späť na zoznam článkov

Je alergia na chlad skutočne alergiou? Ako sa prejavuje, dá sa liečiť?

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Lucia Sýkorová
Je alergia na chlad skutočne alergiou? Ako sa prejavuje, dá sa liečiť?
Zdroj foto: Getty images

Pod pojmom alergia si väčšina z nás predstaví svrbivú vyrážku na koži, žihľavku, opuch či kýchnutie. Ide o precitlivenosť organizmu na cudzorodé látky - alergény pri opätovnom styku s nimi. Odpoveďou býva tvorba protilátok, ktoré sa snažia brániť svojho nositeľa a spúšťa sa kaskáda obranných reakcií prejavujúca sa širokou škálou príznakov. Deje sa to isté aj pri menej známej ,,alergii na chlad?" Odpovede na túto otázku nájdete v článku.


Alergia na chlad alebo lepšie povedané „pseudoalergia” je reakciou na chladné počasie či priamy kontakt s ľadom. Nazýva sa alergiou pre podobnosť jej klinického obrazu.

Čo je alergia?

Pojem alergia pochádza z gréčtiny (allo - pozmenený a ergos - akcia, reakcia). Je definovaná ako špecificky zmenená reaktivita organizmu senzibilizovaného jedinca pri opätovnom styku s určitou látkou - antigénom - alergénom, za vzniku špecifických protilátok - imunoglobulínov skupiny E (IgE).

Ide o patologickú reakciu nášho imunitného systému. Veľkú úlohu zohráva samotný jedinec, jeho hereditárny základ, množstvo alergénu, jeho chemické  špecifiká a v neposlednom rade spôsob expozície.

Vlastnosti alergénu

Alergénom rozumieme patogénnu substanciu so schopnosťou vyvolať tvorbu protilátok. Ide hlavne o bielkoviny ale aj polysacharidy možno lipidy. Pri typickej alergickej reakcii sa v tele tvoria protilátky typu IgE, ktoré sa naväzujú na bielkovinové toxíny alergénu, čím dochádza k alergickej reakcii.

Deje sa to isté v tele človeka aj pri alergii na chlad?

Delenie alergénov

  1. Exogénne - vnikajú do organizmu z vonkajšieho prostredia a to primárne ako alergén alebo ako neškodná látka a sekundárne sa v tele na alergén menia rôznymi procesmi ako napríklad trávenie, oxidácia.
  2. Endogénne - vznikajú v tele ako komplex vlastných bielkovín s cudzou látkou, prípadne bielkovina v tele je pozmenená patologickým procesom.
  3. Invazívne - sú vylučované do organizmu parazitmi usídlenými v tele.
Alergén zväčšený pod lupou
Zväčšený alergén (ilustračné foto)

Chlad ako alergén?

Chlad je fyzikálny faktor a má veľký význam pri vzniku a rozvoji alergií. Pôsobí ako aktivátor - aktivuje vyplavovanie mediátorov, čo má za následok prejavy podobné alergii.

V skutočnosti sa však jedná o pseudoalergiu vyvolanú fyzikálnym podnetom, nie cudzorodou látkou bielkovinového charakteru. Keďže nespĺňa základnú definíciu alergénu, nemôže alergiu spôsobovať.

Prejavy chladovej ,,pseudoalergie"

Pôsobenie chladu sa prejavuje prevažne miestne a to na koži, ktorá je priamo vystavená pôsobeniu nižších teplôt.

Dochádza k začervenaniu kože, opuchu, drobným vyrážkam, žihľavke, zvýšenej svrbivosti, lokálnej bolestivosti (pichavá bolesť) či naopak ku strate citlivosti postihnutej oblasti, prejavujúcej sa mravčením. Takto nechránená pokožka môže začať praskať a to hlavne v zimnom období.

Ďaľším nechráneným orgánom sú oči, ktoré reagujú rovnako začervenaním, pálením a zvýšeným slzením, čo môže mať za následok zápal očných spojiviek.

Podráždenie horných dýchacích ciest vyvoláva kýchanie a zvýšenú sekréciu z nosa ako pri bežnej nádche. Dolné dýchacie cesty reagujú stiahnutím - zúžením priedušiek čo vyvolává suchý dráždivý kašeľ až záchvaty kašľa s pískavým zvukom pri dýchaní. Pokiaľ vystavenie sa chladu a dráždenie na kašeľ pretrvávajú dlhšiu dobu, môžeme pociťovať bolesti v oblasti pľúc.

Aké sú príčiny?

Najvýznamnejším činiteľom pri chladovej alergii  je práve moderná doba. Ľudia sa stávajú deň za dňom pohodlnejšími s tendenciou všetko si uľahčovať. Nie je to tak dávno čo sa deti hrávali vonku, teraz v teple domova. Rovnako to je aj s dospelými.

Moderné domovy sú niekedy až nadmerne vykurované, zabúda sa na pravidelné odvetrávanie, autá majú vyhrievané sedačky a v zime sa ponáhľame čo najskôr zase domov do tepla. Zabúdame na pravidelné otužovanie, čo nás robí citlivejšími a náchylnejšími na vonkajšie vplyvy.

Diagnostika

Diagnostika je veľmi jednoduchá. Na chladovú alergiu by sme mali myslieť, ak reagujeme na nižšie teploty súborom vyššie uvedených príznakov.

Jednoduchý test si vieme urobiť aj sami doma. Stačí nám na to kocka ľadu, ktorú si priložíme na kožu a necháme tak pôsobiť 15minút. Za pozitívny výsledok považujeme ten, keď sa na koži objví pupenec.

Ďaľej sa stanovuje hladina kryoglobulínov, čo sú chladové protilátky. Tie však môžu byť pozitívne aj pri iných systémových ochoreniach.

Prevencia a liečba

Základným preventívnym opatrením je zmena životného štýlu.

Pravidelné otužovanie vedie k lepšej adaptácii na chlad. Pod týmto pojmom rozumieme primerané oblečenie, pobyt na čerstvom vzduchu, prechádzky v prírode, vlažná sprcha v letných mesiacoch, striedanie teplej a studenej sprchy, sauna, pravidelné vetranie bez ohľadu na počasie a neprekurovanie obytných priestorov.

Pokiaľ sa tieto, možno pre niekoho náročné úkony stanú samozrejmosťou, má nad alergiou z chladu vyhrané.

Liečba chladovej alergie

V liečbe sú účinné prípravky znižujúce alebo odstraňujúce účinky vyvolané mediátorom histamínom. Tieto preparáty nazývame antihistaminiká. Podávame ich systémovo v tabletkovej či injekčnej forme a taktiež  topicky na povrch kože.

Druhou skupinou liekov su antileukotriény s nástupom účinku už do 24hodín. Je vhodný na liečbu alergickej astmy. Pri záchvate dušnosti je nutné intravenózne podanie aminofylínu kvôli jeho bronchodilatačnýcm účinkom (rozťahuje zúžené dýchacie cesty).

Ako doplňujúcu liečbu je možné použiť voľnopredajné lieky tlmiace príznaky ako napríklad spreje do nosa, krémy popraskanú pokožku.

Otestujte sa:

1. Je ,,alergia na chlad" alergiou v pravom zmysle?

2. Tvoria sa pri nej protilátky ako pri väčšine alergií

3. Čo je alergia?

4. Akú schopnosť musí mať alergén?

5. Je chlad alergénom?

6. Kde sa prejavuje pôsobenie chladu?

7. Čoje najvýznamnejším činiteľom vzniku ,,chladovej alergie"?

8. Čím si vieme urobiť jednoduchý test na chladovú alergiu?

9. Základným opatrením prevencie vzniku chladovej alergie je:

10. Aká je liečba?

Gratulujem, odpovedal/a ste správne na všetkých 10 otázok :-) Excelentný výsledok.

Gratulujem, odpovedal/a ste správne na 9 z 10 otázok. Skvelý výsledok.

Gratulujem, odpovedal/a ste správne na 8 z 10 otázok. Výborný výsledok.

Gratulujem, odpovedal/a ste správne na 7 z 10 otázok. Dobrý výsledok.

Gratulujem, odpovedal/a ste správne na 6 z 10 otázok. Celkom dobrý výsledok.

Odpovedal/a ste správne na polovicu otázok. Priemerný výsledok. Nabudúce to bude lepšie.

Odpovedal/a ste správne na 4 z 10 otázok. Nedostatočný výsledok. Nabudúce to bude lepšie.

Odpovedal/a ste správne na 3 z 10 otázok. Nedostatočný výsledok. Nabudúce to bude lepšie.

Získal/a ste iba 2 správne odpovede z 10. Nečítal/a ste pozorne. Zlý výsledok.

Máte iba jednu správnu odpoveď :-( Nečítal/a ste pozorne. Veľmi zlý výsledok.

Všetky Vaše odpovede boli bohužiaľ nesprávne :-( Nečítal/a ste pozorne. Máte ten najhorší výsledok.

Naposledy aktualizované 07.07.2020

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Lucia Sýkorová

Zdravotnícky pracovník Bc. Lucia Sýkorová

Vyštudovala som Strednú zdravotnícku školu a UKF v odbore urgentná medicína. Od roku 2008 som pracovala 10 rokov v Záchrannej zdravotnej službe na pozícii zdravotnícky záchranár. Neodkladnej prednemocničnej starostlivosti a urgentným stavom sa venujem doteraz ako Operátor záchrannej zdravotnej služby na linke tiesňového volania 155.

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Leto, slnko, teplo, voda, naše zdravie a úrazy, ochorenia či ostatné typické letné problémy? Leto, slnko, teplo, voda, naše zdravie a úrazy, ochorenia či ostatné typické letné problémy?

Slnko je zdrojom energie, zahrieva nás a dobíja. V lete si doprajeme viac odpočinku. Prirodzene. Avšak, v tomto období sa typicky zvyšuje úrazovosť či výskyt niektorých ochorení. Na aké...

Dôležitosť pitného režimu: Čo je nedostatočný či nadmerný príjem tekutín? + výpočet Dôležitosť pitného režimu: Čo je nedostatočný či nadmerný príjem tekutín? + výpočet

Máte správny pitný režim? Pijete veľa či málo vody? Aké tekutiny sú vhodné a nevhodné? Čo ovplyvňuje potrebu vody a na čo by sme nemali zabudnúť?

Čo je otrava jedlom a choroba špinavých rúk? (+ príznaky a prvá pomoc) Čo je otrava jedlom a choroba špinavých rúk? (+ príznaky a prvá pomoc)

I bežná činnosť ako je príprava jedla a jeho konzumácia dokáže poriadne otráviť. Všade prítomné baktérie , vírusy a parazity čakajú na svoju príležitosť množiť sa a spôsobovať...

Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 7. 7. 2020 Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 7. 7. 2020

Koronavírus je kmeň vírusu prenášajúci sa kvapôčkovou infekciou a spôsobuje ochorenie COVID-19. Prvý raz koronavírus indentifikovali na konci roka 2019 v Číne.

Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 7. 7. 2020) Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 7. 7. 2020)

Koronavírus zasiahol do životov obyvateľov Slovenska, ale aj iných svetových krajín. Celosvetovo sú nakazené tisíce ľudí, mnohí vírusu aj podľahli.


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov
lea 26.11.2019 16:43

u nasho maleho je bezne doprevadzana silnym atopickym ekzemom na krku a na tvari ale tento rok sme skusili na radu jednej mamicky z ihriska protopan mliecko a nas mlady je uz vyse mesiaca bez fliacikov tak dufam ze to pojde takto dalej ale protopan rozhodne zmiernil svrbenie hned po naneseni a potom postupne vyliecil pokozku a zbavil nas zacervenanych skvrn

Alergia na chlad môže byť alergiou - cailinevelyn 19.03.2018 18:26

Alergia na chlad môže byť alergiou. Chlad môže spustiť tvorbu chladových antigénov, ktoré spusia rodukkciu chladových protilátok - vtedy je základná podmienka definície alrgie splnená a teda sa skutočne o alergiu jedná. Diagnostika spočíva v stanovení prítomnosti chladových protilátok.