchnutie. Ide o precitlivenosť organizmu na cudzorodé látky - alergény pri opätovnom styku s...


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov
Eva 26.12.2019 12:46

mna chranilo pred slnkom tento rok ochranný fluid bez chemických filtrov s SPF 50+ avene sun minerals z notina a nemala som ani len vyrážku a to je pre mňa zázrak