späť na zoznam článkov

Chrípka u detí - ako jej prechádzať, aký má priebeh a ako sa lieči

Chrípka u detí - ako jej prechádzať, aký má priebeh a ako sa lieči

September, deti začali chodiť do škôlok, škôl. Schladilo sa počasie, prichádza obdobie nachladnutí. Medzi každoročné sezónne ochorenie patrí aj chrípka. Každý rodič má určite skúsenosti s ochorením dieťaťa na toto vírusové ochorenie. A ak vaše dieťa práve začalo chodiť do škôlky, určite máte aj vy obavu z tohoto obdobia. Chrípka je ochorenie s rýchlym nástupom, dá sa zameniť za prechladnutie, nemala by sa však podceňovať. Môže sa skomplikovať iným závažnejším ochorením, aj z toho dôvodu by malo byť dieťa riadne preliečené. Ešte je čas na prevenciu a prípravu pred chrípkovým obdobím.


Chrípka v skratke

Chrípka, alebo aj influenza, je vírusom zapríčinené ochorenie, vyvoláva ho RNA vírus typu A, B a C. Najčastejšie však typ A, ktorý má najlepšiu schopnosť mutácie. Jej inkubačná doba je 18 - 72 hodín. Je vysoko nákazlivá, infekčná. Prenos je zabezpečený kvapôčkovou infekciou. Šíri sa počas rozprávania, kýchania, kašľania, ale aj kontaktom, napríklad pri podaní ruky. Rizikové skupiny ľudí sú viac ohrozené komplikáciami. Medzi rizikovú skupinu patria aj malé deti bez predchádzajúcej imunitnej skúsenosti, v predškolskom veku a deti s chronickými ochoreniami.

Hlavná chrípková sezóna vrcholí v januári až februári.

Chrípka v detskom veku

Tak ako v dospelosti aj v detskom veku má typické príznaky, ktorými sa prejavuje. Jej silou je, že okrem infekcie dýchacích ciest vyvoláva aj systémové príznaky, a tým ešte viac zaťažuje organizmus.

Príznaky sú:

 • Zvýšenie telesnej teploty až horúčka (38 - 40oC)
 • Zimnica, triaška
 • Potenie
 • Celková slabosť, únava, malátnosť
 • Bolesť hlavy
 • Bolesť kĺbov, svalov, končatín
 • Nádcha
 • Bolesť hrdla
 • Kašeľ, dráždivý, suchý, dusivý
 • Bolesť hrudníka, hlavne pri kašli
 • Podráždenie očí, bolestivé pohyby očí
 • Nevoľnosť, nauzea, zvracanie a iné črevné formy (aj hnačky)
 • Nechutenstvo

Dôležité je deti z kolektívu ponechať doma, poradiť sa s lekárom. V prípade ak sa okrem zvýšenej teploty pridružia aj iné ťažkosti, nevyhnutná je návšteva u pediatra (lekár pre deti). Deti by mali byť častejšie kontrolované. Zvláštnu pozornosť si vyžadujú deti s chronickými ochoreniami.

U detí mladších ako tri roky, sa kladie dôraz na opakované meranie telesnej teploty, nakoľko sa u nich môžu objaviť febrilné kŕče. Sú to kŕče tela spôsobené horúčkou. Prítomné sú zášklby očí, svalov tela, končatín, sprevádzané bezvedomím. Tak isto aj bránica, čo je dýchací sval môže byť postihnutá kŕčom. Vtedy býva zhoršené dýchanie, dieťa môže prechodne zmodrať. Najskôr si omodrenie (cyanózu) všimnete na perách, neskôr aj na celej tvári a na končekoch prstov.

Okrem rizika febrilných kŕčov, tak aj pre celkové vysilenie organizmu a riziko dehydratácie je dôležité, odsledovanie telesnej teploty. Tú je dobré udržať do hodnoty 38,5oC. Telesná teplota do tejto hodnoty je pre organizmus v prospech boja proti ochoreniu. Ale nad spomínanú hodnotu je to už opak a naznačuje, že organizmus boj nezvláda a treba mu pomôcť.

U malých detí merajte teplotu v rekte (v zadočku), je to presnejšie meranie ako ostatné spôsoby. Samozrejme, nezabudnite na odčítanie 0,5 stupňa, následne vám vyjde skutočná hodnota telesnej teploty.

Napríklad: merali sme dieťaťu telesnú teplotu v rekte. Teplomer nám ukázal teplotu 38,5 následne odpočítame 0,5 a vyjde nám teplota 38oC.

Pri zvyšujúcej sa telesnej teplote býva prítomná zimnica. Je to vlastne triaška svalov, ktorou sa telo snaží zvýšiť teplotu organizmu. Pri telesnej teplote do 38,5oC je boj proti vírusom či baktériám účinnejší.

Ako zvládnuť teploty?

Čo je teda nevyhnutné urobiť pri telesnej teplote nad 38,5oC? V tomto prípade máte dve možnosti. Jedna je pokúsiť sa znížiť teplotu zvonka tela a to zábalmi, kúpeľom. Alebo druhá možnosť je podať lieky.

Prvá forma fyzikálneho zníženia telesnej teploty, je o to výhodnejšia, že k nej treba minimum pomôcok a je rýchlo účinná.

 • Zábal aplikujeme na oblasť tela, teda hrudník a brucho. Uterák alebo plienku navlhčíme vlažnou vodou (25oC), ponecháme na tele 10 - 15 minút, v prípade vysokých horúčok sa uterák rýchlejšie zohreje, v tom prípade ho vymeníme. Opakovať ich môžeme viac krát za hodinu. Dieťa neprikrývame, ide nám o zníženie teploty, nie jej udržanie. Teplota v miestnosti by mala byť 24oC. Kontrola teploty je samozrejmosťou.
 • Kúpeľ vo vaničke, vani s vodou o teplote 29 - 32 stupňov môže byť počas 45 minút v miestnosti s 24oC. Dieťa umývame vodou. Sprcha je odporúčaná u väčších detí.

Znižovanie teploty vodou nie je odporúčané v prípade mramorového sfarbenia kože, pri zmodraní (cyanóze) pier, prstov, pri kožných vyrážkach.

Lieky na horúčku sa u menších detí podávajú rektálne (do análneho otvoru) vo forme čapíkov alebo ako sirup do úst. V prvom prípade je nástup účinku o niečo rýchlejší, okolo 5 - 10 minút. Pri druhom podaní môže byť cez 15 minút, záleží od predošlého jedla. Lieky určené na zníženie telesnej teploty sú zväčša s kombináciou zložiek proti bolesti (paracetamol) alebo aj s protizápalovým účinkom (ibuprofén). ALE! Pri podávaní liekov sa PRÍSNE riaďte príbalovým letákom, dávkovaním a odporúčaním lekára alebo lekárnika. Prípadné predávkovanie by mohlo vážne poškodiť zdravie dieťaťa.

Iné lieky pri chrípke

Ak to zdravotný stav vyžaduje, lekár alebo lekárnik vám vie odporučiť aj iné lieky na sprievodné prejavy chrípky. Lieky na nádchu, bolesť hrdla, vitamíny, zinok, probiotiká alebo doplnky výživy na prevenciu a liečbu dehydratácie a doplnky výživy pri nechutenstve.

Lieky proti vírusu chrípky (antivirotiká) sa do liečby zaraďujú len vysokorizikovým pacientom. Inak sa volí symptomatická liečba. Chrípka sa nelieči antibiotikami (ATB), nakoľko ATB sú účinné len proti baktériám a nie proti vírusom. ATB liečba sa dopĺňa len v prípade komplikácie, napríklad pri výskyte bakteriálnej superinfekcie.

Pozor na pitný režim

Pri horúčkach a stavoch keď telo prichádza o tekutiny (zvracanie, hnačky), je dôležité dbať na dodržanie pitného režimu. Ten by mal byť o niečo vyšší ako v zdraví, lebo telo vo zvýšenej miere prichádza o tekutiny. Vypotí ich, vydýcha. Ak je pridružené zvracanie a hnačka môže byť problém s dodržaním dostatočného príjmu tekutín a je nevyhnutné lekárske ošetrenie alebo hospitalizácia. Detský organizmu sa môže veľmi rýchlo dehydratovať. Prípadnú dehydratáciu môže značiť:

 • zvýšená ospalosť, spavosť dieťaťa
 • porucha vedomia
 • dezorientácia
 • znížené močenie, tmavo zafarbený moč
 • závraty
 • nafúknuté brucho
 • cyanóza (zmodranie pier, končekov prstov)
 • sucho v ústach

Dĺžka liečenia chrípky

Zvýšené hodnoty telesnej teploty nastupujú pri chrípke rýchlo, ale zvyčajne po 3 - 4 dňoch ustupujú. Ostatné ťažkosti môžu pretrvávať aj týždeň či dva. Únava môže byť prítomná aj mesiac. U detí je preto nevyhnutná dostatočná rekonvalescencia (zotavenie sa). Celková doba liečenia je odporúčaná na dva týždne. Počas nich je organizmus schopný vyliečiť sa a načerpať novú energiu, spamätať sa zo všetkých ťažkosti. Skorší nástup do škôlky alebo školy sa neodporúča, pre riziko vypuknutia iného ochorenia, v čase kedy je organizmus ešte oslabený.

V tomto období je dôležité, aby bol zachovaný pokoj na lôžku, dieťa by malo byť primerane oblečené a malo by sa častejšie vetrať.

Prípadné komplikácie by sa mohli prejaviť ochorením srdca, pľúc, nervového systému, mozgu a aj ako iné ochorenia. Medzi časté komplikácie chrípky sa zaraďuje zápal prínosových dutín a stredného ucha. Preto je lepšie dodržať odporúčanú dĺžku liečenia.

Prevencia chrípky

Tá by mala byť na prvom mieste, nakoľko sa jedná o zdravie našich detí a v neposlednom rade aj o naše vlastné, chrípka je vysoko infekčné ochorenie. Do prevencie by sa dala zaradiť správna životospráva, šport u väčších detí, otužovanie. V čase chrípkovej epidémie by sme sa mali vyhýbať miestam s vyšším pohybom ľudí, nákupným centrám. V pred chrípkovom období doplniť do jedálnička vitamíny (hlavne vitamín C), zinok, probiotiká a myslieť na očkovanie.

Medzi preventívne opatrenia patrí aj zvýšený hygienický štandard. Umývanie rúk, vhodné čistiace prostriedky na umývanie rúk s obsahom alkoholu alebo iné účinné prostriedky. Častejšie umývanie povrchov, kľučiek na dverách. Zabrániť alebo obmedziť prenos na iných, pri kašli používať jednorazové papierové vreckovky, po použití zahodiť.

Očkovanie

Moderná doba prináša okrem moderných technológií aj moderné tvrdenia. Informácie sa k človeku dostávajú oveľa ľahšie a rýchlejšie ako tomu bolo kedysi. Nie všetky informácie sú pravdivé. Očkovanie akéhokoľvek druhu má svoje opodstatnenie. Preto ho netreba zanedbať. Čo sa týka očkovania voči chrípke, vpichom do organizmu sa aplikuje mŕtvy vírus chrípky, ktorý následne v organizme vyvolá imunitnú odpoveď a telo je v chrípkovom období pripravené na obranu. Očkované môžu byť detí od 6 mesiacov. Očkovacie vakcíny sa každoročne upravujú podľa zadania Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO - World health organization). Viac informácií o očkovaní vám vie poskytnúť praktický lekár pre deti a dorast.

Otestujte sa

V teste je 10 ľahkých otázok, koľko z článku ste si zapamätali?

Chrípka je

Hlavná chrípková sezóna je v mesiacoch

Chrípka je

Šíri sa kvapôčkovo?

Prejavuje sa ako

Kde je lepšie merať telesnú teplotu malým deťom?

Pri meraní telesnej teploty v rekte je potrebné

Môžu sa deťom robiť pri horúčke zábaly tela?

Pitný režim je pri chrípke

Môže sa v prevencii chrípky u detí uplatniť očkovanie?

Výborne, všetky odpovede sú správne.

 1. chrípka je vírusové ochorenie
 2. najvyšší výskyt ochorenia a aj hlavná sezóna chrípky je v mesiacoch január a február, ale vyskytuje sa aj počas roka
 3. a je vysoko infekčná
 4. jej prenos je jednoduchý, a to kvapôčkovou infekciou
 5. hlavné prejavy chrípky sú, napríklad celková slabosť, únava, bolesť svalov, kĺbov, nádcha, zvýšenie telesnej teploty až horúčka
 6. u malých detí je najpresnejšie meranie telesnej teploty v rekte
 7. po zmeraní je potrebné odpočítať 0,5°C a dostanete výslednú hodnotu telesnej teploty
 8. pri horúčke je fyzikálne zníženie teploty zábalom tela najrýchlejším spôsobom zníženia telesnej teploty
 9. aj pri chrípke je dôležitý pitný režim, ktorý je potrebné zvýšiť, a to vzhľadom na vyššiu stratu tekutín z tela
 10. aj u detí je jednou z možností prevencie očkovanie

Informácie z iných zdrojov

Naposledy aktualizované 31.07.2017

Prihlásiť na odber noviniek

Autor článku

Lukáš Tóth

Lukáš Tóth

redaktor
Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Mojím nástrojom sú ústa a uši Mojím nástrojom sú ústa a uši

Prečo je v dnešnej dobe vôbec dôležitý psychológ a aký je rozdiel medzi ním a psychiatrom? Mnohí z nás ešte stále zastávajú mylné predstavy, ktoré nás oberajú o možnosť vyhľadať pomoc...

Búrka a ničivá sila blesku môže ohroziť váš život Búrka a ničivá sila blesku môže ohroziť váš život

Spolu s letom každoročne prichádza obdobie búrok. Búrky zo sebou prinášajú nie len možné kalamity či povodne, ale i ničivé blesky. V určitých situáciách sa ľahko môžete aj vy stať terčom...

Čo znamená otrava jedlom a ,,choroba špinavých rúk Čo znamená otrava jedlom a ,,choroba špinavých rúk"?

Aj taká bežná činnosť ako je príprava jedla a jeho konzumácia dokáže poriadne otráviť. Všade prítomné baktérie , vírusy a parazity čakajú na svoju príležitosť sa množiť a spôsobovať...

Popŕhlenie medúzou. Treba sa ho obávať? Popŕhlenie medúzou. Treba sa ho obávať?

Medúzy patria medzi najstaršie a zároveň najmenej prebádané živočíchy na našej planéte. Ich vek sa odhaduje na 600 až 700 miliónov rokov. Sú fascinujúce a nebezpečné zároveň....

Pohlavné choroby v lete, nebezpečie sexturizmu Pohlavné choroby v lete, nebezpečie sexturizmu

Ľudia v lete cestujú za oddychom, iní radi spoznávajú nové krajiny alebo navštevujú rôzne pamiatky. Prahnú po poznaní neznámych kultúr, ich spôsobu života a nie len to. Túžba zažiť niečo...


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.