späť na zoznam článkov

Čo by ste mali vedieť ak sa chystáte tráviť jarné prázdniny na svahu?

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Ivona Heczková
Čo by ste mali vedieť ak sa chystáte tráviť jarné prázdniny na svahu?
Zdroj foto: Getty images

Chystáte sa tráviť jarné prázdniny s deťmi na lyžiarskych svahoch. Zimné radovánky však môžu so sebou priniesť i mnohé nepríjemnosti či zranenia.


Posledné vločky snehu sa pomaly topia aj z tých chladnejších oblastí našej krajiny. Hoci slnko začína príjemné hriať, lyžiarske strediská sa stále tešia dobrým podmienkam pre zimné aktivity. Kombinácia teplejšieho počasia, dostatok snehu a jarných prázdnin, láka na svah najmä rodiny s deťmi.

Mnoho rodičov práve teraz uvažuje nad tým, ako postaviť svoju ratolesť po prvýkrát na lyže. Preto máme pre vás pár tipov, ako predísť zraneniam, ale i ako postupovať pri úraze na svahu.

Myslíte si že je vaše dieťa príliš živé? Možno vás zaujme článok o hyperaktivite.

Kedy je vhodný vek na lyže?

Väčšina certifikovaných lyžiarskych inštruktorov udáva, že vhodný vek na prvý kontakt s lyžami je najskôr vo veku troch rokov. Je to však veľmi individuálne. Samozrejme záleží na mentálnejmotorickej zrelosti.

V neposlednom rade je veľmi dôležité, aký má dieťa o túto aktivitu záujem. Prínosom je, ak aj rodičia obľubujú tieto zimné športy. Dieťa je motivované kladným prístupomradosťou z pohybu, ktorú vidia u svojich rodičov.

Ide vaše dieťa prvýkrát na svah?

Malé deti zoznámte s lyžami už doma. Ich prvé kroky v lyžiarkach, môžu byť v obývačke na koberci. Pripravte ho na to, že v zimnom oblečení, s lyžiarskou výstrojou a na snehu, ide mnoho vecí ťažšie.

Mnoho rodičov uprednostňuje, ak sa ich dieťa naučí prvé základy lyžovania od lyžiarskeho inštruktora. Hoci sami rodičia aktívne lyžujú, inštruktor vie, ako k deťom pristupovať, aby si osvojili správne základy.

Všetko je však o dohode s dieťaťom. Dôležité je, ako dieťa zvláda prístup cudzej osoby. Mnohé deti inštruktora akceptujú a počúvajú viac,  iné tolerujú iba svojich rodičov a načúvajú iba im.

Prvé skúsenosti s lyžovaním musia byť o zábavevzájomnom porozumení. U malých detí je to skôr o zoznamovaní sa s lyžamisnehom. Lyžovanie musí byť pre ne hrou i zábavou.

Ak si chce dieťa od lyží oddýchnuť, neváhajte ich zameniť  za sánky, či stavanie snehuliaka. Často sa po chvíľke odreagovania a zmene činnosti, opäť samo vypýta na lyže. Dieťa však nikdy nenúťte a neprejavujte sklamanie.

Najmä u tých najmenších detí ide mnoho krát len o pár minútovú záležitosť. Ak to však dieťa bavilo, určite po čase samo opäť prejaví záujem.

Kedy je vaše dieťa pravdepodobne pripravené na prvé skúsenosti na lyžiach:

 • zvládne aj dlhšie prechádzky
 • jazdí na bicykli, alebo odrážadle
 • prejavilo záujem o lyžovanie
 • dokáže sa sústrediť na pokyny a inštrukcie
Možno vás zaujme i článok: Ako viesť deti k zdravému životnému štýlu.

Aby ste si zo zimnej dovolenky odniesli pekné zážitky miesto prechladnutia, myslite na vhodný odev, i dostatok tekutín.

Vhodné oblečenie tvorí základ prevencie pred prechladnutím. Ideálne je viac vrstiev odevu, ktorý umožňuje odparovanie potu a je odolný voči vetruvlhkosti. Zároveň však dostatočne udrží teplo.

Snowboard alebo lyže?

To, či svoje dieťa postavíte na lyže alebo snowboard, je na vás. Je viacero názorov. Niekto tvrdí, že je lepšie začať lyžami. Iní zas vravia, že na tom nezáleží.

Prevažuje názor, že snowboard nie je vhodný pre deti do 6 rokov. No nájdu sa aj takí, čo tvrdia, že dieťa je možné učiť na snowboarde, rovnako skoro ako na lyžiach. Či sa už rozhodnete tak, či onak, rozhodujúcu váhu zohráva  voľba dieťaťa.

 

Bezpečnosť na svahu s deťmi

Ak máte doma malého či väčšieho lyžiara, ktorý už zvláda s vami zlyžovať svah, nezabúdajte na bezpečnosť. Väčšie i menšie dieťa si pri samotnom páde zvyčajne neublíži. Úrazy vznikajú najmä pri strete s iným lyžiarom, alebo nečakanou prekážkou na svahu.

Zabezpečte dieťaťu vhodnú a bezpečnú lyžiarsku výbavu. Samozrejmosťou je prilba, ktorá má vhodnú veľkosť a dieťaťu sadne.

Vhodná je i reflexná vesta, ktorá zabezpečí, že vášho drobca, ale aj staršie dieťa, ktoré ešte nie je tak lyžiarsky zdatné, ostatní lyžiari neprehliadnú.

Čo sa týka veľkosti lyží, odporúča sa, ak sú zhruba o 10 až 20 centimetrov kratšie, ako je výška dieťaťa. S viazaním a jeho nastavením si nechajte poradiť od odborníka. Je dôležité, aby sa pri páde lyža z nohy vypla a nespôsobila tak nepríjemne poranenie.

V poslednej dobe je čoraz viac vidieť na svahoch i takzvané ski – vodítka.

Sú to popruhy, ktorými môže rodič do určitej miery kontrolovať rýchlosťsmer jazdy malého lyžiara. Táto pomôcka má však i svoje nevýhody a mnoho lyžiarskych inštruktorov ich neodporúča.

Dieťa si totiž ľahko zvykne na to, že mu s rovnováhou, smerom jazdy i brzdením niekto pomáha. Následne sa tak ťažšie učí jazdiť samé, a ľahko sa bez nich môže spustiť rýchlo a nekontrolovane.

Zásady bezpečného správania na svahu:

 • prestávky počas jazdy si robte vždy iba na kraji zjazdovky
 • nezastavujte na nepriehľadnom mieste, alebo pod horizontom
 • ak jazdíte v skupinách, pri zastavení sa zaraďuje pod seba, postupne do radu pod všetkých stojacich
 • s menej skúseným lyžiarom preferujete nenáročný a široký svah
 • rozprávajte sa s dieťaťom o pravidlách na svahu

Existuje takzvaný biely kódex, ktorý hovorí o pravidlách na svahu. Je vhodné ak si ich dieťa osvojí už v začiatkoch. Ich dodržiavanie v staršom veku tak bude brať ako samozrejmosť.

Biely kódex alebo zásady na svahu (tabuľka)

Ohľaduplnosť k iným každý lyžiar sa musí správať tak, aby neohrozil zdravie ani život iných lyžiarov
Kontrola jazdy lyžiar musí svoju jazdu prispôsobiť svojím schopnostiam, terénu, počtu lyžiarov i poveternostným podmienkam
Voľba stopy, smer jazdy lyžiar prichádzajúci zhora je zodpovedný za lyžiarov pod ním. Musí dbať na dostatočný odstup
Bezpečné predbiehanie predbiehať možno len s dostatočným odstupom, aby lyžiar pred ním mal priestor pre svoj smer i spôsob jazdy
Vjazd na trať pri vjazde na trať je lyžiar povinný sa rozhliadnúť a dať prednosť lyžiarom prichádzajúcim zhora
Zastavenie a státie na svahu sa nesmie bezdôvodne zastaviť a stáť na neprehľadnom, alebo zúženom mieste
Výstup a zostup osoba, ktorá stúpa nahor, musí používať okraj zjazdovky
Dodržiavanie značiek lyžiar je povinný riadiť sa značkami na trati
Pomoc pri nehode ak je lyžiar svedkom nehody, je povinný poskytnúť prvú pomoc, poprípade privolať odbornú pomoc
Povinnosť legitimovať sa každý lyžiar, starší ako 15 rokov, je povinný mať pri sebe preukaz totožnosti

 

Úrazy na lyžiarskych strediskách

K úrazom najčastejšie dochádza v dolných častiach svahu, najmä v poobedňajších hodinách, často tesne pred koncom prevádzkovej doby lyžovania. Významnú úlohu tu zohráva únava.

Medzi časté rizikové faktory, ktoré prispievajú ku vzniku úrazov, je nevhodné oblečenienedostatočná výstroj. Preto si pred každou sezónou svoju vystroj skontrolujte, poprípade nechajte nastaviť odborníkom.

Prilba je povinná do 15 rokov. Užitočný môže byť aj chránič na chrbát, ktorý sa odporúča najmä pre snowboardistov.

Pred začatím akejkoľvek aktivity na snehu, sa rozcvičte. Zohrejete tak svaly, uvoľníte šľachykĺby. Má to význam pri prevencii pred úrazom.

Ak je dieťa unavené, oddýchnite si. Ak pociťuje zimu, zohrejte sa teplým čajom, alebo polievkou v miestnej chate či reštaurácii.

Bojíte sa chrípky či pechladnutia u vášho dieťaťa? Prečítajte si aj náš článok: Chrípka u detí.

Ako reagovať pri úraze na svahu

Pokiaľ ste svedkami úrazu, ste povinný poskytnúť prvú pomoc. Podľa možnosti sa premiestnite na kraj svahu, alebo do iného bezpečného miesta.

Nad miesto, kde sa nachádzate s raneným, zapichnite prekrížené lyže. Označíte a zviditeľníte tak prekážku na zjazdovke. Pri zistení zranenia, alebo poruchy vedomia, privolajte pomoc alebo kontaktujte linku 112.

Ak ranený nereaguje na oslovenie ani uštipnutie, treba skontrolovať jeho dýchanie. Kontrola vedomia zatrasením, sa neodporúča pri podozrení na úraz chrbtice.  To či pacient dýcha zistíte priložením ucha k nosu a ústam. Poprípade sledujte, či sa ranenému dvíha hrudník.

Ak dýcha, uložte postihnutého na bok, naďalej kontrolujte vedomiedýchanie, čakajte na privolanú pomoc. Pri podozrení na úraz chrbtice však s raneným podľa možnosti nehýbte.

Zabezpečte dostatok tepla. Skontrolujte iné poranenia, ako napríklad krvácanie a zlomeniny. Ideálne je, ak si raneného postupne prehmatáte, tým zistíte prítomnosť bolesti, ktorú si pacient pred tým nemusel uvedomovať.

Oživovanie

Ak ranený nereaguje a nedýcha, je nutné ho začať oživovať. Ranenému rozopnite bundu, odhaľte hrudník.

Pomer stláčania a dýchania je 30:2.

Pre stláčanie, priložte ruky do oblasti približne medzi prsia a stláčajte až do hĺbky 5 - 6 centimetrov asi 120 krát za minútu.

Nasledujú dva vzdychy. Mierne zakloňte hlavu, zapchajte nosdva krát vdýchnite.

detí sa odporúča začať piatimi vdychmi a potom pokračovať stláčaním.

Nenechajte sa však vystresovať a zneistiť pomermi stláčania, dýchania či správnou rýchlosťou. Akékoľvek stláčanie masáž srdca je vždy viac ako nič.

Úraz hlavy

Úrazy hlavy sú častým poranením.

U detí je používanie prilieb zo zákona povinné do veku 15 rokov.

Postihnutý býva dezorientovaný, môže mať pocit na vracanievracať. Je možné, že sa príznaky preukážu aj neskôr, preto dieťa nenechávajte samotné a kontrolujte jeho stav ešte niekoľko hodín.

Prečítajte si tiež článok: Ako rozoznať otras mozgu u detí.

Zlomeniny, úrazy kolena ramena

Ak je končatina deformovaná, opuchnutábolestiváporuchou hybnosti, pravdepodobne bude zlomená, alebo vykĺbená. Nikdy sa nesnažte končatinu vrátiť do pôvodnej polohy.

Vhodné je, ak ju zafixujete a zabezpečíte pred pohybom. Veľa krát ranenému viac vyhovuje, ak si sám, napríklad poranenú ruku pridrží, do príchodu zdravotnej pomoci. Po príchode záchranná služba použije špeciálne dlahy na jej znehybnenie.

Ak ste však niekde, kde sa k vám pomoc nedostane a potrebujete sa s pacientom presunúť, je potrebné zlomeninu zafixovať a znehybniť. Zabránite tak bolestivým otrasom a pohybu so zlomenou končatinou. Použiť môžete šál, palicu, konár a podobne.

Prvá pomoc je o improvizácii a o tom ako sa vynájdete.

Vyrazený dych

Pri páde, alebo inom údere hrudníka, môže dôjsť ku výrazeniu dychu. Ide o kŕčovité stiahnutie dýchacích svalov a bránice. Postihnutý často panikári a javí známky typické pre dusenie.

Zvyčajne nejde o závažný stav, ktorý vyžaduje odbornú pomoc. Hoci priebeh môže vyzerať kriticky, obvykle sa dýchanie upraví do 20 až 30 sekúnd.

Postihnutého uložte do sedacej polohy, alebo polohy s rukami opierajúcimi sa o zem. Dýchanie sa môže obnoviť aj po miernych úderoch medzi lopatky.

Pokiaľ sa dýchanie neobnoví ani po pol minúte, je treba pátrať po iných príčinách dusenia a neodkladne privolať pomoc na linke 112.

Omrzliny a podchladenie

V chladnom a vlhkom prostredí môžu najmä u detí vzniknúť omrzliny. Spoznáte ich tak, že pokožka je bledá, mramorová a môže byť až bolestivá. Omrzliny sa vyskytujú najmä na okrajových častiach tela, napríklad na prstoch nôh i rúk.

Pri omrzlinách i podchladení platí pravidlo, že postihnutá časť tela sa musí zohrievať postupne. Doba, počas ktorej vznikli omrzliny, by sa mala priblížiť dobe zohrievania.

V žiadnom prípade teda neošetrujte omrzliny horúcim obkladom či kúpeľom.

Krvácanie z nosa

Pri krvácaní z nosa uložte postihnutého do predklonustlačte mäkké časti nosa. Záklon hlavy, či ľadové obklady na zátylok je častým, no nesprávnym postupom.

Ak krvácanie neustúpi do 20 minút vyhľadajte odbornú pomoc. Rovnako aj vtedy, keď sa vám zdá, že kosti nosa sú zlámane, alebo máte podozrenie na úraz hlavy, či otras mozgu.

 

Ďalšie zaujímajé zdroje

 • skolskyservis.teraz.sk - povinnosti rodičov i organizátorov pri lyžiarskom výcviku
 • vt.sk - pravidlá správania sa na lyžiarskej trati
 • hzs.sk - aktuálne podmienky na horách a lavínové nebezpečenstvo

Naposledy aktualizované 01.03.2021

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Ivona Heczková

Zdravotnícky pracovník Bc. Ivona Heczková

Vyštudovala strednú zdravotnícku školu v Považskej Bystrici a Urgentnú zdravotnú starostlivosť v Nitre. Po dobu jedného roka pracovala vo Fakultnej nemocnici v Nitre na jednotke intenzívnej starostlivosti a Klinike anestéziológie a intenzívnej medicíny. Od roku 2009 pôsobí v oblasti urgentnej medicíny ako zdravotnícky záchranár. Kratšiu dobu i ako medicínsky supervízor

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 25. 10. 2021) Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 25. 10. 2021)

Koronavírus zasiahol do životov obyvateľov Slovenska, ale aj iných svetových krajín. Celosvetovo sú nakazené tisíce ľudí, mnohí vírusu aj podľahli.

Koronavírus COVID-19: Počet nakazených Slovensko, vždy aktuálne štatistiky 25. 10. 2021 Koronavírus COVID-19: Počet nakazených Slovensko, vždy aktuálne štatistiky 25. 10. 2021

Tu nájdete vždy aktuálny počet nových pozitívne testovaných osôb prostredníctvom PCR testov na Slovensku.

Tretia vlna koronavírusu covid-19 na Slovensku: Opatrenia a aktuálne informácie k 25. 10. 2021 Tretia vlna koronavírusu covid-19 na Slovensku: Opatrenia a aktuálne informácie k 25. 10. 2021

Pozrite si s nami aktuálne nariadenie a platné opatrenia na zamedzenie šírenia koronavírusu na Slovensku.

Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 25. 10. 2021 Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 25. 10. 2021

Nový koronavírus COVID-19 sa stále šíri na Slovensku aj vo svete. Pozrite sa s nami na aktuálne dianie v súvislosti s koronavírusom u nás.

Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku ku dňu 25. 10. 2021 Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku ku dňu 25. 10. 2021

Prinášame vám vždy aktuálne a priebežné správy o dianí okolo pandémie koronavírusu COVID-19 vo svete, deň po dni.


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.